Vastlanädala ilma märksõnadeks on päike ning kuiv ilm.
Ilmselt on vähe kohti, kus lumikellukesed veel nina välja pistnud pole. Selle nädala kevadilmadega tuleb neid kõikjal ja olemasolevatele juurdegi.Kaivo foto, 28.02.2022 Pärnumaal.
Esmaspäeval ja teisipäeval (28.02.-01.03.) oli ilm kõrgrõhkkonna toel laialdaselt selge. Kevadpäike soojendab juba tuntavalt ning see sulatas lund ja jääd hoogsalt, kuid päikese eest varjus kohtades maapind laiguti üles ei sulanudki.
Tuul oli mõlemal päeval nõrk.
Õhutemperatuur oli öödel kindlas miinuses, päeviti oli aga kuni 5 soojakraadi
Kolmapäeval ja neljapäeval (2. ja 3.märts) ulatub meieni põhjapoolse madalrõhkkona väheaktiivne lohk. See toob taevasse pilvelisa, kuid sadu neist siiski ei tule.
Tuul on jätkuvalt nõrk, neljapäeval pöördub põhjakaarde, kuid ei tugevne.
Õhutemperatuuris muudatusi ei tule : öösiti on miinuspoolel, päeviti mõni kraad üle 0.
Reedeks (4.03.) kõrgrõhkkond haarab uuesti täie võimu ning taevas selgineb.
Põhjakaaretuul on jätkuvalt nõrk.
Õhutemperatuur aga püsib ööpäevaringselt miinuspoolel, päeval on kraad-paar sooja võimalik ainult rannikualadel ja kindlasti ka päike jätkuvalt sulatab.
Laupäev ja pühapäev (5. ja 6.03.) tugevneb taas madalrõhkkonna mõju ning kohati on ka sademeid, kuid sajuhulk suur ei saa olema. Öösiti sajab sajuhoogude ajal lund, lörtsi. Päevasel ajal enam lörtsi ja vihma.
Läänekaaretuul oluliselt ei tugevne.
Õhutemperatuur on laupäeva öösel -5...-13°C, päeval -3...3°C. Pühapäeval öösel -5...1°C, päeval 0...5°C.
Uue nädala esimeses pooles võib talv hambaid näidata ja termomeetrinäidud öösel -15°C ümbrusse, sisemaal madalamalegi langetada.
70 kommentaari:
Homme ilmselt tuleb ka veel madala pilvesaasta all veeta, aga edaspidi on parimal juhul kuu keskpaigani iga päev päikest loota. Külmast hoolimata teeb päike tuju rõõmsamaks.
Loodetavasti kagutuult enam mõnda aega ei tule, sest muidu jõuab Ukrainast sõjategevuse õhusaaste siia.
Seda ilmateenistuse lubatavat pilvisuse hõrenemist ja -7 kraadi nüüd ööseks ei paista küll kuskilt.
Tänavune märts hakkab ennustusi vaadates meenutama 2013. aastat, sest siis olid samuti pidevad kõrgrõhualad üle paksude lumeväljade kirgast päikest pakkumas. Osaliselt ka 2018 aasta märtsi. (Mõlemad Harjumaa kohta)
Njaa. Paksud lumeväljad... Ilus habemega nali, kui Harjumaalt juba päris mitmes suunas vaadata. Lisaks oleks ka arktilisi õhumasse vaja, mida pole silmapiirilgi, v.a paar päeva detsembri
algul.
2018 suve kohta teame isegi mis oli, kui märtsis juba sarnasust näha :)
Huvitav tõesti, kui tänavuse talveperioodi külmimateks kuudeks jääksid hoopiski detsember ja märts. On seda üldse juhtunud kunagi?
Õigus, 2012/2013 oligi, kuigi jaanuar jäi ainult veidikene detsembrist soojemaks.
Targemad, kuidas tuulega homme põhja-rannikul on? Tugevneb pigem õhtul või juba peale lõunasel ajal?
Meil siin Haanin ka õdak selgines ja mõõdukalt tukkõv põhja tuul Ma olõ ka varõmb ütelnü, et 2013 määrts oll väga külm keskmine oll -7,1 allõs märtsi lõpul tulliva edimise pluss kraadi muido oll esiki meil -25 ka lummõ oll siis pallo.
Tänavust "talve" ei saa kuidagi 2012/2013. aasta talvega võrrelda. Järjekindlalt tuleb uut, tavalist talve juba peale üheksat järjestikust vahelejäänud aastat oodata.
Mul juba sellestki talvest küllalt. Tahad ,et elekter igapäev maksaks 1000€ mw
Ei taha kallise elktrit. Elektri hinna vabatõusu kaotamiseks piisab valitsuse vahetusest.
Aga ega ma sest rääkida tahagi. See sünnib niikuinii.
Ilus ilm, selge. Kas mitte kõstri sünnipäev polnud ka umbes samal ajal ja sama ilmaga? Toots naelutas veel silke läikima. Statistik või keegi teine kindlasti teab.
accu ja gis näitavad, et aprillini sademeid oodata ei ole. Huvitav, kas siis aprillis kallab isuga?
Loodetavasti see ilus ilm kestab vähemalt 18. märtsini, kuna siis on täiskuu. Paari kuu pärast juba tasapisi valged ööd kah, seega palju polegi enam kuuvalgete ööde võimalust jäänud.
Aga karta on, et just enne täiskuu aega saabub see hall ilm tagasi. 16. märtsil on pilves ilmad tagasi.
@ 4. märts 2022 21:44
Statistik rääkis siin varem, et kevad päikeseline ja põud hakkab kimbutama. Seega enne juunit sadu kartma ei pea.
Ega valged ööd kuuvalgust sega. Niipalju on siiski jama, et täiskuu suvealgul suht madalas asendis.
Lisan juurde, et nüüdsama algavad iluaad noore, kasvava kuu õhtud. Täna oli juba ilus kitsas sirp. Homme on see sirp juba palju kõrgemal ja suurem kah (iga päevaga).
Kuu poole ei tohi näpuga näidata, kuumees tuleb kallale ja viib minema.
Muuseas, Kuu ongi endine rikkiläinud kososelaev (praak-UFO seega). On seest tühi. Meie mehed küisid kohal ja kopsisid. Paregu on Kuu tulnukate baaslaager.
(Viimased 5 lauset on folkloor rahva hulgast.)
Jaa ja vaatasid liiga palju Moonfall filmi.
Statistik siin. Nagu arvasin ,et märtsi jääb seekord SSW nii ka läheb. Stratosfääri sündmus on alanud. Selle peale lootsingi oma kõrgrõhkonnarohket märtsi prognoosides. Täpsem temperatuurikäik sõltub nüüd sellest kuhu kõrgrõhkkonnad toppama jäävad.
Statistik veel. Kui arvestada ainult SSW siis suve silmas pidades on see hea märk ja külm juuni jääks ära. Aga mõne päeva peab veel ootama ,et kindlam olla.
Ilus päev jah.
Mäletan, umbes sel ajal hakkas varakevad vaikselt märku andma, päevased temperatuurid paar kraadi nulli ümber. Räästad tilkusid, muudki esimesed lume sulamise märgid. Aga see oli ammu aastaid tagasi... Mõnes kohas Eestis on küll ka tänavu nii. Samas on kohti, kus lund pole sisuliselt olnudki. Harvad mõned lumepäevad talvekuudel pole ju lumikate.
Uskumatu värk, naistepäev tõotab esimest korda peale detsembri algust mitmeks päevaks päris külma ilma tuua. Kus see õigel ajal oli???
Heh, enam pole mudelites sellest külmast enam suurt midagi järel.
Eksitus, näe ütlen sulle,
mõtlesin et kõik on mulle...
Loomulikult, oleksin pidanuid seda juba ette teadma. Muidugi pole sest külmast enam miskit järgi. Nagu alati.
Ennustustes järgmise nädala lõpuks juba kevadised soojakraadid.
Ehk läheb see kevadkarikas lah mööda. Kevad ja sügis vahelduvad juba 6. kuud.
Kevade lõhna juba tunda!!
Kõrgrõhkkond keerab enda muidugi jälle soojatruu kutsikana Eestist kagu-lõunasuunda, mingist külmast muidugi ei juttugi. Peab hirmuga juba ette mõtlema, kuhu mõne kuu pärast 3 kuuks kuumavarju minna.
Gröönimaa.
Ega enam tahagi külma. Selle aeg oli veebruaris ära olla, nüüd ootaks kevadet ikka.
Kevad, suvi. sügis tulevad alati. Õigupoolest see ongi aastaaegade ammendav loetelu.
Vahel harva, umbes keskmiselt kord 10-12 aasta peale, esineb ka 2-3 kuune (käsitlematult pikk...) külm periood, mida varem neljanda aastaaja, talvena tunti.
Aga see on ju arusaadav, varem olime palju rophkem põhjas.
Paistab et tuleb kuivema poolne kevad , lihtsalt tunne on elline .
See, et aprillis põllud kuivast tolmuvad, see ju samuti tuttav asi juba.
