pühapäev, 24. oktoober 2021

43.nädala ilm (25.- 31.10.2021)

Kommentaariumi viide

Tuleb sügiseselt vaheldusrikas nädal.

Tuleb sügiseselt muutlik nädal - kord sajab, siis jälle mitte. ECMWF väljavaade näiteks neljapäevaks.

Esmaspäeval (25.10.) jõuab Skandinaaviasse uus aktiivne madalrõhkkond, mille äärmine kagu-lõunaserv laieneb meieni. Vihma- ja lörtsipilvi liigub üle rohkem öösel - varahommikul, päeval sajab vaid lokaalselt ja vihma.
Tuul pöördub taas edelasse ja lõunasse ning tugevneb sisemaal 12, rannikul 17 m/s.
Õhusooja on öösel 2...7, mandri sisealadel, kus selgem, jõuab enne pilvkatte saabumist langeda kergelt miinuspoolele. Päev pakub juba 10°C ümber tiirutavat sooja.

Teisipäeval (26.10.) üks keeris eemaldub, kuid juba jõuab järgmise madalrõhkkonna lohk.
Öö ja ennelõuna on laigutiste vihmadega, lausvihmapilved saabuvad (hilis)õhtuks.
Tuul puhub ikka lõunakaarest, kuid nõrgeneb veidi.
Õhutemperatuur on öösel 5°C ümber, päeval jätkuvalt 10 ümbruses.

Kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.10.) jätkub sama rada - üks lohk eemaldub, teine jõuab.
Kolmapäeva varahommikuks üks sajuvöönd eemaldub, päeval jõuab saartele juba uus. Sajab laialdaselt ka neljapäeval.
Edelatuul tõuseb kolmapäeval - puhangud sisemaal 13, rannikul 18 m/s, neljapöeval nõrgeneb.
Õhusooja jagub sarnaselt eelmistele päevadele : öösel 5°C ümber, päeval 10°C ümbruses.

Reedest pühapäevani (29.- 31.10.) jääme napilt lõuna pool tugevneva kõrgrõhkkonna valitsemisalasse. Lääne ja põhja suunas tegutsevad aga madalrõhkkonnad ja nii päris selgele ilmale loota ei saa. Aegajalt sõuab üle sügisest halli pilvemassi.
Ka lõunakaaretuul ei vaibu täielikult, puhangud ikka 15 m/s.
Õhusooja on öösiti 5°C ümber, päeviti 7...12°C.

neljapäev, 21. oktoober 2021

Sügistorm Hendrik 21.- 22.10.2021

Kommentaariumi viide

Palun tagasisidet uue vormi kohta, mille kohaselt plaanin iga sügistormi kohta teha põhjalikuma ülevaate! :)

Sügistormide hooaeg on alanud ning esimeseks suuremaks tegijaks saab praegu arenev ja kiirelt süvenev aktiivne keeris. See tsüklon areneb tervet Põhja-Euroopat valitsevas madalrõhusüsteemis, mida veab eest Hendrik'u nimeline keeris.

Ägeda keerise asukoht 22.10.2021. kesköö paiku. Õhurõhk keskmes prognoositavalt 965hPa! ECMWF


Sünoptiline ülevaade
Täna (21.10.2021) areneb suures madalrõhualasüsteemis Rootsi lõunaosa juures uus osatsüklon. See liigub kirdesse, keskmega meie läänesaarte kohalt. Täna õhtul see jätkab kiiret süvenemist, kuna Eesti lähistelt jookseb jugavool ning kohtuvad külm ja soe õhk, mis on ideaalne keskkond tsüklonite tekkeks ja kiireks süvenemiseks.
Tormi toov keeris 21.10.2021 pealelõunal kell 15:30 satelliidipildil.

Hilisõhtul-öösel jõuab keeris Soome edelaranniku lähistele ja jätkab süvenedes liikumist kirde suunal.
Homme õhtuks (22.10.2021) tormitsüklon eemaldub kaugemale Venemaa avarustesse ja selle mõju väheneb. Õhuvool pöördub keerise tagalas põhjakaarde ja avab vaba tee külmale õhule.

