reede, 22. veebruar 2008

Torm, soojus ja äike

Atlandi ookeani kohal tekkis väga sügav tsüklon (keskmes õhurõhk umbes 950 hPa), mille lõuna-ja kaguserv ulatub ka meieni. See põhjustab tugevat tuult, vihma ja sooja ilma. Ilm on väga muutlik, sest läänevool on tugev, mis kannab meile väga kiiresti vaheldumisi nii päikest kui pilvisemat ilma ja sadu.
Satelliidikaardilt on näha hästi arenenud rünksajupilved. See tähendab, et on võimalus äikeseks ja ilmselt öösel, sest uus sajuala jõuab Eestini õhtul. Soe ja küllaltki tuuline ilm püsib uue nädala alguseni, siis läheb veidi jahedamaks. Märtsi alguses võib minna päris jahedaks, et ka päeval võivad olla külmakraadid, muidugi ka lumi.
22.2. oli selle aasta kõige soojem päev - mitmel pool tõusis temperatuur üle 7 soojakraadi. Päris kevade saabumiseks läheb aega, sest on teada, et soe talv algab varem ja lõpeb hiljem. Möödunud aastal oli kogu veebruar väga külm - kohati isegi -30 kraadi ja läks siis päris soojaks. Sel aastal pole ilm külma tasa teinud, seega nii sooja kevade saabumine märksa vähem tõenäolisem. Kui lähebki päris kevadiseks, siis vaevalt enne märtsi keskpaika.

laupäev, 16. veebruar 2008

Soojenemine

Kohe saab selle talve teine tõsisem külmalaine läbi (esimene oli jaanuari alguses). Ka sel korral tõusis õhurõhk liiga kõrgele (1040 hPa). Nädala esimesel poolel on kaalukauss neutraalne - päriselt pole ei soe ega külm. Neljapäevast läheb lõplikult soojaks (kõige optimistlikumad ennnustused pakuvad kuni 8° sooja). Soe tuleb tugeva edelatuule või isegi -tormiga. Paariks päevaks tõmbub soe vähemaks, ent tuleb siis tagasi.
Külmemaks võib jälle minna märtsi alguses, kuid kindlasti mitte nii külmaks, kui oli nüüd (öösel võib siis olla mõned külmakraadid). Suusalume saabumine on vähetõenäoline, kuid mõneks päevaks võib seda tulla veel aprilliski. Hetkel aga langeb õhurõhk üsna kiiresti, ent sademeid ei tule või väga vähe.

pühapäev, 10. veebruar 2008

Bioloogiaolümpiaad

Olen osalenud mitmeid aastaid bioloogiaolümpiaadil ning käesolev on ilmselt esimene, kui ma ei pääse piirkonnavooru. Miks üldse rääkida bioloogiaolümpiaadist? Pealtnäha olümpiaad nagu iga teinegi. Lähem analüüs kinnitab siiski vastupidist.
Bioloogiaolümpiaad on ainus olümpiaadidest, kus "esineb mingi imelik" koolivoor - mitte ühegi teise olümpiaadi korral pole nii, et eelvoorus võib kasutada kirjanduse ja Interneti abi, samuti huvitavaid kohti külastada. Teiseks on bioloogiaolümpiaad kõige vanem järjepidevatest olümpiaadidest, kolmandaks on ettevalmistusel seal ainsana pigem negatiivne roll, mitte ühegi teise olümpiaadi korral pole see nii. Bioloogiaolümpiaad näitab vaid mõtlemisvõimet ja silmaringi, sest iga vähegi arukas inimene võib bioloogias edukas olla. Mitte ühegi teise olümpiaadist osavõttev seltskond pole nii heterogeenne kui bioloogiaolümpiaadi oma.
Bioloogiaolümpiaad on minu meelest täiesti midagi muud kui ükskõik milline teine olümpiaad. Võib-olla mingeid sarnasusi ehk leiab geograafiaolümpiaadiga, kus põhikooli õpilased võivad kasutada Maailma Atlase abi; ja loodusteaduste olümpiaadiga, mis samuti näitab vaid silmaringi, ent korraldus ja osavõttev seltskond pole nii kütkestavad
Arvan, et peame hoidma, mis ka ei juhtuks, seni püsinud bioloogiaolümpiaadi ainulaadsust, sest see on ohtu sattunud. Bioloogiaolümpiaad on koht, kus võib leida inimesi, kes väärivad tõesti tundmaõppimist, ja veel: Palju õnne, Marit! ^^.

laupäev, 9. veebruar 2008

Jahenemine

Täiendatud 10.2.2008
Nädala teisel pool, ilmselt nejapäevast, läheb ilm märksa jahedamaks. Läänest ja loodest saabub külmem õhumass, mis püsib vähemalt nädala lõpuni. Edasi on jälle soe. Ilmselt langeb ööpäeva keskmine temperatuur -3 lähedale. Kahjuks lund ei tule või väga vähe (võib-olla 2 cm).
Viimane võimalus külma saabumiseks on kuu lõpus.
Külm püsib nädala lõpuni, on võimalik temperatuur kuni -20°. Ennustatakse, et külmenemisega kaasneb lumesadu. Kas ka suusalund tuleb, eks näis.

neljapäev, 7. veebruar 2008

Talve pole kuskilt tulemas

Tänase seisuga tundub, et talve ei paista tulevat lähiajal ja sel aastal ilmselt enne uut sügist ei lähegi päristalvises. Ka pikad prognoosid ei luba midagi, vene Gismeteo näiteks lubab soojakraade vähemalt märtsi keskpaigani, siis lõpeb ennustus lihtsalt ära. Muidugi on veel võimalik, et tsüklonite trajektoorid muutuvad põhjalikult ja sellisel juhul võib ikkagi talv veel tulla.
Lähiajal on oodata udust ning kohati vihma-ja lörtsisajust ilma. Mingi võimalus lumeks on uue nädala teisel poolel. Teateid on tulnud luimikellukeste õitsemise kohta.

pühapäev, 3. veebruar 2008

Püsiv talv? Äike 2. veebruaril

Märgid näitavad, et järgmisest nädalast, see on 11.2., võib minna püsivaks talveks. Sellisel juhul on vähemalt veebruari lõpuni stabiilne suusailm olemas. Suurt lund ei tundu tulevat.
Märtsi kohta on vara midagi öelda, kuid suure tõenäosusega kordub eelmisel aastal juhtunu, kuid väiksema intensiivsusega. See tähendab, et märtsi alguses võib veel olla kergelt talvine ilm, kuid siis läheb kevadeks ja sooja võib tulla enimalt 15° (möödunud aastal kuni 21°).
...............................
2. veebruaril 2008 oli väga vaheldusrikas ilm. Kuni õhtuni oli sula. Hommikul oli isegi päikest näha. Päeval oli ilm jälle pilves ja sadas vihma ning lörtsi. Ilm polnud väga tuuline.
Õhtul, kui oli juba pime, läks taevas pea selgeks ning hilisõhtul tõusis tormine tuul. Enne südaööd läks ilm pilve ja sadas väga tihedat lund ning tuiskas, oli ka elektrikatkestus.
Pärnus täheldati äikest: esimene äikesepilv liikus lahelt linna kohale hommikul, põhjustades lörtsi ja vihma, teine ilmus öösel. Teateid tuli mitu, ka mõned radarid registreerisid äikest. Talvine äike on iseloomulik just sellistele soojadel ja muutlikele talvedele, nagu meil hetkel on. Muutus võib aga juba lähiajal tulla.