esmaspäev, 26. juuni 2017

26. nädala ilm (26.06–2.07.2017)

Kommentaariumi link

2. juulil täitus madalrõhkkond Läti kohal ja liikus aeglaselt itta. Teine madalrõhkkond liikus Skandinaaviast Põhjalahele. Seetõttu oli pilvine, kuid eelnevatest päevadest vaiksem, rohkematega selgimistega ja peamiselt sajuta (kohati sadas siiski uduvihma, lõunapiirile jõudis mõni hoovihm). 
Tuul oli valdavalt idakaartest, kohati muutliku suunaga ja nõrk. Sooja oli 14...20 kraadi, kus päikesepaistet rohkem ja Pärnumaal, rohkemgi. 
Ilm eeloleval ööl ja homme päevalSkandinaaviast läheneb uus tsüklon. See toob uued sajud, äikeseoht on väike (< 50%). Tuul on nõrk ja muutliku suunaga, võib tekkida udu. Päeval võib tugevneda lõunakaartetuul ülekaaluga edelast.

Kairo Kiitsak. Võimsad rünkpilved Kõverjärvelt nähtuna 2.07.2017 

Kihtpilved samal ajal Laagris

1. juulil liikus madalrõhkkond Läti kohalt aeglaselt itta. Seetõttu oli ilm pilves ja nõrkade sajuhoogudega (mitmel pool uduvihmana, lõuna pool oli ka udu), kuid mõnel pool jäi ka kuivaks.
Idakaartetuul oli tormine eeskätt Soome lahel, lõuna pool oli oluliselt vaiksem. Sooja oli 11...17 kraadi, kagunurgas, kus pilvisus oli ajuti hõredam, ligi 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päevalMadalrõhkkond täitub Läti kohal ja liigub aeglaselt itta. Seetõttu on ilm jätkuvalt pilves ja kohati ka sajune, hommikuks võib kohati tekkida udu. Idakaartetuul on nõrk või mõõdukas, Soome lahel võib veel puhanguti olla tugev, ent nõrgeneb. 
Ilm järgmistel päevadel. Skandinaaviast läheneb uus tsüklon. Selle eel võib ilm muutuda rahulikuks. Uued sajud saabuvad 4. juuliks, siis on ka äikeseoht üpris suur.


Peipsi järv 1. juulil Kauksi ja Vasknarva kohal.

30. juunil liikus aktiivne madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohalt põhja poole. Selle mõjul jõudis ööseks vihm ja kohatine äike juba Eesti kohale, kusjuures Kõverjärve ääres oli äike mõõdukas (video). Soome laheni siiski vihm ei jõudnud.
Päev jätkus pilves ja sajusena, peamiselt lõunaservas oli õhtupoole ka pikset. Idakaartetuul oli tugev, Soome lahel tormine (puhangud ulatusid üle 20 m/s), lõunapiiri lähedal nõrk. Sooja oli valdavalt alla 15 kraadi, aga kus selgines (ajutiselt kaguservas), tõusis lühiajaliselt üle 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päevalLäänemere põhjaosa ja Soome lahe kohal on Läänemere lõunaosa kohal süveneva madalrõhkkonna põhjaserv. Seetõttu on ilm pilves ja sajune, idakaartetuul on mõõdukas, Soome lahel tugev, kuid hakkab tasapisi nõrgenema. Äikeseoht paistab olevat marginaalne (suurim kagunurgas, kuid ikkagi alla 50%).
Ilm järgmistel päevadel. Madalrõhkkond liigub üle Läti itta. Nii on ilm ikka sagedaste sajuhoogudega, kuid neid jääb vähemaks. Kui on mõni tund päikesepaistet, võib sooja tulla üle 20 kraadi, kuid saju all jääb ilmselt alla 15 kraadi. Idakaartetuul on tugev eeskätt Soome lahel, kuid nõrgeneb tasapisi.

Sooja õhumassi pealetungiga seotud pikne jõudis Jõgevamaani (DWD).

 Laagris ~1 tund enne päikesetõusu, vaade idakagusse. 


Martin Kivi. [Ülal:] Päikesetõus oli üks põletavamaid, mida kogenud. Pildistatud Kiili vallas 30.06.2017 04:13, suund lõunasse. 
[All:] Kuldsed pilved Kiili vallas 30.06.2017 04:17.

Ilmateenistuse sünoptik Merike Merilain: Paar viimast ööpäeva jõudis ööpäeva keskmine õhutemperatuur vaevu-vaevu normilähedaseks. Kuigi suvesüda on juba tulekul, pole Põhjamaades eriti lootust sellest mõnu tunda. Ülemäärane kuumus koondub Vahemeremaadesse, neist põhja pool kulgevad sadu ja jahedust külvavad  tsüklonid. Üks halvimaid neist on reedel Läänemerd ja maid räsimas. Mere avatud osas võib kirdetuul täitsa tormiks paisuda, st. tuule keskmine kiirus võib ajuti 21 m/s küündida. Kuid raske lehekoorma ja vihmaga piisab sama tugevusega puhangutestki, et suured oksad ja haprad puud murduksid. Lisaks võivad tormimurdu põhjustada ka äikesega kaasnevad järsud tuuleiilid. Tuleb teedel ettevaatlik olla. Ja tasub jälgida äikese liikumist, vaata SIIT. Niisamuti ka uuenevaid radariandmeid. Loe edasi: https://ilm.ee/?516314.

