Kommentaariumi viide
Kagutav ja pehme talveilmaga nädal.
[Alates 8.01. uuendamata!] Osa lugejaid on häiritud tormist ja nõuavad, et seda ei tuleks (sain paar telefonikõne sel teemal). Selgituseks, et AMS Glossary (ameerika meteoroloogiaühingu sõnaraamat) ütleb https://glossary.ametsoc.org/wiki/Storm: torm on atmosfäärihäiritus (häiritud seisund, vt kirjest täpsemalt). Torm ei pruugi avalduda nt purustava tuulena, kuigi igapäevaelus on see kindlasti üheks etaloniks.
Praegu siiski on nt Ilmateenistuse nädalaprognoosis kirjas: "Kolmapäevane (13.01.) ilmaprotsess võib veel muutuda, aga tänastel andmetel tuleb sellesse erilise tähelepanuga suhtuda, sest Läänemerele jõudnud tsükloni prognoositav ägenemine võib kaasa tuua läänekaare tuule tormi, tugeva lume- ja lörtsisaju ning sellega kaasneva tuisu. Kui öine õhutemperatuur tiirleb 0 °C ümbruses ja hommikul algab külma sissetung ja õhutemperatuuri võrdlemisi kiire langus, siis muutuvad teed väga libedaks."
See kõik ei tähenda midagi kindlat, aga peaks arvestama, et selline on võimalus. Nagu 7.01. hommikul uuendatud prognoosis – elame-näeme!, vt allpool.
Soovin imelist ilma ja seiklusi uuel aastal!
Wishing you a wonderful weather and Happy-adventurous New Year!
Jääimemaa. Foto. Valaste juga 8.02.2020 (Garri Raagmaa).
Ice-wonderland. Photo. Valaste waterfall 8.02.2020.
Uuendus 7.01.2021. Prognoos pole muutunud: pehme talveilm püsib. Suurema osa ajast on õhutemperatuur 0...–5 °C (Saaremaa rannikul ja Liivi lahel isegi pisut soojem), sest kagust on jätkuvalt lisandunud soojust – seda toob kaguvool Musta mere äärest. Ühes sellega on lisandunud piisavalt ka niiskust, et ilm püsiks pilves (üksikuid üürikesi selgimisi siin-seal on siiski olnud). Läinud ööl tõi madalrõhkkond vähest lund, lõunaservas oli sadu tugevam.
Juhul, kui mingi anomaalia tõttu peaks taevas selginema, on võimalus –10 °C ja madalamaks õhutemperatuuriks 10.01., sest siis on tuul väga nõrk ja jahtumine saavutaks tugeva ülekaalu. Pärast seda hakkab õhumasside vastasseis tekitama võimsaid torme, millest esimene jõuab juba 11.01. Läänemerele ja toob sulailma, kuid ühtlasi ka tugeva lumesaju ja tuisu (~70% tõenäosusega). Peab siiski märkima, et ida-läänesuunaline õhutemperatuuri gradient muutub päris suureks: kui saartel on sulailm, võib nt idaservas olla samal ajal ligi –10 °C, kuid seda veel täpsustame.
Kuna õhumass on 10.01. paiku üle Eesti üpris ühesugune, sõltub õhutemperatuur pilvisusest: selgema ilmaga on võimalik koguni –17 °C, aga pilves ilmaga mitte madalam kui –9,x °C, asukohast olenemata, v.a tuulepealsed rannikualad.
Uus ja palju vägevam torm võib saabuda 13.01., mis meenutab väga seda, mis juhtus 18.12.1999, kui oli tarvis käia korraks Laitse suvilas: hommikul käis mitu rajust lumehoogu üle (tänapäeval nimetaks neid lumepagideks), siis saabus peaaegu sajuta, kuid tuulised paar tundi ja seejärel, enne keskpäeva, algas lumetorm, mis oli küll sulailmaga, aga ometigi lumi. Alles järgmisel päeval hakkas ilm rahunema ja läks pisut külmemaks. Sellise lumetormi tõenäosust ei oskagi hetkel hinnata, kuid prognoosi usaldusväärsus on 30%, mis arvestades ajamastaapi ja muutlikku ilmastikku ei olegi nii väike. Seega – elame-näeme!
