neljapäev, 31. mai 2012

Pilved annavad vihjeid

31. mail võis keskpäeval jälgida kiudkihtpilvi ja halot. Need tekkisid vaatamata tõusvale õhurõhule. Õhtuks pilved hajusid. Selline olukord pilvede järgi, nagu hakkaks ilm halvenema, aga hiljem muutub taevas selgeks, on tavaliselt vihje aktiivsele tsüklonaalsele tegevusele või intensiivsele tsüklonaalsele arengule. Ilm ei halvene sellisel juhul enne 12-24 tunni möödumist.
Viimati oli sarnane olukord 24. mail, kui põhjast lõunasse levisid ilma halvenemist näitavad kiudpilved, vt http://ilm.ee/index.php?510237. Need pilved liikusid kiiresti üle taeva ja õhtuks ilm selgines. Antud juhul andsid need kiudpilved märku sügavast tsüklonist, mis liikus Teravmägedele ja mille tagalas algas peatselt agressiivne külma õhu pealetung, mis jõudis 28. mail Eestini. Seega viitasid tol juhul kiudpilved aktiivsele tsüklonaalsele tegevusele, mille mõju ulatus Eestist kaugemale.
Nüüdne, 31. mai juhtum, viitab intensiivsele tsüklonaalsele arengule. 31. mai õhtuse seisuga asus väheaktiivne tsüklon Rootsis, mis põhjustas seal hoovihmasid ja kohatist nõrka äikest. Teine, lainestaadiumis ja kiirelt arenev tsüklon liikus Taani ja võtab hiljem suuna põhja, st liigub viimaks üle Eesti. Eesti kohal arvatavast tsüklonid ühinevad ja põhjustavad eriti halba ilma (külm, rohkelt sademeid ja ilmselt tuuline).

Lainestaadiumis tsüklon satelliidipildil. Lillad jooned on isotahhid, nende järgi saab kindlaks teha jugavoolu asukoha. Pildil on näha, et koha lähedal, kus on märgitud "wave" (areneva tsükloni kese), on isotahhide konsentratsioon maksimaalne. Seda tuntakse võõrkeelses kirjanduses nimetuse jet streak all ja tähendab jugavoolu maksimumpiirkonda. Selle abil saab määrata tsüklogeneesi olukorda - kui see asub lohust vasakul, siis arenev süsteem tugevneb, kui paremal, siis nõrgeneb. Hetkel on näha, et tugev maksimumpiirkond jääb vasakule, seega peaks sealne laine polaarfrondil intensiivistuma.
Allikas: Taani Kuninglik Meteoroloogiainstituut (KNMI).
Järgnevalt foto 31. mai keskpäevast, mil oli näha klassikalisi ilma halvenemise tunnuseid, kuid õhtuks (alumine pilt) selgines taevas täielikult. Seega oli tegu vihjega, mis näitas mingit suuremat või kaugemat tsüklonaalset aktiivsust või arengut.


Kommentaare ei ole: