esmaspäev, 27. detsember 2021

Aasta viimase nädala, aastavahetuse ja uue aasta alguse ilm

Uuendatud 30.12.2021. kl 17:00

Aasta viimane nädal ja uue aasta alguse ilm tuleb äärmiselt muutlik. Vahelduvad kiiresti pluss- ja miinuskraadid, sajab nii lund, lörtsi kui vihma. Lisaks puhub tihti tuul.

Esmaspäev (27.12.) möödus enamasti pilvisena, nii mõneski kohas sadas mõõdukas-tugevat lund.

Tuul vaibus ja õhutemperatuur püsis miinuspoolel, välja arvatud saartel (kuni +2°C).


Ilmateenistuse lumekaart 27.detsembril.

Teisipäeval (28.12.) möödub idapoolse kõrgrõhkkonna servas sajuta, vaid rannikualadel võib tulla mõni nõrk lumehoog.
Põhja poolt läheneb aga madalrõhkkond, mille tõttu tõuseb tuul tugevamaks ning pöördub lõunakaarde. Puhangud siiski üle 16 m/s õhtuks ei ulatu.
Öö on krõbe eelkõige Tallinn - Pärnu joonest idas, lus langeb -8...-17°C ni, lääne pool on soojem ja saarte rannikul ei tarvitse -1...-2°C st madalamale langedagi.

Kolmapäeval ja neljapäeval (29. ja 30.12.) jõuab meieni seesama survet avaldav madalrõhkkond. Selle lumepilved jõuavad kolmapäeva öösel saartele ja päevaks laienevad üle maa. Kuna lõunakaare tuule puhangud ulatuvad kolmapäeva öösel 20 m/s-ni, siis teeb ka tuisku, päeval tuul rahuneb veidi, kuid sadu kestab edasi, kuid on mõõdukas. Neljapäev jätkab lumesajuga ning tuul püsib mõõdukas ja pöördub õhtul saartest alates edelasse, siis tuleb juba lääne pool sekka ka lörtsi.
Õhutemperatuur on kolmapäeval ööpäevaringselt -1(saartel, läänerannikul) kuni -12°C ni mandri sisealadel. Neljapäeval algab soojema õhu sissevool ja saartel ja läänemaakondades tõuseb õhutemperatuur juba nulli, mandril püsib veel kindlal miinuspoolel, õhtul soojeneb sealgi tasapisi.

Aasta viimane päev (31.12.2021.) toob sula. Oleme sellesama madalrõhkkonna mõjusfääris, kuid õhuvool pöördub edelasse, meieni jõuab soe ja niiske õhk. Lumesadu läheb hommikuks kõikjal üle vesiseks ja laussadu eemaldub. Jäävad vaid lokaalsed hoogsajud vihmana, ida pool ka lörtsina.
Kuna maapind on lumine ja külm ning jõuab soe ja niiske õhk külmale aluspinnale, on päeval ja õhtul laiadaselt küllaltki tihedat udu oodata.
Tuul pöördub kõikjal lõunasse ja edelasse, puhangud ei ületa 10 m/s.
Õhutemperatuur tõuseb hommikuks kõikjal plusspoolele ja püsib kogu päeva vältel 0...4°C vahel. Õhtul aga põhjast alates algab taas langus.

Uusaastaöö (1.1.2022.) jätkub vihmahoogude, mõõduka edelatuule ja plusskraadidega.
Hommikuks aga pöördub õhuvool taas loodesse, jätkub külmema õhu sissevool ning päeva jooksul langeb temperatuur kõikjal miinuspoolele.
Suurem osa sajupilvedest aga eemalduvad.
Tuul pöördub põhjakaarde ning tugevneb puhanguti 20 m/s, kuid õhtul siiski nõrgeneb ja taevas selgineb. Algab kiire temperatuurilangus.
Teed ja tänavad muutuvad erakordselt libedaks!

Pühapäeval (2.1.2022) laieneb üle baltimaade kõrgrõhkkond. Taevas mitmel pool selgineb ja sademeid oodata ei ole.
Põhjakaaretuule puhangud ei ulatu üle 12 m/s. Õhtul pöördub tuul alates saartest edelasse ja veidi tugevneb.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt -2...-11°C, öösel selgema taeva all ka -15st madalam.
Õhtul aga jõuab taas soojem õhumass, nii algab läänest taas temperatuuritõus ja saartel jõuab juba õhtuks nulli lähedale või isegi plusspoolele.

Edasi jätkub tõenäoliselt pluss- ja miinuskraadide tihe vaheldumine, mistõttu on liiklusolud rasked ja tuleb olla ettevaatlik.
ECMWF-väljavaade aastavahetuseks. Suurem sula jõuab läänemaakondadesse, kuid täiesti puutumata ei jää ka mandri sisealad.

laupäev, 18. detsember 2021

Igati talvine jõulunädal (20.- 26.detsember 2021)

Uuendatud : 20.12. kl 12:05

Põnevat ilmarindelt maailmast : Filipiinide kaguosa tabas supertaifuun Rai, mistõttu on kodudest lahkuma sunnitud üle 300 000 inimese. Hukkunuid on viimaste andmete kohaselt ligi 400. Maksimaalsed tuulepuhangud on ulatunud ligi 80 m/s!

Otsustava ilmamuutuse talve suunas toov madalrõhkkond on juba koos külma frondi ja sajuga teel meie poole. Rootsi ilmakeskuse ilmakaart


Esmaspäeval ja teisipäeval (20. ja 21.detsembril) tiirutab Venemaa loodeosas madalrõhkkond, mis süveneb ja aeglaselt itta liigub. Selle servas liigub meieni tasapisi arktiline õhk ja üksteise järel lumehooge.

Mõlemal päeval sajab lund - rohkem sajab tõenäoliselt ida pool, lisaks seal on suurem võimalus ka Soome lahelt tuleva mereefekti lumepilvedeks. Need aga ei jõua kaugemale sisemaale ning seega kõige enam lund saab tõenäoliselt Kirde-Eesti.
Kuna madalrõhkkond süveneb, suureneb ka õhurõhugradient ja puhub tugev põhjakaaretuul - sisemaal puhanguti 14, rannikul 21 m/s. See keerutab sadava lume tuisuks! Teisipäeval siiski põhjatuul nõrgeneb.
Õhutemperatuur päev-päevalt langeb : kui esmaspäeval on veel enamasti alla -10°C, siis teisipäeva öö ja päev tulevad juba -8...-14°C kraadise külmaga.

Kolmapäeval ja neljapäeval (22. ja 23.detsembril) eelmine madalrõhkkond kaugeneb. 
Kolmapäev on vahelduseks rahulik, suuremat sadu ei ole(vaid põhjarannikule võib jõuda mereefekti lumepilvi). Tuul on nõrk ja külma ööpäevaringselt 8...15°C.
Neljapäev aga toob muutuse. Põhjast lähenev madalrõhkkond, laieneb üle meie ning päeval jõuab ka lumesadu.
Tuul pöördub edelasse, toob veidi soojemat õhku. Öösel on veel külma 10 kraadi ümbruses, päeval mandril -5°C ringis, saartel tõuseb -1...-2°Cni.

See aasta saame nautida valgeid jõule. ECMWF väljavaade jõululaupäevaks.

Pühadeilm tuleb juba kõikjal lumikattega, mitmel pool ka lumesajuga, kuid võrdlemisi külma, tugeva ja läbilõikava tuulega.
Jõululaupäeval (24.detsembril) madalrõhkkond läheneb veelgi, tuul tugevneb puhanguti 20 m/s ja sajab lund, tuiskab.
Õhtuks madalrõhkkond kaugeneb ja jõuluõhtu tuleb juba kiiresti külmenev ja hilisõhtuks on külma kohati juba 20 kraadi. Tuul pöördub loodesse ja nõrgeneb, taevas läheb selgemaks.

Esimesel ja teisel jõulupühal (25. ja 26.detsembril) jääme selle madalrõhuala kaugesse ja nõrka mõjusfääri ning mõnel pool jätkub hootine lumesadu. Suurem on võimalus põhjarannikul ja Ida-Eestis.
Põhjakaaretuul aga püsib nõrgapoolne.
Õhutemperatuur jääb ikka -8...-17°C vahele, kuhu ulatub jäävabalt merelt tuul, seal kitsal rannikuribal on mõne kraadi võrra soojem, kuid ikka kindlalt miinuspoolel. Samal ajal selgema taevaga kohtades võib langeda alla -20°C.

Prognoositav lumelisa järgneva 10 päeva jooksul. looderannikul jääb isegi paiguti alla 20cm, kuid kirde pool ulatub lausa 40cm-ni!
NB! 10 päeva on Eesti ilmastiku mõistes üsna pikk aeg, mistõttu võib prognoos veel vabalt muutuda. uuendan igatahes regulaarselt.


Oodatav lumelisa kogu nädala peale on Eesti lõikes erinev, alates 10cm-st saartel ja läänemaakondades kuni 20...30cm-ni põhjarannikul ja Ida/Kirde-Eestis.
Harju maakonnale ja sellest läänepoolsele põhjarannikule on mereefekti kontekstis sobivaim õhuvool kirre-idakirre, kuid seda nädala jooksul eriti ette ei tule. Pigem jääb põhja ja veidi ka kirde poole. Sellest tulenevalt ongi suurim lumelisa oodata ida-, eriti kirdepoolsetes maakondades.

Tulevad seega valged, lumised ja külmad jõulud, mis loob tõelise jõulutunde.

Edasi, aasta viimasel (pool)nädalal olulist soojenemist näha ei ole.

pühapäev, 12. detsember 2021

Soe algus ja jahenev nädalalõpp (13.- 19.12.2021)

Soe nädala algus, jahenev lõpp

Uuendatud : 15.12.2021. kl 10:45

Huvitavat Eestist ja mujalt maailmast :

- USA-s möllas nädalalõpus orkaan, milles on hukkunud üle 100 inimese. Enim neist, üle 70, Kentuckys. Muuhulgas sai kannatada tugevalt ka Amazon'i laohoone.

- Jüri kohta uued uudised puuduvad, endiselt jätkan blogiga mina. 

Nädala alguse soojus külmal aluspinnal toob laialdaselt udu, nagu oli pühapäeval (12.12.2021.)

Esmaspäeval (13.12.) kujuneb üle Eesti nõrk ja lauge kõrgrõhuhari. Suurema saju hoiab see eemal, kuid mõni hoog nii lund, lörtsi kui vihma võib ikkagi tulla.
Aluspind on jätkuvalt külm, õhumass aga võrdlemisi soe, mistõttu püsib nii mõneski kohas udu nii öösel kui päeval.
Läänekaaretuul on nõrk ja see ka ei hajuta udu.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt -2...3°C vahel.

Teisipäeval (14.12.) liigub Skandinaaviast madalrõhkkond, mis sirutab oma rohke sajuga lohu üle Eesti. Saartest alates sajab üpris tihedat lund, lörtsi, lääne pool enam vihmakest. Õhuvool on kiire ja seetõttu õhtupoole läänest alates laussadu juba hõreneb.
Lõunakaaretuule puhangud ulatuvad sisemaal 10, rannikul ja saartel 17 m/s.
Õhusooja on sarnaselt eelmise päevaga : lääne pool plussis, ida pool kergelt miinuses.
Lõunakaarest saabub aga soojem õhk ja õhtuks tõuseb ka ida pool plussi.

Ka kolmapäeval ja neljapäeval (15. ja 16.12.) jääme selle keerise mõjusfääri, kuid laussadu jäöb eemale. Hooti sajab, kuid saabunud soojuse tõttu siiski vihma.
Edela- ja lõunatuul rahuneb, puhanguti 13 m/s.
Õhutemperatuurifoon on mõlemal päeval ööpäevaringselt plusspoolel, vaid kagunurgas võib öösiti kuni -1°C olla, kusjuures päeviti tuleb sooja kuni 7°C !

Reedel (17.12.) jääme keerise kaugesse edelaserva, nii sajab vihma enam öösel. Päevasel ajal siiski sõuab üle hoogsajupilvi. Päeval tuleb enam sekka ka valgeid helbeid.
Õhuvool aga pöördub loodesse ja meieni jõuab veidi külmem õhk.
Loode- ja põhjatuule puhangud ulatuvad päeval veel 17 m/s, õhtul nõrgeneb aegamisi.

Laupäeval (18.12.) liigub üle Skandinaavia järgmine madalrõhkkond ning selle lõuna-edelaserva mõjusfääri jääme ka meie. Kuivõrd õhk on öösel miinuses, sajab enamasti lund. Päeval aga jõuab taas soojemat õhku ja lääne pool tuleb sekka ka lörtsi ja vihma.
Mõõdukas tuul pöördub läänekaarde ja oluliselt ei tugevne.
Öö on miinuspoolel, päev -2...3°C.

Pühapäeval (19.12.) jääme selle madalrõhuala kaugesse edelaserva, nii sajab meil veel enamasti Kesk- ja Ida-Eestis vihma ja ka lörtsi.
Tuul pöördub taas loodesse ja tugevneb veidi.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0...5°C vahel, pärastlõunal hakkab tasapisi langema.

Uuel nädalal jõuab tõenäoliselt meieni külm õhumass, mistõttu sajud muutuvad lumiseks ja on arvestatav lootus valgeteks jõuludeks.
Jõuluprognoosi kohta eraldi postitus tuleb hiljemalt reedel.

Uus tuntav jahenemine paistab tulevat kuu viimases kolmandikus, enne jõule. ECMWF väljavaade 21.12.2021 kohta

kolmapäev, 8. detsember 2021

Arktilise õhu minek ja nädalalõpu jäävihm (8.- 12.12.2021)

Jüriga on jätkuvalt keerulised lood, ühendust temaga ei saa, kuid blogi jätkab tegevust minu käe all.

Maaleht kuulutab taas välja ennustusvõistluse, järjekorras neljanda. Sedapuhku palume ära arvata selle talve Eesti külmarekord ehk madalaim õhutemperatuur mõõdetuna Ilmateenistuse meteoroloogiajaamades.

Muide – pole võimatu, et üleeile, 7. detsembril Tartu-Tõravere meteoroloogiajaamas mõõdetud –27,6 °C jääbki käimasoleva talve külmarekordiks.
Meenutuseks kolme viimase talve õhutemperatuuride miinimumid :

- Eelmisel talvel –30,1° 18. veebruaril Jõhvis;

- üle-eelmisel –17,5° 29. veebruaril Jõgeval ning

- üleüle-eelmisel –25,3° 22. jaanuaril Väike-Maarjas.
Eesti külmarekord –43,5° pärineb 17. jaanuarist 1940 ja fikseeriti Jõgeval.

Ennustusi ootame aadressil rein.raudvere@maaleht.ee või siis allakirjutanu nimele tavakirjaga Maalehe Tartu toimetusse (Gildi 3, 51007 Tartu).
Ennustuse viimane teele saatmise päev on talvine pööripäev 21. detsember. Täpseimat ennustajat ootab Maalehelt auhind.


Uuendatud : 11.12.2021 kl 10:10

Meri suursaarte ja mandri vahelt on suurte külmade tagajärjel juba jääs. Ilmateenistuse jääkaart 8.12.2021. seisuga. Põhjarannik on jääs vaid kitsal vahetul rannikuribal.

Viimane arktiline hingus

Kolmapäeval ja neljapäeval (8. ja 9.12.) jääme kõrgrõhkkonna külma mõjusfääri, mis hoiab ilma enamasti sajuta, kuid ikkagi üsna pakaselise.
Mõneski kohas saab näha ka madalat talvepäikest.
Neljapäev annab aga märku madalrõhkkonna lähenemisest, siis tugevneb kagu- ja idatuul sisemaal 11, rannikul 19 m/s. Kuna õhk on tuntavalt miinuspoolel, on olemine üpriski kõle!
Öösiti on õhutemperatuur -10...-22°C vahel ,saarte rannikul, kus meri veel lahti, muidugi soojem.
Päeviti on külma -12...-18°C, taaskord rannikul mõni kraad leebem.

Nädalalõpu sula
Reede (10.12.) toob aga ilmamuutuse. Seda põhjustab edelast lähenev võrdlemisi aktiivne madalrõhkkond, mis läheb keskmega meist lõuna poolt mööda.
Hommikul alates saartest hakkab sadama lund ja paljudes kohtades tugeva idakaaretuule (puhangud 20 m/s) tõttu ka tuiskama.
Kuivõrd peale tuleb soe front, maa- ja teepind on pakaselainest reedel kindlasti miinuskraadides ning atmosfääris on tõenäoliselt kihistus(soe-külm-soe), siis pärastlõunal ja laupäeva öösel on laialdaselt oodata ka jäävihma. See teeb pinnad väga libedaks ja teeolud väga keerulisteks.

Laupäeva (11.12.) öö ja päev jätkuvad lume-, lörtsi- ja jäävihmasajuga, saartel ja läänemaakondades tuleb ka vihma. Idakaaretuul nõrgeneb, puhangud enam üle 15 m/s ei ulatu.
Enne sula saabumist tuleb juurde 1-4cm lund.
Õhtupoole keeris eemaldub Venemaa avarustesse ja saartest alates suurem sadu lakkab. Päeva jooksul õhutemperatuur tasapisi tõuseb miinuspoolelt plusspoolele ja õhtuks on pea kõikjal juba soojakraadid ja viimane sadu tuleb alla nii vihma, lörtsi, kohati veel ka jäävihmana.
Sula saabub! Soojim paistab tulevat Lõuna-Eestis.


Pühapäev (12.12.) on rahulik, madalrõhkkond eemaldub ja nõrgapoolne tuul pöördub lõunasse-edelasse. Vihm ja lörts liiguvad hommikuks idapiiri taha ja järele jäävad vaid kohatised läänest itta liikuvad hoogsajud, mis tulevad alla vedelal kujul, õhtul lisandub külma ja tuleb ka lumehelbeid.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0°C ümber, mis teeb teed kohati libedaks.
Õhtul jõuab taas külmem õhumass, mis langetab temperatuurid kõikjal kergesse miinusesse.

Uus nädal tuleb praeguste mudelite järgi väga muutlik, kuid enamasti siiski sulailmaga - kord sulatab, siis külmetab ehk kardetavasti lögane ja mitte kuigi talvine, välja arvatud üksikud lumisemad päevad.
Esmaspäev ja teisipäev on enam talvised, kolmapäev aga võib tuua suurema sula.

GFS-i viimase jooksu väljund jõululaupäevaks(23.12.2021) laia naeratust näole ei too. Küll aga ei tasu seda hetkel suure tõsidusega võtta, kuna aega sinnani on küll ja veel.

kolmapäev, 1. detsember 2021

Lumetorm Henriette (2. ja 3.12.) ja arktiline nädalalõpp (4. ja 5.12.)

Viimane uuendus : 1.12.2021 kell 18:05

Pöördeliste sündmuste valguses viibis uue postituse tegemine. Kaalumisel oli minupoolne blogist loobumine, kuid kuna siin on aktiivne lugejaskond ja tark arutelu ilmateemadel, ei tahtnud päris maha visata tehtud tööd ja saavutatud lugejaskonda.

Nii sai otsustatud, et blogi jätkan ainuisikuliselt mina ning sellega kaasnevad nii formaadimuudatus kui ka mõned muud sisulised-välimised muudatused. Kui vähegi võimalik, proovin postitusi-prognoose uuendada igapäevaselt.

Praegune postitus ongi nagu näide uuest formaadist. Sellised saavadki enamvähem olema uued postitused. Eelmistest põhjalikumad, ise koostatud joonis-kirjeldustega. Täiustusi tuleb ilmselt aja jooksul küll juurde, aga praegu nii.

Kõik ettepanekud, tagasiside jm. on oodatud!

Nädal algas juba talviselt, töönädala lõppu saadab torm ja uue nädala alguseks jõuab paukuv pakane.

Lumetorm Henriette

Neljapäeval (2.12.) saabub läänest meie ümbrusse aktiivne Henriette nimeline madalrõhkkond.

See pressib eemale kitsukese kõrgrõhuvööndi ja toob meile tormituult ja tuisku ning paljudesse kohtadesse ka lumelisa. Keeris liigub üle Läti itta Venemaale, seetõttu võib Eesti põhjaserv laussajuta jääda ja peab leppima vaid tugeva ja kõleda tuulega.

Õhurõhk keerise keskmes langeb 970hPa-ni, see tekitab laialdaselt suure õhurõhuerinevuse ja põhjustabki tormituult ja tuisku.

Neljapäeva öösel jõuab madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohale. Selle pilvemassi serv jõuab juba kolmapäeva õhtul, kuid lumesajuala jõuab öösel saartele ja Edela-Eestisse. Sadu on enamasti mõõdukas, kohati ka tugev.
Öösel, enne sadu, jõuab õhutemperatuur langeda mandril -9...-15ni, kohati idaservas enamgi.
Hommikul jätkab sajuala levimist üle maa, kuid Põhja-Eesti võib laiguti sajuta jääda. Sadu on jätkuvalt mõõdukas-tugev. Lisaks tugevneb ka kirde- ja idatuul sisemaal puhanguti 15 m/s, rannikul 23 m/s. See keerutab tuisku ja muudab teeolud keeruliseks. Ettevaatust ka võimalike langevate puudega! Põhjarannikule võib jõuda mereefekti lumepilvi!
Päeva peale levib sajuala ka veidi põhja suunas, kuid päris põhjarannikule ei pruugi laussadu jõuda, samas on seal võimalus mereefekti lumeks.
Päeval on külma 2...9°C.
Henriette asukohaprognoos neljapäeva päeval. Keeris liigub musta noolega näidatud trajektoori pidi ning tihedam lumesadu üle eesti ida-lääne suunalisest valgest joonest põhja poole tõenäoliselt ei jõua ning nii saab Põhja-Eesti vaid nõrka lund, kuid tormituult.

Õhtul ja järgneval, reede (3.12.) öösel lumesadu ja tuisk jätkuvad koos tugeva idakaare tuulega, vaid saartel ja lääne-edelaosas võib sadu juba hõredam ja laigulisem olla. Õhutemperatuuris muutust ei toimu, jääb 2...8°C vahele.
Reede päeval ida ja kagu pool sadu ja tuisk jätkuvad, lääne poolt alates sadu juba hõreneb /lakkab. Püsib põhjarannikul kerge mereefekti võimalus.
Ka tugev tuul annab järgi ning koos keerise möödumisega pöördub läände ja loodesse.
Kogu selle aja jooksul on lõunamaakondades oodata 10...15cm lumelisa, põhja pool 0...4cm. läänes 2...8cm.

Arktiline nädalalõpp
Laupäeval ja pühapäeval (4. ja 5.12.) on tugevneva kõrgrõhkkonna servaalal lumehooge sisemaal harva, kuid rannikualadel (eelkõige põhja- ja looderannikul) käivitub tõenäoliselt mereefekt. Tingimused selleks on sobivad, kuivõrd meri on veel jäävaba, õhumass 1,5km kõrgusel piisavalt külm (-13...-18°C isoterm Eesti kohal!) ning õhuvool keerab kirdesse. Seega saab põhja- ja looderannik tõenäoliselt lisalund, eelkõige pühapäeval.
Tuul on mõlema päeva vältel küllaltki rahulik ja puhub idakaarest.
Laupäeval on õhutemperatuur nii öösel kui päeval -10°C ümbruses, meretuulega rannikul mõni kraad soojem.
Pühapäevaks saabub kirdevoolus arktiline kargus ja õhutemperatuur on nii öösel kui päeval juba -15°C ümbruses(-5st rannikul -18ni sisemaal), õhtul aga langeb veelgi madalamale.
Õhumassitemperatuur 1,5km kõrgusel pühapäeval. Niivõrd külm õhk meie kohal tähendab mereefekti ja mandril temperatuuri esmaspäeva öösel -20 ja madalamalegi.


Uuel nädalal jätkub talvine ilm. Arktiline külm eemaldub esmaspäeva õhtuks, kuid sellegipoolest jääb temperatuurifoon miinuspoolele.
Järgmist suuremat lumesadu on oodata teisipäeval - kolmapäeval.

Lisaks on lugejad teinud huvitava, kuid paikapidava tähelepaneku : Gröönimaale prognoositavad soojemad ilmad on toonud Läänemeremaadesse talvised ilmad. Kas pole huvitav seos?
Veel täheldati, et Gröönimaa prognoosid on tunduvalt pikemalt ette täpsed, kui meie Eesti omad. See on tõenäoliselt tingitud asukoha erinevusest - Eesti on klimaatilises mõttes ja geograafilise kliima arvestuses piiripealne maa, mis toobki meile muutlikkuse ja selle pikaajaliste prognooside väikse täpsuse, Gröönimaa aga on klimaatiliselt stabiilsemas kohas ning pikaajaliste prognooside tegemine on paremate võimalustega ja täpsusega.


esmaspäev, 22. november 2021

47.nädala ilm (22.- 28.11.2021)

 Kommentaariumi viide

Uuendatud : 26.11.2021 kl 21:03


Lumekaart 23.11.2021. hommiku seisuga


No tere talv! Talv saabus Eestisse.
Õie Bugiene foto Haapsalust 22.11.2021 ennelõunal.
Selline pilt avanes üsna paljudes kohtades põhja-, loode- ja ka idamaakondades.


Tuleb talvise näoga nädal.

Esmaspäeval (22.11.) jõudis merelt arenevaid rünksajupilvi, mis tõid mitmele poole lund ja lörtsi. Mõnes kohas sadas maha enam kui 5cm lumekiht!
Tuul oli ööpäevaringselt vaikne ja õhutemperatuur enamasti miinuspoolel.

Teisipäeval (23.11.) jõuab loodest madalrõhkkond Eesti kohale. Jõuab see Läänemere põhjaosa kohalt üle eesti kagusse-itta.
Hilisõhtul - öö esimeses pooles jõuab saartele ja looderannikule lörtsisadu, mis liigub edasi ida suunas. Hommikuks läheb sadu lääne pool vesisemaks.
Esiti tugevneb öösel edela- ja lõunatuul puhanguti 19 m/s, seejärel öösel pöördub saartest alates tasapisi loodesse, kuid püsib tugevana.
Päeval laussadu eemaldub (läänes vesine,idas lumine) ning keerise järel on veel kohatisi sajuhooge.
Õhutemperatuur on öösel enne saju jõudmist laialdaselt miinuspoolel, saju jõudmisel aegamisi tõuseb. Hommikuks on Lääne-Eestis valdavaks plusskraadid, ida pool jääb veel kergelt miinusesse.
Temperatuuri kõikumine põhjustab mitmel pool teepinnal jäidet, mistõttu tasub olla eriti ettevaatlik.

Kolmapäeval (24.11.) jõuab madalrõhkkonnale täiendust põhja poolt. Selle niiskus jõuab enamasti põhja- ja idamaakondadesse. sajab hooti, lund ja lörtsi.
Tugev läänekaaretuul nõrgeneb päeva peale.
Öösel on mandril 0...-5°C, saartel kraad-kolm üle nulli  Päev tuleb üle maa +2...+8°C vahel.

Neljapäeval (25.11.) on tulemas juba järgmine madalrõhkkond ühes vihma-, mandril ka lörtsisajuga.
Sadu on tugevam ja laialdasem päevasel ajal, kuid sajuhooge on laiguti ka öösel(peamiselt Lääne- ja Põhja-Eesti rannikualadel).
Lõunakaaretuul tugevneb taas sisemaal puhanguti 12, rannikul ja saartel 18 m/s.
Öö on laialdaselt miinuspoolel, hommikuks tõuseb ja päev on sarnaselt eelmisega +2...+8°C vahel.

Reedel (26.11.) toob loodest üle liikuv madalrõhulohk taas ilmamuutuse külmenemise suunas.
Öösel sajab tihedat vihma, päeva peale läheb sadu lumisemaks ning on ikka nii mõneski kohas tihe.
Tuul pöördub külma loodesse ja algab külma sissetung.
Öösel on sooja 1...5°C, päeva jooksul langeb kõikjal alla 0°C.

Nädalavahetus (27 ja 28.11.) hoiab talvist ilmamustrit.
Lõunast läheneb madalrõhkkond, mille põhjaservas pöördun õhuvool põhja-kirdesse ning lisandub külma.
Sajuhooge on mõlemal päeval ning üldjuhul lumena, vaid kitsal rannikuribal võib tulla ka lörtsi.
Suuremat sadu on oodata pühapäeval, kui meieni jõuab lõunast madalrõhkkond ühes rohke lume ja tuulega. See toob kaasa tuisu ja tormi, keerulised teeolud.
Tuul pöördub koos õhuvoolu suunamuutusega kirdesse-põhja, puhangud ulatuvad laupäeval rannikul 16 m/s, õhtul tugevneb ja pühapäeva öö toob 22 m/s puhanguid ja tuisu.
Õhutemperatuur on laupäeval põhja pool alla 0, lõunas 0 või kraad-paar üle.
Pühapäevaks langeb kõikjal miinuspoolele.

Kes veel talverehve pole alla pannud, oleks viimane aeg seda teha, sest ka edaspidi jätkub vaheldusrikas, kuid külmenemise trendiga muutlik ilm. Sajab aina enam lund ja olud muutuvad keerulisteks ja talvisteks.

neljapäev, 18. november 2021

Lühiajaline, kuid tugev loodetorm 19.- 20.11.2021

Kommentaariumi viide

Lähenemas on järgmine tormikeeris, mis paisutab tuule paiguti kuni 30 m/s.

Väikse, aga vihase osatsükloni prognoosasukoht laupäeva öösel. GFS 500hPa temperatuur ja õhurõhk

Sünoptiline olukord :
Reede (19.11.2021) päeval läheneb Läänemere põhjaosast (Põhjalaht) suures süsteemis tekkiv pisike, kuid vihane osatsüklon, mis võtab kursi Eesti suunas.
Laupäeva (20.11.2021) öösel ületab selle kese Kirde-Eesti ja see tekitab suure õhurõhuerinevuse ja toobki tormituult. Juhtumisi on sattunud meie kohale ka loode-kagusuunaline jugavool, mis annab tuulele veel hoogu juurde. Samuti lisab tuult külmema õhu järsk sissetung.

Meie ilm :
Reedel (19.11.2021) ennelõuna on kohatiste sajuhoogudega. Läänekaaretuule puhangud ei ületa 14 m/s. Õhusooja on 2...6, kuid õhtul tõuseb lühiajaliselt Lääne-Eestis kuni 10°C-ni!
Reede pärastlõunal/õhtul läheneb kõnealune osatsüklon Eestile. Selle tihe vihma- ja lörtsisadu jõuab saartele ning levib kiiresti üle maa.
Tsükloni keskme jõudmisel Eesti rannikule (õhtu/hilisõhtu) keerab tuul kõikjal loodesse ja alates saartest tugevneb väga järsult, puhangud õhtuks 26 m/s.
Laupäeva (20.11.2021) kesköö paiku(+- mõni tund) on oodata tormi haripunkti. Loodetuule kiire tugevnemine jätkub ja keskmine tuule kiirus on 11-19, puhangud rannikul 26, Hiiu-, Saaremaa ja mandri looderannikutel mõne tunni vältel ka 30 m/s. Täielikult välistada ei saa ka veel tugevama puhanguid.
Üle maa liigub keerisega kaasa tormav tihe vihma- ja lörtsisadu.
Kuna keeria liigub kiiresti, siis hommikuks suurem maru annab järgi ning päeval puhangud üle 25 m/s enam ei tõuse, õhtuks nõrgeneb veelgi.
Õhuvool keerab loodesse, külm tungib agressiivselt sisse ja õhutemperatuur langeb öö jooksul 0...+6°C-ni, õhtul langeb veidi veel.