Laagris kõige pimedamal hetkel, vaade põhjakirdesse (30. juuni öö). Pika säri (~1,6 sekundit) tõttu on puude figuurid liikumise pärast tormis ähmased.

29. juunil  oli Läänemere põhjaosa ja Soome kohal Poolas süveneva madalrõhkkonna põhjaserv. Nii oli ilm enamasti päikeseline, kuid tugevneva idakaartetuulega. Õhutemperatuur tõusis valdavalt üle 20 kraadi. Alates lõunapiirist pilvisus tihenes, kuid olulist sadu veel kohale ei jõudnud, mõnel pool koguni selgines ajutiselt.
Ilm eeloleval ööl ja homme päevalIlma määrab Poola kohal süveneva madalrõhkkonna põhjaserv. Selle idaservas on sajune ilm, on äikeseoht. Sadu jõuab ilmselt kõikjale ja suurim sajuhulk võib ulatuda üle 30 mm/d, eriti kuna pilved liiguvad ilmselt aeglaselt.
Ilm järgmistel päevadel. Madalrõhkkond liigub Läänemere lõunavete kohale. Nii on ilm ilmselt sagedaste sajuhoogudega, äikeseoht on küsitav. Kui on mõni tund päikesepaistet, võib sooja tulla üle 20 kraadi, kuid saju all jääb ilmselt alla 15 kraadi. Idakaartetuul on tugev eeskätt Soome lahel, kuid nõrgeneb tasapisi. Uued sajud ja piksed võivad saabuda 3. juuli paiku.

Eriti karm prognoos on idaserva (https://yle.fi/saa/viro/tartto/).


Regina Alber. Vaata aknast välja, näed ilusaid suuski taevas! 29. juunil Tartus

28. juunil tugevnes Läänemere kohal kõrgrõhuvöönd. Selle mõjul päeval küll pilvisus tihenes, aga püsis sajuta, saartel ja kohati rannikualadel jäi pea täiesti selgeks.
Tuuleväli on Eesti kohal muutlik (saartel rohkem lõunast, Virumaal kirdest), kuid ülekaalus oli siiski läänekaartetuul, mis oli nõrk või mõõdukas, kuid õhtuks asendus nõrga muutliku suunaga tuulega. Sooja oli kuni 20 kraadi (v.a Viljandis, kus oli kuni 21 kraadi).
Ilm eeloleval ööl ja homme päevalLäänemere kohal on kõrgrõhuvöönd. Päeval süveneb Poola kohal madalrõhkkond, mille põhjaserv hõlmab Läänemere. Nii tuleb esialgu vaikne ja rahulik ilm, sisemaal on sooja 3...8 kraadi ja isegi öökülm pole välistatud.
Päeval alates lõunapiirist pilvisus tiheneb, kuid esialgu püsib sajuta. Õhtuks võib lõunapiirile jõuda ka vihm ja ehk mõni äike (tõenäosus kuni 50%). Nõrk muutliku suunaga tuul asendub tugevneva idakaartetuulega. Sooja on tõenäoliselt üle 20 kraadi oodata.
Ilm järgmistel päevadel. Lääne-Euroopas tekkinud segatüüpi tsükloni* teine kese tekib Poola kohal ja see liigub juba iseseisvana aeglaselt Skandinaavia suunas (Läänemere kohale). Selle idaservas on sagedaste sadudega ilm, on äikeseoht, kuid kui palju vihma üks või teine koht saab ja isegi see, kas ikka sadu jõuab kõikjale, on veel ebaselge, eriti puudutab see 30. juunit. Tõenäoliselt jääb selle lohk mitmeks päevaks Eesti kohale ja hoopis 2. juulil on suurim äikeseoht.


Pilved 28. juunil Ränilinnas.

27. juunil oli Eesti ilma kujundamas tsükloni edelaserv.  Selle mõjul oli ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, kohati oli üsna päikeseline Soome lahel oli enamasti pilves, üksikute selgimistega, õhtuks selgines mitmel pool.
Peamiselt lõunaservas sadas hoovihma (üks sajuvöönd läks ka üle Tartu) ja oli äikest, mujal oli peamiselt sajuta. Läänekaartetuul oli mõõdukas, puhanguti tugev (Soome lahe ääres üle 15 m/s). Sooja oli alla 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Tsükloni edelaserv. Sajuta, kuid kohati pilves öö. Läänekaartetuul nõrgeneb. Sooja on sisemaal alla 10 kraadi. Päeval suureneb taas hoovihmavõimalus, kuid selle tõenäosus jääb ka idaservas alla 50%, seega sajuhoogu välistada ei saa.
Ilm järgmistel päevadel. Lääne-Euroopas tekkinud segatüüpi tsüklon* liigub aeglaselt Skandinaavia suunas. Poola kohal tekib osatsüklon, mis iseseisvudes jõuab 30. juuniks Läänemere kohale ja süveneb. Selle idaservas jõuab väga soe ja niiske (troopiline) õhumass ühes äikestega Baltikumi. 
Praegu tundub, et tugevate sadude ja äikese tõenäosus on siiski väga suur, kuid see vajab täpsustamist. Mõni mudel näitab enam kui 50 mm/d, mis võib nii laus- kui hoovihm olla. Kuna tsüklon jääb Eesti vahetus lähedusse mitmeks ööpäevaks, siis tuleb sagedaste ja ajuti tugevate sadudega ilmselt pikemat aega arvestada.


