pühapäev, 24. aprill 2016

17. nädala ilm (25.–31.04.2016)

Kommentaariumi link

31. aprillil (1. mail) on lumised aspektid märkamatult ja lõplikult kadunud, sest asemele on tulnud antitsüklon selge ja kuiva ilmaga. Nii oli õhutemperatuur varahommikul kohati alla 0 °C, aga õhtuks tõusis mitmel pool üle 15 °C. Lõuna-Eestis oli ilm lõunatsükloni mõjutusel pilvine.

Enda Pärisma. 29.04.2016 kell 21.27, Kurkses

30. aprillil määras ilma Soome ja Põhjalahe kohal olev antitsüklon. Selle mõjul oli ilm enamasti päikeseline, kuigi päeval tekkis kohati massiliselt rünkpilvi (hajusid õhtul).
Soome ja Venemaa lääneservas oli ilm väheliikuva sooja frondi mõjul pilves ja sajune, kuid õhtul selgines sealgi.
Prognoos on muutunud: sajuvõimalus on väike ja ilm enamasti päikeseline nõrga muutliku suunaga tuulega. Äikese võimalus jääb alla 30%. Selline ilm võib jääda koguni nädalaks püsima.


29. aprillil arenes Baltimaade kohal antitsüklon, mis muutis ilma selgeks. Seetõttu oli mitmel pool öökülma, aga päeval kuni 14 °C, mõnel pool rannikualadel alla 10 °C. Õhtupoole pilvisus siiski tihenes ja kohati sadas hoovihma, kuid märkimisväärset ilmamuutust uuesti siiski ei tulnud.
Venemaa lääneservas arenes väheliikuva sooja frondi mõjul lohk, mistõttu seal oli pilves ja sajune.
Antitsüklonaalne mõju suureneb aegamööda, ent päeviti on siiski hoovihma võimalus. Ka õhumass soojeneb tasapisi, nii et õhutemperatuur läheneb nädala vältel kohati 20 °C-ni. Lisaks on prognoositud mõnedel päevadel (eriti 3. mail) äikest.

Haanjamehe taluõu ligi ööpäev hiljem: päikeseline, aga jahedam ilm.

28. aprillil liikus üle Eesti madalrõhulohk üsna terava külma frondiga. See tõi mitmele poole kohati tugeva vihma, eriti Põhja- ja Ida-Eestisse, üksikutes kohtades oli äikest (nt Alatskivil oli enne kuut ,kuskil 17.45) ja sadas jääkruupe või rahet (Ida-Virumaal). Õhtul sadu lakkas ja ilm selgines. Õhutemperatuur oli 12...17 °C.


Praktiliselt kogu päeva kestnud ühtlane lausvihm Haanjamehe talus Rõuge lähedal.

27. aprillil eemaldus lõunatsüklon Soome kohalt loode suunas, kuid teine väheliikuv tsüklon oli Taani kohal. Nende rõhkkondade vahel olnud päikeselise ilma vöönd sattus Eesti kohale, mistõttu õhutemperatuur tõusis mitmel üle 10 °C.
Priit Marult: Eilne sajuhulk  Marul seisuga 20:00 oli 15,8 mm .Kogu sajuhulk selle sajuga tuli 19,6 mm,sadu algas 25 .õhtul ja lõppes millalgi täna öösel,hommikul päike juba paistis.
Ain Tartust: Eilse päeva sademed 16,9 mm.
Loode-Venemaa antitsükloni mõju tugevneb, mistõttu õhumass soojeneb. Samas sajuvõimalus siiski suureneb, sest Eesti kohale tuleb väheaktiivne lohk või osatsüklon. Soojenevas õhumassis võib õhutemperatuur tõusta üle 10 °C.
27. aprilli kuupäeval on huvitav äikese lähiajalugu. Tollal elas Sven Türil. Tema meenutused 27.04.1999 kohta: 27. aprillil 1999 oli Türil ka meeletu äike ja lõi pargis kuuse puruks - vaata mu artiklit Eesti Looduses [http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/EL/vanaweb/0004/el0004.html, kättesaadav vaid trükis ehk raamatukogudest]. Äikese levik: http://www.wetterzentrale.de/archive/1999/sfloc/Rsfloc219990427.gif. Tollal oli detektorite võrk väga hõre, nii et juba pisike punkt näitab märkimisväärset sündmust.
27.04.2001 Sveni sõnadega: jajah, mäletan, siis hakkas geo olümpiaad lihulas. Türil oli soe, niiske, kerge vihm. Kui sinna saime, oli külm, jäine, lausvihm. Mingi hetk Rapla-Märjamaa kandis panime frondi alt läbi, meeletu Fractonimbus oli, ja edasi muutus ühtlaseks kihtsajupilvisuseks ja siis pärast kuulsin, et samal õhtul oli Türil kohutav äike olnud ja vist mingi 40 mm paari tunniga sadanud.
Asi algas nii, et Türil jtäkus selline +15 kraadi ja kergede vihmahoogudega ilm ja kui paps läks kell 9 tegema mu vaatlust, kuna ma olin Lihulas, siis oli selginenud niipalju, et mingi 8 palli oli pilvi, Cirrus ja muu kõrge sodi aint ja siis ta vaatas telekat, tuba oli pime, väljas oli juba pime, ja järsku kella 10 paiku kardinatel hele sähvatus. Hakkas pulli pärast sekundeid lugema, sai 10 umbes ja kõva müristamine, siis vaatas aknast välja - kõik oli paksu uttu mattunud, aga ei tilkaga vihma ja siis hakkasid järjest käima heledad sähvatused ja meeletud raksatused ja peagi kukkus kallama padukat ja udu kadus. Mingi 40 mm vist jah tuli alla. Samba uhas ka katuselt minema, nii ränk sadu ja siis tund paar möllas see äike ja taandus lõpuks loode suunas ja siis tuli külma lausvihma järgmise pärastlõunani. Türi eeslinnas lõi suure kuuse puruks, käisime järgmine nädal vaatamas. Äikese levik http://www.wetterzentrale.de/archive/2001/sfloc/Rsfloc220010427.gif, isegi tollase hõreda võrgu tingimustes on intensiivsus erakordne ning on näha, et äikesevöönd oli üsna ulatuslik.
Tolleaegse suure ilmahuvilise T. Hermanni haruldane salvestis sünoptiku ilmateatest: http://www.upload.ee/files/5763555/Sunoptiku_ilmateade_27._aprillil_2001__kell_9.mp3.html.

