esmaspäev, 28. august 2017

35. nädala ilm (28.08.–3.09.2017)

Kommentaariumi link
Valmis augusti äikeserajude kokkuvõte: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/12.08.2017.htm.
Houstonis oli väga märg: https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Harvey (kuni 1000 mm sademeid nädalaga).
NB! Aleksei Va: "24 hour microphysics" Lõppude lõpuks nad hiljuti jõudsid veebilehele: http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/satelliidipildid/eesti-kohal/.
Kõige üldisemalt, pildil on eristatavad eri ülapiiri kõrgusega pilved: udud on valkjad; pisut kõrgemad (nt. Sc) on kollakad; oranzid on läbipaistmatud keskmise kihi pilved või paksem Ns; tumepunased on Cb või läbipaistmatu As/Cs väljad. Üldiselt, mida kõrgem on läbipaistmatu pilve ülapiir, seda punasem tema on.
Kui pilv on õhuke/poolläbipaistev/väga katkendlik, siis värvid on teistsugused: rohelised on Ac trans, mustad on ülemise kihi pilved.
Aluspinna värvus sõltub selle temperatuurist ja tüübist. Euroopa pinnatüübiga see on punakas, kui külm. Ja sinine, kui soe. Aafrika kõrbetes värvused oleksid teistsugused.
Samal kompositsioonil võivad olla eristatavad tolmutormid ja vulkaanipursetega tekitatud SO2 ja tuhapilved.
Joonistame need pildid Meteosat-10 andmete põhjal.

3. septembril oli siin madalrõhkkonna põhjaserv. Seetõttu püsis suhteliselt idatormine ilm (idakaartetuule puhangud üle 15 m/s). Ilm selgines tasapisi, suuremad sajud lõppesid juba hommikuks põhjapoolse antitsükloni mõjul, õhtul jõudsid lõunapiirile uued sajud. Pilvede all oli sooja alla 15 kraadi, kus rohkem selgimisi, seal üle selle.
Dokumenteerimise huvides jääb alles hoiatus:
KESKKONNAAGENTUUR
RIIGI ILMATEENISTUS
3.09.2017, kell 14:40
Hoiatus N 35 Eesti kohta.
3.09. enne keskööd tugevneb sisemaal ida- ja kirdetuul puhanguti 15 m/s, saartel ja rannikul püsib puhanguti 18-23 m/s.

Ott Tuulberg. Fotod 30/8/17. Ipswich, Suffolk

2. septembril oli kõrgrõhuala Skandinaavia ja Läänemere põhjaosa kohal. Läänemere lõunaosa ja Läänemeremaade kohal oli madalrõhuala põhjaserv. Nii hakkas alates saartest lausvihma sadama, sadu levis kirdesse.
Ida- ja kirdetuul hakkas tugevnema, kuid oli esialgu nõrk. Sooja oli kuiva ilmaga 16 kraadi, kuid saju all langes 12 kraadini.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Süvenev madalrõhkkond liigub aeglaselt Poola kohalt põhja suunas. Seetõttu on ilm pilves ja sajune, kuid sajuhooge jääb vähemaks. Kirdetuul on nõrk või mõõdukas, sooja 11...16 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Soome kohal tugevneb antitsüklon. Ilm muutub kuivemaks, idakaartetuul püsib. Öökülmaohtu esialgu ei paista, sooja võib päeviti olla kuni 20 kraadi.

Eesti ilma määrab lõunapoolne madalrõhkkond, aga ka kõrgrõhkkonnavöönd, mis katab Fennoskandia (DWD).


Zoja Triin Truumets. 02-09-2017 13:46 Muuga

1. septembril liikus madalrõhkkond päeval üle Soome kirde suunas. Öösel oli kõrgrõhuala Läänemere kohal. Nii oli vahelduva ja muutliku pilvisusega ilm, sajuhood levisid loodest kagusse, pärast sajuhooge ilm selgines ja muutus kuivemaks. Läänekaartetuul tugevnes puhanguti 15 m/s, õhtul nõrgenes ja oli muutliku suunaga. Sooja oli peamiselt idaservas kuni 20 kraadi (sama siiski ka Tallinn-Harkus ja Kuressaares), kuid frondi üleminekul langes veidi ja jäi 17 kraadi lähedale, päikese toel kuni 18 kraadi.
NB! Täna, 25 aastat tagasi ehk 1. septembril 1992. a registreeriti Tartu-Tõravere ilmajaamas Eesti septembri „kõigi aegade“ kuumarekord, milleks on 30,2 °C. See erakordne kuumus päädis ka äikesega. Palju õnne ilmarekordi veerandsaja juubeli puhul!
Sveni mälestus: Jah, 1.sept 1992 läksin esimesse klassi ja see oli tõesti palav päev, täielik suvi. Isegi õhtul pimedas oli veel 23 kraadi (tegin siis juba ilmavaatlusi). Aga äike polnud suurem asi ja jõudis kohale järgmisel hommikul 6-7 paiku ja läks suht kiiresti üle. 
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Öösel tugevneb Skandinaavia ja Läänemere kohal kõrgrõhuhari. Hommikul jõuab Poola kohale lõunast uus madalrõhkkond ja selle põhjaserv laieneb Läänemeremaadeni. Seetõttu pilvisus tiheneb ja alates saartest läheb sajule. Kirde- ja idatuul hakkab tugevnema. Sooja on hommikuks kohati alla 10 kraadi, päeval tõuseb üle 15 kraadi vaid kuivemates ja selgemates kohtades.
Ilm järgmistel päevadel. Ilma määrab lõunatsüklon, kuid selle raskuskese jääb lõuna poole. See võib tähendada mitut sajust päeva, mere kohal ja rannikualadel on võimalik äike. Vaatamata sajusele ilmale on suhteliselt soe: kuivematel hetkedel võib üle 15 kraadi olla, öösiti jääb 10 kraadist kõrgemaks.
Esmaspäeval (4.09.) jääb lõunapoolne madalrõhkkond ikka aktiivseks, koondub Poola piirile ja selle põhjaserv ulatub ikka üle Balti riikide. Võimas kõrgrõhuala koondub Venemaa põhjaaladele ja kahe rõhuala vastasseisus lõõtsub tugev idatuul, mille puhanguid 14, Soome lahe ääres 18 m/s.