Statistik siin: Armutu sääsesuvi pidi tulema. Umbes nagu 2010 kevad oli. Sääskede poolt seega armu sel aastal ei anta. Loomapidajatele halb uudis.
Kui on palju vett siis ka palju vereimejaid. Kui võtta seda suure pildina siis loodusele see kahjulik ju pole, pigem vastupidi.
Statistik siin: Jah põhjavee varud peaks ka täiendust saama.
Sääsed kuiva ajaga ?
Ennegi olnud ,et põld juba üsna kuiv aga natuke märjemas kohas metsa all alles lombid maas
No eelmine suvi oli juba sääse- ja parmurohke. Nüüd siis jälle v?
Statistik siin: Ütlevad jah nii. Ainult siis pidavat ära jääma kui erakordselt kuiv kevad tuleb.
Praktik siin.
Sääsed tulevad hullu moodi siis, kui dets. kuni märts või isegi aprill on lumi külmumata maal olnud ning enam ei tule mitte mingeid külmenemisi, kui lumi on sulanud. Vett jätkub, kasvavaid säädsealgeid samuti. Häda siis, kui juba maikuus soojaks läheb. Hästi aitaks mai alguse tugev külmalaine. Nt 1999. aastal päästis see sääsemerest, mis tuli nt 2010., ka 2011. aastal.
Aga kus talvel oli lumi olemata, pole ka suurt sääevirna karta.
Suve algul tõeliseks sääskede kasvulavaks on kuum ja niiske õhumass, mereline troopiline st troopilne õhk. Võib saabuda pms Vahemerelt või Kanaari saarte tagant kaugelt Atlandilt.
Suve jooksul sääsed vähenevad, sest need on omakorda toiduseks lindudele, konnadele...
Haanin hummok oll selge vaiknõ, -14 päivä läts pilve aga lummõ es tulõ viil vaiknõ kagu tuul -4 tundus et külmä üü umma tulõman terves nädälis, lummõ vast mano ei tulõ. Loodami et lätt õnnõs. Ette kaia siis ega õigõt lämmit innõ 20 märtsi ei tulõ ja üü jäässe ka sis viil pikemas ajas külmäs.
Jüri blogi praegune asepidaja oli siin millalgi karm mees kommenteerijate kohta nende poliitkorrektsuse peale kaebama, aga nädala ilmajutud venivad nagu sisaliku saba. See nii muuseas öeldud. Ikka parem vist, kui see kirjaoskamatu poisiklutt vahepeal.
Uuel alanud nädal on kuiv. Üldiselt on küll praegu tugevnemas külm kõrgrõhkkond Eestist ida pool Venemaa kohal, kuid kuna see kandub päris kiiresti keskmega Eestist kagu, siis lõuna poole, siis erilist külma ei tule, nädala lõpuosa läheb aegapidi aina soojemaks. Tuul võtab jälle läänekaare asendi. Üksikud sajuudemed aeg-ajalt pole siiski välistatud. Ekstremaalseid õhurõhkusid pole oodata.
Keegi ei sunni siin blogis käima ja lugema.
Ka minul on omad tegemised. Kui siinsetele on nii vastukarva see, et läheb mõni päev üle, siis võin "ameti maha panna" , ei ole probleemi.
Andke aga märku, kui selline soov on.
Kui Marko Kaasikut lugeda, peab juba paari kuu pärast hakkama ligi pooleks aastaks Gröönimaale evakueeruma.
Ma hoopis kardan, et see kuiv ja päikesepaisteline ilm saab aprillis otsa ja siis on veel poolteist kuud 3-7 kraadi sooja ja sajab lumekruupe. Pikaajalised mudelid on vist juba viimased 2 aastat sooja ja kuiva kevadet ennustanud, aga viimased kaks maikuud on olnud selle sajandi jahedaimad...
Suve kohta ei oska veel midagi arvata. Võiks tulla soe, aga ei imesta kui üks kuu väga jahe tuleb (nagu 2014 juuni umbes)
Noh, rahet võib keset juulikuu sooja ka tulla paksu rünksajupilve hõlmas. Aga viimatine mai oli kuskil 10-ndast alates parajalt soe, isegi paar liigsooja päeva viskas sisse. Ühtlasemalt jahe oli 2020. mai. 2014. juuni polnud üleni ka eriti külm ju. Vaat mis sama aasta 19. mai tegi, vaat see oli kole.
Pole sel ilmasaidil praegu häda midagi! Huvitav endiselt jälgida! Jätka samas vaimus!