Krista Mullamaa. Pilved kukkusid maa peale Sõmeru, 26.04.16 kell 13.00

26. aprillil oli ilm lõunatsükloni meelevallas pilves ja väga sajune. Öösel ja hommikul sadas mitmel pool lund ja lörtsi, kohati tekkis lumikate, mis päeva jooksul siiski lagunes. Virumaale jõudis lõunatsükloni soojas sektoris troopiline õhumass, mistõttu pilves ilmaga tõusis õhutemperatuur Narvas 12 °C-ni, hiljem ka Jõhvis 11 °C-ni, kuid mujal oli sooja 2...7 °C.
Viimasel ajal on blogi sissekanded olnud üpris lumised, sest ilma on kujundanud tuulist ja kõledat, hilissügisele kohast ilma pakkuvad lõunatsüklonid.
Olukord siiski peaks aegamööda muutuma ja praegune asenduma taaskord kevadise ilmaga. Selle põhjuseks on ikka praeguse kohati talvenäolise ilma toonud poolmeridionaalne tsirkulatsioon ja lõunatsüklonid. See muutus jõuab hiljemalt 28. aprilliks kohale.

Katri Lumi. Raplas tihe lörtsisadu,26.aprill 2016, kell 7.40

25. aprillil mõjutas Eesti ilma meridionaalne front, mis asus peamiselt Venemaa lääneservas. Selle mõjul pilvisus tihenes ja alates Kagu-Eestist hakkas sadama vihma, mis läks üle lörtsiks ja lumeks (vaatamata sellele, et näis, et lund siiski ei tule), sest õhumass oli endiselt piisavalt külm. Õhutemperatuur tõusis 5...10 °C-ni.
Front ja sellel tekkinud lõuna(osa)tsüklon liigub loodesse ja ühes sellega ka sadu. Mitmel pool sajab lund, nii et hommikuks võib kohati olla mõnesentimeetrine lumikate maas. Siiski jõuab kohale ka soe õhumass, mistõttu lumi kaua ei kesta. Nii võib vähemalt Ida-Eestis sooja tulla üle kümne kraadi.
Sooja õhumassi serv jääb otse Eesti kohale või väga lähedale mitmeks päevaks. Tõenäoliselt tuleb vähemalt kohati, aga võib olla paljudes kohtades päeviti üle 10 soojakraadi.  Aeg-ajalt ka sajab.
Lõpuks võib tugevneda antitsüklon Loode-Venemaal, mis tagaks ilmselt üsna sooja ilma.

Lumi 25. aprilli õhtul Tartus. Ivar Uutari video

Tuisune LaitseRallyPark 24. aprillil.

Andres Tuzberg. Porgand lumesajus

Lõunatsüklonite voog jätkub. See tähendab sajust, aga tasapisi tõusva temperatuurifooniga nädalat.

Nädala alguses viis lõunatsüklon endaga tugeva saju, sh tuisu, Soome. Musta mere äärest on uus lõunatsüklon tulekul, kuid see on eriti suure soojavaruga, mistõttu oodata on tugevat vihma (kohati >20 mm/d; lund ja lörtsi enam karta pole) ja seekord ehk rohkem ka Ida-Eestisse. Lõunatsüklon kergitab troopilise õhumassi piiri Eestini, mistõttu kohati võib juba üle 10 °C tulla.
Lõunatsükloni järel peaks soe õhumass rohkemal või vähemal määral jääma püsima. Seetõttu on enamikes paikades päeviti 10...15 °C, kuid vihmavõimalus püsib suur.

24. aprill 2000 kuumutas kuni 28 kraadini, aga 24. aprill 2016 tõi mõnel pool kaasa korraliku tuisu (Väinamerd ületades).

pühapäev, 17. aprill 2016

16. nädala ilm (18.–24.04.2016)

Kommentaariumi link
Ökoskoobis erilistest ja veidratest ilmastikunähtustest.
5. kat troopikatsüklon Lõuna-India ookeanil: http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/fantala-southern-indian-ocean.

