reede, 5. aprill 2013

Raadiushalod 5. aprillil

5. aprillil jäi Eesti lõunatsükloni tagalasse. Eesti põhja- ja lääneosa kohale laotusid kiudkihtpilved. See on potentsiaalselt väga soodne erinevate halode tekkeks. Nii ka täpselt oli.
Lõunatsükloni pilvemass, mis sisaldab halode järgi otsustades ainult püramiidjaid jääkristalle.

Seekord võis näha haruldasi raadiushalosid, mis tekivad orienteeritud püramiidjate jääkristallide korral. Näha olid erakordselt ere 9-kraadine, kuid nähtavad olid ka 7-kraadine (?), 18-, 20-, 23- ja 24-kraadine halo ning kas ülemine puutujakaar (supralateral arc) või 35-kraadine (ei ole noolega näidatud).
Püramiidjad jääkristallid on sellised: http://www.atoptics.co.uk/halo/crystpyr.htm
Rare odd radius halo display over Tallinn April 5, 2013. Halos included during the display are the 7 degree (?), 9 degree, 18/20 degree, 23 degree, 24 degree, possibly 35 degree and supralateral arc, some of which are quite rare to see.Nooltega on näidatud erinevad halovormid:

10 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Vau!

Anonüümne ütles ...

Ilm on täna väga ilus siin Kagu-Eestis. Vana lumi on nüüdseks täielikult kaetud uuega ning isegi peateed on päeva jooksul lumiseks läinud.
Metsast läbi käies avanes väga ilus vaatepilt. Tuisk on puud ning puutüved täielikult valgeks teinud, mis kangesti meenutab südatalve.

Jüri ütles ...

Ohh jätkuks ometi seda värsket lund ka siia põhja poole! Üks tuttav väljendas end väga toredasti, et oleks kähku uut lund juurde vaja, kuna vana kipub sulama :)

Anonüümne ütles ...

edu teile eal kagus 70 cm-se lumega! siin põhjas 50 cm vähem lund (minu jaoks õnneks, et siin pole kuu aega märkimisväärselt sadanud) :).

jüri, kas ida-lätis ja pihkva oblastis on ka 1m lumepaksust kusagil?

Anonüümne ütles ...

seal*

Jüri ütles ...

Ei paista kuskil suurt üle 50 cm olevat, vt http://www.uni-koeln.de/math-nat-fak/geomet/meteo/winfos/snoweuropa.gif

Anonüümne ütles ...

Kas Lõuna-Eesti kõrgustikel on lund niipalju, et võib jõed üle kallaste paisutada. Oleks huvitav teada :)

Jüri ütles ...

Kui nüüd läheb järsku soojaks ja sajab veel ka umbes samal ajal, siis kindlasti.

Anonüümne ütles ...

Tundub et neljapäeval saabub soojalaine koos vihmaga mis hakkab üleujutusi tegema Lõuna-eestis.

Jüri ütles ...

Jah, polaarne mereline õhumass jõuab ilmselt kohale ja sademeid tuleb üsna tõenäoliselt ka omajagu. Seda võib vast varakevade alguseks pidada.