Meie ilm
Täna (21.10.2021) pealelõunal algab saartest ja Edela-Eestist alates kiire edela- ja lõunatuule tugevnemine. Õhtul tugevneb tuul ka sisemaal. Õhtul on tuule kiirus saartel ja rannikul 8-14,  puhanguti 23 m/s, sisemaal jäävad puhangud veel 17...18 m/s ümbrusse.
Saartele jõuab pealelõunal ka tihe vihmasadu, mis liigub koos tugeva tuuleväljaga edasi üle kogu maa. Eelkõige Lääne-Eestis on äikesevõimalus!
Eeloleval ööl jätkub edelatuule tugevnemine, hommikuks on saartel ja rannikul tuule keskmine kiirus 11-17, puhanguti 26 m/s. Soome lahe ääres pole välistatud puhangud 30 m/s. Sisemaal on tuul samuti tormine, puhangud ulatuvad 21 m/s.
Öösel jätkub ka tihe vihmasadu, hommikul suurem laussadu alates saartest lõpeb ning keerise tagalas sõuavad üle maa hoogsajupilved.
Õhk on soe, sooja on 3...8 kraadi vahel.
Homme (22.10.2021) päeval keeris eemaldub ja üle maa liigub vaid rünksajupilvi. Hommikul on tuul veel tormine, pealelõunal edela- ja läänetuul annab alates saartest tasapisi järgi.
Õhuvool pöördub põhja ning algab külma sissetung, sajuhoogude ajal tuleb vihma sekka kohati lörtsi ja lumekruupe.

Võimalikud kahjud, millega tuleb arvestada
- elektrikahjustused, eelkõige saartel ja rannikul, Põhja-Eestis. Sisemaal esineb ka kindlasti tavalisest rohkem elektrikahjustusi. Laadige täis akud, akupangad.
veetaseme tõus : Pärnu lahes on oodata veetaseme tõusu kuni 160cm üle keskmise. Mujal läänerannikul jääb kuni 100cm ümbrusse.
- puude murdumised : osad puud on veel lehtes, mistõttu on need raskemad ja koosmõjus tormituulte ja tugeva sajuga on langemise oht arvestatavalt suurem. Ettevaatust liikluses!
- Hiiumaale sõitjad! Üks suur laev on korralises hoolduses, asendab Regula, mis reeglina üle 17 m/s tuultega ei sõida. Homset prognoosi arvestades on väga suur tõenäosus, et Regula ei sõida ja liinile jääb vaid 1 parvlaev. Lisaks algab homme koolivaheaeg, mil tavapäraselt on arvestatavalt rohkem rahvast liikvel.
- Laevaliikluse seisakuid esineb tõenäoliselt ka muudel väikesaarte liinidel.
- Saaremaa liinil muutusi tõenäoliselt ei tule, kuivõrd liinil olevad Piret ja Tõll kannatavad rohkem tuult.
Sellest tulenevalt tekivad sadamas ilmselt pikad ootejärjekorrad. Varuge kannatust!
- Igasuguste kahjude vältimiseks korjake õuest ära lahtised esemed, mis võivad lendu minna.

reede, 15. oktoober 2021

42.nädala ilm (18.- 24.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Stratosfääri temperatuurianomaalia 18.10.2021 paiku. Näha on järsku soojenemist. Täpsemad kaardid SIIN.

On märke stratosfääri järsust soojenemisest Siberi aladel, kusjuures on see juhtunud tavatult vara.
Nähtus on seotud tõenäoliselt nn. Berliini fenomeniga : stratosfääri äkiline soojenemine ehk Berliini fenomen, sest just seal see nähtus 1950ndatel avastati ja esmakordselt kirjeldati. Stratosfääri äkiline soojenemine on seotud polaarpöörise jagunemisega (kaksistumisega), mille tulemuseks on jugavoolu aeglustumine – stratosfääri läänetuuled muutuvad nõrgemaks, peatuvad või asenduvad idavooluga. Selle mõjul hakkab tsirkulatsioon (õhuringlus) muutuma ja suureneb (pool)meridionaalse tsirkulatsioonitüübi tõenäosus. Stratosfäärist alguse saanud muutused jõuavad maapinnale mitme päeva kuni paari nädala möödudes, mõjutades kõige rohkem Euroopat.
See, milline tsirkulatsioonivorm on parasjagu ülekaalus, sõltub Rossby ehk planetaarlainetest ja polaarpöörise tugevusest. Kui viimane on mingil põhjusel nõrk (näiteks jagunemise tagajärjel), siis saavad areneda suure amplituudiga Rossby lained, mistõttu tavapärane läänevool (tsirkulatsiooni W-tüüp) asendub näiteks põhja- või kaguvooluga (vastavalt C- või E-tüüp), mis omakorda tähendab tavaliselt suuri anomaaliaid. Ilmselt sellest ka põhjus, miks Teravmäed vaevlesid kuni 5-kraadise kuumalaine käes (oli mõneks päevaks Norra kõige soojem koht), sest sinna jõudis troopiline õhumass Atlandi ookeani 30ndatelt laiustelt või miks Suurbritannias oli mitmel pool päevane õhutemperatuur alla 0 °C koos tugevate lumede, tuiskude ja eluohtliku olukorraga (väljastati punane ehk 3. astme hoiatus), sest sinna jõudis nn ultrapolaarne ja arktiline õhumass. Lund sadas ja külma oli kõikjal Euroopas, v.a Islandil, Teravmägedel ja Portugalis.

Seega saab saabuvat külma tõenäoliselt just seostada polaarpöörise jagunemisega.

Nädal aga tuleb sügiselt muutlik ja tuuline ning toob esimesed tahked sademed.

ECMWF-väljund 23.10.2021. kohta. Näha on külma õhumassi jõudmist.


Esmaspäeval ja teisipäeval (18. ja 19.10.) oleme tugevneva kõrgrõhkkonna mõjusfääris. Ilm on esmaspäeval sajune, rünksajupilved liiguvad loodest kagusse, teisipäeval aga enamasti sajuta, vaid rannikule võib merelt sajupilvi jõuda, mis poetavad vihma, välistatud pole ka lörts ja lumekruubid. Kuivem ja selgem on teisipäev.
Esmaspäeva öö tõi Põhja-Eestisse äikest, tuuleiile kuni 26,4 m/s ja rahet/lörtsi! 
Lääne- ja loodetuul on esmaspäeval tugev, puhangud 18 m/s, teisipäeval aga nõrgapoolne, puhangud 10 m/s.
Ööd on jahedad : õhutemperatuur on -2...+4, rannikul mõni kraad soojem, päeviti on 4...9°C.

Järgnevatel päevadel liigub jugavool Eesti kohale, mistõttu võib tuul osutuda prognoosist tormisemaks. Prognoosis toodud numbrid on siiski kõige tõenäolisemad.
Kolmapäeva öösel (20.10.) jõuab uus madalrõhkkond läänest koos vihmasajuga, kusjuures mandri sisealadel algab sadu  lörtsina. Päeval sadu jätkub vihmana, idatiivas algul ka lörtsiseguse vihmana. Sadu on mitmel pool tugev.
Kagu- ja lõunatuul paisub tormiseks, puhangud sisemaal 13, rannikul 20 m/s, päeval pöördub edelasse ja tugevneb veelgi - puhangud 23 m/s.
Õhutemperatuur on öösel enne sadu veel -3...+2, lääne pool aga tõuseb juba 5°C ümbrusse. Päeval jõuab üürikeseks soojem õhumass ning õhusoe tõuseb lääne pool 10°C ümbrusse, idas jääb alla 10 pügala.
Neljapäeval (22.10.) seesama keeris eemaldub, tormine tuul puhub ikka edelast, kuid suuremad sajud eemalduvad. Pealelõunal aga jõuab saartele uus tugev sadu, mis tormise edelatuule saatel üle maa liigub.
Öösel on õhutemperatuur 8...13°C, päeval tõuseb kohati 15 kraadini.
Reedel (22.10.) veel madalrõhkkonna mõjualasse, nii kandub meieni veel sajuhooge vihmana. samal ajal jõuab ööseks uus aktiivne osatsüklon.
Tormine edela- ja lõunatuul püsib, puhangud ulatuvad rannikul ja saartel 26 m/s!
Nii öösel kui päeval on õhutemperatuur 5...10 vahel.