24. aprillil tekkis Kaliningradi lähedal lõunatsüklon. See liikus üle Eesti põhja ja tõi kaasa enamasti tugeva laussaju (sadas vihma ja lörtsi, Lääne-Eestis ka lund). Õhutemperatuur oli 3...10 °C, aga lumesaju ajal 0...1 °C.
Aprillilkuumusest 16 aastat tagasi: http://ilm.ee/?511304

Konvektiivne pilvestik Jõgeval 23.04.2016. Kairo Kiitsaku foto

23. aprillil oli Eesti esialgu tsükloni lääneservas, kuid päeval ebamäärases (väljakujunemata) rõhuväljas, kus õhumass oli labiilne. Seetõttu arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis puistasid ohtralt hoogsademeid nii hooglume, hooglörtsi, lume- ja jääkruupide kui ka rahena, mõnel pool tekkis lumikate, püsis äikesevõimalus (suurim sisemaal). Õhutemperatuur jäi 3...8 °C vahemikku, sajuhoogude ajal vähemgi.
Ebamäärane (väljakujunemata) rõhuväli kujutab endast loodevoolu asendumist lõunavooluga ehk ümberkorraldust tsirkulatsioonis. See toob kohale lõunatsükloni, mis on ümbritsetud tugevatest sadudest. Jaheda õhumassi tõttu pole välistatud ka lumi ja lörts.
Näib, et poolmeridionaalne tsirkulatsioon võimaldab järjestikku lõunatsüklonite saabumist veel mitme päeva vältel.


Jüri Voit Rünksajupilved tõusevad kõrgustesse,Kuusalust lõuna suunas.22.04.2016

22. aprillil oli Eesti kohal osatsüklon. Õhumass selles oli jahe ja niiske ehk labiilne, eriti päeval, mistõttu maismaa kohal arenes massiliselt rünksajupilvi. Need puistasid hoovihma, hooglörtsi, lume- ja jääkruupe, kohati rahetki, üksikutes kohtades oli äikest. Õhutemperatuur oli  6...9 °C.
Osatsüklon hoiab soodsaid tingimusi hoogsadudeks ja äikeseks ka veel 23. aprillil, eriti Ida-Eestis. Seejärel tuleb Eesti kohale tugevatest sadudest ümbritsetud lõunatsüklon. See süveneb ja võib tuua enam kui 20 mm sademeid ööpäevas, sh lörtsi ja märja lumena (suurim on tõenäosus Lääne- ja Põhja-Eestis, kus õhumass kõige külmem). Poolmeridionaalne tsirkulatsioon kannab kohale paar päeva hiljem juba uue ja palju suurema soojavaruga lõunatsükloni, mis on samuti tugevatest sadudest ümbritsetud. Kuna kohale võib jõuda troopiline õhumass, siis on võimalik ka pilves ilmaga õhutemperatuuri tõus üle 10 °C, eriti Ida-Eestis.


Äike 22. aprillil 2016 kl 15.50 nähtuna Tallinnast (suund ida). Registreeritud välgud http://www.upload.ee/image/5749678/nordic22.4.2016.png

21. aprillil jäi Eesti tsüklonite vahele (kõrgrõhuharja), milles ilm selgines (hommikul sadas kohati Ida-Eestis, sh lörtsi). Õhutemperatuur tõusis 4...10 °C-ni.
Selge ala vöönd jäi kitsaks, sest loodest lähenes uus osatsüklon (selle mõjul tihenes õhtul pilvisus ja kohati sadas vihma). See toob jaheda ja sajuse ilma (võib ka lörtsi tulla).
Edaspidi määrab ilma lõunatsüklonite ja -lohkude seeria, kuid tooni võib anda ka läänetsüklon, mis hoiab õhumassi enamasti jahedana.

Läätspilvede invasioon Ääsmäel. Kalju Kotkase foto

20. aprillil oli tsükloni lääneservas jahe ja sagedaste sajuhoogudega ilm (hoovihm, lume- ja jääkruubid, kohati ehk isegi rahe); äikest polnud. Õhutemperatuur oli valdavalt 4...8 °C, kohati sajuhoogude ajal vähem.
Tsüklon jääb mõneks ajaks Venemaale. Selle lääneservas on uus osatsüklon tulekul. See toob kaasa saju ja väga külma õhumassi (püsib lörtsi- ja lumevõimalus).
Loodevool asendub juba mõne päeva pärast poolmeridionaalse tsirkulatsiooniga. Selle mõjul on oodata ilma soojenemist, aga ka uut sadu.

Margus Vilisoo. Pirita tee 19apr2016 u 15:40. Foto otse telefonist ja mina läbimärg . Rahet tuli ka ohtralt lisaks vihmale 

19. aprillil määras ilma osatsüklon. Selles arenesid rünk- ja rünksajupilved, mis tõid mitmele poole hoogsademeid hoovihma, jääkruupide ja rahena, tekkis pisike äikesevõimalus. Sooja oli valdavalt 5...10 °C.
Tsüklon liigub Venemaale ja selle järel saabub väga külm õhumass. Jätkuvalt on soodsad tingimused hoogsademeteks. Õhutemperatuur on madal (alla 10 °C).