Lõunatsüklon kinkis 1. septembri 2017 õhtuks "vulkaanilise" loojangu (Laagris).

31. augustil liikus Läänemerelt kirdesse osatsüklon ja Eesti jäi selle soojas sektoris väga sooja õhumassi. Ilm oli enamasti päikeseline, lääne- ja põhjaservas pilvine, kuid sajuta, õhtul pilvisus tihenes ja mitmel pool liikus sajuhooge. Lõunakaartetuul oli mõõdukas, õhtuks tugevnes puhanguti kuni 15 m/s. Sooja oli 19...24 kraadi.
NB! Meenus 31.08.2004, kui Tartu-Tõravere jaamas registreeriti 26,7 °C, lisaks räsisid Eestit sel päeval võimsad äikesed ja anti tornaadohoiatus. EMHI andis selleks päevaks sellise hoiatuse:
Hoiatus
Täna hommikupoolikul tuleb Mandri-Eestis lokaalseid äikesevihmahooge. Saartele jõuab Läänemerelt külm front ühes uute äikesevihmapilvedega ning liigub sealt edasi põhja-kirde suunas ja jõuab keskpäevaks läänerannikule ning õhtupooliku jooksul kandub edasi sisemaa suunas. Õhtuks muutub pilvemass võimsamaks. Äikesega võivad kaasneda tugevad tuulepuhangud. Peipsi järvel puhub kagutuul 8-10 m/s.
Päeva kokkuvõte: mitmel pool sadas vihma ja oli äikest. Valgas ulatus sajuhulk kuni 22 mm-ni. Maksimaalne õhutemperatuur oli vahemikus 17,6 °C Sõrves kuni 26,7 °C Tartus. 1.09.2004 öö oli pilvine ja vihmane, oli äikest. Minimaalne õhutemperatuur oli 13,0 °C Viljandis kuni 16,5 °C Mustvees.
Sveni mälestus: See oli jah mälestusväärselt võimas äike. Üks mu esimesi päevi Tartus ja ülikoolis. Parajasti loojangu paiku hakkas kohale jõudma ja väga aeglaselt lähenes. Tuli nagu pimedusesein, mis ulatus lõunast üle lääne põhja. Polegi vist kunagi hiljem ega varem nii selgelt sellist efekti näinud nagu tuleks öö läänest, mitte idast nagu tavaliselt. Ja seda välku ja möllu jagus loojangust magama minekuni kesköö paiku ja jäi veel kestma ka Tartus. Järgmisel hommikul esimese loengu ajal liikus veel mingi järeläike ka üle, mis oli mõõduka tugevusega.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhkkond liigub üle Stockholmi kirde suunas. Seetõttu on tuuline ja pilves, kuid suurema sajuta, sooja jääb hommikuks alles 14...19 kraadi. Päevane ilm on sarnane, kuid alates lääne poolt sajuvõimalus väheneb ja ilm selgineb. Väga tugev edelatuul asendub õhtuks loodetuulega. Sooja on päikesepaiste toel eeskätt idaservas üle 20 kraadi, lääne pool ja tihedate pilvede all vähem.
Ilm järgmistel päevadel. Laupäeval (2.09.) läheneb Skandinaavia kohalt jahedama õhumassiga kõrgrõhkkond, kuid lõuna poolt avaldab survet madalrõhkkond. Ülekaalu saavutab ilmselt madalrõhkkond. Sel juhul alates lõunapiirist pilvisus tiheneb ja hakkab vihma sadama.
Pühapäeval (3.09.) moodustub Fennoskandia kohal edela-kirdesuunaline kõrgrõhuvöönd. Kuid lõuna pool püsib madalrõhkkond. Paistab, et lõunapoolne tsüklon saab Eesti ilmale määravamaks. Seetõttu on valdavalt pilves ja sajune ilm, sadu võib lõuna- ja idaservas olla mõõdukas või isegi tugev, seevastu loodeserva ja saartele ei pruugi vihm jõuda. Puhub jätkuvalt mõõdukas kirdetuul. Jahedamas õhumassis on õhutemperatuur öösel 7...15, päeval 15...20 kraadi, sajupilvede all võib piirduda vähem kui 15 kraadiga.


‎Ott Tuulberg‎. Kui päev enne eelsünnipäeva (23.08.17) oli loojang pilvine (foto nr 1 - Pilvine loojang Ipswichis), siis eelsünnipäeval (24.08.17) võis näha väga eriskummalist, kollasest värvigammast pakatavat loojangut (foto nr 2 - Rämekollane loojang Ipswichis).
Palju õnne ja edu kõikides ettevõtmistes, Jüri!  — celebrating your special day in Ipswich, Suffolk.