Nädalavahetusel (23. ja 24.10.) jääme väheaktiivsesse rõhuvälja, milles õhuvool pöördub loodesse ja algab taas külma sissetung. Sajuhooge on hõredalt, peamiselt rannikul ja saartel. Tulevad need nii vihma, lörtsi kui kohati ka lumekruupidena.
Nõrgapoolne tuul püsib loodest ja kannab külma juurde, nii on öösiti õhutemperatuur mandri sisealadel miinuspoolel, rannikul ja saartel 5°C ümber. Päeviti tõuseb 5 kraadi võrra üle nulli.

teisipäev, 12. oktoober 2021

41.nädala ilm (11.- 17.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sajune ja tuuline nädal.

Väheliikuvad sajupilved 12.10.2021 õhtul Ilmateenistuse radaril

Nädala algus (11. ja 12.10.) möödusid lääne pool sajuselt, ida pool kuivemalt. 11.-12.10.2021 oli Läänemerel äikest, välke võis näha saartelgi.

Välgud 11.- 12.10.2021 Lightningmapsi välguradaril


Kolmapäeval (13.10.) saarte kohal tekkinud rahulik osatsüklon eemaldub tasapisi. Selle vahetus läheduses areneb mitmel pool sajupilvi, mis aeglaselt liikudes kostitavad enam läänepoolset eestit.

Tuul on vaikne.
Öösel on sooja 1...9, päeval kuni 10°C.

Neljapäevaks (14.10.) selle keerise mõju väheneb veelgi ning veidikeseks saame sajust puhkust.
Läänest läheneb aga uus tsüklon, mis edelatuule õhtuks tugevaks tõstab.
Õhutemperatuur on öösel 1...7, päeval kuni 10°C.

Reedel ja laupäeval (15. ja 16.10.)see keeris pärale ja sellega seotud tugev vihm vallutab Eestimaa. Sadu algab reedel ja lõppeb laupäeva pealelõunat saartest alates. Kusjuures laiguti, eelkõige öisel ajal pole välistatud ka lörts.
Lõunakaaretuul paisub tormiseks, puhangud 15 m/s, rannikul 21 m/s, laupäeval nõrgeneb veidi ja pöördub läände ja loodesse.
Õhutemperatuur on öösiti 1...7, päeval 4...8°C.

Pühapäeval (17.10.) aktiivne keeris eemaldub ja ilm päeval lühiajaliselt kuiveneb ja rahuneb. Läänekaaretuul nõrgeneb hommikuks, kuid päeval uuesti tugevneb, seda läänest läheneva uue madalrõhkkonna tõttu.
Öö on 0°C ümber, rannikul soojem, päev jääb ikka alla 10°C.

pühapäev, 3. oktoober 2021

40.nädala ilm (4.- 10.10.2021)

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb kuiv, kuid tuuline nädal.

Sügis on täies hoos. Kaivo foto 2.10.2021 Pärnumaalt

Esmaspäevast neljapäevani (4. -7.10.2021) oleme idapoolse kõrgrõhkkonna ja läänepoolse aktiivse ja laiaulatusliku madalrõhkkonna piirimail. Sajuhooge jõuab kohati eelkõige läänemaakondadesse.
Kagutuul püsib tugev, puhangud sisemaal 15, rannikul 18-20 m/s, neljapäeval veidi nõrgeneb.
Õhusooja on öösiti 2...9, päeviti 15°C ümber.

Reedel (8.10.) murrab madalrõhkkond üle Skandinaavia itta, kuid meile jõudvad sajud on pigem  nõrgad, ja needki jõuavad kohati vaid lääne- ja põhjamaakondadesse.
Tuul pöördub kagust enam lõunasse ja puhangud ulatuvad 12 m/s.
Ka õhusooja on öösel endiselt 2...9, päeval üle 10°C.

Nädalavahetusel (9. ja 10.10.) tugevneb praeguse seisuga uuesti võimas idapoolne kõrgrõhkkond, mis blokeerib sajupilved. Mõni üksik sajupilv võib läbi murda.
Õhuvool püsib sel juhul lõunakaarest avatuna, kuid tuul nõrgeneb tuntavalt.
Õösiti on 3...10, päeviti 9...15°C.