pühapäev, 25. september 2016

39. nädala ilm (26.09–2.10.2016)

Kommentaariumi link

Piltide lisamine lõppenud! Kairo, Raikki ja paljud teised on juba osa võtnud pilvefotojahist "Pilvepiir 2016", vt galeriid: http://ilm.ee/index.php?515419116121590.
Kuni 1. oktoobrini saab oma töid esitada! Tutvustus: http://ilm.ee/?515416

Ajakirja Horisont poolt korraldatud fotovõistluse "Pilvepiir 2013" võidutöö: Indrek Vendelin. Ilmselt varsti müristab. 12. augustil 2013 Suurupis.


2. oktoobril liikus madalrõhkkond (tsüklon) Läänemere lõunaosa kohalt kirdesse, seejärel tugevnebsSkandinaavial kõrgrõhuala (antitsüklon). 
Muutunud sünoptilises olukorras nõrgenes tuul (edelatuul asendus idatuulega) ja seetõttu arenes hommikul kohati udu. Uus madalrõhkkond põhjustas alates Lõuna-Eestist pilvisuse tihenemist ja nii läks seal sajule. Saartele ja põhja poole sadu ei jõudnud, kuid eeskätt Soome lahe ümbruses arenes konvektsioon ja pilved olid pisut äikese-eelsed. Õhtuks paranes ilm kõikjal ja selgines.
Õhutemperatuur langes hommikul enamasti alla 10 kraadi, kuid päeval tõusis 10...15 kraadini.

Orkaan Kariibi merel tugevnes 1. oktoobril 5. kategooriani, aga siis nõrgenes tagasi 4. kategooriani ja on püsinud üsna stabiilne. 3. oktoobril hakkas orkaan triivima põhja.

Orkaan püsis  2. oktoobril 4. kategoorias (http://www.ssd.noaa.gov/PS/TROP/floaters/14L/14L_floater.html)


1. oktoobri päeval on Eesti kohal aktiivse madalrõhkkonna lõunaserv, seejärel öösel väike kõrgrõhuhari ja homme päeval juba madalrõhkkonna põhjaserv. Selline heitlik sünoptiline olukord tõi öösel paljudesse kohtadesse hoovihma ja äikest, eriti Soome lahele, kuid päeva jooksul ilm veidi paraneb, st sajuhooge jääb vähemaks (siiski sisemaal sajab hoovihma). 
Edelatuul on endiselt väga tugev: puhangud rannikualadel üle 20 m/s. Õhutemperatuur tõuseb 15 kraadi lähedale. 
Uus tsüklon hakkab ilma kujundama, kuid selle mõju ilmselt mere lõunakaldast suurt põhja poole ei ulatu. Tegu on rahumeelse tsükloniga, nii et tuul nõrgeneb. Samas tekib Skandinaavias antitsüklon, mis muudab õhuvoolu suunda ja nii saabub väga külm õhumass (ilmselt koos tuule tugevnemisega). Kui ilm on selge ja vaikne, on oodata öökülma ka õhus, kui sajab, võib tulla sügise esimene lörts või lumi. 
Näib, et tuleb lõunatsüklonitega variant, kuid veel on selgusetu, kas ja kui palju need Eesti ilma mõjutavad. Varem või hiljem asendub väga külm õhumass tunduvalt soojemaga, tõenäoliselt juba nädala jooksul.

Tormise ilmaga mere ääres (30. sept Meriväljal).

Orkaan arenes 5. kategooriani ja jõudis Colombia põhjarannikule. Praegu hakkab see liikuma põhja ja püsib eriti tugevana.

 5. kategooria orkaan tabamas Lõuna-Ameerika põhjarannikut (http://www.ssd.noaa.gov/PS/TROP/floaters/14L/14L_floater.html).

Wikis 5. kategooria orkaani artikkel (https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Matthew).

Kariibi merel tekkis orkaan Matthew, mis tugevnes 3. kategooriani ja sel on potentsiaal jõuda 4. või 5. kategooriani. Orkaan on ebatavalistelt väikestel laiustel (15. pl koguni lõuna pool) ja liigub läände või isegi edelasse, mistõttu Lõuna-Ameerika põhjarannik, eriti Colombia, on ohustatud (hoiatused Colombia Ilmateenistuse kodulehel: http://www.pronosticosyalertas.gov.co/alertas).
Paari päeva möödudes prognoositakse orkaani pöördumist põhja, vt täpsemalt http://www.nhc.noaa.gov/graphics_at4.shtml?5-daynl#contents

3. kat orkaan lähenemas Colombiale (http://www.ssd.noaa.gov/PS/TROP/floaters/14L/14L_floater.html).

