pühapäev, 6. aprill 2008

Äike 6. aprillil 2008

Täpsustatud 7.4.2008 kl 23.45
Sooja poolaasta hooaja (äikesel on Eestis kaks hooaega: talvine ja suvine või täpsemalt külma-ja soojapoolaasta hooaeg) esimene äike oli 6. aprillil. Märke äikesest võis märgata juba vähemalt 4. aprillil peamiselt baarilisest reljeefist ja meteogrammidest johtuvalt. Kindlad märgid ilmusid 6. aprilli hommikul pilvedena. Pilved asusid äikesele sobivalt suurel kõrgusel (vähemalt 2500 m kõrgusel) ning pilvetüübiks Ac ja As liigid.
Temperatuur oli üsna madal, kuid seda peamiselt ebasoodsa tuule tõttu (jahedus merelt). Hommikul sadas ka kerget vihma, siis oli taevas lihtsalt vines. Oli ka suspensioonivine (õhus on palju kolloidosakesi, mis hajutavad valgust ning tundub, et tegemist on uduvinega). Pärastlõunal taevas selgines veidi. Tuul oli nõrk ning idakirdest, õhuvool aga lõunakagust.
Ootamatu pööre tuli kell 15. Siis kujunes välja mitu äikesekollet vöönditena Lätis ja põiki üle Eesti. Tegemist oli sooja frondi äikesega, mis on tüüpilised aastaajavahetusele ja režiiminihkele. Meteoroloogiaõpikutes öeldakse sooja frondi äike olevat väga haruldane ja tugev. Esimene väide peab paika (äike on ka reaalsuses tõesti haruldane), teine on pigem reegel (reegel tähendab, et erandid on võimalik, seega sooja frondi on tavaliselt tugev, kuid mitte alati, näiteks varakevadel, sest soojust või temp. kontrasti pole piisavalt) . Praegusel ajal ilmselt ei saagi äike väga tugev olla.
Tallinnas muutusid pilved äikeseeelseteks umbes kella 17 ja 18 vahel (äikeseeelsed pilved on üsna erilised, vahel laine, vahel konksu, vahel tornikesekujulised, kuid neil kõigil on midagi ühist. Et olukorrast päriselt aru ja ettekujutust saada, siis peab seda ise nägema). Kaasnes paar nõrgemat, aga jämedapiisalist vihmahoogu. Tartus ümbruses täheldati peale vihma ja äikese ka rahet (seda võis mujalgi olla, näiteks üsna kindlalt Lätist saabunud pilvekoldes). Teine suurem äikesekolle liikuski Lätist Pärnu poole.
Milline on ilm aga edaspidi? Aprilli ilma mõjutavad peamiselt lõunatsüklonid. Eesti jääb kas otse lõunatsüklonite teele või pigem sooja sektorisse. Ilmselt on oodata palju vihma ja loomulikult võib äikestki olla (lörts ja eriti lumi pole kuigi tõenäolised, kuigi lumesadude puudumine aprillis on erand). Mudelid näitavad sooja kevadet. Kui lõuntsüklonite režiim jätkub, siis on oodata väga sooja ja äikeserikast kevadet. Suve kohta on raske veel midagi kindlat öelda, ainult ehk seda, et suurema tõenäosusega on soe või väga soe. Lähipäevist kujuneb päris külmaks ja kõledaks kolmapäev, siis on oodata kuivemat ja soojemat ilma.

Nädala lõpus muutub ilm jahedamaks. Tuul puhub loodest ja põhjast ning pöördub siis, ja hakkab puhuma idast, hiljem lõunast. Selle tõttu muutub ilm taas veidi soojemaks.

6. aprilli äikestest loe veel:

(1) http://www.postimees.ee/070408/esileht/siseuudised/322293.php?aike-tegi-eile-kilingi-nommel-kurja

(2) http://www.postimees.ee/070408/tartu_postimees/uudised/322320.php?tartu-ja-setumaal-komistas-puhapaeval-kevadaike


Kommentaare ei ole: