Esmaspäev, 1. oktoober 2018

39. nädala ilm (1.–7.10.2018)

Kommentaariumi viide
Kel huvi ja võimalust, see kuulab: https://vikerraadio.err.ee/862865/okoskoop-ilmajutud-ja-kohvitopside-korduvkasutamine
5.10.2002 ajalooline lumi, vt allpool.

Mõõdukas / keskmine, kuid sajune sügisnädal.

M. Kaasiku ilmakommentaar Pärnu Postimehele: Läänetsüklonid toovad meile tavalist oktoobri alguse ilma. Suhteliselt sooja Atlandi ookeani õhu ja küllaltki tugevate tuulte tõttu tõsist öökülma veel oodata ei ole. Täna liigub tsüklon Läänemerelt üle Soome ja homme järgmine otse üle Baltimaade itta. Neljapäeval on Eesti mitme keksmega madalrõhusüsteemi lõunaservas ja reedel möödub taas üks tsüklon meist põhja poolt, tuues rohkesti vihma. Pühapäeval on itta liikunud madalrõhkkonna tagalas taas oodata veidi kuivemat ilma. Pühapäeval tekib aktiivne tsüklon Taani lähistel ja jääb sinna püsima ka esmaspäevaks. Eesti ilma mõjutab selle kirdeserv.

Nädala alguses (1.10.) oli siinmail madalrõhkkonna lõunaserv. Selle mõjul oli ilm muutliku pilvisusega kuni pilves, selgimistega, kohati sadas hoovihma. Puhus edela- ja lõunatuul 4–10, rannikul puhanguti 13 m/s. Õhutemperatuur oli 10...14 °C.

Konvektsioon 1. oktoobril Laagris. Eero foto

Teisipäeval (2.10.) määras ilma ulatusliku madalrõhuala lõunaserv. Samas tekkis Soome kohal uus, aga rahulik madalrõhkkond, mille lohk tõi Eestisse uue sajuala, üksikutes kohtades oli äikest ja sadas jääkruupe. Mõõdukas tuul puhus läänekaartest, kuid siis muutub saartel edela- ja idaservas lõunatuul tuntavamaks. Õhutemperatuur oli öösel 5...10 ja päeval 9...12 °C.
Olulist ilmamuutust pole oodata ka järgmistel päevadel: kolmapäevaks (3.10.) kandub mitmeosaline mõõdukalt intensiivne madalrõhuala Skandinaavia kohale ja ulatub Kesk-Euroopani.  Siinsele ilmale avaldab kõige suuremat mõju Oslo lähistel tekkinud uus osatsüklon, mis liigub Läänemerelt üle Läti ida kagu suunas tugevdades lõuna- ja edelatuult, kuid mandri sisealadel kagutuult 7–12, puhanguti 15, Liivi lahe ääres puhanguti 20 m/s. Alates saartest hakkab sadama vihma ja hommikuks jõuab see sadu koguni Peipsi äärde. Tuul mandril küll nõrgeneb ja puhub lõunakaartest, kuid saartel, lääne- ja looderannikul asendub loode- ja põhja-, ulatudes puhanguti vastu Läänemerd kuni 25 m/s. Õhutemperatuur on 3...8, rannikul kuni 10, päeval 7...11 °C.
Neljapäeva (4.10.) öösel eemaldub madalrõhkkond Venemaale ja selle järel sajab hoovihma. Tuul asendub ööks kõikjal loode-, olles väga tugev: iiliti sisemaal 15, saartel ja rannikul 20, vastu Läänemerd ja põhjarannikul isegi kuni 25 m/s. Õhutemperatuur on öösel 2...6, rannikul kuni 9, päeval 6...10 °C.

Rämetavad pilved Laagris. 5.10. Eero foto

5.10.2002 on määratud varaseim eeltalve algus Eesti ilmavaatluste ajaloos (vt kogumikku EESTI KLIIMA MINEVIKUS JA TÄNAPÄEVAL), sest siis sadas põhjarannikul paks lumi maha ja see mõnes mõttes jäigi (!), vt allpool selgitust. Talve varasemate alguste puhul peaks tegelikult mainima 24.10.1992 (küsitav) ja 25.10.1921 (kindel), kui lumi tuli ja jäi maha.
Selgituseks, et eeltalv algab siis, kui ka "päevased temperatuurid" (jutumärgid, sest temperatuurist räägitakse ainsuses) jäävad miinuskraadidesse ja ajuti tekib lumikatetki. Pikemalt eeltalvest ja sellega seotud arutlustest: http://ilmjainimesed.blogspot.com/2014/12/probleem-voi-husteeria-eeltalve-umber.html.
2002. aastal sadas sellel 5. oktoobril tõesti lumi maha, kuid suuremas osas sulas üsna pea ära, vaid varjulisemates kohtades jäi mõni lumelaik püsima, aga terviklikku lumikatet 6. oktoobril ja edasi kuni uute lumesadudeni polnud, seetõttu ilmajaamades seda ei registreeritud. Samas õhumass püsis arktiline (850 hPa pinnal kuni –10 °C isoterm) pikemat aega ja esines märgi lumehooge, hiljem oli samas oktoobris isegi lumetorme.
Varaseim eeltalve algus on ametlikult siiski määratud 6. oktoober Kundas (talv algas 9. novembril, ses siis jäi lumi maha), kuigi küsitavusi tekitab see, miks mitte 5. oktoober, kui hakkas süstemaatiliselt esinema talvemärke. Tartus olid näiteks (eeltalve ja talve alguse) vastavad kuupäevad 15. oktoober ja 29. november. 1992. a  jäi lumi maha 24. oktoobril Kundas (esineb küsitavusi), mitte aga Tartus. 1921. aastal jäi Tartus lumi maha 25. oktoobril.

Vananaistesuve sissetung algas juba 6. oktoobril (http://laguja.meteo.net.ee/obs.html).

Urr /---/ pole erilisi muutusi: tsüklonite seeria mõjutab Läänemere idakallast. Tõsist öökülma (vt M. Kaasiku prognoosi ülal) esines 5.10. ööl, kui juba keskööks oli mitmel pool sisemaal 2 m kõrgusel õhutemperatuur 0...–2 °C, kuid hommikul õhutemperatuur tõusis, sest läks pilve ja sajule.
Küll aga on  näha, et uue nädala võib sisse juhatada rahulikum, kuivem ja soojem ilm, mis võib üpris selgelt meenutada isegi vananaistesuve (sellest oli ühes Maa Elu ilmaloos juttu). Alles kuu lõpuks on oodata lund, vt nt https://www.gismeteo.ru/weather-tallinn-4072/month. Elame-näeme!

Kalmer Saar. DSC_6873  28.09.2018 Muhu

20 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Mis Einaril juhtus siis :O ?

Anonüümne ütles ...

Raadios oli juttu ,et see suvi polnud kolme suvekuu (juuni - august) arvestuses kõige soojem. Ei olnud jah aga võtsin huvi mõttes mai ja septembri ka hulka ja siis tegi vähemalt viimase 150 aasta arvestuses pika puuga ära. Vähemalt Harjumaal saab nii öelda.
5 kuu keskmiseks ( mai - sept) tuli +16,3 ja teine koht oma +15,4 (2006 a) jääb kaugele maha.

Anonüümne ütles ...

Eks sellisel suvel ole oma hind ka - tühjad kraavid ja kaevud.
--------------------------------
Sademetekaart on Harjumaa-Raplamaa piiri osas küll täiesti mööda. Tuttava jutu järgi oli seal eilne kuupäev peaaegu sajuta, vaid 2 mm oli seal tulnud.
--------------------------------
Vaatasin just ka septembri kokkuvõtet, kust selgus, et viimase nädala külm õnneks keskmist alla +13 ei tõmmanud. Kuu keskmine +14,2 kraadi. Seega tänavusel suvel 5 "ametlikku" suvekuud ehk et kuu keskmised üle +13 kraadi.

Jüri ütles ...

Einaril on päritud lähisugulaselt hiidvõlg, mille lahendamiseks formuleerisime siis strateegia, mis hõlmab ka kohtuväliseid kokkuleppeid jms. Lisaks toidu- jms osas oli tarvis aidata järje peale, samuti on plaan hakata tema esmaklassilisest ilmajaamast, kuhu on ühendatud ka Tõnult saadud välgudetektor, arendama üleriiklik külastuskeskus, mille osas saan oma ettevõtte vahenditest aidata. Aga eks seal oli veel raskeid teemasid, mis vajasid arutamist.

NB! Eelmises postituses olnud ettekande slaidide viide on parandatud, kuid olgu lisatud ka siia https://drive.google.com/file/d/1sEmX21kgAXwlaYWHM8IV-jxFqLZc9U76/view.

Jah, selles oligi probleem, et kokkuvõtted tehakse vaid kalendri järgi, arvestamata ilmastikku. See on usutav, et tegu oli kõigi aegade suve rekordiga (me ei tea täpselt, mis oli tuhandeid aastaid tagasi, aga ikkagi).

Anonüümne ütles ...

Õnneks lõpetas rekordsooja suve rekordiliselt soe septembriöö 22. kuupäeval.
----------------------
Aga 5. oktoobri öö ähvardab vist kuni -3 kraadise 2m öökülmaga.

Anonüümne ütles ...

Tänavune september oli seega 2012. ja 2014. aasta juunist kraadi jagu soojem.

Anonüümne ütles ...

Üks rekord on märkamatuks jäänud. See september oli juba 8 järjest mis selgelt normist soojem.

Jüri ütles ...

Et siis selline rekord, kui kaua võib sama kuu olla pikaajalisest keskmisest selgelt (mitme standardhälbe võrra?) soojem!?

Anonüümne ütles ...

Tuleb öökülma mujalgi kui ainult Ida-Eestis. Kuusiku juba miinuses ära käinud.

Jüri ütles ...

Jah, Raplas Katri teatas, et kl 23 oli neil juba -0 kraadi.

priit retsep ütles ...

Marul selge ,vaikne,-1 õhus.

Jüri ütles ...

Laagris on soojem: 3,8 °C õhus, kuid maapinnal võib öökülmetada.

Anonüümne ütles ...

10. oktoober tuleb raudkindlasti lauspilves, kui mitte isegi uduvihmane, sest oleks hea, et kella 10-15-ni oleks ilm päikeseline. Jutt siis Pääsküla raba kohta.

Curt Lennix ütles ...

MAKSE PAKKUMINE (��) MITTEPINGUGA BitCoin��


Vaesuse leevendamise amet arutas "Bit Coin" maailma vaesuse määra korrastamiseks

BitCoin on krüptovaluuta, mis on väärtust hinnanud ja osutub väga kulukaks.
Nagu täna
�� 1 BitCoin = �� USD 6500

Neid BitCoin-i saab hankida lihtsalt nende kaevandamisel veebis. Allolev link annab teile täieliku arusaamise sellest, kuidas Bitcoini kaevandamine on tehtud.
https://www.bitcoinmining.com

Kaevandamine Bitcoin on tasuta, kuid mitte kerge protsess, see tähendab mõne matemaatilise küsimuse lahendamist.
Kuid selgub, et enamik neist küsimustest, mis BitCoini kaevandamisel tundub olevat nii raske vastata, on paljudele inimestel kaevandamisest loobuma.

HACK GEEKS
  Oleme välja töötanud tarkvara, mis hõlbustab üksikisikute osalemist BitCoini kaevanduses.
 Meie tarkvara aitab lahendada neid matemaatilisi küsimusi ja aidata teil süvendada BitCoini kaevandamist.

Rohkem informatsiooni
kontakt:
HACK GEEKS
thehackgeeks@gmail.com

BIT COIN MINING TECHNOLOGY
miningbitcointech@gmail.com

TAC TARKVARA
softwarebytac@gmail.com

BRAZI TEHNOLOOGIA
brazsoftwaretech@gmail.com
Meie eesmärgiks on muuta maailm vaesusest vabaks.

Anonüümne ütles ...

Nahhui sa risustad seda kommentaariumi oma pakkumistega. Jää vait ja tõmba uttu. Raisk keegi ei taha su möla lugeda!

Anonüümne ütles ...

Esmaspäeva öösel siis järgmine korralik öökülm tulekul.

Jüri ütles ...

10. oktoobri paiku võib õhutemperatuur läheneda 20 kraadile. Aga eks näis, kas uduvihmane või päikeseline.
8. oktoobri öö jah päris külm, sarnane 6. oktoobri ööga, kui juba keskööks oli kohati isegi kuni –2 °C.
5.10.2002 lumesadudest ja varajasima (eel)talve algusest pole olnud mahti kirjutada, kuid üritan seda täna-homme teha.

Anonüümne ütles ...

Sa vist ikka pidasid 5. oktoobri ööd silmas. :)
-------------------------------
Õnneks või kahjuks läks ilmateenistuse nädalaprognoos tänase osas natuke nihu ja Eesti äärmine põhjaserv saab/sai korralikult vihma.
Las aga sajab, sest peale homset on ülejäänud kuu ilmselt olulise sajuta.

Jüri ütles ...

Jah, kuna kesköine aeg, tekkis viga. Aga jah, tugev lausvihm, mis on hea.

Unknown ütles ...

CLASSIC CYBER HACKS
How well are you prepared for a Cyber incident or Breach?, Is your Data safe?

Strengthen your Cybersecurity stance by contacting CLASSIC CYBER HACKS for a Perfect, Unique, Classic and Professional Job in Securing your Network against all sort of Breache, for we are Specially equipped with the Best hands to getting your Cyber Hack needs met

We specialize in All type of cyber Jobs such as:

#TRACKING of GPS location, cars, Computers, Phones (Apple, windows and Android), e.t.c.
We also track E-mail account, Social media such as Facebook, Twitter, Skype, Whatsapp, e.t.c.

#RECOVERY of Passwords for E-mail address, Phones, Computers, Social media Accounts, Documents e.t.c,.
NOTE: we also help Scammed persons recover their money.

#INSTALLATION of Spy ware so as to spy into someone else's computer, phone or E-mail address and also Installation of Spy ware software on your individual O.S to know if your Gadget is being hacked into..
We also Create and Install VIRUS into any desired computer gadget.

#CRACKING into Websites, CCTV Survelance camera, Data base etc, of both Private and Govt organization, such as Schools, Hospitals, Court houses, The FBI, NSA e.t.c

NOTE: We specialize in clearing of CRIMINAL RECORDS of diverse types.

* We assure you that your Job will be attended to with care and efficiency as it will be handled with the Best professional hands in Cyber Hack business.

#We also have a forum where you can get yourself equipped with Advanced hacking skills
And if you're Good with Hacking and you think you can Join our Team of SOPHISTICATED HACKERS, you're welcome as well...
CLASSIC CYBER HACKS gives you the Best service in the Hacking world.
* We're Classic Hacks *

Write us on:

*Classiccyberhacks@gmail.com
*Classiccybernotch@gmail.com

Signed,
Collins .A.