30. septembril liikus aktiivne madalrõhkkond Norra merelt üle Põhja Rootsi kirdesse ja selle lõunaserv laienes üle Läänemere. See hoidis ilma tormise ja hooti sajuse.
Hommikul sadas mitmel pool hoovihma, kohati oli äikest, kuid seejärel ilm selgines. Õhutemperatuur tõusis 16 kraadini. Edelatuul ulatus puhanguti 25 m/s (Soome lahel oli veelgi tugevamaid tuuleiile), päeva jooksul tugevnes ka sisemaal kuni 19 m/s ja asendus rohkem läänetuulega.
Õhtu ja öö jooksul asendus soe õhumass jahedamaga, mistõttu õhutemperatuur tasapisi langes, ent püsis üle 10 kraadi. Muutused õhumassis põhjustasid muutusi kihistuses: õhumass muutus labiilsemaks, mistõttu õhtul algasid saartest hoovihmad, oli äikest.
Peterburist: vene uudistes näidati sadas 5 cm suurused rahed ja äike oli ka seal meeletu. (Andreselt info, kirjaviisi parandatud).
Järgmised paar päeva on veel tsüklonite mõjutada. Üks märksa rahumeelsem tsüklon tekib Läänemere kohal, kuid näib, et see ei suudagi põhja poole liikuda, vaid jääb mere lõunakalda kohale ja sajud siia eriti ei jõua. Hiljem võib liikuda Venemaale ja sel juhul Eestist mööda.
Skandinaavia kohal on oodata antitsükloni teket. Kui see jääb lääne poole, jõuab Eesti kohale väga külm õhumass ja siis peab arvestama öökülmaga ka õhus. Näib, et õhumasside piiriala on lähedal ja seetõttu on päris keeruline prognoosida, mis hakkab juhtuma. On ka selline variant, et lõunatsüklonid aktiveeruvad ja toovad olenevalt trajektoorist tugevaid sadusid ja kõledust või hoopiski sooja õhumassi. Elame-näeme!

Tormine tsüklon jõudmas Läänemerele. See tõi kohale väga sooja õhumassi ja ühtlasi labiilsuse (FMI, http://ilmatieteenlaitos.fi/euroopan-saakartta). 

Aigar Telling. Räme alasi Iisakus.

29. septembril taandus üks madalrõhulohk Soome kohalt itta. Teine lohk lähenes Läänemerele läänest. Sellises sünoptilises olukorras oli öösel põhjarannikul äikest ja kohati sadas paduvihma, mujal oli rahulikum. Õhu ülisuure niiskussisalduse tõttu arenes hommikuks vaatamata tuulisele ilmale mitmel pool udu, mis hajus kohati alles lõunaks ja seda üksnes tuule tugevnemise tõttu.
Päeval saartest pilvsus tihenes ja läks sajule. Edela- ja lõunatuule puhangud ulatusid õhtuks 21 m/s, kuid tuul tugevnes veelgi.
Tormiga saabus soojem õhumass: mitmel pool tõusis õhutemperatuur üle 15 kraadi ja järgnev öögi oli väga soe (üle 10 kraadi). Laussadu saab ööga läbi, kuid hoovihmad ilmselt jäävad. Seoses jahedama õhu sissetungiga suureneb äikeseoht, eriti merel (30. septembri õhtul ja järgneval ööl).
Ilmateenistuse nädalaprognoosist: Reede (30.09.) jätkab madalrõhkkond liikumist piki Skandinaaviat põhja suunas ja jõuab päevaks Nordkapi lähistele. Edela- ja läänetuul jätkab öösel tugevnemist merel, lahtedes ja rannikul 15-17, puhanguti 25-28 m/s, mandril puhanguti 15, Lääne- ja Harjumaal ning Lõuna-Eestis pole kohati välistatud kuni 20 m/s. Kõige tugevam on tuul öösel ja ennelõunal, pärastlõunal hakkab tuul aeglaselt nõrgenema. Öö on vihmane, päeval sajuvõimalus väheneb. Õhutemperatuur on öösel 10...14, päeval 14...16 °C.
Seejärel on tulekul veel üks tsüklon, kuid see on rahumeelsem ja kannab endaga põhiliselt sademeid. Eesti võib jääda sooja ja külma õhumassi piirile.

Hommikune udutuisk Laagris

28. septembril liikus aktiivne madalrõhulohk Läänemere kohalt itta. Öösel (vastu 29.09.) oli Läänemerel kohal kõrgrõhuhari, päeval läheneb järgmine aktiivne madalrõhulohk.
Selline sünoptiline olukord viis udu minema, sest tuul tugevnes. Saartest pilvisus tihenes ja hakkas vihma sadama. Tuule poolest veel päris tormi välja ei andnud, kuid rannikualadel olid lõunatuule puhangud kuni 20 m/s (Naissaarel).
Järgmised päevad on tsüklonite päralt. Kui tänane-homne vaevalt midagi korda saadab, siis reedene tuul annab juba sügistormi mõõdu välja (edelatuule puhanguid on sisemaal 15-18 m/s, üksikutes kohtades pole välistatud kuni 20 m/s, rannikul 25 m/s, vastu Läänemerd ning Soome ja Liivi lahel on võimalikud puhangud kuni 28 m/s). 
Tsüklonid toovad ookeanilt soojust, mistõttu järgmised päevad on üsna kõrge õhutemperatuuriga. Hiljem võib põhjapoolsematel laiustel tugevneda antitsüklon, mis suunab õhuvoolu kagust loodesse. Sealtki peaks veel sooja tulema. Kui antitsüklon tekib või nihkub läände, siis läheb oluliselt külmemaks (kindlad külma õhumassi suunad on põhjast ja kirdest). 

Eda Varis. Pilte 27.09.2016 Väätsa ja Röa piirkonnas.

27. septembril nõrgenes kõrgrõhuala Baltimaade kohal. See hoidis ilma rahuliku, kuid väga uduse. Eriliste uduolude tõttu küsis Lääne Elu kommentaari: http://online.le.ee/2016/09/27/galerii-haapsalu-mattus-tihedasse-udusse/.
Päeva jooksul udu hajus ja ilm selgines lääne poolt. Pilvisema ilma tõttu oli sooja vähem: 14...19 kraadi. 
Antitsüklon asendub juba vähem kui ööpäevaga tsükloniga, mis toob sajuse ja tormise ilma.

Aigar Jr Domino. Iisaku, Ida-Viru County · Less noise, More stars.... :) :)

Veel keskpäeval oli näiteks Viljandis udu (http://ilm.ee/viljandi/).

26. septembril oli Baltimaade kohal kõrgrõhuala (antitsüklon). See muutis ilma vaikseks ja kohati ka selgeks, aga hommikul arenes udu, eriti Loode-Eestis. Kaugemal sisemaal oli pilvisem ja udu polnud või oluliselt vähem. Paiguti oli nõrka öökülma. Udu hajus alles keskpäevaks, mis näitas eriti soodsaid tingimusi udu tekkeks ja püsimiseks.
Päeval ilm selgines, kuid mitmel pool nähti pilvelumestust (see tekib allajahtunud kõrgrünk- või kiudrünkpilvekihi korral). Soojas õhumassis tõusis õhutemperatuur päikese toel 15...20 kraadi. Õhtul arenes mitmel pool udu, sest tingimused on udu tekkeks ja püsimiseks erakordselt soodsad (sooja ja niiske õhumassiga antitsüklon).
Antitsüklon püsib veel ühe ööpäeva, siis on sunnitud taganema ookeanilt saabuvate tsüklonite survel. Seega võib udu püsida mitmel pool keskpäevani, ei ole välistatud, et kohati koguni terve päeva (septembri lõpus on see juba võimalik). Kui selgineb, on päev soe, ehk isegi ligi 20 kraadi võimalik. 
Nädala teine pool on tsüklonite päralt.

Kairo Kiitsak. Udu Jõgeva linnas 26.09.2016

Ennelõunane udu Raplas (http://ilm.ee/rapla/).

Näib, vananaistesuvi on käes (kus on muidugi selge), kuid see ei pruugi püsima jääda.

Eesti kohal tekib soe antitsüklon, mis hoiab mitu päeva ilma vaikse ja selge.
Selge ilmaga on ööd jahedad ja udused, võib olla nõrka öökülma, aga päevad on lausa vananaistesuviselt soojad, st sooja on kuni 19 kraadi. Siiski asendub antitsüklon mõne päeva pärast tsüklonitega – tulevad sajused ja tuulised päevad.

Aigar Jr Domino. 3.09.2016 Iisaku: kas tõesti ülirünksajukas? Foto tehtud sõidu pealt läbi autoklaasi.

pühapäev, 18. september 2016

38. nädala ilm (19.–25.09.2016)

Kommentaariumi link
Kairo Kiitsak: Natukene rohkem kui kuu aja pärast toimub Simuna rahvamaja väikeses saalis Simunapäeva tähistamine, kuhu on võimalik vaatama tulla ka minu päris esimest fotonäitust :) http://www.v-maarja.ee/?part=calendar&cal_day=28-10-2016.
Film udust ja rabast, tasub vaatamist: https://www.youtube.com/watch?v=EM5g1os5Dw8

25. septembril on Läänemere kohal kõrgrõhuhari. See muudab ilma vaikseks ja tasapisi ka selgemaks. Soojas õhumassis võib päikeselise ilmaga õhutemperatuur tõusta 17 kraadini, kuid pilves ilmaga jääb oluliselt madalamaks.
Antitsüklon püsib Eesti kohal paar päeva, hoides ilma vaikse ja soojana (öösel pikemate selgimiste korral on jahe, öökülmaohuga ja tõenäoliselt udune).

Aigar Jr Domino. 9.08.2016 Iisaku: võrratu mamma kihtrünkpilvedel.

24. septembri päeval määras ilma madalrõhkkonna edelaserv, aga öösel on  kõrgrõhuhari Läänemere kohal. Ilm oli valdavalt pilvine, ehkki kohati, õhtul nt rohkem Edela-Eestis, oli ka küllaltki palju selgimisi. 
Öökülma pilves ilma tõttu polnud, aga ka päev jäi jahedaks (kuni 12 kraadi, ainult peamiselt saarte rannikualadel kuni 14 kraadi). Olulist sadu ei olnud (öösel sadas veidi saartel, päeval oli aga sisemaal nõrku vihmahooge).
Eesti kohal tekib soe antitsüklon, mis hoiab mitu päeva ilma vaikse ja sajuta, kuid võib olla pilvise. Kui selgineb, on ööd jahedad ja udused, võib olla nõrka öökülma, aga päevad võivad olla peaaegu vananaistesuviselt soojad, st kuni 17 kraadi. Siiski asendub antitsüklon mõne päeva pärast tsüklonitega – tulevad jahedad, sajused ja ehk ka tuulised päevad, kuid see pole veel kindel.