Raldo Täll. Rahe Nõmmel 12:50 19.04.2016. Video rahest nõmmel, sajuhoog kestis 2-3 minutit, alguses väiksed raheterad ning lõpus suuremad (umbes 0,5-0,7 cm kohati)

18. aprillil oli Eesti tsüklonite (madalrõhuvööndi) jahedas ja niiskes lõunaservas, kus oli pilves ja ajuti kerge vihmasajuga ilm. Saarte läänerannikul alanud selginemine levis õhtul itta, aga seejärel tihenes pilvisus uuesti. Sooja oli 5...10 °C.
Läänest läheneb külma ja niiske õhumassiga osatsüklon. See liigub otse üle, tuues sagedasi sajuhooge ja äikesevõimaluse, iseäranis äikest täis on 20. aprilli prognoos Ida-Eesti kohta (https://estonian.wunderground.com/ee//tartu/zmw:00000.1.26242).
Tsükloni tagalas saabub Gröönimaalt väga külm ja üsna niiske õhumass. See soodustab sajuhoogude teket. Arvestama peaks ka lörtsi ja lumega, hoogsademete korral lume- ja jääkruupidega.
Nädala teisel poolel võivad loodest saabuda sukeldujad suurema sajuga. Õhumass on külm, toetades ka tahkete sajufaaside esinemist.

Tuleb jahe ja sajuhoogudega nädal – see hoiab looduse ülemäära kiire arengu vaos. 
Einari tähelepanekuid: Enne mai keskpaika midagi eriti stabiilset minu vaist ei luba. Tihti olen täheldanud seda ,et kui liiga vara soe võetakse selle eest lõivu mais või juunis. 
J. Voit: Aprilli lõpp tuleb külm,Maikuust vara teada,jugavool teeb jälle ebatavalisi jõnkse euroopa ja Gröönimaa kohal ja stratosfääri temperatuur kõrge,nii,et sooja ja äikest meil pole veel loota.

Soe õhumass on itta tõrjutud ja asemele tulnud jahe ja niiske õhumass. Nädala esimesel poolel liigub üle Eesti läänest itta osatsüklon või sügav lohk, mis toob uusi sadusid, aga ka äikesevõimaluse, eriti 20. aprillil.
Tsükloni tagalas avaneb tee Gröönimaalt saabuvale külmale õhumassile. See on kuivem ja saju võimalus seetõttu väiksem. Siiski võib loodest saabuda sukeldujaid, mis toovad sademeid (ka lörts ja märg lumi võimalik).

Vaade 13. aprillil TÜ Füüsikamaja katuselt. Regina Alberi foto

pühapäev, 10. aprill 2016

15. nädala ilm (11.–17.04.2016)

Kommentaariumi link

17. aprillil jõudis tsükloni idaserv koos tugevate sadudega täielikult kohale, Hiiumaal oli hommikul ja Eesti lõunapiiril õhtul äikest (Jüri Voit. 17.04.2016.Arutelu.Öösel käis Hiiumaast äike üle,püsib soe õhk ja äikeseks veel väike võimalus.).
Kuna õhumass oli veel soe, siis Ida-Eestis tõusis õhutemperatuur 10...16 °C, kuid sajusemas Kesk- ja Lääne-Eestis jäi jahedamaks.
Soe õhumass asendub külma ja niiske õhumassiga, kus sooja tuleb tõenäoliselt kõikjal alla 10 °C. Sagedased on sajuhood, võib olla äikest. 

Enda Pärisma. 16.04.2106 kell 14.53. Tallinn/Pirita pilved tulekul.

16. aprillil määras esialgu ilma veel kõrgrõhuvöönd, aga sellele lisaks ka läänest lähenev tsüklon. Seetõttu algas päev enamasti päikeseliselt ja väga külmalt, kuid saabunud soojas õhumassis tuli sooja pea kõikjal üle 10 °C (kuni 15 °C), ainult saartel, kus ennelõunal pilvisus tihenes, jäi madalamaks. Õhtul läks ilm sajule.
Sadu jõuab ööpäevaga ilmselt pea kõikjale, aga ei ole kuigi tugev. Suuremat sadu on oodata 17. aprillil, kui soe õhumass tõrjutakse minema. Edaspidi on jahedad, tuulised, sajuhoogudega ilmad.


Suur lumesadu 15. aprillil Saaremaal Leisis. Silvar Mehiku foto. Teisi inimeste meenutusi: (Einar Klaas): Ka aasta tagasi,15.04.15 oli hommikul Raplas lumi maas. Üllatus,sest märtsis lund ei sadanud kordagi. (Sillamaa Reimo jagas oma postitust): Täpselt aasta tagasi oli kogu Eesti alles lumevaiba all.