Võimalikud ohud/tagajärjed :
- kuna torm jääb valdavalt öisele ajale, siis suuremaid katkestusi praamiliikluses oodata pole. Küll aga võivad hommikupoolikul häiritud olla väikesaarte vahelised liinid.
- elektrikatkestused, eelkõige Hiiu-, Saaremaal ja mandri loode-, lääne- ja põhjaosas.
- teele murdunud puud.
- libedus, mis kaasneb kohtades, kus tuleb vihmaga koos ka lörtsi.

pühapäev, 14. november 2021

46.nädala ilm (15.- 21.11.2021)

Kommentaariumi viide

Tuleb muutlik ja külmeneva ilmaga nädal.

Uuendatud : 16.november kl 14:57

Sellist looduse ilu saab edaspidi nautida üha tihemini. Pilt tehtud Kaivo poolt, 09.11.2021. varahommikul, telefoni makrokaameraga.

Esmaspäeva (15.11) öösel on kõrgrõhkkond Eesti kohal. Taevas on laialdaselt selge, tuul nõrk ja muutlik.

Päeval läheneb küll läänest madalrõhkkond, aga ilm püsib veel sajuta, taevas sõuab päevasel ajal kõrgema kihi pilvi.
Öösel on külma kuni 7 °C, päeval pendeldab nulli ümber (-2...+3).

Teisipäeval ja kolmapäeval (16. ja 17.11.) jääme madalrõhuala servaalale. samal ajal aga lõuna poolt surub peale kõrgrõhkkond.
Nii on lõunakaaretuul tuntavam, seda eelkõige kolmapäeval.
Mõlemal päeval on külalisteks ka vihmapilved, kuid sajuhulgad jäävad pigem nõrkadeks-mõõdukateks.
Teisipäeva öö on veel mandri idaservas külm, lääne poolt alates aga tõuseb ja päeval on juba üle maa sooja 3...7°C.
Kolmapäeval on öösel 0...6, päeval 2...7°C.

Neljapäeval (18.11.) jõuab uus madalrõhkkond Läänemerele ning kuna oleme tugevemas haardes ja endiselt on vastas ka kõrgrõhkkond, siis lõunakaaretuule puhangud ulatuvad juba 15 m/s, päeval pöördub enam läänekaarde.
Kandub aga veidi jahedamat õhku ning nii tuleb vihma sekka ka lörtsi, eelkõige idamaakondades.
Õhusooja on öösel 1...6, päeval 3...6°C.

Reedel (19.11.) madalrõhkkond tasapisi eemaldub, kuid juba öösel jõuab läänest uus ja kiiresti liikuv osatsüklon ning selle tihe vihma- ja lörtsisadu.  Hommikuks üks sadu eemaldub, kiires läänevoolus jõuab päeval uus tihe vihma- ja lörtsisadu.
Läänekaaretuul on päeval vaiksem, õhtul aga tugevneb lääne- ja loodetuul puhanguti 20 m/s,  algab jahedama õhu pealevool.
Öösel on -2...4, päeval 1...7°C, pealelõunal tõuseb saartel ja läänerannikul lühiajaliselt ka 10 ümbrusse.

Laupäeval (20.11.) öösel liigub tihe vihma- ja lörtsisadu üle maa, päevaks laussadu eemaldub ja lörtsihooge on vaid kohati.
Tuul puhub ikka läänest-loodest, kuid nõrgeneb märgatavalt.
Öösel on sooja 5°C ümber, päeva jooksul langeb mandril alla 0°C.

Pühapäeval (21.11.) keeris eemaldub, kuid jääme selle nõrka mõjusfääri, mille mõjul jätkub külma sissevool ning sajab kohati, enamasti lörtsi, saartel ja kitsal rannikuribal ka vihma.
Lääne-loodetuule puhangud püsivad 13 m/s.
Öösel on õhutemperatuur mandril enamasti 0 ja alla, lääne pool kuni paar kraadi enam, päeval mõni kraad üle 0°C. Õhtul langeb.

Uue nädala alguses näitavad praegused mudelid külmema õhu saabumist koos uute madalrõhkkondadega, mis toovad öisel ajal enamikesse kohtadesse lühiajalise lumikatte, mis päeval vähemalt Lääne- ja Kesk-Eestis ära sulab.
Võimalik on ka "sukelduja" saabumine loodest, mis toob veel lumelisa ja öösel miinus-, päeval plusskraadid ning rasked teeolud!
Külma saabumine uuel nädalal. Selline olukord tähendaks öösel -10 ümbrusse jäävat külma ning ka päev jääks miinuspoolele.

reede, 5. november 2021

Esimene osaliselt lumine nädala ilm (8.- 14.11.2021)

Kommentaariumi viide

Tuleb väga muutlik nädal, mis toob esimesed, kuid lühiajalised talvised ilmaolud.

Esimene ametlik lumi registreeritud!
Ilmateenistuse lumekaart


Külm õhumass toob mitmele poole mandrilenesimese lume. ECMWF väljavaade eeloleva teisipäeva kohta.


Esmaspäeval (8.11.) jõudis järgmine, kuid mitte väga äkiline madalrõhkkond, seekord läänest. Liikus see täpselt üle Eesti.
Keerise tagalas puhus päeval vali põhjakaaretuul, mis tõi kohale arktilise õhumassi.
Lõuna pool tuli mitmel pool maha esimene lumekiht!
Õhusooja oli öösel 0...5, päeval oluluselt ei tõusnud. Õhtul taevas selgineb, tuul rahuneb ja õhutemperatuur langeb kiiresti miinuspoolele.
Esimene lumi 8.11.2021 Võrus, Setomaal.
Andres Kunnus foto

Teisipäeval (9.11.) meile esimese lume toonud keeris eemaldub Venemaa aladele ja ilm stabiliseerub üürikese kõrgrõhkkonna mõjul.
Päeval aga läheneb juba uus keeris, seekord möödub see meist põhja poolt, mis toob kaasa õhtul mahedama õhu saabumise. Õhuvool keerab seega sooja edelasse ja tuul tugevneb.
Öö on seega sajuta ja laialdaselt selge, päeval aga saartest alates pilvisus tiheneb ja kisub sajule. Sajab esialgu vihma, sajuala jõudmisel õhtul mandrile läheb üle lörtsiks ja lumeks.
Öö on aga krõbe : -1...-7, päev aga soojeneb ja õhtuks on mandri lääneservas ja saartel juba 5 soojakraadi.

Kolmapäeva (10.11.) öösel jõudev madalrõhkkond jätkab mandril lörtsi- ja lumesajuga, saartel sajab enam vihma.
Päeval aga ilm soojeneb ning sadu läheb üle vihmaks ka mandril.
Edelatuul tugevneb öösel puhanguti 23 m/s, päeval veidi rahuneb - puhanguti 18 m/s.
Öö on mandri kesk- ja idaosas veel miinuskraadides, päev aga toob juba üle 5°C sooja.

Neljapäeval (11.11.) tugevneb üürikeseks kõrgrõhuvöönd, mis päevaks suurema saju eemale hoiab. Õhtul jõuab merelt aga uus vihmasajune madalrõhulohk, nii tugevneb taas edelatuul puhanguti 20 m/s.
Õhusooja on nii öösel kui päeval 3...8 vahemikus.

Reedel (12.11.) oleme sellesama keerise mõjuväljas. Jätkub vihmane(öösel mandril ka lörtsine) ja peaaegu tormise edelatuulega ilm. 
Õhusooja on nii öösel kui päeval 5°C ümber, kohati kraad-kolm üle.

Laupäeval (13.11.) keeris eemaldub ja sajud lakkavad. Siiski jääb rannikualadele kohatiste vihma-, lörtsi- ja lumekruupide võimalus.
Tuul keerab kindlamalt põhjakaarde ja nõrgeneb.
Öö on taas krõbe : -2...3, päev 2...7°C ümbruses.

Pühapäeval (14.11) läheneb läänest aga taas madalrõhkkond. Tuul pöördub läänekaarde ja veidi tugevneb.
Keerise lume- ja lörtsipilved jõuavad öösel saartele ja liiguvad edasi üle maa, päeval sadu läheb üle vihmaks ja tasapisi eemaldub Venemaale.
Õhutemperatuur on öösel veel mandril kerges miinuses, päevaks tõuseb kindlalt plussi kõikjal.

esmaspäev, 1. november 2021

44.nädala ilm (1.- 7.11.2021)

Kommentaariumi viide

Tuleb sügisese muutlikkusega nädal.

Esmaspäev ja teisipäeval (2.11.) on veel viimased päevad ülekaalus kõrgrõhkkonna servas kuiv, kuid teisipäeval ka tiheneva pilvisusega.

Läänest läheneva madalrõhkkonna tõttu tõuseb kagutuul puhanguti 17 m/s, seda eelkõige päeval.

Ööd  on selgema taeva all jahedad : 0...6°C, esmaspäeva päev veel üle 10 kraadi teisipäev pilvise taeva all enam üle 10 ei tõuse.
Maapinnal on öösel öökülma!

Kolmapäeval ja neljapäeval (3. ja 4.11.) oleme saabuva madalrõhkkonna edela- ja lõunaservas ning üle maa kandub vihmapilvi, enim kolmapäeva päeval ja neljapäeva öösel. Neljapäeva päeval sadu eemaldub ning alates läänest taevas selgineb.
Kagutuul puhub endiselt puhanguti 15 m/s.
Õhusoe püsib mõlemal ööl ja päeval 5...10°C vahel.

Reede (5.11.) öö on sajune, päeval sajuhood hõrenevad, kuid siiski mitmel pool sajab.
Tuul pöördub läänekaarde, ööks nõrgeneb, päeval taas tugevneb (puhangud 15 m/s.).
Õhutemperatuur püsib samal lainel : ööpäevaringselt 4...8°C.

Laupäeval ja pühapäeval (6. ja 7.11.) jätkub sügiseselt muutlikul lainel. Nõrgad ja mõõdukad sajuvööndid liiguvad mõlema päeva vältel üle maa.
Laupäeval on enam rünksajupilvi ja sooja mere tõttu on ka arvestatav pikseoht ja ka rahe on tõenäoline külaline. Kaasas käivad ka tugevad tuuleiilid.
Pühapäeval jõuab merelt laussadu, mis õhtul vihma ja lörtsina maa katab.
Laupäeval on ööpäevaringselt sooja 2...8 vahel, pühapäeva öö teeb kerget külma, päev tõuseb vaid mõni kraad üle nulli.
Miinuskraadide võimalus õhus tekib taas järgmisel nädalal. ECMWF-väljavaade 09.11.2021 kohta

pühapäev, 24. oktoober 2021

43.nädala ilm (25.- 31.10.2021)

Kommentaariumi viide

Tuleb sügiseselt vaheldusrikas nädal.

Tuleb sügiseselt muutlik nädal - kord sajab, siis jälle mitte. ECMWF väljavaade näiteks neljapäevaks.

Esmaspäeval (25.10.) jõuab Skandinaaviasse uus aktiivne madalrõhkkond, mille äärmine kagu-lõunaserv laieneb meieni. Vihma- ja lörtsipilvi liigub üle rohkem öösel - varahommikul, päeval sajab vaid lokaalselt ja vihma.
Tuul pöördub taas edelasse ja lõunasse ning tugevneb sisemaal 12, rannikul 17 m/s.
Õhusooja on öösel 2...7, mandri sisealadel, kus selgem, jõuab enne pilvkatte saabumist langeda kergelt miinuspoolele. Päev pakub juba 10°C ümber tiirutavat sooja.

Teisipäeval (26.10.) üks keeris eemaldub, kuid juba jõuab järgmise madalrõhkkonna lohk.
Öö ja ennelõuna on laigutiste vihmadega, lausvihmapilved saabuvad (hilis)õhtuks.
Tuul puhub ikka lõunakaarest, kuid nõrgeneb veidi.
Õhutemperatuur on öösel 5°C ümber, päeval jätkuvalt 10 ümbruses.

Kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.10.) jätkub sama rada - üks lohk eemaldub, teine jõuab.
Kolmapäeva varahommikuks üks sajuvöönd eemaldub, päeval jõuab saartele juba uus. Sajab laialdaselt ka neljapäeval.
Edelatuul tõuseb kolmapäeval - puhangud sisemaal 13, rannikul 18 m/s, neljapöeval nõrgeneb.
Õhusooja jagub sarnaselt eelmistele päevadele : öösel 5°C ümber, päeval 10°C ümbruses.

Reedest pühapäevani (29.- 31.10.) jääme napilt lõuna pool tugevneva kõrgrõhkkonna valitsemisalasse. Lääne ja põhja suunas tegutsevad aga madalrõhkkonnad ja nii päris selgele ilmale loota ei saa. Aegajalt sõuab üle sügisest halli pilvemassi.
Ka lõunakaaretuul ei vaibu täielikult, puhangud ikka 15 m/s.
Õhusooja on öösiti 5°C ümber, päeviti 7...12°C.

neljapäev, 21. oktoober 2021

Sügistorm Hendrik 21.- 22.10.2021

Kommentaariumi viide

Palun tagasisidet uue vormi kohta, mille kohaselt plaanin iga sügistormi kohta teha põhjalikuma ülevaate! :)

Sügistormide hooaeg on alanud ning esimeseks suuremaks tegijaks saab praegu arenev ja kiirelt süvenev aktiivne keeris. See tsüklon areneb tervet Põhja-Euroopat valitsevas madalrõhusüsteemis, mida veab eest Hendrik'u nimeline keeris.

Ägeda keerise asukoht 22.10.2021. kesköö paiku. Õhurõhk keskmes prognoositavalt 965hPa! ECMWF


Sünoptiline ülevaade
Täna (21.10.2021) areneb suures madalrõhualasüsteemis Rootsi lõunaosa juures uus osatsüklon. See liigub kirdesse, keskmega meie läänesaarte kohalt. Täna õhtul see jätkab kiiret süvenemist, kuna Eesti lähistelt jookseb jugavool ning kohtuvad külm ja soe õhk, mis on ideaalne keskkond tsüklonite tekkeks ja kiireks süvenemiseks.
Tormi toov keeris 21.10.2021 pealelõunal kell 15:30 satelliidipildil.

Hilisõhtul-öösel jõuab keeris Soome edelaranniku lähistele ja jätkab süvenedes liikumist kirde suunal.
Homme õhtuks (22.10.2021) tormitsüklon eemaldub kaugemale Venemaa avarustesse ja selle mõju väheneb. Õhuvool pöördub keerise tagalas põhjakaarde ja avab vaba tee külmale õhule.

Meie ilm
Täna (21.10.2021) pealelõunal algab saartest ja Edela-Eestist alates kiire edela- ja lõunatuule tugevnemine. Õhtul tugevneb tuul ka sisemaal. Õhtul on tuule kiirus saartel ja rannikul 8-14,  puhanguti 23 m/s, sisemaal jäävad puhangud veel 17...18 m/s ümbrusse.
Saartele jõuab pealelõunal ka tihe vihmasadu, mis liigub koos tugeva tuuleväljaga edasi üle kogu maa. Eelkõige Lääne-Eestis on äikesevõimalus!
Eeloleval ööl jätkub edelatuule tugevnemine, hommikuks on saartel ja rannikul tuule keskmine kiirus 11-17, puhanguti 26 m/s. Soome lahe ääres pole välistatud puhangud 30 m/s. Sisemaal on tuul samuti tormine, puhangud ulatuvad 21 m/s.
Öösel jätkub ka tihe vihmasadu, hommikul suurem laussadu alates saartest lõpeb ning keerise tagalas sõuavad üle maa hoogsajupilved.
Õhk on soe, sooja on 3...8 kraadi vahel.
Homme (22.10.2021) päeval keeris eemaldub ja üle maa liigub vaid rünksajupilvi. Hommikul on tuul veel tormine, pealelõunal edela- ja läänetuul annab alates saartest tasapisi järgi.
Õhuvool pöördub põhja ning algab külma sissetung, sajuhoogude ajal tuleb vihma sekka kohati lörtsi ja lumekruupe.

Võimalikud kahjud, millega tuleb arvestada
- elektrikahjustused, eelkõige saartel ja rannikul, Põhja-Eestis. Sisemaal esineb ka kindlasti tavalisest rohkem elektrikahjustusi. Laadige täis akud, akupangad.
veetaseme tõus : Pärnu lahes on oodata veetaseme tõusu kuni 160cm üle keskmise. Mujal läänerannikul jääb kuni 100cm ümbrusse.
- puude murdumised : osad puud on veel lehtes, mistõttu on need raskemad ja koosmõjus tormituulte ja tugeva sajuga on langemise oht arvestatavalt suurem. Ettevaatust liikluses!
- Hiiumaale sõitjad! Üks suur laev on korralises hoolduses, asendab Regula, mis reeglina üle 17 m/s tuultega ei sõida. Homset prognoosi arvestades on väga suur tõenäosus, et Regula ei sõida ja liinile jääb vaid 1 parvlaev. Lisaks algab homme koolivaheaeg, mil tavapäraselt on arvestatavalt rohkem rahvast liikvel.
- Laevaliikluse seisakuid esineb tõenäoliselt ka muudel väikesaarte liinidel.
- Saaremaa liinil muutusi tõenäoliselt ei tule, kuivõrd liinil olevad Piret ja Tõll kannatavad rohkem tuult.
Sellest tulenevalt tekivad sadamas ilmselt pikad ootejärjekorrad. Varuge kannatust!
- Igasuguste kahjude vältimiseks korjake õuest ära lahtised esemed, mis võivad lendu minna.

reede, 15. oktoober 2021

42.nädala ilm (18.- 24.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Stratosfääri temperatuurianomaalia 18.10.2021 paiku. Näha on järsku soojenemist. Täpsemad kaardid SIIN.

On märke stratosfääri järsust soojenemisest Siberi aladel, kusjuures on see juhtunud tavatult vara.
Nähtus on seotud tõenäoliselt nn. Berliini fenomeniga : stratosfääri äkiline soojenemine ehk Berliini fenomen, sest just seal see nähtus 1950ndatel avastati ja esmakordselt kirjeldati. Stratosfääri äkiline soojenemine on seotud polaarpöörise jagunemisega (kaksistumisega), mille tulemuseks on jugavoolu aeglustumine – stratosfääri läänetuuled muutuvad nõrgemaks, peatuvad või asenduvad idavooluga. Selle mõjul hakkab tsirkulatsioon (õhuringlus) muutuma ja suureneb (pool)meridionaalse tsirkulatsioonitüübi tõenäosus. Stratosfäärist alguse saanud muutused jõuavad maapinnale mitme päeva kuni paari nädala möödudes, mõjutades kõige rohkem Euroopat.
See, milline tsirkulatsioonivorm on parasjagu ülekaalus, sõltub Rossby ehk planetaarlainetest ja polaarpöörise tugevusest. Kui viimane on mingil põhjusel nõrk (näiteks jagunemise tagajärjel), siis saavad areneda suure amplituudiga Rossby lained, mistõttu tavapärane läänevool (tsirkulatsiooni W-tüüp) asendub näiteks põhja- või kaguvooluga (vastavalt C- või E-tüüp), mis omakorda tähendab tavaliselt suuri anomaaliaid. Ilmselt sellest ka põhjus, miks Teravmäed vaevlesid kuni 5-kraadise kuumalaine käes (oli mõneks päevaks Norra kõige soojem koht), sest sinna jõudis troopiline õhumass Atlandi ookeani 30ndatelt laiustelt või miks Suurbritannias oli mitmel pool päevane õhutemperatuur alla 0 °C koos tugevate lumede, tuiskude ja eluohtliku olukorraga (väljastati punane ehk 3. astme hoiatus), sest sinna jõudis nn ultrapolaarne ja arktiline õhumass. Lund sadas ja külma oli kõikjal Euroopas, v.a Islandil, Teravmägedel ja Portugalis.

Seega saab saabuvat külma tõenäoliselt just seostada polaarpöörise jagunemisega.

Nädal aga tuleb sügiselt muutlik ja tuuline ning toob esimesed tahked sademed.

ECMWF-väljund 23.10.2021. kohta. Näha on külma õhumassi jõudmist.


Esmaspäeval ja teisipäeval (18. ja 19.10.) oleme tugevneva kõrgrõhkkonna mõjusfääris. Ilm on esmaspäeval sajune, rünksajupilved liiguvad loodest kagusse, teisipäeval aga enamasti sajuta, vaid rannikule võib merelt sajupilvi jõuda, mis poetavad vihma, välistatud pole ka lörts ja lumekruubid. Kuivem ja selgem on teisipäev.
Esmaspäeva öö tõi Põhja-Eestisse äikest, tuuleiile kuni 26,4 m/s ja rahet/lörtsi! 
Lääne- ja loodetuul on esmaspäeval tugev, puhangud 18 m/s, teisipäeval aga nõrgapoolne, puhangud 10 m/s.
Ööd on jahedad : õhutemperatuur on -2...+4, rannikul mõni kraad soojem, päeviti on 4...9°C.

Järgnevatel päevadel liigub jugavool Eesti kohale, mistõttu võib tuul osutuda prognoosist tormisemaks. Prognoosis toodud numbrid on siiski kõige tõenäolisemad.
Kolmapäeva öösel (20.10.) jõuab uus madalrõhkkond läänest koos vihmasajuga, kusjuures mandri sisealadel algab sadu  lörtsina. Päeval sadu jätkub vihmana, idatiivas algul ka lörtsiseguse vihmana. Sadu on mitmel pool tugev.
Kagu- ja lõunatuul paisub tormiseks, puhangud sisemaal 13, rannikul 20 m/s, päeval pöördub edelasse ja tugevneb veelgi - puhangud 23 m/s.
Õhutemperatuur on öösel enne sadu veel -3...+2, lääne pool aga tõuseb juba 5°C ümbrusse. Päeval jõuab üürikeseks soojem õhumass ning õhusoe tõuseb lääne pool 10°C ümbrusse, idas jääb alla 10 pügala.
Neljapäeval (22.10.) seesama keeris eemaldub, tormine tuul puhub ikka edelast, kuid suuremad sajud eemalduvad. Pealelõunal aga jõuab saartele uus tugev sadu, mis tormise edelatuule saatel üle maa liigub.
Öösel on õhutemperatuur 8...13°C, päeval tõuseb kohati 15 kraadini.
Reedel (22.10.) veel madalrõhkkonna mõjualasse, nii kandub meieni veel sajuhooge vihmana. samal ajal jõuab ööseks uus aktiivne osatsüklon.
Tormine edela- ja lõunatuul püsib, puhangud ulatuvad rannikul ja saartel 26 m/s!
Nii öösel kui päeval on õhutemperatuur 5...10 vahel.

Nädalavahetusel (23. ja 24.10.) jääme väheaktiivsesse rõhuvälja, milles õhuvool pöördub loodesse ja algab taas külma sissetung. Sajuhooge on hõredalt, peamiselt rannikul ja saartel. Tulevad need nii vihma, lörtsi kui kohati ka lumekruupidena.
Nõrgapoolne tuul püsib loodest ja kannab külma juurde, nii on öösiti õhutemperatuur mandri sisealadel miinuspoolel, rannikul ja saartel 5°C ümber. Päeviti tõuseb 5 kraadi võrra üle nulli.

teisipäev, 12. oktoober 2021

41.nädala ilm (11.- 17.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sajune ja tuuline nädal.

Väheliikuvad sajupilved 12.10.2021 õhtul Ilmateenistuse radaril

Nädala algus (11. ja 12.10.) möödusid lääne pool sajuselt, ida pool kuivemalt. 11.-12.10.2021 oli Läänemerel äikest, välke võis näha saartelgi.