Kairo Kiitsak. Huvitava välimusega kihtrünkpilved Simunas 24.09.2016


23. septembril oli Eesti kohal täituva madalrõhkkonna (tsükloni) lääneserv, kuid juba järgmisel päeval selle edelaserv. See hoidis ilma enamasti pilves ja jaheda, kuid olulise sajuta. Hommikul oli küll mitmel pool päikeseline, ent alates Põhja-Eestist pilvisus tihenes. Olulist sadu polnud.
Tsüklon asendub peatselt sooja kõrgrõhuharjaga, mis areneb antitsükloniks. See toob rahuliku ja sajuta ilma. Siiski võib taevas pilves olla, sel juhul öökülmaohtu pole, aga päev on jahe; kui aga selgineb, võib päev üsna soe olla (kohati üle 15 kraadi), aga ööd udused ja kohatise öökülmaga (alates 25. septembrist).
Antitsüklon asendub ilmselt üsna pea intensiivse tsükloniga, mis võib tuua tormise ilma.

Ain Vindi. Täna pärastlõunal avanes selline vaatepilt. Tartu. 22.09.2016. 14:38

22. septembril oli Läänemere kohal madalrõhkkonna loodeserv, mis asendus peatselt selle lääneservaga. Öösel alates pilvisus tihenes, aga ebaühtlaselt. Kohati, peamiselt Lääne-Eestis, oli nõrka öökülma ja tekkis udu. 
Hommikul arenesid eeskätt Soome lahe rannikuvööndis rünksajupilved, mille arengut soodustas kagust lähenev tsüklon ja üsna ühtlane kirdevool, mis kandis niiskuse lahelt maismaale, kus siis pinnamood jms soodustas tõusvaid õhuvoole ja sademeteket. Seetõttu üllatas päev mitmel pool hoovihmadega, kusjuures kohati olid sajuhood tugevad ja seetõttu sajukogused märkimisväärsed. Hoogsajud levisid edelasse; sisemaal aitas nende tekkele kaasa veel ka päike, mis muutis õhumassi labiilsemaks, soosides tõusvaid õhuvoole. Seetõttu olid eriti Ida-Eestis hoovihmad sagedased, kuid neid jätkus ka lääne poole, õhtul hoovihmad nõrgenesid.
Õhutemperatuur oli pilvede ja sajuhoogude all pisut üle 10 kraadi, kus oli rohkem päikest, eriti rannikualadel, tõusis isegi üle 15 kraadi. Tuul oli esialgu nõrk ja muutliku suunaga, hiljem tugevnes põhja- ja kirdetuul puhanguti kuni 12 m/s, lõuna pool jäi nõrgemaks.
Tsüklon tuleb Karjala kohale. Selle lääneservas püsib sajuvõimalus (ilmselt hoovihmad, laussadu ehk üle idapiiri ei ulatu, kuid eks näis). Kuna tuul ilmselt tugevneb või püsib tuntav, on öökülmaoht väiksem, aga selgemas ja vaiksemas Lääne-Eestis siiski olemas.
Tsüklon täitub paari päeva jooksul. Asemele tekib kõrgrõhuvöönd või tekib antitsüklon, mis muudab ilma vaiksemaks ja rahulikumaks; kui on selge, siis võivad päevad olla üsna soojad, aga ööd-hommikud karged ja udused.
Praeguste prognooside kohaselt antitsüklon kuigi kauaks püsima ei jää: Atlandi ookeanilt võivad läänetsüklonid tungida Läänemere õhuruumi ja siis on ilm muutlikum.

Inga Sõelsepp.  Tere, sügis! Pilvemasin on tööle lükatud! 22.09.2016 kell 13.44 Tallinnas

21. septembril oli Läänemere kohal kõrgrõhuala lõunaserv, kuid juba järgmisel päeval madalrõhkkonna loodeserv. Jätkus kirdevool. Selge ja vaikse ilmaga oli mõnel pool hommikul öökülma ja maa hallane, tekkis udu. Ida- ja Lõuna-Eestis oli soojem ja öökülma polnud.
Päev oli enamasti päikeseline, eriti lääne pool, kuid alates Ida-Eestist pilvisus tihenes (sadu siiski polnud). Sooja onliüsna mitmel pool üle 15 kraadi, pilvisemas Ida-Eestis märksa vähem.
Musta mere ääres hakkab loode poole liikuma tsüklon. See muudab ilma pilviseks ja jahedaks (öökülma tõenäosus väheneb, aga päeviti sellevõrra jahedam). Sadu on oodata paari päeva jooksul, aga arvatavasti jõuab see üksnes Ida-Eestisse, kusjuures sajuhulk ei pruugi olla märkimisväärne.

Juba nädalajagu kestab sügis ja on pilvedki vastavad, valgus kollasem jne. 18.09.2016 Laagris.
Lehtede värvumisest artikkel http://www.eestiloodus.ee/artikkel3407_3387.html (lihtsustatud variant ilmub sel neljapäev Maa Elus).