15. aprillil tugevnes arktilise õhumassiga kõrgrõhuvöönd: alates saartest pilvisus tihenes ja hakkas sadama lund ja lörtsi. Kohati mandrile (peamiselt Virumaale) jõudis sadu õhtuks, kuid mujalgi oli üsna pilvine. Saju põhjuseks oli ilmselt saabunud külma õhumassi vastastikmõju Läänemerega, Kirde-Eestit mõjutas ehk Venemaale jõudnud tsüklon (üks selgitus on antud ka M. Meiusi ilmateates). Sooja oli 4...9 °C, saju ajal vähem.
Norra merele saabunud tsüklon lükkab sooja õhumassi Eestini. Sellel õhumassil on potentsiaal tekitada kuni 15-kraadist õhutemperatuuri (vaikse, selge ilmaga ei saa välistada kõrgematki).
Kuna tsüklon kannab endaga merelist arktilist õhumassi Gröönimaa lähedalt, siis asendub soe õhumass kiiresti külma ja niiske õhumassiga. Selles on tuuline ja sagedaste sajuhoogudega ilm, õhutemperatuur on madal.

Christina Pihel. Ülendi küla. Lume sadu.15.04.2016.kell11.18

14. aprillil määras ilma kirdesse eemalduv tsüklon, mis oli ümbritsetud tugevatest sadudest ja rohketest frontidest (http://www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=357606), lisaks mõjutas ilma põhjast saabunud arktiline õhumass.
Sadu jõudis ainult lõunapiirile ja Ida-Eestisse (Jõgevamaani), kus kohati sadas kuni 40 mm (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/), Tartus täheldati hommikul ka lörtsi. Saartel ja Lääne-Eestis oli selge, päeva jooksul muutus ilm järk-järgult pea kõikjal päikeselisemaks. Sooja oli 3...7 °C, pärastlõunal kuni 10 °C (Kihnus ligemale 11 °C).
Arktilise õhumassi mõju jääb lühiajaliseks, sest läänest saabuv tsüklon tõrjub selle minema ja toob asemele sooja õhumassi (16. ja 17. aprillil võimalik kuni 15 °C), aga ka uued sajud. Soe õhumass üle kahe päeva ei püsi.

Mitmefrontaalne lõunatsüklon 14. aprilli ilmakaardil (DWD).

13. aprillil jäi Eesti tsüklonite vahele,  Skandinaavia ja Läänemere kohal oli jälgitav kõrgrõhuala. Sellises sünoptilises olukorras oli ilm esialgu päikeseline ja hommikune 0 °C-st madalam õhutemperatuur asendus pärast päikese tõusu kiiresti 5...10 °C, pärastlõunal oli kohati kuni 15 °C. 
Leedu kohal tekkis lõunatsüklon, mille mõjul alates Kagu-Eestist pilvisus tihenes, kuid lausadu jõudis lõunapiirile alles õhtuks. Sadu oli Kagu-Eestis pool tugev, samas suuremasse ossa Eestisse sadu ei jõudnudki. On olemas ka lörtsi võimalus. Sajuala evolutsiooni saab vaadata http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/radaripildid/komposiitpilt/.
Lõunatsüklon eemaldub kirdesse ja selle servas kandub pakaseline õhumass Eesti kohale. See aga ei jää kauaks nii, sest läänest lähenev tsüklon tõrjub kargusse kiiresti minema ja toob kohale sooja õhumassi.
Saju eel ja isegi alguse ajal võib sooja tulla koguni 10...15 °C. Sajud haaravad ilmselt kogu Eesti ja võivad olla üsna tugevad. Siiski asendub soe õhumass kiiresti külmaga ja suureneb lörtsi või lume oht.

Eero Hermann. 11.04.2016. Nissi vald

12. aprillil jäi Eesti otse kõrgrõhuvööndi alla, kus valitses väga kuiv õhumass. Seetõttu oli ilm erakordselt selge, ent vaatamata kuiva ja jahedale õhumassile polnud taevas kuigi kirkalt sinine: ilmselt oli piirkiht rikastunud kuivade ilmadega mitmesuguste tolmu- jt aerosooliosakestega, mis põhjusid tugevamat sfäärilist (Mie) hajumist. 
Hommikul oli õhutemperatuur enamasti alla 0 °C, kuid üle Eesti ulatus Pärnumaalt Virumaani pilvede vöönd (vt fotol), mille all oli õhutemperatuur plusspoolel. Päeval selgines ilm kõikjal ja õhutemperatuur tõusis tuulevaikse ilmaga intensiivselt kuumenevas piirkihis 10...15 °C-ni, kuid merele lähemal oli sooja vähem kui 10 °C, sest tuul oli seal tugevam ja segas soojeneva õhu külmema õhuga läbi, lisaks kandis kirdetuul põhjarannikule külma õhku vee kohalt.
Kuigi lõuna poolt läheneb polaarfront soojema ja niiskema õhumassiga, vt https://www.aro.lfv.se/Links/Link/ViewLink?TorLinkId=229&type=MET, ja seetõttu prognoositakse pilvisuse tihenemist (näiteks), näib siiski, et väga kuiva õhumassi tõttu peaks selge ilm ligemale ööpäeva kestma. Siiski ei saa välistada ootamatuid pilvetekke sündmusi, sest kuskil võib olla niiske õhukiht, milles võib tekkida kondenseerumine, nagu juhtus ka viimasel ööl (niiske õhukiht 3800 m kõrgusel http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2016&MONTH=04&FROM=1200&TO=1200&STNM=26038). 
Pingestuvas õhumasside vastasseisus on oodata tsükloni teket. See on ümbritsetud tugevatest sadudest. Praegu pole veel teada, kui palju neist sadudest Eestini jõuab, sest paistab, et tsüklon on kompaktne ja selle täpne asukoht määrab ka sademehulga. Kui tsüklon hakkab Venemaale eemalduma, siis haarab see kaasa külma õhumassi, mis laotub tsükloni lääneservas Eesti kohale. Juhul, kui sadu on piisavalt ulatuslik ja kestab ka külma õhu advektsiooni tingimustes, võib sadada 14. aprilli öösel või hommikul ka lund ja lörtsi.
Pärast lõunatsükloni möödumist määrab ilma lühiajaliselt pakaseline kõrgrõhuvöönd. Päeval võib isegi selge ilmaga õhutemperatuur jääda 5 °C lähedale, öösel on tõenäoliselt alla 0 °C. 
Seejärel tõrjub läänest saabuv tsüklon suure külma minema ja lükkab oma ees korraks kevadiselt sooja õhumassi kohale. Siiski näib, et kuna see tsüklon on algselt pärit Põhja-Jäämerelt, siis kannab see endaga merelist arktilist õhumassi, mis on väga jahe, aga niiske. Sel juhul algab 18. aprilliga külmad ja tuulised, kuid sagedaste sajuhoogudega ilmad. Siiski ajamastaap on üsna suur ja seetõttu pole selline prognoos hetkel kuigi suure usaldusväärsusega.

