esmaspäev, 30. märts 2009

Algas klimatoloogiline kevad (täpsustus kommentaarides!)

Pühapäeval, 29. märtsil, algas klimatoloogiline kevad ehk ööpäeva keskmine temperatuur tõusis üle 0° ning talvised vaevad (kel neid on) hakkavad tasapisi selja taga jääma. Mõistagi on lume-ja lörtsisadu peaaegu kindlasti veel mõnel päeval oodata, aga see kuulub Eesti kevade juurde.
Accuweather lubab hetkel 10. aprilliks Tartusse isegi äikest ja seejärel märgatavat, aga ajutist külmenemist. Tegeliklt sab ikkagi ilma ette öelda vaid 5-7 päevaks. Pikemaks ajaks saab anda vaid üldise ilmastiku kirjelduse, mustri või ülevaate, kuid ei midagi konkreetset, sest vastavad arvutused kehtivad antud hetke lähtetingimustel, mis aga muutuvad igal hetkel varjatud parameetrite tõttu.
Eks see kevad saabub igal aasta isemoodi. Möödunud aastal klimatoloogilist talve polnudki, vaid eeltalv läks sujuvalt üle varakevadeks. Tõsi küll, märtsi lõpu lumesadu võis pidada siiski talve lõpuks. 2007. aastal aga oli märtsi keskpaigast kuni päris kuu lõpuni kahe nädalane kuumalaine - kogu perioodi jooksul tõusis temperatuur igal päeval mõnes Eestis kohas 20° lähedale, mõnel päeval rohkem, mõnel vähem. Kõrgeim oli temperatuur Roosisaares ja Taheval - kuni 21°, aga kuna need ei ole sertifitseeritud ilmavaatlusjaamad, siis läks rekordina arvesse Valga, Tõraveres ja Elvas mõõdetud 18,4° 22. märtsil; vana soojarekord Eestis, kui 30. märtsil 1968. aastal mõõdeti üle Eesti 14-19° sooja, jäi seega püsima.
Veelgi varasemad paar aastat (2005 ja 2006) olid märtsid aga väga külmad, kuid kuu lõpus saabus siiski sula. Olgu öeldud, et 2005. aasta märtsis mõõdeti Taheval külma 30°, ametlikult Jõgeval mitu korda alla -27°.

3 kommentaari:

Marek ütles ...

Leidsin veel 2 mõistet juurde: meteoroloogiline ja fenoloogiline kevad: http://et.wikipedia.org/wiki/Kevad

Paneb veidi imestama, et on nii meteoroloogiline kui ka klimatoloogilise kevade piir olemas.

Jüri ütles ...

Jah, hea, et sa tähelepanu juhtisid. See vikipeedia artikkel pole kahjuks ilmselt korrektne (meteor. kevad, kui üle -10 kraadi?
Kuidas on tegelikult?
Meteoroloogiline kevad on, kui keskmine temp. tõuseb püsivalt üle 0 ja fenoloogiline ehk klimatoloogiline (!), kui üle +5 kraadi) ning eriti usaldusväärne, sest igasugused selgitused puuduvad (mitte ainult seetõttu), aga tõepoolest, sellised terminid on küll olemas.
Kevad (kitsamas mõttes) saabub koos taimede vegetatsiooniperioodi algusega. Selleks loetakse kuupäeva, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõuseb püsivalt üle +5° (vahel öeldakse selle kohta klimatoloogiline kevad, (!).
Praegust hetke võiks justkui meteoroloogiliseks kevadeks nimetada (temp. üle 0), aga ma pean õigemaks nimetada klimatoloogiliseks, sest aastaaeg on siiski pigem ilmastu(kliima-)nähtus.

Marek ütles ...

Hiljem vaatasin veel erinevaid allikaid ja leidsin erinevaid temperatuure sama asja kohta.