20. septembril laienes Soomest Läänemerele uus kõrgrõhuala, aga Venemaal püsis madalrõhkkond (tsüklon). Sellises sünoptilises olukorras jätkus kirdevool ja pilvi oli veel küllaltki pilvi, mis hoidsid suurema öökülma ära, kohati tekkis udu.
Päeva jooksul pilvisus hõrenes ja kohati tõusis õhutemperatuur üle 15 kraadi, mujal (pilves kohtades) jäi jahedamaks. Õhtul selgines mitmel pool, kuid niiske õhu tõttu langes õhutemperatuur oodatust aeglasemalt, kohati, eriti Kesk-Eestis, tekkis udu.
Euroopa pilvepilt oli erakordselt kirju: http://en.sat24.com/HD/en/eu/visual.
Blokeering oludes on oodata haruldase kagu- või idatsükloni saabumist. See hoiab jahedat ja niisket õhumassi Eesti kohal, nii et enamik päevi on ilmselt pilvised, ja sel juhul pole ka öökülmi eriti oodata. Päev-päevalt suureneb küll sajuvõimalus, kuid sajukogused (juhul kui sajab) ei ole tõenäoliselt märkimisväärsed. Õhutemperatuur jääb alla 15 kraadi, v.a kohati rannikualadel.

Raikki Luik. see oli enne kooli :D. 27.08.2016 Jõgeva

19. septembril oli Läänemere kohal kõrgrõhuala. See tõi kohati selgineva taevaga öökülma, aga päeval kuni 15 kraadi sooja, sest hommikune pilvisem ilm asendus alates Virumaast selgema (päikeselisema) ilmaga. Siiski oli kõige soojem rannikualadel ja jahedam sisemaal.
Prognoospilt pole oluliselt muutunud: antitsüklon püsib Läänemere kohal, aga kagust hiilib lähemale tsüklon. See tõotab jahedaid ja pilviseid, kuid olulise sajuta päevi. 

kõrgkihtpilved,kõrgrünkpilved,19.09.2011 Viljandimaal. Ülle Mürksepp.
Sel päeval liikusid üle Eesti rohked äikesed, sest Baltikumi kohal oli kitsas kuuma ja niiske õhu keel.

Sügiseselt jahe ja pilvine nädal.

Tekkinud blokeering määrab ilma kogu nädala vältel. Blokeeringu tingimustes on oodata haruldase kagu- või idatsükloni saabumist. See hoiab jahedat ja niisket õhumassi Eesti kohal, nii et enamik päevi on ilmselt pilvised, ja sel juhul pole ka öökülmi eriti oodata. Päev-päevalt suureneb küll sajuvõimalus, kuid sajukogused (juhul kui sajab) ei ole tõenäoliselt märkimisväärsed.

Kairo Kiitsak. Rabav pilvestik 5. juulil Kariväraval

pühapäev, 11. september 2016

37. nädala ilm (12.–18.09.2016)

Kommentaariumi link
Ökoskoop. Tagasivaade suveilmadele (kommentaaridele vastatud)

18. septembril on Läänemere kohal kõrgrõhuala. Seetõttu on ilm rahulik ja sajuta, hõrenemas on ka arktilise õhumassi pilvisus, kuid päris selgeks ilm veel ei lähe.
Pilves ilma tõttu oli öö soe ja öökülma ei olnud. Päikeselisemates kohtades võib õhutemperatuur tõusta 15 kraadini, kuid mujal jääb jahedamaks. Tuul on enamasti põhjast ja loodest, saartel ka kagust ja on nõrk, puhanguti mõõdukas.
Prognoos pole oluliselt muutunud: blokeeringu tingimustes on oodata kagu- või idatsükloni saabumist, mis hoiab ilma jaheda ja pilvise.

Eda Varis. 12.09.2016 Taikse Järvamaa​

17. septembril ulatus Läänemere kohale kõrgrõhkkonna lõunaserv. Selle mõjul püsis arktiline õhumsass Eesti kohal. Pilvise ilma tõttu oli öö suhteliselt soe ja mõnel pool rannikualadel, kus oli selge, hoidis meri õhutemperatuuri koguni üle 10 kraadi. 
Päev oli jahe: alla 15 kraadi, v.a kohati saartel ja saarte rannikualadel. Pilves ilmale vaatamata olulist sadu ei tulnud, kuid mõnd üksik vihmasagarat välistada ei saanud. Kirde- ja põhjatuul vaibus, püsides nõrk.
Öö on esialgu pilvine, aga: Hilisöösel ja/või varahommikul on Põhja-, Loode- ja Lääne-Eestis suur öökülmaoht, kuna Soomest liigub lõunaedelasse selge taevaga ala ja see on juba Helsingisse saabunud (märkus kommentaariumist kell 21.15).
Tekkinud on blokeering, mis koosneb kahest komponendist: Skandinaavia kohal on antitsüklon, ja Venemaal tsüklon. Nende mõjul jahe ja pilvine ilm jätkub. Blokeeringu tingimustes on oodata haruldase kagu- või idatsükloni saabumist nädala vältel.

Kalmer Saar. 13.09.2016.a. kell 6:50 Muhu

16. septembril ulatus Läänemere kohale kõrgrõhkkonna lõunaserv. See hoidis ilma tuulisevõitu, eriti Soome lahel, kuid tuul nõrgenes. Jäämerelt saabus külm, aga niiske õhumass – seetõttu oli pilvine (pilvisus tihenes alates Virumaast). Õhutemperatuur jäi kõikjal kindlalt alla 20 kraadi.
Arktilise õhumassi kohalolu tugevneb – seda näitab tihenev pilvisus. Olulist sadu pole siiski oodata, kuid kerget vihmasabinat välistada ka ei saa. Pilves ilma tõttu võib ööpäevane temperatuurikõikumine jääda üsna tagasihoidlikuks, aga kui siiski selgineb, tuleb arvestada öökülma ohuga, v.a rannikualadel.