30. augustil liikus madalrõhulohk aeglaselt Skandinaaviast Läänemerele. Selle mõjul alates loodeservast pilvisus tihenes, kuid püsis olulise sajuta, alles õhtul hakkas alates saartest hooti vihma sadama, need sajuhood levisid peamiselt Põhja-Eestisse, kuid sajuhulgad jäid väikeseks. Ida- ja lõunaservas jäi päikeseline ilm õhtuni püsima. Lõunakaartetuul tugevnes, ulatudes puhanguti üle 10 m/s. Sooja oli valdavalt üle 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Väike madalrõhuala liigub Kesk-Euroopast Stockholmi poole. Eesti jääb selle sooja sektorisse väga sooja õhumassi, kus öösel on sooja 12...17 ja päeval 20...25 kraadi, kus pilvisem või sajab, jääb madalamaks.
Ilm järgmistel päevadel. Pärast tsükloni möödumist nädala lõpus tugevneb jahedama ja kuivema õhumassiga antitsüklon. Pole veel selge, kas see toob ka öökülmaohu kaasa, aga päevasoe jääb alla 20 kraadi piiri.

Kalmer Saar. 28.08.2017. Muhu

29. augustil liikus kõrgrõhuhari Skandinaaviast läheneva madalrõhulohu eest itta. Nii oli rahulik ja esialgu enamasti selge ilm (öökülma polnud), kuid pilvisus tihenes (sadu polnud). Soojenevas õhumassis tõi päev kuni 21-kraadise sooja.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Väheaktiivne madalrõhulohk liigub aeglaselt Skandinaaviast Läänemerele. Selle mõjul on ilm pilvine, kuid olulise sajuta. Sooja on hommikul enamasti üle 10 kraadi ja päeval valdavalt üle 20 kraadi (paksude pilvede ja saju all vähem).
Ilm järgmistel päevadel. Neljapäeval (31.08.) liigub Läänemerelt Soome lahele väike osatsüklon. See toob kohati vihma. Püsib väga soe õhumass, nii et sooja võib tulla kuni 25 kraadi. Edaspidi ilm jaheneb Skandinaaviast läheneva antitsükloni mõjul, kuid öökülmaohtu esialgu ei paista.

Mõõdukalt dramaatiline ja üdini hilissuvine pilvestik Laagris.

***

Tuleb sügishõnguline nädal, kuid läheb oluliselt soojemaks.

Nädala alguses (28.08.) liikus Skandinaavia kohal tugevnev kõrgrõhuala Soome ja Läänemere kohale (Läänemere kohal oli kõrgrõhuhari). Seetõttu oli ilm rahulik, kuid mitmel pool pilvine ja olulise sajuta. Suurema öökülma hoidis ära suhteliselt tihe pilvisus, vaid Pandiverel ja Peipsi ääres oli öö hakul selgem ja õhutemperatuur langes kohati alla 3 kraadi, mujal pilvede all jäi 10 kraadi juurde.
Päevases ilmas olulisi muutusi ei ole, selgimisi oli hommikul rohkem, kuid päeval tihenes pilvisus uuesti, sooja on aga ikka kindlalt alla 20 kraadi.
Teisipäeval (29.08.) on ülekaalus kõrgrõhkkonna mõju ja ilm on sajuta ja rahulik. Pärastlõunal alates saartest lõunatuul tugevneb, sest Norra merele jõuab aktiivne madalrõhkkond, mis laieneb üle Skandinaavia Läänemerele. 
Neljapäeval (31.08.) jõuab ilmselt kohale troopiline (või südasuviselt soe) õhumass. Selge ilmaga võib see tuua 25 kraadi, aga on võimalus, et sajuhooge on sagedasti (kui madalrõhkkonna lõunaservas) ja siis jääb õhutemperatuur enamasti alla 20 kraadi.
Nädal lõppeb jahedama ja kuivema ilmaga, seda juhul, kui eelneval paaril päeval kaasneb sooja õhumassiga sadu. Hetkel on veel ebaselge, kas jätkub läänevool (uute sadude võimalus) või katkestab selle antitsüklonaalne areng Skandinaavia kohal.

Kairo Kiitsak‎. Virmalised Lääne-Virumaal Simunas 27.08.2017 kell 22:56. ISO 1600, F3,5, 25 sek

pühapäev, 20. august 2017

34. nädala ilm (21.–27.08.2017)

Kommentaariumi link
12. ja 19. augusti rämedatest äikestest on täiendamisel ülevaade http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/12.08.2017.htm.
Mehhiko lahelt maabus 4. kategooria orkaan, rohkem: https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Harvey.

27. augustil liikus Skandinaavia kohal tugevnev kõrgrõhuhari Soome ja Läänemere kohale. Sellele vaatamata püsis ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, mitmel pool sadas hoovihma, kuivem oli saartel ja lõunaosas. Põhjakaartetuul oli nõrk, vaid lõunaservas oli tuul enamasti lõunakaartest. Sooja oli valdavalt 15 kraadi ringis, kus päikest kauem, 19 kraadi (Pärnumaal).
Ilm järgmistel päevadel. Pärast vahepealset öökülmaohtu võib august lõppeda suviselt soojalt (ka pilves ja sajuse ilmaga on siis soe). Päikeselised ja soojad hilissuvised ilmad võivad tulla septembri esimese nädala jooksul. Pikemalt uues sissekandes.

Huvitavaid kihtrünkpilvi Laagrist

26. augustil liikus madalrõhuala Soomest ida poole. Selle edelaservas saabusid hommikuks uued hoovihmad, mis liikusid kiiresti läänest itta, äikest polnud.
Päev oli võrdlemisi tuuline ja kohatiste hoovihmadega, eriti põhja pool, kuivem ja selgem oli lääne ja lõuna pool. Sooja oli kõikjal kindlalt alla 20 kraadi, sajuhoogude all piirdus vaid 12 kraadiga.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhuala liigub Soomest ida poole. Skandinaavia kohal tugevneb kõrgrõhuhari. Seetõttu ilm selgineb ja rahuneb. Selgemates kohtades võib sooja olla 5 kraadi, pilvede all ja mere ääres üle 10 kraadi, päeval jääb ilmselt 15 kraadi juurde.
Ilm järgmistel päevadel. On juba küsitud, millal tuleb suvi tagasi. Jahedas õhumassis pole mõnda aega loota 20-kraadist sooja ja öösiti varitseb öökülmaoht (augusti esimene öökülm võis olla kohe pärast 12. augusti kuumust Virumaal, mida peeti suve lõpu märgiks), eriti 29. augusti öösel, kui võib-olla selge ja vaikne, kuid saabuv soe õhumass pole veel mõjule pääsenud.
Kui mitte varem, siis septembri alguses on võimalus hilissuviselt soojadeks ilmadeks: öökülmaohtu pole ja päeviti võib päikese toel üle 20 kraadi tulla. Selles osas meenub 1999. a, kui pärast jahedaid ilmu saabus septembri algul südasuviselt soe õhumass ja päeviti oli 25 kraadi (uusi rekordeid ei mõõdetud). Väga suur kuumalaine augusti lõpus oli 1999. aastal, kui ridamisi registreeriti uusi kuupäevarekordeid, vt http://ilm.pri.ee/p%C3%A4evarekordid.
Erinevalt sellest http://kodu.ut.ee/~mkaasik/pikkilm.htm näitavat ahvenauimed Einari teatel Alatskivilt varast ja väga külma talve algust. Selline oli aasta teine pool 1978. a, kuid pärast aastavahetust läks soojaks, ainult veebruaris oli veel natuke pakast. Ei oska hinnata, kui usaldusväärne indikaator see olla võiks. Priidu kobrastest pole teateid tulnud (talve iseloomu näitab see, millal ja kui innukalt hakkavad koprad talveks varusid koguma).

Vahelduva ja muutliku pilvisusega, kuid mitte ilmata. 

25. augustil liikus madalrõhulohk üle Läänemere itta. Seetõttu oli ilm sajune ja pilves. Lõunakaartetuul oli valdavalt nõrk, puhanguti mõõdukas. Sooja oli kuni 15 kraadi, kuivemas lõunaservas kuni 19 kraadi (Ruhnus).
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk liigub aeglaselt Läänemere kohalt itta. Seetõttu sajuhood ja jahedus jätkuvad.

25. august oli isegi Laagris sajune.

Ilmateenistuse sünoptik Helve Meitern: Lõunavoolus Peipsi tagant põhja poole liikunud tsükloni mõju, mis uputas Ida-Eestit, lõpeb ja tasapisi taastub tavapärane läänevool. Tuul pöördub esialgu läände ja loodesse ning kannab meile jahedamat õhku, mis põhjustab tuule vaibumisel öise õhutemperatuuri languse. Loe edasi: https://ilm.ee/?516472

24. augustil eemaldus madalrõhkkond põhja ja selle järel liikus üle Läänemere kõrgrõhuhari. Nii oli ilm pilves selgimistega, idaservas sadas tugevat lausvihma, kus sadas kuni 80 mm/d (Alatskivil tuli kokku 33,5 mm, Tartus oli hommikul 27,5 mm), seevastu Rezeknes tuli kokku 160 mm. Lääne pool oli sajuta ja päeva jooksul selgines.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Öösel liigub üle Läänemere kõrgrõhuhari, päeval jõuab uus madalrõhulohk. See toob sajud ja 15-kraaadise ilma, läänekaartetuul on nõrk.
Ilm järgmistel päevadel. Laupäeva (26.08.) öö hakul sajab veel sagedasti vihma, pärast keskööd madalrõhulohk kaugeneb ja sajuhooge on kohati. Päeval jääb Eesti kaugenenud madalrõhkkonna äärmisesse edelaserva. Kohati sajab hoovihma. Läänekaartetuule puhangud ulatuvad 15 m/s. Õhutemperatuur on alla 20 kraadi.


24. augusti sajuhulk (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/).


Enamasti päikeseline ilm Laagris.

23. augustil oli siin madalrõhkkonna loodeserv. Nii oli öösel veel rahulik ja enamasti sajuta, kuid mitmel pool udune.
Päeval hakkas selle lõunatsükloni mõjul alates idaservast lausvihma sadama. Sadu levis aeglaselt lääneloodesse, kuid lääne pool püsis veel pilves selgimistega, Saaremaal ja Liivi lahel esialgu isegi üsna päikeseline. Põhjakaartetuul tugevnes. Sooja oli alla 20 kraadi.
NB! Põhiline oht selle lõunatsükloniga seoses on tugev laussadu eeskätt idaservas: võimalik sajuhulk kuni 50 mm/d. 24. augustiks oligi idaservas kogunenud sajuhulk üle 30 mm, Einar Alatskivilt: Täna tuli 26 mm , kui palju ööga tuleb ? Praegu Alatskivil lausa kallab ! Siin juba 13 tundi sajab ! Alatskivi pakub tugevat lausvihma !
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval.  Madalrõhkkonna lääneserv. See lõunatsüklon hoiab ilma tuulise ja sajuse, seda eeskätt idaservas, lääne pool on sajuta. Põhjakaartetuul on tugev: puhangud rannikualadel kuni 19 m/s ja sisemaal 10 m/s; sooja on alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel.  Reede (25.08.) öö on kõrgrõhuharja mõjul enamasti sajuta. Läänekaare tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on sisemaal kuni 10 kraadi, rannikul sellest kõrgem. Ilm läheb sajule: hommikuks jõuab Lääne-Eestisse uus laussadu, sest Skandinaaviast on üle mere tulekul uus madalrõhkkond. Edaspidi muutub ilm jälle kuivemaks.

Ilmateenistuse radarpildil on näha idast saabuv laussajuala, mis tasapisi lääne suunas nihkub (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/radaripildid/komposiitpilt/).