Välgud 11.- 12.10.2021 Lightningmapsi välguradaril


Kolmapäeval (13.10.) saarte kohal tekkinud rahulik osatsüklon eemaldub tasapisi. Selle vahetus läheduses areneb mitmel pool sajupilvi, mis aeglaselt liikudes kostitavad enam läänepoolset eestit.

Tuul on vaikne.
Öösel on sooja 1...9, päeval kuni 10°C.

Neljapäevaks (14.10.) selle keerise mõju väheneb veelgi ning veidikeseks saame sajust puhkust.
Läänest läheneb aga uus tsüklon, mis edelatuule õhtuks tugevaks tõstab.
Õhutemperatuur on öösel 1...7, päeval kuni 10°C.

Reedel ja laupäeval (15. ja 16.10.)see keeris pärale ja sellega seotud tugev vihm vallutab Eestimaa. Sadu algab reedel ja lõppeb laupäeva pealelõunat saartest alates. Kusjuures laiguti, eelkõige öisel ajal pole välistatud ka lörts.
Lõunakaaretuul paisub tormiseks, puhangud 15 m/s, rannikul 21 m/s, laupäeval nõrgeneb veidi ja pöördub läände ja loodesse.
Õhutemperatuur on öösiti 1...7, päeval 4...8°C.

Pühapäeval (17.10.) aktiivne keeris eemaldub ja ilm päeval lühiajaliselt kuiveneb ja rahuneb. Läänekaaretuul nõrgeneb hommikuks, kuid päeval uuesti tugevneb, seda läänest läheneva uue madalrõhkkonna tõttu.
Öö on 0°C ümber, rannikul soojem, päev jääb ikka alla 10°C.

pühapäev, 3. oktoober 2021

40.nädala ilm (4.- 10.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb kuiv, kuid tuuline nädal.

Sügis on täies hoos. Kaivo foto 2.10.2021 Pärnumaalt

Esmaspäevast neljapäevani (4. -7.10.2021) oleme idapoolse kõrgrõhkkonna ja läänepoolse aktiivse ja laiaulatusliku madalrõhkkonna piirimail. Sajuhooge jõuab kohati eelkõige läänemaakondadesse.
Kagutuul püsib tugev, puhangud sisemaal 15, rannikul 18-20 m/s, neljapäeval veidi nõrgeneb.
Õhusooja on öösiti 2...9, päeviti 15°C ümber.

Reedel (8.10.) murrab madalrõhkkond üle Skandinaavia itta, kuid meile jõudvad sajud on pigem  nõrgad, ja needki jõuavad kohati vaid lääne- ja põhjamaakondadesse.
Tuul pöördub kagust enam lõunasse ja puhangud ulatuvad 12 m/s.
Ka õhusooja on öösel endiselt 2...9, päeval üle 10°C.

Nädalavahetusel (9. ja 10.10.) tugevneb praeguse seisuga uuesti võimas idapoolne kõrgrõhkkond, mis blokeerib sajupilved. Mõni üksik sajupilv võib läbi murda.
Õhuvool püsib sel juhul lõunakaarest avatuna, kuid tuul nõrgeneb tuntavalt.
Õösiti on 3...10, päeviti 9...15°C.

reede, 24. september 2021

39.nädala ilm (27.09.-3.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sügisehõnguline nädal

Atlandi ookeanil on intensiivne orkaan: https://tinyurl.com/5y5z5bs3



Tormi erakordset jõudu näitab keskne selge rahulikuga ilma ala (silm), mis on sümmeetriline, kiiret tugevnemist aga sagedased välgud (animatsioonil kollased täpid) silma seinas. Soodsate tingimuste jätkudes võib tuule kiirus tõusta üle 300 km/h. See on väga kompaktne orkaan: mahuks Eesti kohale ära küll. 

Kaardil https://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=2 (jääb asustamata ookeanialadele kaugel lõunas).


Imeline päikesetõus 23.09.2021 hommikul Pärnumaal. Kaivo foto

Esmaspäevast kolmapäevani (27. - 29.09.) tugevneb kõrgrõhkkond. Ilm on kuiv, kuid rohke niiskuse tõttu enamasti pilvine. Kolmapäeval võib tulla ka nõrku vihmahooge.
Tuul puhub idakaarest ja on nõrk, teisipäeval ja kolmapäeval veidi tuntavam.
Esmaspäeva öö on jahe : 0...+5, selgemates kohtades maapinnal kuni -5°C, teisipäeva ja kolmapäeva öö on veidi soojem, kuid selgemates paikades ikka hallaohuga.
Päeviti on sooja 10°C ümber.

Neljapäev (30.9.) on veel kõrgrõhkkonna nõrga mõjuga, kuid läänest läheneva madalrõhkkonna sajupilved võivad õhtul saartele jõuda.
Lõunakaaretuul veidi tugevneb.
Öösel on sooja ikka 5°C ümber, päeval ikka 10 ja mõni kraad üle.

Reedel (1.10) saabub muutus. Läänest jõuab madalrõhkkond ja sajupilved levivad läänest itta.
Lõumakaaretuul tugevneb veelgi, puhangud rannikul 20 m/s.
Öösel on sooja 5...10, päeval kuni 15°C.

Laupäeval ja pühapäeval (2. ja 3.10.) keeris eemaldub ja ohjad haarab sügisene, pilvine kõrgrõhuala. Laiguti on siiski ka selget taevast 
Kagutuul püsib mõõdukas, puhangud 15 m/s.
Öösiti on sooja 2...8°C, päeviti 10...16°C.

Nädalavahetus tuleb tuuline, peale mida läheb taas külmemaks. ECMWF väljavaade pühapäeva, 03.10.2021 kohta

laupäev, 18. september 2021

38.nädala ilm (20.- 26.09.2021)

Kommentaariumi viide

Kommentaariumi reeglid

Tuleb jahe ja kuivavõitu nädal.

Sügise märgid on kohal. Kaivo foto 18.09.2021 Virtsu lähistel.

Esmaspäeval ja teisipäeval (20. ja 21.09.) oleme jätkuvalt kõrg- ja madalrõhkkonna piirimail.

Ida- ja kirdetuul on tugevam esmaspäeval, kuid päris ei vaibu ka teisipäeval.
Sademeid oodata ei ole.
Õhutemperatuur on öösiti 0...6, kitsal rannikuribal kuni 10°C, päeviti jääb 10 soojakraadi ümbrusse.
Öösiti on selgemates kohtades maapinnal kuni 5 kraadi öökülma.

Kolmapäeval (22.09.) jätkub sarnane, sajuta, kuid tuulevaiksem ja veelgi jahedam ilm. 
Öösel on -1...+5, kitsal rannikuribal kuni 9°C, päeval jääb enamasti alla 10°C piiri.
Öösel on selgemates kohtades maapinnal kuni 5 kraadi öökülma.

Neljapäev (23.09.) toob muutuse läänest lähenev võrdlemisi aktiivne madalrõhkkond. Saartel algab öösel kagutuule tugevnemine, õhtuks on puhanguid sisemaal 15, saartel ja rannikul 22 m/s.
Öö on veel külm : -2...+3°C, päeval aga juba üle 10°C.

Reede (24.09.) jätkub madalrõhkkonna mõjualas sajusena, päeval sadu siiski eemaldub. Lõunakagusse pöörduv õhuvool toob sooja juurde. Kagutuul nõrgeneb alles õhtuks.
Öösel on juba üle 5 kraadi, päeval aga juba tõuseb 15°C külje alla.
Öösel on selgemates kohtades maapinnal kuni 4 kraadi öökülma.

Laupäeval (25.09.) läheneb Atlandilt uus madalrõhuala, mis tõstab lõunakaaretuule taas tugevaks, puhanguid rannikul 18 m/s. Päeva peale pöördub loodesse.
Sajupilved liigub hommikul saartest üle maa itta.
Öö on veel võrdlemisi jahe : 4...8, päev üle 10°C.

Pühapäeval (26.09.) on eemalduva madalrõhulohu servas sadu enam öösel ja mandril, päeval pilvisus hõreneb ja loodetuul rahuneb.
Öö on 5°C ümbruses, päev 10...15°C vahel.