 Jarmo Arusoo: Türil tehtud (15.09.2016)

Andres Neumann. Laagris, kodu aknast pildistasin, just 10 sekundit enne Sulle saatmist. 15.09.2016:

15. septembri pärastlõunal liikus madalrõhulohk koos külma frondiga üle Läänemere põhjaosa ja Soome lahe kagusse. Norra rannikult levis uus kõrgrõhuala Rootsi põhjaossa. Selline sünoptiline olukord tõi kaasa pilves ilma, aga mitte olulist sadu. 
Enne pilvisuse tihenemist tõusis õhutemperatuur 20 kraadi lähedale (hommikul oli mitmel pool maapinnal öökülma ja halla), aga pilvede all jäi oluliselt madalamaks.
Arktiline õhumass jõuab Eestini, muutes ilma kõledaks ja pilviseks. Sooja jääb tõenäoliselt kõikjal alla 15 kraadi, võib olla kohati rannikualadel või mere kohal ulatub selle piirini. 
Taiwani ohustab uus intensiivne troopikatsüklon (taifuun Malakas), vt allpool. Hispaaniat ohustab lähistroopiline tsüklon Stephanie, vt satpildil http://en.sat24.com/en/fr/visual

Katri Lumi. Pilved Mukri raba kohal. Rapla maakond, 10.september 2016

Satelliidipildilt on näha uus intensiivne troopikatsüklon, mis suundub üle Taiwani põhjatipu Jaapani poole (http://www.cwb.gov.tw/V7e/observe/satellite/Sat_EA.htm).

14. septembril liigub kõrgrõhkkond aeglaselt Põhjalahelt lõuna poole. Selle saabumisel oli öö hakul tuul põhjast ja nõrk, rannikualadel mõõdukas (puhangud üle 10 m/s), kuid öö jooksul jäi tuul kõikjal vaiksemaks. See soodustas õhu jahtumist: nii esines kohati nõrka öökülma, aga õhus veel õhutemperatuur 0 kraadini ei langenud.
Päev on valdavalt päikeseline, kuid Virumaalt alates pilvisus tiheneb – see on Venemaa tsükloni ja arktilise õhumassi mõju (Jäämerelt saabuvat arktilist õhumassi märgivad madalad pilved, vt satpildilt http://en.sat24.com/en). Jahedamas õhumassis enam 20-kraadist sooja loota pole.
Õhumass soojeneb, nii et uus päev võib tuua taas kuni 20 kraadi, aga 16. septembril jõuab arktiline õhumass suure tõenäosusega ikkagi kohale. See tähendab pilvisuse tihenemist ja ehk ka kohatisi sademeid, õhutemperatuur jääb ilmselt kõikjal alla 15 kraadi. Öökülmaoht on siis, kui öösel ilm selgineb ja tuul vaibub (arktilises õhumassis võib ilm pilves olla ja sel juhul on miinuskraadide oht väike).

Raikki Luik. 30.aug Leedis
Käes on september – viimane suvekuu ja sageli ühtlasi ka esimene sügiskuu (esimesed öökülmad, esimesed tõeliselt kõledad ilmad on tavaliselt just septembris).
Maret Kents kirjutas: „Vananaiste suvi – see on suvest järele jäänud päikesekild, mis vaatab kord sügisel tagasi, nagu oleks tal kahju anda loodust kõike hävitavale sügisele.“ 
Vananaistesuvest oleme kuulnud juba palju arvamusi, et see ongi käes. Täpsemalt kirjutan sellest peatselt ilmuvas Maa Elu ilmajutus.

13. septembril oli Läänemere kohal kõrgrõhkkond. See muutis ilma rahulikuks ja päikeseliseks, palju tekkis joonpilvi; õhutemperatuur ulatus veel mõnes 20 kraadini, eriti Pärnumaal. Seevastu Lääne-Euroopas on tõeline kuumalaine: Suurbritannias oli sooja maksimaalselt 34,4 kraadi. Meeletu kuumus peaks seal paari päevaga järele andma. Taiwani ohustab taifuun, vt allpool.
Päikeseline ja soe ilm püsib 16. septembrini, siis läheb jahedamaks ja pilvisemaks, kuid väga suurt külma siiski ei paista.

Kuumalaine teravik suunati Suurbritanniasse, kus oli sooja mitmel pool üle 30 kraadi ehk Euroopa kuumimaid piirkondi (FMI).

Satelliidipildilt on näha eriti intensiivne troopikatsüklon, mis suundub üle Taiwani lõunatipu Hiina poole (http://www.cwb.gov.tw/V7e/observe/satellite/Sat_EA.htm).

12. septembril tugevnes Läänemere kohal kõrgrõhkkond. Hommikul oli ilm põhjatsükloni soojas sektoris pilves ja sombune, kuid päeval ilm selgines pärast külma frondi üleminekut. Õhutemperatuur tõusis 20 kraadini, kohati kõrgemalegi.
Ilma määrab kogu nädala vältel antitsüklon. Õhumass selles on soe, nii et 20-kraadist õhusooja võib veel tulla. Õhumass jahtub aegamööda, nii et sooja jääb nädala lõpuks juba tuntavalt vähemaks. 