Venemaa kuuma antitsükloni servas meridionaalsel frontaalvööndil tekkis aktiivne ja praeguse aja kohta üpris võimas lõunatsüklon, mis liigub Eesti suunas (DWD).


Kairo Kiitsak. Arenemiskäigus olev väike mesotsüklon Simunas 22.08.2017.

22. augustil oli Läänemere ja Baltimaade kohal väheaktiivne madalrõhulohk. Seetõttu oli muutliku pilvisusega ja pilves selgimistega ilm, sadas hoovihma, oli äikest, mitmel pool oli vesipükse; ida pool oli sajuhooge vähem, need olid nõrgemad ja äikest polnud. Tuul oli nõrk ja muutliku suunaga, sooja oli kõikjal alla 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval.  Madalrõhkkonna loodeserv. Seetõttu on hoovihma võimalus suurem idaservas. Loodetuul muutub tugevamaks. Sooja on alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel.  Neljapäeval (24.08.) tugevneb Läänemerel kõrgrõhuhari, samal ajal liigub piki Venemaa lääneserva põhja poole jõuliselt madalrõhkkond (lõunatsüklon). Kahe rõhuala piirimail tugevneb loodetuul puhanguti 17 m/s. Suurem osa Eestist on sajuta, vaid kagunurka ja Peipsi ümbrusse võib sajuserv ulatuda (suur sajuhulk võimalik http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPSC18_39_4.png). Õhutemperatuur on öösiti enamasti üle 10, päeval jääb alla 20 kraadi.


Äike Laagris. Tugevam sadu jäi läände ja põhja.


Panoraam võtet proovitud, aga valgus hakkas muutuma. Pildid ja video on tehtud LG G4 telefoniga, originaalid-töötlemama. Lemmi Orav, 22.08.2017 õhtu, Voore (Jõgevamaa).

21. augustil ulatus Barentsi merelt üle Soome Läänemerele väheaktiivne madalrõhulohk, mis liikus aeglaselt Baltimaadele. Sellele vaatamata määras Eesti ilma frontaalvöönd, mis piiritles Venemaa ülikuuma antitsüklonit (Moskvas mitu päeva kuni 33 °C) – see muutis ilma pilves ja sajuseks, seevastu selgimistega, kuid hoovihmadega oli lääne pool, kus kohati oli ka äikest. 
Tuul on valdavalt lõunakaartest, kohati ka läänest, ja nõrk, õhtul aga oli mitmel pool tuulevaikne või väga nõrk lõunakaartetuul. Sooja oli pilvede ja saju all kuni 16 kraadi, kus kuivem ja selgem – kuni 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere ja Baltimaade kohal on väheaktiivne madalrõhulohk. Seetõttu on hommikuni rahulik ja üksikute hoovihmadega, ent udune. Päev paistab tulevat hoovihmadega ja äikesega, eriti lääne pool.
Ilm järgmistel päevadel. Kolmapäeval (23.08.) jääb Eesti kõrg- ja madalrõhkkonna piirimaile. Seetõttu hoovihmade võimalus püsib, kuid südasuvist soojust enam pole: üle 20 kraadi ei tõuse õhutemperatuur enam kuskil. 


Kuum antitsüklon püsis Venemaal paigal, aga kahe Eesti päev jäi siiski idapiiri taha: Novgorod vaevles 30-kraadises kuumuses, Pihkvas oli aga hall ja vihmane, kuni 15-kraadise soojaga. Euroopa ilmakaart vastavalt 20. ja 21. augusti kohta (FMI).

Äike rajutamas Tallinnas 21.08.2017.

Veel üks äike 21.08.2017 Laagris (välgud https://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20170821).
***

Tuleb harju keskmise augusti ilmaga nädal ehk nii vihma kui mõõdukat, kuni 20-kraadist, sooja.

Nädala alguses liigub ulatuslik madalrõhuala Skandinaaviast kirdesse. Samas ei saa jätta tähelepanuta lõunatsüklonit, mis tõi juba 20. augustil täiendavaid sadusid. Siiski on vähetõenäoline, et kuum õhumass jõuaks Läänemere idakaldale, nii et mõõdukas soojus ja rahulik ilm jäävad valitsema.
Aegamööda näib rõhuväli muutuvat väheaktiivsemaks (lamedamaks), nii et õhu liikumine peaks rahulikumaks muutuma. See siiski kauaks nii ei jää: troopilise (palava) õhumassi piiril võib tekkida lõunatsüklon (või segatüüpi tsüklon), mis võib muuta ilma tuulisemaks ja toob vihma, aga selle mõju pole veel selge. Äikeseoht on suurim 22. augustil. 
Nädala teine pool on rahutu, sest lohud vahelduvad harjadega: on oodata nii lausvihma kui sajuhooge, kuivemaid hetki ja ajutist tuule tugevnemist. Sooja on öösiti üle 10 kraadi ja päeviti kuni 20 kraadi.

Kairo Kiitsak. Võimas äikesesüsteem Simunasse saabumas 19.08.2017. Selle äikesega kaasnesid märkimisväärsed tormikahjustused: https://www.flickr.com/photos/98357279@N02/sets/72157685294287444

pühapäev, 13. august 2017

33. nädala ilm (14.–20.08.2017)

Kommentaariumi link
NB! 12. augusti äikesest on plaan kirjutada mingisugune ülevaade või analüüs. Seniks võib vaadata, kuidas äike jõudis Sõrvele: https://drive.google.com/drive/folders/0BwEXo5NLRFFCVGhtWENNcmdsSkU.
Tormidest augustis Huvitaja saates: http://vikerraadio.err.ee/v/huvitaja/saated/1c5cf6ff-a41c-43f6-b588-308127306cdc.
NB! 12. augusti ilmapäevik oli https://ilm.ee/index.php?516419 ja 19. augusti kohta: https://ilm.ee/?516446. Tugevast allapuhkest tingitud kahjustused Simunas 19.08.2017 õhtul: https://www.flickr.com/photos/98357279@N02/sets/72157685294287444 ja seda põhjustanud allapuhkest video: https://www.youtube.com/watch?v=vcVLdb-MjwE&feature=youtu.be&t=125.