‎Kristjan Kalda‎. Poolitamas bussi Viljandi Bussijaam 12.04.2016

11. aprillil on Eesti kohal antitsüklon. Selle mõjul oli ilm enamasti selge (päeval liikus üle Eesti tihedama pilvisuse vöönd, ent pärastlõunaks see hajus) ja vaikne või nõrga tuulega (erand: Marul tuul tekkinud ja külm kah teine). 
Hommikul oli õhutemperatuur enamasti alla 0 °C, aga päeval tõusis 7...13 °C-ni (kõige soojem oli Pärnumaal). 
Antitsüklon nõrgeneb ja asendub sadulalaadse baarilise väljaga. Selles peaks ilm püsima jätkuvalt vaikne ja üldiselt selge, mistõttu öösel on paljudes kohtades öökülm, kuid päeval sisemaal ikka üle 10 °C. 
13. aprillil areneb pingestuvas õhumasside vastasseisus midagi lõunatsüklonilaadset. See tugevatest sadudest ümbritsetud tsüklon võib liikuda üle Eesti või väga lähedalt mööda kirdesse Venemaa kohale (GFSi arvutus). Kuna õhumass on üsna külm, siis võib vihmale lisaks ka lörtsi ja lund tulla. Euroopa mudel näitab lõunatsükloni möödumist kaugemalt ja sel juhul ei pruugi sajud Eestini ulatuda.
Pärast lõunatsükloni eemaldumist pääseb mõjule arktiline õhumass, aga see tõrjutakse uue tsükloniga üsna ruttu minema. Uus tsüklon peaks sajuse ilma tooma. Kui õhumass selles piisavalt jahtub, võib ka lörtsi ja lund tulla (suurem tõenäosus Euroopa mudeli järgi).
Põhja-Ameerika lõunatsükloni analoog tõi Gröönimaale suviselt sooja õhumassi. Kuna tsükloni soe sektor on Atlandi troopilisest osast pärit kuum antitsüklon, siis on see kuumalaine stabiilne ja võib mitu päeva kesta. Taani ilmateenistus siiski päris suvesooja ei näita: http://www.dmi.dk/groenland/.

WeatherOnline näitab õhumassi järgi kuni 16-kraadist soojust (http://www.weatheronline.co.uk/Greenland.htm).

Kalmer Saar. 10.04.2016.a. kell 7:00 Muhu. Udune hommik

Tuleb esialgu selge ja vaikne ilm, kuid alates 13. aprillist suureneb sajuvõimalus ja läheb tuulisemaks.
Nädala alguses määrab ilma kuiva ja jaheda õhumassiga antitsüklon. See hoiab ilma vaikse ja enamasti selge, kuid kohati võib olla udu. Öösiti langeb õhutemperatuur enamasti alla 0 °C, kuid päeviti tõuseb päikese toel 7...12 °C-ni. 
Nädala keskel on oodata lõunatsükloni saabumist. See toob ilmselt tuule tugevnemise ja vähemalt kohati saju, seejärel võib tugevneda lühiajaliselt külm kõrgrõhuhari või antitsüklon. Edaspidi võib ilma kujundama jääda sajune tsüklon. Õhutemperatuur püsib varakevadine.

Udu 10. aprill 2016 Teletornist (http://www.teletorn.ee/veebikaamera/).


