teisipäev, 17. mai 2011

Kondensjäljed

Sellega on seotud vandenõuteooriad, mis leiavad üha suuremat kõlapinda Eestiski. Eesti kohta on kondensjälgede kohta ka eraldi blogi olemas: http://chemtrail-ee.blogspot.com/. Hoiatan, et sealsesse infosse ja hoiakusse peaks suhtuma eriti kriitiliselt. Pidasin ka mõnede erialaspetsialistidega nõu ning me ei leidnud sealt kuigi palju tõest infot. Näib, et blogi autorid on täielikult langenud vandenõuteooriate ohvriks. Mitmed sissekanded on seal tehtud pilvede kohta, millel pole lennukitega mitte mingisugust pistmist, ka lainelistesse pilvedesse ja halodesse suhtumine on minu meelest hämmastav.


Viimase info järgi kavatsevad blogipidajad algatada jõulise avaliku diskussiooni. Nad on viinud selle teema ka Pealtnägijasse, 18. mai õhtuses saates tuleb sellest juttu.
Kas selle vandenõu pärast peaks muretsema? Tsiteerin ühe inimese arvamust: "Ma küll muretseks jah. Kui inimesed hakkavad uskuma igasugu asju ilma faktide korraliku vaatamist ja hindamist. Umbes nagu USAs usuvad osad inimesed, et maailm on 6000 aastat vana. See näitab siiski meie, kui teadusel ja teadmistel põhineva maailmapildi, ründamist. Sellisest lihtsameelsuse tõusust räägib ka Richard Dawkins oma sarjas Enemies of reason: http://www.youtube.com/watch?v=gyQ57X3YhH4."Kõnealusel vanadenõuteoorial on palju teisendeid ja vorme. Üleüldiselt tekkis see teooria 1996. aastal, kui USA õhujõudusid süüdistati elanikkonda salapäraste ainete pihustamises lennukitelt, mistõttu nende taha tekkisid ebaharilikud kondensjäljed. Nüüdseks on see teooria väga laialtlevinud ning vandenõuteoreetikuid ei rahulda ametlikud selgitused. Kahtlasteks, st keemiajälgedeks peetakse selliseid, mis ei haju ruttu, vaid püsivad tunde ja laienevad.
See, et need jäljed kliimat mõjutavad, on õige, kuid mõju seisneb siiski näiteks selgete päevade arvu vähenemises - kondensjälgede tõttu on üldpilvisus suurem ja mõned muidu selged päevad on nüüd ilmestatud nende jälgedega, samuti muutuvad atmosfääri kiirguslikud omadused - jälgede tõttu on ilmselt õhutemperatuuri ööpäevane amplituud veidi väiksem ja troposfääri albeedo on kõrgem.


Mis puutub halodesse, siis jah, need võivad tekkida ka kondensjälgede tõttu (näiteks 120kraadine parheelion, vt 2010. a. postitust mai lõpus või juuni alguses), kuid üldiselt tekivad halod tüüpiliselt kiudkihtpilvede ja kondensjälgedega mitteseotud kiudpilvede tõttu.

Blogis tekkinud suhtumine on seotud teadlikkusega - kui inimene pole varem märganud midagi looduses, aga siis märkab, hakkabki ta seda märkama ja nägema ka edaspidi, mõnikord väga sageli. Halode puhul kehtib see igal juhul - kui tegu ei ole just eriti intensiivse halonähtusega, ei märka asjatundmatu inimene neid, aga kui talle näpuga näidata, et siin ja siin on sellised nähtused olemas, hakkab ta edaspidi neid ka ise märkama. Mõnikord on teadlikkuse ja märkamise piiri väga raske ületada, aga kui see juhtub, siis toimub edasine nagu iseenesest.


Kondensjälgede tekkimisest võib puhta ehk vandenõust mõjutamata seletuse leida näiteks siit: http://journals.ametsoc.org/doi/full/10.1175/1520-0450%281997%29036%3C1725%3ACOACFC%3E2.0.CO%3B2

3 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Erialaspetsjalistidega? Mis mõtet on üldse nendelt kinnimakstud chemtrailieitajatelt nõu küsida. Uuri ikka omal käel tõde. Youtube kubiseb vaktidest chemtrailide ja -cloudide kohta. Eks näis, kesnaerab päeval kui, HARP tegelikud eesmärgid paljastatakse.

Anonüümne ütles ...

Kondenspiimast ei taha mingit muinasjuttu vesta?

Jüri ütles ...

Teiesugustega pole mõtet vaielda. Teie jaoks on ainus ja õige Jumal Youtube, kus esitatakse ilmeksimatuid fakte ja nii on.
Peaksite küsima endalt, kas maksab ikka puhta kullana võtta selliseid autoriteete, nagu Youtube jmt?
Teie jaoks on kõik inimesed, kes ei jaga teie vandenõuteooriat, kinni makstud, osalised vandenõus jne. Huvitav, et minuni ei ole veel keegi ühendust võtnud või püüdnud mõjutada, et kuule, sa pead eitama seda vandenõuteooriat jne. Millega seda selgitate? Kui tõepoolest kõik eitajad on kinni makstud vms, siis peaks see ka minuga olema juhtunud. Või arvate, et mind on mõjutatud alateadlike vahenditega?