Kairo Kiitsak. Võimas pilvemass Simunas 26.06.2017

26. juunil oli siin Põhjalahe kohal asuva madalrõhkkonna lõunaserv. Selle mõjul oli ilm muutliku pilvisusega, sadas hoovihma, sajuhood olid ajuti tugevad ja mõnel pool koos rahega, oli äikest. Edelatuul oli mõõdukas, puhanguti vali (Liivi lahel ja pagidega üle 15 m/s). Sooja oli alla 20 kraadi, sajuhoogude ajal langes 10 kraadi lähedale.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhkkonna edelaserv. Sajuhooge jääb vähemaks, lääne pool võib püsida sajuta, kuid idaservas on hoovihma rohkem, päeval pole ka äike välistatud. Läänekaartetuul on mõõdukas, puhanguti tugev. Sooja on alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Madalrõhkkond liigub Soome kohalt Põhja-Venemaale ja edelast läheneb kõrgrõhuvöönd. See muudab ilma 28. juuniks rahulikuks ja kuivaks. Sooja võib tulla kohati üle 20 kraadi, öökülmaohtu pole.
Ida-Euroopa kohal tekib nõrk antitsüklon, mis jääb keskmega Ukraina või Lõuna-Venemaa kohale. Lääne-Euroopas tekib segatüüpi tsüklon*, mis liigub aeglaselt Skandinaavia suunas ja võib Läänemere kohal intensiivistuda. Selle idaservas jõuab väga soe ja niiske (troopiline) õhumass ühes äikestega Baltikumi, kuid asjaolusid veel täpsustame.

*– troopilist õhumassi kannavad Euroopas põhja poole tavaliselt lõunatsüklonid, millega on ühtlasi seotud ohtlik ilm. Lõunatsüklonitel on mitmeid alltüüpe – klassikalised on Aadria mere ja Musta mere lõunatsüklonid, kuid neid tekib ka Türreeni merel, Kaspia merel, Kesk-Euroopas ja mujalgi. Siiski võib troopiline või vastav transformeeruv õhumass sattuda ka mõnel lääne- või edelatsükloni haardesse. Edelatsüklonid tekivad Biskaia lahel, kuid tinglikult võib neiks pidada mistahes edelast saabuvaid tsükloneid. Viimaste hulka kuulub ka 30. juunil saabuv tsüklon, millel on selgeid lõunatsükloni tunnuseid ja omadusi, aga mis paistab tekkivat Atlandi ookeani mõjusfääris (Prantsusmaa või koguni Põhjamere kohal, kuid eks paistab).

26. juuni oli hoovihmadega ja pikseline (prognoos päevaks http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/4-oopaeva-prognoos/).


Rünksajupilvi 26. juunist Laagris.
***

Tuleb heitliku ilmaga ja suviselt soe nädal, äikeseoht on suurim 26. ja 30. juunil.

Nädala alguses määrab ilma madalrõhuala lõunaserv, see suundub aeglaselt üle Soome Loode-Venemaale. Nii on ilm selle lõunaservas hoovihmade ja kohatise äikesega. 
Ilm muutub seejärel kuivemaks ja rahulikumaks. Kuid 29. juunil jõuab Läänemerele haruldane lõunatsüklonite tüüp Vahemere lääneservast, kandes idaservas troopilise ja pikselise õhumassi Baltikumi kohale.
30. juuni võib selle lõunatsükloni mõjul olla palav ja äikeseline, seda just kõrge kastepunkti temperatuuri (> 20 °C) pärast. 2. juuliks ilm rahuneb ja jaheneb, kuid sajuhood on sagedased.

Janek Pärn kohas Simuna, Lääne-Virumaa. Mesod.24.06.2017.kella 00.30 aeg.

pühapäev, 18. juuni 2017

25. nädala ilm (19.–25.06.2017)

Kommentaariumi link
Blogi "Ilm ja inimesed" saab 10-aastaseks. Tähistame seda suurt sündmust üheskoos minu suvilas Kibunas. Sündmus: https://www.facebook.com/events/1346974118712020.
15. juulil 2017 suvel korraldatakse seekord Tartus juba kaheksandat aastat järjest ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kokkutulek, mille kohta lähemalt http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/kokkutulek_2017.htm.