20. augustil oli siin madalrõhuala lõunaserv. Seetõttu oli ilm muutliku pilvisusega, kohati sadas hoovihma. Tuul oli edelast ja nõrk või mõõdukas (puhangud 10 m/s). Sooja oli kuni 20 kraadi.
Samas soe õhumass aktiveerus (vt satelliitpilti) ja nii tõi lõunatsüklon õhtuks oma sajud kohale: alates kaguservas hakkas sadama lausvihma. Sadu levis kirde poole. Kaguservas (Räpinas) oli öö hakul äikest, samal ajal tõi hoovihmade vöönd tugeva vihma Pärnusse. 

 Eero Hermann kohas nimega Vinni Asundus, Lääne-Virumaa. 12.08.2017


Einar Laretei Alatskivilt. Eile sadas siin tugeva äikesega 24,8 mm

19. augustil liikus madalrõhulohk Läänemere lõunaosast Põhjalahele. Seetõttu oli ilm niiske ja palav. Juba hommikul sadas hoovihma ja kohati oli äikest lääne pool, ida pool selgines ja õhutemperatuur tõusis 30 kraadini.
Päeval tekkis võimas äikesevöönd Kesk-Eesti kohal, see liikus tasapisi itta, kuid polnud nii ühtlane kui 12. augustil: mõni koht sai vaid mõõdukat äikest, teine päris tugevat. Äikesega kaasnesid kohati hiidrahe ja tugevad pagid (kuni 26 m/s), mis suutsid ka puid murda või välja juurida.
Kagutuul oli esialgu nõrk või mõõdukas, kui tugevnes päeva jooksul, asendudes saartest edelatuulega (puhangud rannikualadel kuni 17 m/s).
Äikest oli õhtul veel idaservas, kusjuures püsisid kõik ohud, millest eelnevalt hoiatati. Õhutemperatuur langes pärast äikest kõikjal alla 20 kraadi. 
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhuala kagu-, lõunaserv. See tähendab edelatuulist ja hoovihmadega ilma, päikese toel võib kuni 20 kraadi olla.
Ilm järgmistel päevadel.  20.–24.08. sajab paljudes kohtades hoovihma, on teatav äikeseoht. Sooja on öösiti küll valdavalt üle 10 kraadi, ent päeviti kuni 20 kraadi. 
Jälle ebatavaliselt kõrge kastepunkt (http://laguja.meteo.net.ee/obs.html).

Matsimäe, Järvamaa kohta. Möödunud nädal murdis tugev allapuhe seal rohkelt metsa. Vastuargument: pole representatiivne. Selgelt vihmast reostunud. Või kas just vihmast aga mudel tekitab juba pilvi (http://climate.cod.edu/hanis/model/fsound/index.php?type=2017081906|GFS|WLD|850|temp|6|59.03,25.46|ml|severe).

Päev oli Laagris küllaltki päikeseline, ainult kell 13 ja 14 vahel oli täiesti pilves ja sadas ka pisut vihma (alla 2 mm). See siis kõige rajumast hetkest, kui pilvitas ja sadas nõrgalt.

Ilmateenistuse sünoptik Merike Merilain: Kui pole piksenooli ja kõuekõminat, oleks nagu suvel millestki ilma jäänud. Kõik need lapsepõlve mürinat ja sähvimist täis ööd ja päevad kerkisid neljapäeva õhtul täie selgusega mälupilti. Taevane pesupäev oli vägev!
Väike tsüklonike, mis Eestisse sooja õhu tõmbas ja siis jälle ära viis, on reedeks Eesti ilmapildist kadumas. Asemele tekib väike ja ajutine kõrgrõhuhari, mis vihma ja äikese eest täielikku kaitset ei paku. Rünksajupilved saavad pärastlõunal taas hoogsa arengu, kuid peamiselt siiski Eesti piiridest ida pool.
Laupäevaks olid aga neljapäeva õhtul arvutatud niisama ägedad äikeseindeksid nagu täpselt nädal tagasi, mil need ka täppi läksid. Ning  Eestit riivab ka kuum õhk, mille toimetab kohale Läänemere kohal tekkiv osatsüklon, võimalik, et näiteks Võrus ja Räpinas tõuseb õhutemperatuur üle 30 kraadi. Laupäeva õhtu ja pühapäeva öö jooksul saabub lääne poolt jahedam õhumass, selle lükkab kohale Skandinaavia kohal süvenev põhitsüklon.Laupäevase äikeseilmaga oleks kõigil soovitav ülevaid loodusehetki turvalises kohas jälgida või hoopis radaripilti vaadata. Ka on edela- ja lõunatuul on tugevnemas ja väikestel alustel tuleks nädalavahetusel kodusadamas püsida./---/ Loe edasi https://ilm.ee/?516445.
Elamusterohke suve jätku!