10. märtsil, kevadise pööripäeva õhtul, kuulsid poisid, kuidas jõel keegi südantlõhestava häälega appi karjus. Varsti tuli sisse Toots ja teatas, et jõel kaks Jonila küla meest ära uppunud. Pärast selgus, et appikarjuja olnud Toots.
Mis on pildil valesti?
Märts tuleb veebruarist külmem keskmise poolest, kuna lisaks külmadele öödele on ka päevad uue nädala keskpaigast taas umbes sama jahedad kui viimasel 2 päeval.
Loodus teeb veebruaripakase nüüd tagasi, kuid pikemate päevade tõttu öösiti -20 kraadi ei tule erinevalt 2013. aasta märtsist.
Vabandust, sellega ei saa küll nõus olla, et märtsikuu päevad on 9 aastaga pikemaks veninud.
Harjumaal vaatamata +kraadidele pinnatuisk.
Mis asi see seal tuiskab? Liiv?
Tallinna kohta ei oska kommenteerida, aga Tartus oli täna ikka väga tolmune ja liivane.
+10 kraadi tänavu märtsis ilmselt ei tulegi. Ilma mõttes täiesti igav kuu seekord.
+10 kraadi märtsi lõpus võib ette tulla, võib ka mitte tulla. Nprmaalset ilmastikku eeldades. Mida praegu ju enam pole.
Minu arust pole märts kunagi eriti huvitav ilmakuu olnud. Mõni aasta on jah kõvasti normist jahedam (2013) või soojem (2007,2015) aga enamasti ongi umbes +- 5 kraadi terve kuu ja kevad ei saa veel kuidagi hoogu sisse. Suuremad tormid lõppevad tavaliselt veebruaris ära ja äikesed algavad alles aprillis kõige varem.
Kui märtsis on pidevalt +5 kandis, on see ikka üpris soe märts. Aga ega meil ju üheski kuus soojakoerapulmast puudu ole, üle aasta(te).
Samas -5 oleks omakorda ikka täiesti talvine, st. külm märts. Vahel on terve kuu päeval sula, öösel külm, sel aastal omgi vähemalt kuu esimene pool pea pidevalt selline olnud. Kole järsku hakkas see päevapealt pihta: juba 26. veebruaril, veel päev varem, 25.02 tormas ja soppas nagu eelnevad 3 pool kuud.
Kruusateelistel on jah huvitavad ajad ees. Päeval läheb pehmeks ja lägaseks ja öösel külmub ära, et siis taas lägaseks minna.
Kolmapäevast alates tundub taas külmaks minevat. Öösiti laias laastus -10 ja päeviti +1...+4 kraadi. Tugevneb ka idatuul. Seega nautigem lähiaja sooje vaikseid kevadpäevi.
Huvitav, et isegi Pandivere kõrgustikul - Väike-Maarjas - tuli täna 8 kraadi ära. See on muidu ikka üks külmemaid kohti olnud võrreldes teiste jaamadega.
Meil Haanin oll hummoku puul pilven ja -1 päivä selgines oll vaiknõ muut tuulõga, +4 piiren aga lummõ um pallo kaie nurmõ pääl uma 40sm kos um varon sääl uma 60sm viil ega lumi õhkas külmä ja ei sula kuntõ olõi viil nätä. Ma ennusta et ega lähima 10 päävä joogsul küll viil üü plussi ei lää päivä vast um nii 3 4 kraadi mann lämmit. Kevväi jääs vist vinduma.
Pole ammu siin saidis käinud.Mis üldist uudist? kuidas "peremehel" läheb?
Arvestades füüsikaseadusi päikesekiirguse neeldumise kohta tumedatel pindadel, siis arvan, et lume puudumise korral oleks täna mitmes mandri sisemaa jaamas 10 kraadist rohkem sooja tulnud. Kuna lumi päikesekiirgust sisuliselt ei neela, siis päike ei küta aluspinda soojaks. Võrrelge olukorda nt krõbekuiva kuluga, mis soojeneb märkimisväärselt.
Selge, paneme suvel kuumalaine tulekul kunstlume maha ja läheme kuumavarjendi asemel hoopis, kampsun seljas, suusatama.
Edu, kuid arvan, et siis on kunstlume tootmine võimatu.
Täna ehk tuleb +10 kraadi ära.
Kuusikul isegi 11 kraadi piir ületatud: http://laguja.meteo.net.ee/obs/img/t.png
Ma pole Kuusikul, siin pole isegi 10 piirile jõutud. Aga ehl on jutt miinustest öösel. Seda ma nii kindlalt ei tea. Ilus ilm tundub püsivat kümmemkond päeva, samas ükski ennustus üle 5 päeva pole suurt väärt
Postita kommentaar