Raikki Luik. Kena välimusega alasi pilv jõudmas Jõgevale nõrga äikesega. 04.09.2016

Tuleb veel üsna soe ja suvenäoline nädal, aga õhutemperatuur kuigi palju enam üle 20 kraadi ei tõuse.

Nädala alguses liigub madalrõhulohk üle Läänemere itta. See muudab ilma mõnevõrra tuulisemaks ja viib suure sooja minema.
Seejärel tugevneb Kesk-Euroopa kohal uuesti kuum antitsüklon, mis nihkub tasapisi põhja poole. Eesti saab selle suvisest soojast samuti osa, aga nii soe, nagu nüüd oli, enam mitte (heal juhul võib õhutemperatuur 20 kraadini tõusta). 
Ilmad võivad olla öösiti ja hommikuti udused, ei ole välistatud inversioonipilvisus, kuid olulisi sademeid pole oodata.

Elen Ottis. Küsimus .. kuidas seda nimetatakse ? Pilt tehtud Saaremaal Järve külas. 09.09.16
V: See on joonpilve vari kõrgrünkpilvedel. Pikemalt olen kirjutanud siin http://ilm.ee/?48090
2013. a võeti kondensjälje asemel kasutusele joonpilv. Artikkel on varem kirjutanud, sellest ka kondensjälg mõistena.

esmaspäev, 5. september 2016

36. nädala ilm (5.–11.09.2016)

ilm.ee reedene ilmajutt: kuna tekkis väike segadus kuupäevadega, siis palus Ellu ilmateate teenuse Peebul maha võtta, aga Helve Meitern kirjutab järgmiseks reedeks. Seekord tegin ilmajutu ise: http://ilm.ee/?515564.

11. septembril oli Läänemere kohal madalrõhuala kaguserv. Öösel arenes pea kõikjal udu. Päeval jäi udu ja madalpilvisus püsima mere kohale ja mitmele poole Lääne-Eestisse, kus see tuule mõjul triivis põhja poole. Mujal udu hajus ja päike tuli välja. Õhutemperatuur tõusis 24 kraadini, pilvede all jäi alla 20 kraadi.


Nii tekkis udu Laagris. Eero Hermanni fotod

10. septembril oli Läänemere kohal kõrgrõhuala põhjaserv, mis sisaldas fronte. Õhumass oli selles suviselt soe – kus päikeseline, oli sooja 22...24 kraadi, aga frontide all olid madalad pilved ja isegi udu ja õhutemperatuur jäi seal alla 20 kraadi (peamiselt saartel ja Lääne-Eestis); sademeid ei olnud. Õhtul selgines ilm pea kõikjal.
Soojahari on Eesti kohal 11. septembril, kui päikeselise ilmaga võib sooja tulla 20...25 kraadi. Öösel ja hommikul võib olla mitmel pool udune. 
Edaspidi läheb ilm tasapisi jahedamaks ja südasuvine soojus asendub tavapärasemaga. Siiski on selles prognoosis teatavat määramatust.


Margus Vilisoo. 09sept2016 Laagri u 8:30 katsudes pilvi. 
Margus Vilisoo. Lisaks, ühel pool päike ja teiselpool ... 09sept2016 u 8:30 Laagri

9. septembril liikus kõrgrõhuala Baltimaadelt aeglaselt kagusse. Öösel saabus Läänemerele madalrõhulohk. Sellises sünoptilises olukorras tekkis taevasse juba rohkem pilvi (hommik oli mitmel pool udune, päeval massiliselt kiudpilvi, saartel läks ilm sooja frondi mõjul lihtsalt pilve), kuid sademeid polnud. 
Õhutemperatuur tõusis hommikuselt 3 kuni 6 kraadilt suvise 20 kraadini päeval, aga saartel jäi jahedamaks. Päikeseloojang oli läheneva pilvemassi mõjul mitmel pool väga värviküllane (vt näidisena Inge fotot allpool).
Euroopa kuumalainest saab osa ka Eesti: päikeselise ilmaga tõuseb õhutemperatuur päeviti üle 20 kraadi ja öökülmaohtu esialgu pole, aga kui prognoos muutub oluliselt, võib arktiline õhumass riivata Eestit ja siis on öökülm võimalik (pärast 12. septembrit). Udude tõenäosus suureneb.

Inge Baikov. 9.sept.2016, kl.20.06 Raplamaa, Kumma. Pilvedraama loojangukumas :)

8. septembril tugevnes Läänemere kohal kõrgrõhuhari. See puhastas taeva pilvedest ja muutis ilma päikeseliseks. Vaatamata kargemale õhumassile tõusis õhutemperatuur siiski kohati 20 kraadini ja kõrgemale.
Järgmised päevad on kõrgrõhuharja toel suvises õhumassis soojad ja rahulikud. Nädala lõpus võib ilm siiski pilvisemaks minna, ka vihma võimalus on suurem.

Suvised ilmad veel jätkuvad (WeatherOnline).