25. juunil oli siin Põhjalahe kohal asuva madalrõhkkonna lõunaserv. Selle mõjul oli ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, õhtuks pilvisus tihenes, mitmel pool sadas hoovihma. Edelatuul oli mõõdukas, puhanguti vali (15 m/s), esines ka tormiseid puhanguid. Sooja oli 15...20 kraadi, õhtul langes alla 15 kraadi.
Tsüklon püsib Põhjalahe kohal väheliikuv, kuigi paari ööpäevaga peaks siiski nihkuma üle Soome Karjala kohale. Seetõttu on ilm suhteliselt tuuline ja sagedaste sajuhoogudega, 26. juunil võib äikest olla, kuid mõõdukalt soe: pikema päikesepaistega kuni 20 kraadi ja öökülmaohtu pole.


23. juuni hilisõhtu Emajõe ääres Ilmatsalus. Regina Alberi fotod

24. juunil liikus väike kõrgrõhkkond Eesti kohalt itta. Madalrõhulohk liikus üle Läänemere kirdesse. Nii jäi Eesti keskmega Fääri saarte kohal oleva tsükloni idaserva, kusjuures Läänemerel võib tekkida osatsüklon. Kui öö oli vaikne ja mitmel pool vähese pilvisusega, kohati oli öökülma (vt fotot Simunast allpool) ja udu, siis hommikul alates saartest pilvisus aeglaselt tihenes ja läks sajule.
Päeva jooksul liikus sajuvöönd aeglaselt itta, kuid samal ajal see lagunes / sajud muutusid hootisemaks, nii et Eesti idaserva jõudis vihm alles õhtuks ja kaugeltki mitte kõikjale, lisaks oli seal päikesepaistet / selgimisi kõige rohkem. Lõunakaartetuul oli valdavalt nõrk, kuigi õhtuks siiski pisut tugevnes, ja sooja 14...19 kraadi, saju all oli kohati vaid 12 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk liigub Läänemere kohalt kirdesse. Nii on ilm pilvine ja sagedaste sajuhoogudega, edelatuul on mõõdukas, sooja alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Madalrõhkkond liigub Skandinaaviast Põhjalahe äärde ja suundub siis üle Soome Karjala poole. See jääb lõpuks Loode-Venemaale suhteliselt väheliikuvaks. Selle servas sajab hoovihma, äikeseoht on suur 26. juunil. Sooja on alla 20 kraadi.
Ida-Euroopas hakkab tugevnema antitsüklon, mis jääb keskmega Ukraina või Lõuna-Venemaa kohale. Lääne-Euroopas määrab ilma tsüklon, mis liigub aeglaselt Skandinaavia suunas. Selle idaservas võib troopiline õhumass ühes äikestega isegi Baltikumi jõuda, kuid elame-näeme!


Janek Pärn. Tere hommikust ja Tere suvi 🙂. Hallane hommik.pakun,et külma oli -2 statiiv jäätus ime kiiresti.0 võ -1 juures poleks see niiruttu toiminud.

Eeskujulik näide polaarfrondist on näha 24. juuni Euroopa ilmakaardil (DWD).

23. juunil oli Läänemerel ja Põhjalahel väike kõrgrõhuala. Öösel lähenes Skandinaaviast madalrõhulohk. Seetõttu oli ilm rahulik ja sajuta: peamiselt vähese ja vahelduva pilvisusega, ainult Virumaal oli pilves, kuid õhtuks selgines sealgi.
Sooja oli 11...17 kraadi, pilvede all oli ajuti vähemgi, õhtul langes alla 10 kraadi. Tuul oli põhjakaartest ja nõrk või mõõdukas, kuid õhtuks nõrgenes.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Soome ja Eesti kohal väike kõrgrõhkkond ja see soodustab selge vaikse ilmaga õhutemperatuuri langust alla 10 kraadi, maapinna lähedal ehk isegi 0 °C, sest õhumass on külm. Skandinaavia kohal areneb osatsüklon ja selle lohk ulatub öösel Läänemereni. Seetõttu pilvisus tiheneb ja läheb sajule. Lõunakaartetuul tugevneb.  
Ilm järgmistel päevadel. Madalrõhkkond liigub Skandinaaviast Põhjalahe äärde ja suundub siis üle Soome Karjala poole. Selle servas sajab hoovihma, äikeseoht on peamiselt 26. juunil. Sooja on alla 20 kraadi.

Kairo Kiitsak. Hommikune konvektsioon Kariväraval 23.06.2017

23. juuni Laagris

22. juunil taandus madalrõhkkond kirdesse Venemaale. Nii jätkus tuuline ilm (loodetuule puhangud kuni 15 m/s), sajuhood koos rahe ja piksega jäid enamasti Eesti lõuna- ja idaserva (eriti Virumaa idapiiril), merele lähemal oli enamasti päikeseline. Sooja oli 13...18 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemerel tugevneb homme päeval kõrgrõhuala. Seetõttu on hoovihmavõimalus väheneb, kuid peamiselt idaservas võib mõni sajuhoog siiski ette tulla. Tuul nõrgeneb ja sooja on päikese toel kuni 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Kõrgrõhuvööndi mõju nõrgeneb ja nii on alates 24. juunist oodata uusi sadusid. Läheb pisut soojemaks.