Mitmeid päevi on ilmakaart muutusteta. Uuralite kohal on üliintensiivne antitsüklon, Skandinaavias püsib kõrgrõhuvöönd, lõuna pool aga madalrõhkkond. Selle mõjul on kagust lisandunud soojust ja niiskust (nähtav sooja frondina), mis hoiab ilma pehme, kuid lumi siiski püsib (DWD). ***
Ohsaraks! Suur tänu lugejatele nende sisekaemuste eest (4.01. oli üle 50 telefonikõne sel teemal)! Kummaline muidu mõelda, et 2.01.2021 käis TV3 lausa kodus intervjuud tegemas, kuid palusin siiski võtted õues maja ees teha. Nende mure oli see, kas tõesti on oodata miinus kakssada kraadi (–200 °C)! Pidin selgitama, et see on vaid kuulujutt ja väljamõeldis, umbes nagu aastaid tagasi see jutt, et tuleb 1000 a külmim talv. Sadadest miinuskraadidest siiski pääseme, kuid külmemaks läheb. Nende teine mure oli rekordtihe udu aastavahetusel, millest on siin juttu olnud. Ja nagu vana klassika:
31.12.1978 meenutus: siis oli Eestis kuni –42,6 °C! Seega 31.12.2020 oli meil soe nagu paradiisis: 0...2 °C. Aga jah, 42,x a tagasi külmus vana-aasta õhtul isegi viin ...
Valve Põlvamaalt ütles: "Noo see on vanarahva tarkus, et peale jaanipäevane udu tähendab sooja ning peale talvist pööripäevane udu järgmisse kuusse külma. Senini on see ainukene vanarahva tähelepanek toiminud." Tõepoolest, külmemaks läheb, aga isegi –20 °C on väga ebatõenäoline, vt edaspidi.
Vaat siis, nüüd on lumi maas, kohati pidavat olema üle 30 cm ja miinuskraade vaid 2. Kel huvi, vaatab ja kuulab https://vikerraadio.err.ee/1215649/okoskoop-ilmaprognoos-olmejaatmed.
Osa lugejaid on mures ka selle kaagutaja pärast. IT-mees tegeleb asjaga ja üritab korda hoida.
Nädal on talvine ja peaaegu "harju keskmine". Mida see tähendab? Skandinaavia ja Soome kohal tugevneb kõrgrõhuala. Uuralite kohal on üliintensiivne antitsüklon, milles õhurõhk maapinna lähedal läheneb 1070 hPa-ni, vt allolevat ilmakaarti. Seega on pikemaks ajaks kindlustatud kaguvool. Kuid õhumass selles sünoptilises olukorras on südatalve kohta väga soe. Niisiis suurt külma ei tule ja ilm püsib pilvine: isegi –11 °C on üksnes 45% tõenäoline. Siiski praegune lumi jääb pikemaks ajaks püsima ega sula ilmselt enne kuu lõppu.
Kui madalat õhutemperatuuri võib sisemaal loota / karta? Juhul kui peaks ilm selginema ja tuult pole, on –10 °C võimalus 50%, –15 °C võimalus ~35% ja –20 °C võimalus ~5%. Suurim tõenäosus külmaks on 10. jaanuari paiku. Kuigi idakaartest läheneb viimaks ka suhteliselt külm õhumass, satub see nädala lõpuks teravasse vastasseisu Atlandi ookeani soojuse ja niiskusega, mistõttu võib tekkida torm. See toob küll lumelisa, aga mitte pakast.
Ilmakaardi äärmises servas on näha uskumatult intensiivne antitsüklon, mille keskmes Uuralitest idas lähenes õhurõhk 1070 hPa-ni (DWD).