Keili Arold.  Äike Jõgeval 12.08.17 kell 21.01. ISO100 f13 20sek 18mm


18. augustil oli siin madalrõhkkonna idaserv, öösel lähenes uus osatsüklon. Hommikuks pilvisus tihenes, mitmel pool tekkis udu ja sooja oli valdavalt üle 15 kraadi. 
Päev oli enamasti pilves selgimistega ja tiheneva pilvisusega, kuid päike kumas enamikes kohtades siiski läbi. Alates saartest hakkas lausvihma sadama ja sadu liikus kirdesse. Väike äikeseoht oli olemas õhtul kaguservas. Sooja oli pilvise ilmaga veidi üle 20 kraadi, saju ja tihedamate pilvede all kohati vähemgi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk liigub Läänemere lõunaosast Põhjalahele. Seetõttu on niiske ja palav ilm. Tasub osundada Ilmateenistuse nädalaprognoosi: Laupäeval (19.08.) jõuab Skandinaavia rannikule aktiivsem madalrõhkkond ja selle serva mööda liigub madalrõhulohk üle Läänemere ning võimalik on uue osatsükloni teke, mis liigub piki Rootsi rannikut põhja poole. Öö on suurema sajuta, vaid öö hakul võib looderannikul ja pärast keskööd saartel veidi vihma sadada. Lõuna- ja kagutuul tasapisi tugevneb. Õhutemperatuur on 13...18 °C. Hommikul sajab põhiliselt Lääne-Eestis vihma, seejärel sajupilved eemalduvad Soome lahele ning ennelõunal on sajuhooge enamasti vaid saartel. Pärastlõunal liigub sajuvöönd ühes äikesega algul mandri lääne- ja keskossa ning õhtuks laieneb üle Eesti. Sajuhood ja pilvealused puhangud on kohati tugevad, võimalik on ka rahe. Tuul pöördub järk-järgult lõunasse ja edelasse ning püsib tugevana, puhanguid on 14, saartel kuni 17 m/s, õhtul nõrgeneb. Õhutemperatuur tõuseb 25...28, meretuulega rannikul on 20 °C lähedal. Õhtul lääne poolt alates asendub õhumass jahedamaga.
Ilm järgmistel päevadel.  Pühapäeval (20.08.) kerkib üle Balti riikide kitsas kõrgrõhuhari, mida piirab lääne poolt merele ulatuv madalrõhkkonna serv, ja ida poolt möödub lõunavoolus madalrõhuvöönd. Mitme rõhuala mõju tõttu on ilm piirkonniti väga erinev: öö hakul on vihmasadusid laialdaselt ja võivad kohati tugevad olla, on äikeseoht ühes tugevate tuuleiilidega, kuid saartel keskööks pilved juba hõrenevad ja sadu lakkab. Pärast keskööd paraneb ilm mandri lääneservas ja hommikuks ka Ida-Eestis. Läänekaartetuul on tugev ja sooja öösel üle 10, päeval alla 20 kraadi.

GFS alusel arvutatud pilvetippude temperatuur: Eesti kohal võimalik kuni -70 °C (http://www.lightningwizard.com/maps/Europe/ani.html?0,gfs_el_eur,.png,0,3,6,9,12,15,18,21,24,27,30,33,36,39,42,45,48,51,54,57,60,63,66,69,72), mis on võrreldav 12. augustiga.

Tornaadooht on arvutatud Soome lõunaranniku kohta, kus on tuulenihe suurim, mujal vaid äikesetormi oht (http://weather.cod.edu/forecast/ –> http://climate.cod.edu/hanis/model/fsound/index.php?type=2017081806%7CGFS%7CWLD%7C850%7Ctemp%7C33%7C62.07%2C26.7%7Cml%7Csevere). Simuna kohta näitab SARS ka nõrka ülirünksajukat: https://tinyurl.com/y9al32mc.

17. augustil liikus madalrõhulohk Läänemere kohalt kirdesse. Selle mõjul pilvisus tihenes ja kohati hakkas vihma sadama, kaguservas oli äikest. Päevaks ilm jälle selgines ja äikesed püsisid idapiiri taga.
Päev oli vahelduva ja muutliku pilvisusega, kohati sadas hoovihma. Õhtul oli hoovihma mitmel pool ja koos äikesega, eriti põhjaservas (prognoositav diagramm näitas ohtudest peamiselt hiidrahet, vt allpool). Tuul oli nõrk ja valdavalt idakaartest. Sooja oli pikema päikesepaistega üle 25 kraadi, pilvede all ja kui tuul veekogu poolt, 20 kraadi lähedal. Samas kastepunkti temperatuur oli üllatavalt kõrge: 15,2...19,5 °C, mis soosis labiilsust.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Väheaktiivne madalrõhulohk liigub kirdesse. Seetõttu muutub ilm kuivemaks, kuid kohati tekib udu. Nõrk tuul on lõunakaartest. Päevane ilm on vähese ja vahelduva, hiljem mõnel pool muutliku pilvisusega, on hoovihmavõimalus. Sooja valdavalt üle 20 kraadi. Lõunakaartetuul võib  saartel tugevneda.
Ilm järgmistel päevadel.  Laupäeval (19.08.) jõuab Skandinaavia rannikule aktiivsem madalrõhkkond ja selle serva mööda liigub madalrõhulohk üle Läänemere. Ennelõunal on ilm enamasti sajuta ja mandri sisealadel ka päikeseline, saartel on hoovihma võimalus. Pärastlõunal lääne poolt alates algab jõuline rünksajupilvede areng, õhtul sajab laialdaselt hoovihma ja on äikest, millega võivad kaasneda tugevad tuuleiilid. Õhutemperatuur tõuseb enamasti üle 25 °C.   

Sondeeringu ja diagrammi prognoos lubas äikesetormi ja hiidrahet (http://climate.cod.edu/hanis/model/fsound/index.php?type=2017081706|GFS|WLD|850|temp|9|58.49,29.3|ml|severe). 



Keskpäevaks ilm selgines, kuid pilvede areng sai päeva teisel poolel hoo sisse. Laagris.


Viimaks ilmus palju tipploore ja pilved olid väga tornjad.





Väga kiiresti sai pilvede areng hoo sisse ja oli näha-kuulda äikest. Pääsküla prügila juures.