Ott Tuulberg. Kiiresti mööduv sadu kestvusega ~4min Ipswich. Kommentaar: sellest Suurbritannia kohast eemaldus palju vaeva põhjustanud troopiline õhumass 22. juunil, saatjaks hoovihmad ja pikne (konkreetses kohas küll midagi erilist ei olnud, kuid saareriigi idaservas möllas väga tugev pikne, vt arhiivi siit https://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?lang=en).

21. juunil määras ilma aktiivse madalrõhkkonna edelaserv. Selle mõjul oli ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, enamasti Eesti lõuna- ja idaservas sadas hoovihma, sekka rahet ja oli äikest, seevastu Soome lahe lähedal ja saartel püsis õhtuni sajuta. Õhtul lähenes Soomest hoovihmade vöönd kohatise äikesega, milles riiulpilved ja hoovihmad jõudsid koguni ka põhjarannikule.
Tuul oli valdavalt loodest (Soome lahel läänest) ja mõõdukas, päeval tugevnes puhanguti üle 15 m/s. Sooja oli 12...16 kraadi, sajuhoogudega madalam.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhkkonna edelaserv. Seetõttu on hoovihmadevõimalus jätkuvalt suur ja ilm tuuline, pole välistatud äike ja rahe, sest õhumass on üsna külm.
Ilm järgmistel päevadel. Loode-Venemaa madalrõhkkond eemaldub ja ilm paraneb: tuul nõrgeneb, sajuhooge jääb vähemaks, ilm võib ka täiesti sajuta olla. Õhutemperatuur ilmselt 20 kraadini ei tõuse. Uusi sadusid on oodata 24. juunil.

Tartu pärast hoovihma ja rahet (http://meteo.physic.ut.ee/webcam/uus/suur.jpg).


Kairo Kiitsak. Konvektiivne pilvemass Jõgeva lähistel 21.06.2017 

Ott Tuulberg. Troopiline õhumass jättis jõe ja paadid kuivale, 21/06/17 Woodbridge, Suffolk

20. juunil süvenes tsüklon ja liikus üle Lõuna-Soome itta. Selle mõjul läks ilm sajuseks, kohati oli sadu tugev ja oli äikest, kuid päeva jooksul sajuhood hõrenesid ja selgimisi tuli juurde. Sekundaarne pilvisuse tihenemine, millega olulisi sademeid ei kaasnenud, ilmnes päeva jooksul Soome lahest, levides lõuna suunas.
Tuul oli hommikul enamasti nõrk ja lõunakaartest või muutliku suunaga, hiljem tugevnes rannikualadel puhanguti üle 15 m/s, õhtuks asendus kõikjal loodetuulega ja tugevnes puhanguti üle 20 m/s (ka sisemaal olid puhangud üle 15 m/s). Sooja oli valdavalt 10...15 kraadi, hiljem selgimistega kohati kuni 20 kraadi.
Ilm mujal Euroopas. ESTOFEX andis tõsiseid hoiatusi Eesti naabritele http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2017062106_201706191720_2_stormforecast.xml ja nii oli Sigulda kandis arvatavasti tornaado, vt
http://www.lsm.lv/raksts/laika-zinas/laika-zinas/foto-negaiss-siguldas-novada-noposta-abeldarzu-un-saboja-dzivojamas-majas-jumtu.a240640/.
Suurbritanniat, eriti saareriigi (UK) lõunaosa, vaevab troopiline õhumass hirmsa kuumusega, vt lähemalt http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/forecast/area/london_&_south_east_england.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Aktiivne tsüklon liigub üle Lõuna-Soome itta. Selle mõjul on ilm tuuline, kuigi hommikuks tuul nõrgeneb, ja esialgu suurema sajuta. Päeva jooksul on oodata paljudes kohtades hoovihma ja äikest, tuul on mõõdukas, puhanguti vali. Soojapiir jääb alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Loode-Venemaal kinnitab kanda tsüklon ja selle edelaserv jääb Läänemere idakaldale. Loodevoolus saabuv õhumass on jahe ja niiske: hoovihmade ja äikese võimalus on üsna suur. Ilm muutub küll jahedamaks, kuid esialgu kardetud arktilise õhumass jääb ilmselt saabumata ja nii on ilm siiski leebem.

See rünksajukas tõi 20. juunil Tartussegi tugeva hoovihma.