Jana Kuusemäe. Õhtu Raplamaal. Tuul ja kiiresti liikuvad pilved. Nii suuri läätsjaid vorme kui täna aegajalt teiste pilvede vahel oli, pole mina varem näinud. Raplamaa 08.04.2016 17.55

pühapäev, 3. aprill 2016

14. nädala ilm (4.–10.04.2016)

Kommentaariumi link
Reaalkoolile peetud loengud, pdf formaadis: http://www.upload.ee/files/5716470/Ilm_reaalkoolile.pdf.html
Uuendatud info: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/kokkutulek_2016.htm
Täiendatud: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/2015.htm


10. aprillil tugevnes antitsüklon, mis muutis ilma rahulikuks. Hommikuks langes õhutemperatuur paljudes kohtades alla 0 °C ja tekkis tugev hall.
Öösel arenes mitmel pool vaikse ilmaga erakordne udu, mis jäi Soome lahele ja rannikualadele püsima kogu päevaks. Sisemaal muutus ilm keskpäevaks päikeseliseks ja püsib sellisena õhtuni.
Sarnased ilmad jäävad mitmeks päevaks püsima.

Öösel arenes erakordne udu. See koosnes sellistest veetilkadest. Külma oli 2 kraadi. Laagris.


Inge Baikov. 8.aprill 2016 kl.17.28 Raplamaa, Kumma. Läätspilvede rünnak

9. aprillil jäi Eesti rõhkkondade vahele, kus ilm oli muutlik. Päeval arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis tõid jääkruupe ja rahet (>0,5 cm läbimõõdus). Seda põhjustas ilmselt madal tropopaus, vt https://www.aro.lfv.se/Links/Link/ViewLink?TorLinkId=229&type=MET, ja sellega seotud dünaamilised tegurid troposfääris. Juhtum on märkimisväärselt sarnane 17. juuliga möödunud aastast – rahepuhang kattus tropopausi miinimumi ja madalrõhulohu / jugavooluga.
Õhutemperatuur oli 5...10 °C, ainult Valga- ja Võrumaal oli veidi soojem, sajuhoogude ajal vähem. Õhtul ilm selgines ja merel arenenud udu levis Saare- ja Pärnumaale.


Oranžis alas on suur rahe, sest isegi sajuala lõunaservas tuli nii jääkruupe kui rahet (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/radaripildid/komposiitpilt/).

Silvar Mehik. Saaremaa, Leisi kl 13.13 

8. aprillil sünoptiline olukord ei muutunud: tsüklon nihkus küll pisut kirde poole, aga Eesti jäi endiselt selle kaguserva, kus oli muutliku pilvisuse ja kohatiste sajuhoogudega ilm (rohkem sadas kagunurgas, sest seda mõjutas front). Sooja jäi eelmistest päevadest vähemaks: õhutemperatuur tõusis valdavalt 10...13 °C-ni.
Tsüklon eemaldub kirdesse ja täitub. See toob tuule nõrgenemise kaasa, aga soojemaks ei lähe, vaid praegune temperatuurifoon püsib.
Kuum õhumass jääb pisut kagu poole, mistõttu kagunurgas on saju võimalus ilmselt kõige suurem, aga välistada ei saa hoogsadude teket ka mujal Eestis. Tundub, et õhumassi paigutus jääb pikemaks ajaks üsna muutumatuks (Euroopa mudel näitab siiski soojuse aeglast lähenemist).

Läti kaguosas arenes korraks tugev äike (puuppa.org/~pnuu/salama/).

7. aprillil määras ilma tsükloni kaguosa. Selles oli enamasti päikeseline ilm, kuid päeva jooksul liikus üle Eesti kitsas sajuala, seejärel selgines uuesti. Kuna õhumass oli soe ja päikest jätkus, tõusis õhutemperatuur enamasti 12...15 °C-ni, ainult saartel jäi jahedamaks. Ilm püsis tuuline.
Erilisi muutusi õhumassis ei toimu. Päikeselise ilmaga on sooja oodata üle 10 °C. Kuna tsüklon kaob, siis jääb tuul nõrgemaks.


 Kuumateravikus arenesid frondi ees suure vertikaalse ulatusega pilved. Tartus

6. aprillil saabus ebatavaliselt soe õhumass Eesti kohale. Tsükloni soojas sektoris avaldus päikeselise ilmaga õhumassi kogu potentsiaal, mis seisnes kuni 20-kraadise õhutemperatuuri tekitamises: mandril oli sooja enamasti 15...20 °C.
Saartele jõudis juba keskpäevaks külma frondiga seotud lausvihm, mistõttu õhutemperatuur jäi alla 10 °C. Pärastlõunal arenesid Pärnumaal rünksajupilved, mis levisid üle maa ja põhjustasid kergeid vihmahooge. Õhtuks tõrjuti suur kuumus idapiiri taha.
Edaspidi jääb Eesti tsükloni idaserva, kus on soe ja tuuline ilm, esineb sajuhooge. Ajapikku see tsüklon nõrgeneb ja tugevneb poolmeridionaalne tsirkulatsioon.

Õhutemperatuur keskpäeval (http://laguja.meteo.net.ee/obs.html).