Kuldseid päikeseloojanguid võib septembris sageli näha. 7. septembril Laagris. Aigar Tellingu foto

7. septembril liikus aktiivne madalrõhkkond (tsüklon) Põhja-Skandinaavia kohalt kagusse. Selle mõjul pilvisus tihenes öösel, kohati esines vihmahooge, aga sajukogused jäid väikesteks. 
Päeval jätkus pilves ja tuuline (läänetuul Soome lahel puhanguti kuni 18 m/s), kuid alates merelt ilm selgines. Õhutemperatuur tõusis soojas õhumassis ja kus vähegi päikest, üle 20 kraadi. 
Tsükloni eemaldumisel tuleb asemele kõrgrõhuhari. See toob kargema, aga siiski mõõdukalt sooja ilm. Tuul rahuneb, mistõttu öösel võib kohati tekkida udu. Õhutemperatuur jääb päikeselisele ilmale vaatamata ilmselt enamasti alla 20 kraadi. 
Kõrgrõhuharja jõudmisel itta hakkab mööda selle serva saabuma soojem õhumass. Suviselt soojas õhumassis võib mitmel pool olla üle 20 kraadi, kui päikest jätkub, öökülmaohtu ei ole.

Suvised ilmad veel jätkuvad (WeatherOnline).

22-kraadine halo Tallinna kohal. Eero Hermanni foto

6. septembril määras ilma Assooride maksimumist lähtuv kõrgrõhuhari, kuid see taandus kagusse ja Norra merelt liikus üle Põhja-Skandinaavia aktiivne madalrõhkkond (tsüklon). 
Harja mõjul oli öö rahulik ja udune, enne keskööd olid jälgitavad virmalised. Päeval püsis vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm, kuid nõrk muutliku suunaga tuul asendus edela- ja läänetuulega, mis tugevnes põhjarannikul ja Soome lahel puhanguti kuni 15 m/s. Õhutemperatuur jäi 20 kraadist madalamaks.
Tsüklon liigub Norra merelt üle Skandinaavia ja Soome põhjaosa itta, nii et selle lõunaservas tugevneb tuul, aga samas õhumass püsib soe (kohati võib 20 kraadi sooja tulla). Suureneb ka sajuvõimalus, kuid tõenäoliselt on need hoovihmad, mitte laussadu.
Tsükloni eemaldumisel Venemaale õhumass jaheneb, aga sooja on ikka mõõdukalt. Kõrgrõhuharja mõjul pilvisus hõreneb ja tuul nõrgeneb, kuid ööd ja hommikud võivad olla udused.
Kuna aktiivne tsüklonaalne tegevus Atlandi ookeanil jätkub, siis see peaks kindlustama valdavalt edelavoolu ja üsna soojade õhumasside ülekaalu. Venemaal olevad tsüklonid ja antitsüklonid on läänevoolule vastukaaluks, hoides tormised ja sajused läänetsüklonid Eestist tõenäoliselt eemal. Siiski on ilmakaart väga muutlik ja seetõttu ei pruugi see prognoos olla kuigi usaldusväärne.

Ene Mägi. Raigu 4.09.2016 19.30

5. septembril oli vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm, hommik oli kohati udune. Õhutemperatuur tõusis 20 kraadini (Viljandis, vastavat pilvekaamera huvitavat salvestust kogu päevast vaata http://www2.folk.ee/~jaanus/cam2/old/play.php?20160905).
Assooride maksimumist sirutub soe kõrgrõhuhari Eestini, muutes ilm kuivaks ja päeval üsna soojaks (pikad ja selged ööd on siiski juba jahedad). 
Nädala keskel on oodata küll põhjatsükloni mõjul tuule tugevnemist, aga õhumass jääb suhteliselt soojaks. Ka edaspidi näib, et Eesti kohale jõuab Kesk-Euroopa antitsükloni toel ajuti lausa suviselt soe õhumass, nii et õhutemperatuur võib parimal juhul üle 20 kraadi tõusta ja öökülmaohtu esialgu pole (muidugi mõni öö on küll vaikne ja selge, mistõttu õhk jahtub tugevasti, nii et öökülma tekkeks eriti soodsas kohas nõrka öökülma siiski päris välistada ei saa, ei ole ikkagi minu arvates vaja karta, et külmaõrnad taimed kahjustada saaksid).

Kalmer Saar 05.09.2016.a. kell 6:45 Muhu, Simiste

Tuleb mõõdukalt soe nädal – kohati võib õhutemperatuur tõusta 20 kraadini, öökülmaohtu veel pole, kuid ilm on üsna muutlik.

Ilmateenistuse kuuprognoosist: Kuu alguses jääme Lääne-Euroopa kõrgrõhuala ja Atlandilt üle Skandinaavia itta liikuvate madalrõhkkondade piirialale, kus kuivem ja soojem ilm vaheldub madalrõhulohkude poolt transporditud niiskema ja tuulisema ilmaga. Alates 5.-ndast kuupäevast tugevneb Skandinaavia kohal uus kõrgrõhuala ja see jääb pikemalt Eesti ilmale mõju avaldama. Kujunevas loodevoolus võib Eestit riivata jahe õhumass ja 5.-7. septembrini on maapinnal öökülmaoht. Teine öökülmaohtlik periood on kuu keskpaiku.

Thea Eensaar. Täna oli taevas pilvede näitus-Suurmetsa 04.09.2016