19. juunil oli Eesti kohal nõrk kõrgrõhuhari. Kuna lõunasse suundus külm front (vt ilmakaarti), siis arenes sellel päeva jooksul konvektsioon ja hoovihmad levisid Järvamaast idakagusse, Mehikoormas oli äikest. Mujal oli ilm rahulikum ja peamiselt sajuta.
Tuul oli valdavalt läänekaartest või muutliku suunaga ja nõrk, vaid hoogsajupilvedega kaasnes mõõdukaid tuulepuhanguid, õhtul aga enamasti loodest ja tugevnes rannikualadel puhanguti üle 10 m/s. Sooja oli valdavalt üle 20 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Öösel liigub osatsüklon üle Läänemere põhjaosa Soome rannikule. See toob tuulise ja sajuse ilma, on äikeseoht.
Ilm järgmistel päevadel. Loode-Venemaal kinnitab kanda tsüklon. Loodevoolus saabuv õhumass on jahe ja niiske: hoovihmade ja äikese võimalus on üsna suur. Ilm muutub küll jahedamaks, kuid esialgu kardetud arktilise õhumass jääb ilmselt saabumata ja nii on ilm leebem.

Ilmakaardil on näha, et Eestit ületas külm front, millega olid päevased hoogsajud seotud (DWD).



Külma frondiga seotud konvektsioon 19. juunil Jõgevamaal Voorel ja välkudeta äike Mooste lähedal (all).

Tuleb sagedaste sajuhoogudega (hoovihmade ja äikesega) jahe nädal, pole välistatud öökülm 24. juuni paiku.
Nädala alguses määrab ilma madalrõhkkonna edelaserv, päeval kõrgrõhuhari. Nii kandub suurem sajuvõimalus lõunapiirile, mujal ilm paraneb ja on soe, tõenäoliselt enam kui 20-kraadise soojaga.
20. juuniks toob osatsüklon tugevad sajud ja äikese. Pilves ja sajuse ilmaga on sooja tõenäoliselt alla 20 kraadi. Sajuhoogude ja äikesega on veel ka järgmine päev, jahedamas õhumassis ei ole ka pikema päikesepaistega ilmselt enam 20 kraadi oodata.
Edaspidi muutub ilm päev-päevalt kuivema ja jahedamaks. Praeguseks pole veel selge, kas kõige külmemaks osutub 22. või 23. juuni, kui on ka öökülmaoht. 24. juuniks küll öökülmaoht taandub, aga suviste ilmade saabumine või märkimisväärne soojenemine on küsitav. Seda täpsustame paari päeva jooksul.

Heli Maisalu 16.06.2017 Pärnu. Veetsin imekauni õhtu mõnusate pilvedega. Töölt tulles märkasin, et tõsised pilved on hoopis jõe pool ja otsustasin mere randa jalutamise asemel liikuda vastassuunas.

esmaspäev, 12. juuni 2017

24. nädala ilm (12.–18.06.2017)

Kommentaariumi link
Valmis on saanud ohtlike nähtuste vaatlusvorm. Kutsume lahkelt seda kasutama: https://ilm.ee/vaatlused/. Lisainfo: Ellu Vibur, Peep Võrno.
Rahe jaoks on eraldi sisestusvorm https://ilm.ee/sisestused/rahe/, pikem jutt: https://ilm.ee/?514269.
14. juunil kell 10:05 oli Vikerraadio saates Huvitaja ilmajuttu teemal: Milline ilm ootab ees jaanipäeval? Järelkuulamine http://vikerraadio.err.ee/v/huvitaja/saated/788e84e4-1bd5-40f2-82f1-0abfa6dcac00/huvitaja-milline-ilm-ootab-ees-jaanipaeval.

18. juunil lähenes Läänemerele madalrõhulohk. See muutis ilma pilviseks ja tuuliseks (edelatuule puhangud olid üle 10 m/s), mõnel pool, peamiselt Virumaal ja õhtul lääneservas, sadas vihma. Soojas õhumassis oli õhutemperatuur üle 20 kraadi, v.a kohati (peamiselt saarte) rannikualadel.
Tugevaid äikeseid, sh ülirünksajupilvi, oli liikvel Soome kaguosas.

Kalmer Saar. 17.06.2017 Muhu, Lõunaranna sadam

17. juunil, 3 aastat tagasi, sadas mõnel pool paks lumi maha! Eilsel 17. juuni soojal, igati suvisel päeval on huvitav ja ehk isegi naljakas meenutada lumesadusid, mis juhtus täpselt kolme aasta eest: https://ilm.ee/?516295.

Leili Roosalk. Taas sajab valget lund väljas… 17.06.2014 Järvamaal.

17. juunil oli kõrgrõhuhari Läänemere kohal, kuid öösel madalrõhkkonna lõunaserv.  Selle mõjul oli ilm rahulik ja soe. Öine õhutemperatuur langes siiski mitmel pool alla 10 kraadi, kõige külmem oli Virumaal (isegi alla 5 kraadi), kohati tekkis udu.
Kuna õhus oli piisavalt niiskust, siis oli õhumass rünkpilvede tekkeks piisavalt labiilne, mõnes kohas, peamiselt lääne pool (Saaremaal), sadas hoovihma. Tuul oli nõrk ja muutliku suunaga või põhjakaartest. Sooja oli üle 20 kraadi (Viljandis kuni 26 kraadi), vaid kohati rannikualadel jäi madalamaks.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere kohal on kõrgrõhuhari. Vaatamata sellele muutub ilm tuulisemaks, suureneb hoovihma tõenäosusus, kuid äikeseoht on küsitav.
Ilm järgmistel päevadel. Loode-Venemaal kinnitab kanda tsüklon. Loodevoolus saabuv õhumass on jahe ja niiske: suureneb hoovihmade ja äikese võimalus. Ilm muutub jahedamaks.