Käisin täna ühes varjulises metsataguses ka, seal oli ühtlane lumikate umbes 5 korda 40 meetrisel alal, väljas samal ajal 18 kraadi. Omapärane kogemus. Lumi oli keskmiselt 10 cm sügavune. Martin Kivi foto

5. aprillil saabus Eesti kohale soe front, mis tõi vihmasaju, aga ka soojema õhumassi: üsna pilvise ilmaga tõusis õhutemperatuur mitmel pool 10...15 °C-ni, õhtul läks lauspilve ja vihmaseks.
Kõige soojem on õhumass eeloleva ööpäeva jooksul. Sellel on endiselt potentsiaal tekitada kuni 19 °C-st õhutemperatuuri, kui on päikeseline, aga problemaatiliseks võib osutuda sooja sektori sulgumine, täpsemalt vaata kommentaaridest. Suurele soojale järgneb sadu, kusjuures see võib olla tugev, sest sooja sektori sulgumise ja frontide liitumisega peaks kondenseerumine olema üsna võimas.
Esialgu jääb õhumass üsna soojaks, kuid see jahtub aegamisi ja seetõttu väheneb tõenäosus, et õhutemperatuur võiks tõusta üle 10 °C. Aeg-ajalt sajab vihma.
Lõpuks pääsevad mõjule lõunatsüklonid või lõunalohud, mis võivad siia vedada troopilise õhumass. See tähendab sooja ja niisket ilma, sajud võivad olla tugevad, välistada ei saa ka äikest. Siiski võib minna ka teisiti, kui põhjapoolne antitsüklon osutub piisavalt tugevaks.
Midagi väga huvitavat on toimumas Gröönimaal, vt http://www.weatheronline.co.uk/Greenland.htm ja http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html – paistab, et sinna jõuab soodsa sünoptilise olukorra tõttu Atlandi ookeani keskosast troopiline õhumass. See toob Gröönimaale kaasa erakordse kuumalaine, mõnes kohas võib õhutemperatuur tõusta enam kui 15 °C ja paistab, et selline soojus jääb pikemaks ajaks püsima. Üks näide Narsarsuaq kohta (ei ole kõige soojem).

Võimas pilvestik Jõgeva ääres 5.04.2015. Kairo Kiitsaku foto. See oli möödunud aastal esimene äikesejahiks sobiv päev.

4. aprillil oli Eesti kohal kõrgrõhuvöönd. Öösel tekkis mitmel pool udu, aga päeva jooksul ilm selgines, ainult merel, eriti Soome lahel, ja Peipsi järvel püsis pea kogu päeva tihe udu.
Päikeselise ilmaga tõusis õhutemperatuur valdavalt 5...10 °C-ni, Eesti lääneservas kõrgemalegi aga udustel rannikualadel püsis 0 °C lähedal, näiteks Kundas oli kell 14 õhutemperatuur -0,4 °C.
Kõrgrõhuhari nihkub tasapisi lõuna poole. Norra merele jõuab tsüklon, mille sooja sektori täiteks saab eriti soe õhumass. See lükatakse Baltikumi kohale. Seega on 6. aprillil kuumateravik suunatud Eesti kohale. Päikeselise ilmaga on oodata ebatavaliselt kõrget õhutemperatuuri: 14...19 °C ja kastepunkti (üle 10 °C), aga pilves ilmaga ei avaldu õhumassi potentsiaal täielikult täielikult ja üle 15 °C ei maksa loota. Kuuma õhumassi väljatõrjumisel on oodata tugevat vihmasadu, mis võib alles õhtuks kohale jõuda.
Siiski jääb Eesti kohale üsna soe õhumass, nii et päikeselise ilmaga on üle 10 °C tõenäoline, kuid oodata on üha uusi sadusid. Nädala lõpus võib lõunatsüklonite toodud troopiline õhumass siia laotuda, ent see võib ka sajuse ilmana väljenduda.

Tugevad kihtpilved 4.04.2016 pärastlõunal Keri saarel (http://ilm.ee/keri/), satelliidipildil ka need kihtpilved kenasti näha: http://en.sat24.com/en/scan/visual, MODIS.

Tuleb üsna kevadiselt soe, aga sajune nädal. 
Nädala alguses on Eesti kohal kõrgrõhuhari, aga ilm võib olla pilves ja kohati sadada; merel on võimalik udu teke, mis võib liikuda rannikualadele, kuid ilma selginedes võib udu tekkida ka sisemaal. Õhutemperatuur on valdavalt plusspoolel (päeval enamasti kuni 10 °C ent päikeselise ilmaga võib ka rohkem olla, selgetel öödel on miinuskraadide võimalus).
6. aprilliks on oodata tsükloni saabumist Norra merele. Selle soe sektor laotub Baltimaade kohale. Kuna õhumass on väga soe, siis on sel potentsiaal tekitada päikeselise ilmaga koguni 14...19 °C-st õhutemperatuuri. Pilves ja sajuse ilmaga, mis on tõenäoline, jääb õhutemperatuur siiski ilmselt alla 15 °C. Siiski on enne suurt sadu loota, et päevane ilm on vähemalt osaliselt päikeseline. 
7. aprillil tõrjutakse suurem soojus ja sadu kirdesse, Karjala kohale. Asemel tuleb küll jahedam ja kuivem õhumass, aga võib olla päikeseline ja sel juhul on sooja ilmselt ikkagi üle 10 °C. 
Nädala teisel poolel suureneb lõunatsüklonite mõju, need võivad tuua nii sooja kui ka muuta ilma väga sajuseks ja jahedaks.

Ain Vindi. Kui enamus Eestist pilvitas ,siis Võrumaal lasid pilved ka värvidemängu nautida. 02.04.2016 23:06