Tasapisi arenes välja suur äike. Laagri ja Nõmme kohal. Seejärel äike kella 20-21 vahel Kolga-Aablas (Juminda poolsaare tipus): https://www.youtube.com/watch?v=1Q_yc1HVCPM&feature=youtu.be

16. augustil liikus väheaktiivne madalrõhulohk üle Läänemere kirdesse. Antitsükloni servas saabunud soojas ja niiskes õhumassis tihenes pilvisus, kuid püsis sajuta. Nii jäi õhutemperatuur valdavalt üle 10 kraadi. 
Päev oli enamasti pilves selgimistega, kuid sajuta, kohati oli siiski rohkem selgimisi (rohkem õhtu poole). Tuul oli enamasti kagust ja nõrk või (puhanguti) mõõdukas. Märksa soojemas õhumassis tõusis ka pilvede all õhutemperatuur üle 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Eesti jääb Venemaa kuuma antitsükloni lääneserva, kus on märkimisväärne mõju ka läänetsüklonitel. Seetõttu on ilm väga soe ja niiske, kuum ja äikeseoht on eeskätt 19. augustil.


Sooja õhumassi saabumine tõi valdavalt pilves ilma, alles õhtupoole oli rohkem selgimisi. 16. augustil Laagris ja Stroomi rannas.

15. augustil oli Läänemere kohal kõrgrõhuala lääneserv. Seetõttu oli öine ilm valdavalt selge, vaikne ja kohati udune, mistõttu sooja oli valdavalt alla 10 kraadi, Virumaal võis olla öökülma.
Päev oli vähese ja vahelduva pilvisusega ja rahuliku lõunakaartetuulega, sooja oli valdavalt üle 20 kraadi. Õhtuks kattus taevas mitmel pool kõrge õhukese pilvelooriga, kuid muid muutusi polnud.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Kõrgrõhkkond liigub Eesti kohalt itta. Seetõttu rahulik ja sajuta ilm püsib, öösel enamasti alla 10 kraadi, päeval aga üle 20 kraadi sooja.
Ilm järgmistel päevadel. Neljapäeval (17.08.) liigub piki Skandinaaviat põhja-kirde suunas madalrõhulohk ja selle servast jõuab hoogsajupilvi. Kagutuul on öösel veel puhanguti tugev, hommikul rahuneb. Saabuvas palavas õhumassis on temperatuur öösel 13...18 ja päeval 22...25 °C. 

Kõrgrõhuharjas, hiljem antitsükloni servas, on rahulik ja sajuta ilm, läheb päev-päevalt soojemaks. 15. augustil Laagris.

14. augustil tugevnes Läänemere kohal kõrgrõhkkond. Selle mõjul oli rahulik ja vähese või vahelduva pilvisusega, lõunaservas oli pilvisem ja kohatiste vihmahoogudega. Tuul oli enamasti loodest, lääne pool ka läänest ja edelast. Sooja oli kuni 20 kraadi. 
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere kohal on kõrgrõhkkonna põhjaserv. Nii on rahulik ja selge, kuid kohati udune ilm, sooja alla 10 kraadi. Päev tuleb päikeseline ja enamasti üle 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel.  Kolmapäev (16.08.) püsib kõrgrõhkkonna servas sajuta õhtuni, siis suureneb Saaremaal ja Hiiumaal vihma võimalus. Õhutemperatuurifoonis pole muutusi.
Neljapäeval (17.08.) liigub piki Skandinaaviat põhja-kirde suunas madalrõhulohk ja selle servast jõuab hoogsajupilvi. Kagutuul on tugev ja võib asenduda edelatuulega; palava õhumassi saabumisel on sooja üle 25 kraadi, kuid seda veel täpsustame.

Õnnestus käia vaatamas 12. augusti äikesekahjustusi. Siin on ilmselt märg allapuhe oma töö teinud (EF1 tugevusega tornaado oli tõenäoliselt Käravetel). Mustlas, Miliste talu lähedal Järvamaal.
Rohkem: https://ilm.ee/?516437

***

Tuleb südasuviselt soe nädal.

Muutunud tsirkulatsiooni tingimustes saab südasuvi (ööpäeva keskmine õhutemperatuur üle 15 °C) jätkuda, kuigi nädala algus ehmatab külmade öödega.
Nädala alguses liigub madalrõhulohk Läänemerelt kirdesse. Seetõttu hoovihmavõimalus veel püsib, kuid see väheneb, sest madalrõhulohk eemaldub ja selle järel tugevneb kõrgrõhuhari.
Teisipäeval (15.08.) jätkub kõrgrõhkkonna tugevnemine. Nii on öö on selge, päev vähese ja vahelduva pilvisusega, aga ka sajuta. Läänekaare tuul vaibub. Kui õhutemperatuur langeb sisemaal alla 10 kraadi, siis päeval tõuseb üle 20 °C, rannikul on õhusoe ühtlasem.
Kolmapäev (16.08.) on kõrgrõhkkonna servas sajuta. Neljapäeval (17.08.) liigub piki Skandinaaviat põhja-kirde suunas madalrõhulohk ja selle servas suureneb sajuvõimalus. Kagutuul tugevneb ja sooja on öösiti ja päeviti vastavalt üle 10 ja 20 kraadi.
Nädal võib lõppeda nii antitsükloni tugevnemise (siis kuum ilm jätkub), aga ülekaalu võib saavutada ka edelavool ja sel juhul on suvesoe mõõdukam.


Kalmer Saar. 12.08.2017 Kui mujal oli olnud tugev äikesetorm ja vihm, siis Muhus Simistes ei ole olnud midagi erilist. Natuke ümberringi müristas ja korra tuli natuke vihma ka, mis pani vaevalt tolmu kinni. ja pärast tuli päike välja ning tekkis vikerkaar.