Kairo Kiitsak. Rünkpilved Simunas 16.06.2017 

Ilmateenistuse sünoptik Helve Meitern: Nii nagu möödunud suvel, on ka seekordne kevadsuvi silma paistnud oma suure muutlikkusega. Paariks päevaks saab sooja ja päikest ja kaunist suvetunnet, siis aga rikub selle vihmane, tuuline, pilvine ja jahe „Põhjamaa suvi“. /---/ Täismahus https://ilm.ee/?516293.
Veidi kevade ja suve saabumise statistikat.
Kevade saabumise kriteeriumiks Eestis on ööpäeva keskmise õhutemperatuuri püsiv tõus üle +5 kraadi. Keskmiselt saabub kevad Kagu-Eestis 20. aprilli paiku, Põhja-Eestis kuni 5 ja Hiiumaa ning saaremaa läänerannikul 7-10 päeva hiljem. Tänavu toimus see 1. mail, Kirde-Eestis 13. mail, mis on tavapärasest peaaegu kuu aega hiljem.
Suve saabumise algus kriteeriumitena arvestatakse taimefenoloogilisi parameetreid nagu pihlaka õitsemine, viljapuude õitsemise lõpp jt ning meteoroloogilise väärusena vastab sellele õhutemperatuuri püsiv tõus üle +13 kraadi. Suve saabumisel on suured territoriaalsed erinevused Eesti piires palju suuremad. Kui Kagu-Eestisse saabub suvi keskmiselt 27. mai paiku, siis Põhja-Eestisse alles juuni algul, Loode-Eestisse aga alles pärast 10. juunit. Piirkonniti võib suve saabumine erineda peaaegu kaks nädalat.
Tänavu saabus kevad meil meteoroloogiliste näitajate järgi alles mai teisel poolel, mis on peaaegu enam kui kolm nädalat tavapärasest hiljem.  Suvi näitas end korraks maikuu lõpul, kuid uuesti tõusis õhutemperatuuri kõver üle 13 soojakraadi alles 6. juunil. Sedakorda paistab see ka püsima jäävat. Nii tegi ilm oma kevadise viivituse tasa ja on praeguseks vähemasti Põhja-Eestis jõudnud kohale õigeaegselt, Lõuna-Eesti on küll oma suve algusega veidi hiljaks jäänud.
Ilmateenistuse sünoptik Helve Meitern, https://ilm.ee/?516293.

16. juunil kõrgrõhuhari Baltimaade kohal lagunes. Väheaktiivne madalrõhulohk liikus Taanist ja Saksamaalt Läänemere lõunaosa kohale. Selle mõjul pilvisus tihenes ja kohati sadas hoovihma (peamiselt sisemaal), äikest polnud. Tuul oli nõrk ja muutliku suunaga, sooja oli 19...24 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk liigub Läänemere lõunaosast kagusse. Homme kõrgrõhuhari Läänemere kohal. See toob küll rahuliku ilma, kuid paistab, et sisemaal on märkimisväärne hoogsadude tõenäosus (GFS mudel näitas ka kõrget CAPE väärtust), mujal peaks päev mööduma olulise sajuta; sooja on oodata üle 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Kõrgrõhuharja mõju nõrgeneb ja võib suureneda hoovihmade ja äikese võimalus. Ilm hakkab jahedamaks muutuma.

Kalmer Saar. 15.06.2017 Koigi raba

15. juunil liikus kõrgrõhuhari üle Läänemere kagusse, antitsükloni kese püsis väheliikuvana Poola kohal (DWD). Selle mõjul oli ilm rahulik ja valdavalt selge. Sooja tuli mitmel pool üle 20 kraadi, vaid rannikualadel jäi madalamaks. Tuul oli nõrk ja peamiselt muutliku suunaga või põhjakaartest.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Kõrgrõhuhari liigub aeglaselt üle Läänemere Baltimaadele. See toob rahuliku ja selge ilma,  mistõttu õhutemperatuur langeb valdavalt alla 10 kraadi. Päeval on pilvisem ja mõni hoovihm või isegi nõrk äike pole välistatud, kuid sooja on üle 20 kraadi, v.a kohati rannikualadel.
Ilm järgmistel päevadel. Püsib kõrgrõhuharja mõju, kuid see nõrgeneb. Soojenevas õhumassis on oodata üle 20-kraadist päevasooja, kuid suureneb hoovihma ja äikese tõenäosus (need sajud ja äikesed on tõenäoliselt väga lokaalsed ega haara suurt maa-ala).

Heli Maisalu‎. Igal pilvel oma rada 14.06.2017 Pärnu

14. juunil liikus kõrgrõhuhari Skandinaaviast Läänemerele. Selle mõjul hommikuks pilvisus hõrenes ja ilm selgines, hommikul oli pilves ja sajune veel idapiiril.
Päev oli vähese ja vahelduva pilvisusega, ainult kagunurgas oli veel pilvisem, kuid püsis sajuta. Põhjakaartetuul püsis mõõdukas (puhangud üle 10 m/s).
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Kõrgrõhuhari liigub Skandinaaviast Läänemerele. See toob rahuliku ja selge ilma, mistõttu õhutemperatuur langeb valdavalt alla 10 kraadi. Päeval peaks soojapiir kohati 20 kraadini ulatuma.
Ilm järgmistel päevadel. Tugevneb kõrgrõhuharja mõju ja ilm on sajuta. Soojenevas õhumassis on oodata üle 20-kraadist päevasooja, öökülmaohtu pole. Alles 18. juunil suureneb sajuvõimalus, ilmselt tulevad hoovihmad.



Eesti ilm on väga muutlik: paaritunnine vahe 13. juunil ja järgmisel hommikul (Laagris, all).

13. juunil liikus madalrõhkkond Soome kohalt itta ja ilma kujundas selle lõunaserv.  Selle mõjul oli ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, mitmel pool sadas hoovihma, kohati oli äikest. Õhtul alates Soome lahest pilvisus tihenes ja hakkas uduvihma sadama, sekka tuli tugevamaid vihmahooge.
Tuul oli peamiselt läänekaartest, kuid õhtul tugevnes alates Soome lahest kirdetuul puhanguti üle 10 m/s. Sooja oli valdavalt 11...16, Tiirikojal kuni 18 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhkkond liigub Loode-Venemaalt itta. Seetõttu on öö tuuline ja sagedaste sajuhoogudega, kuid on ka selgimisi. Päeval muutub ilm selgemaks ja rahulikumaks, kuid 20 kraadi jääb ilmselt kättesaamatuks.
Ilm järgmistel päevadel. Tugevneb kõrgrõhuharja mõju ja ilm muutub kuivemaks. Kuna õhumass soojeneb, siis tõuseb iga järgneva päevaga õhutemperatuur kõrgemale, võides 17. juuniks mõnel pool ulatuda 24 kraadini. Öökülmaohtu pole. Tundub, et suvi on jõudnud kohale!


Kairo Kiitsak. Konvektiivse pilvestikuga päev Jõgeval 13.06.2017.

12. juunil liikus madalrõhulohk üle Läänemere itta. See tõi mõõduka, ajuti tugeva laussaju. Sademehulk oli mitmel pool üle 10 mm/d (saartel ja mandri lääneservas enamasti sellest madalam). Õhtul saartest ilma paranes ja tugevam laussadu eemaldus idapiiri taha. Enne sadu oli sisemaal udune.
Hommikuks tugevnes lõunakaartetuul puhanguti 12 m/s, õhtul asendus edelatuulega, mille puhangud ulatusid mõnel pool üle 15 m/s. Sooja oli üsna ühtlaselt 14 kraadi (hommikul pigem 12 kraadi, kuid õhtuks õhutemperatuur tõusis aeglaselt üle 15 kraadi, paiguti rannikualadel jäi madalamaks, hiljem jälle langes).
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhuala liigub aeglaselt Skandinaavia ja Soome kohalt kagusse. Öösel on suurema sajuta, kuid vastu hommikut pilvisus tiheneb ja hakkab hoovihma sadama, on äikesevõimalus. Päev on hoovihmade ja äikesega, soojapiir jääb alla 20 kraadi.
Ilm järgmistel päevadel. Tugevneb kõrgrõhuharja mõju ja ilm muutub kuivemaks. Õhumass on esialgu jahe, kuid see hakkab soojenema. Nii on aja jooksul oodata päikese toel üle 20 kraadi sooja.


Enne suurt lausvihma ja lausvihma ajal (Merivälja vs. Laagri).

***

Tuleb sagedaste sadudega, kuid mõõdukalt soe nädal.

Nädal algab väga tsüklonaalselt ehk madalrõhulohk liigub Skandinaavia kohalt itta. See toob tugevad sajud ja võimalik, et kohatise äikese. Enne sadu on kohati sisemaal udune. Tuul tugevneb. Sooja jagub pilves ja sajuse ilma kohta siiski mõõdukalt: 10...15 kraadi.
Sagedaste hoovihmade ja äikesega on tõenäoliselt 13. juuni. Seejärel väheneb paariks päevaks sajuvõimalus ja päikese toel on ilm soojem.
Uued sajud ja jahedam ilm saabub 16. juuni paiku.
Ilmaprognoosidest soovitame vaadata https://yle.fi/saa/viro/tallinna/ (suuremad linnad olemas), https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/multimodel/tallinn_estonia_588409 (iga küla olemas) ja http://www.meteo.pl/index_en.php (koordinaadipõhine prognoos).

"Kui päike loojaminekul kõrvetab, tuleb ilus ilm." (https://www.antikvariaat.eu/tr%C3%BCkis/ilma-ennustamine-labi-vanarahva-tarkuse/13084). Seekord oli 11. juuni loojang siiski erandlik: tuli väga sajune päev (Laagris).