UUENDATUD 18.06.2021 kl 18:36
Infoks : Kuigi üldjuhul on postitused ilmunud nädala ilma kohta korraga, siis hetkel on juba olnud ja tuleb veelgi selline aeg, kus on nädalate kaupa sarnane ilm.
Seetõttu ei tee iga nädala kohta eraldi postitust, vaid hoian kogu sarnase ilmaga aja ilma ühes postituses, et oleks ka lugejatel lihtsam jälgida.
Kindlasti on tekkinud ka küsimus, miks nii harva uuendatakse postitusi? Käin blogis 10-15x päevas, silm on ikka peal, aga muudatusi teen siis, kui selleks ilmneb selge vajadus ja prognoospildid on muutunud sedavõrd, et on uuendusi vaja. Pikema aja postitustes hakkan uuendusi vaatama-tegema regulaarselt, iga mõne päeva tagant, juhul kui midagi suurt ei muutu.
Tuleb suvine aeg.
Esmaspäeval (14.06.) on Eesti kohal kõrgrõhuhari, mille all on meie ilm laialdaselt selge ja sajuta.
Puhub nõrk läänekaaretuul, õhtul tugevneb enam edelatuul kuni 15 m/s.
Öösel on õhusooja 7...13, päeval 17...23°C.
Teisipäeval (15.06.) kiirustab üle Eesti Skandinaavias asetseva madalrõhkkonna lohk, mille sajud liiguvad öösel-hommikul-päeval üle maa. Sadu on aga nõrk või mõõdukas. Õhtuks taevas selgineb.
Edelatuul on tugev, puhangud sisemaal 10, rannikul 18 m/s.
Öösel on sajupilvede all sooja kuni 15, päeval tõuseb vaid 3-4 kraadi kõrgemale ja piirdub 20°C-ga.
Edasi on pea kõik saadaolevad mudelid üksmeelel, et saabub kuiv ja kuum mõne nädala pikkune periood.
Kolmapäevast (16.06.) alates tugevneb kõrgrõhkkond, mis aegamisi Venemaale liigub, samas meid oma kindlas haardes hoiab.
Ilm on laialdaselt selge, kuid pealelõunasel ajal eksib siia-sinna ikka mõni rünkpilv ära, kuid suuremat sadu esialgu nendest ei tule.
Õhumass soojeneb päev-päevalt ja kui kolmapäeval on sooja
Tuul rahuneb ja ilm soojeneb päev-päevalt, lui kolmapäeval on sooja öösel 10 kraadi ümber ja päeval kuni 24, siis nädalavahetus toob juba 30-kraadise kuumuse ja ka 20°C ümber ööd.
Jaanipühad tulevad hetkeseisuga troopiliselt kuumad ja juba niiskes ja ebastabiilses õhumassis. Nii on päevasel ajal mandril nii mõneski kohas oodata äikesevihmavalinguid, mis ka muidu nõrgema tuule kõrval marulisemaid puhanguid toovad.
Ilm on kogu pühade vältel kuum ja ööd 20°C ümber, päevad 27...33°C.
Pühade aegu läheneb läänest ka madalrõhkkond, mis toob siia edaspidiseks niiskust. Õhumass muutub veelgi ebastabiilsemaks ja kuumus püsib. Nii on eelkõige päeviti mitmel pool oodata tugevat äikesevihma.
On ju äraütlemata tore, kui aasta valgeim aeg saab mööda saadetud troopilises soojas.
Kindlasti toob see paljudele ebameeldiva kuivuse, kuid tundkem siiski rõõmu niipalju, kui see võimalik on.
242 kommentaari:
1–200/242 Uuemad › Uusimad»Jep, tundub, et läeb lämmiks. Küsimus, kas 30 kraadiga Eestis vihma ka on sadanud? :):) Et oleks nagu troopiline sadu.
On. 2010 suvel näiteks.
Statistik siin:
Vastuseks 13.06 kl.21:00
Õnneks läheb mööda. Mul just puhkus algaski. Olin päris kindel ,et kui mul puhkus leiab selle jaheduse jälle just siis üles nagu viimased viis aastat juba sattunud on.
Just õhtul vaatasin ,et ookeanide temperatuuride anomaaliate analoogaastate järgi ootavad Britid ikka 1995 kordumist (esimest korda mainisid nad seda vist juba aprillis). Senise seisuga päris hea tabamus ainult äikeste pakutav show on veel puudu aga kui GFS ligikaudugi paika peab siis seda tuleb veel küllaga.
Nii GFS kui GEM on hakanud seda sooja idapoole nihutama (näiteks 20 kp.). Vaatame mida hommikul varsti ECMWF näitab - ka nihe idapoole ?
See on ainult positiivne! Viljade kasvuks jahe parem :D
Cape on uueks nädalavahetuseks muljetavaldav.
ICON mudeli 12Z näitab 22. juuniks kuuma kuni 35 kraadi ja kohe Peipsi taha 37 kraadi.
8.-10.06 äikesed :)
1) https://youtu.be/zb-BEtgBAjg
2) https://youtu.be/zPrUQzNI9qk
3) https://youtu.be/Rf3Sij7Zk00
Statistik siin: Märkasin ka seda. Huvitav kas tahab juba juunis +35 piiri ületada - ootasin ikka juulisse seda.Kevade poole keegi veel küsis ,et kas sel suvel +30 piir tuleb ? Vastasin siis ,et pigem küsi +35 piiri kohta.
Liiga vara hõiskate. Saate kõik näha, kuidas see kuumalaine jääb prognoositust tunduvalt nõrgemaks - ei kesta see nii kaua nagu praegu prognoositakse ega ole ka nii intensiivne.
Kui hästi läheb, siis kõige paremal juhul saab korra 30 kraadi napilt kätte, aga sellest, et kolmel päeval järjest 30 kraadi ja pühapäeval 32 kraadi tuleb nagu Ilmateenistus prognoosib, võite und näha.
Järgmine nädal saan teile seda sama kommentaari tsiteerida, mida praegu kirjutan ja siis näete, et mul oli õigus.
No praegu ju tundub, et 22. või 23.ndani on kindlasti soe. Aga jah, ma päris 35 kraadi ei ootaks...ma pakun, et selle kuumalaine max temperatuur tuleb midagi 30,x kraadi, äärmisel juhul äkki 31 kraadi.
Aga vihm?? :) Täna öösel saame midasgi kesk-harjumaal ka vast?
Statistik siin: See suht naljanumber mis öösel sajab. Tuleb igalpool vahemikus 0 - 1mm
Kesk-Harjumaal tuli ca 2 isegi, lausa imeline! :D
Nüüd kuni jaanipäevani saate Saharat nautida.
Jaanipäevast pilt muutub?
Viimase poolsajandi kuumim juuni tuleb tänavu ilmselt.
Kui GFS'i viimane väljund reaalsuseks saaks, siis ei tuleks mitte viimase poolsajandi kuumim juuni, vaid tõenäoliselt kõigi aegade kuumim juuni.
GFS'i fännid, kes pole jõudnud veel selle viimast väljundit vaadata, siis soovitan mitte üldse vaadata pettumise vältimiseks, aga ma tean, et te nii ehk naa ikkagi vaadate.
Nüüd on taas suurepärane võimalus GFS'i ebatäpsust selle fännidele tõestada. Jaanilaupäevaks prognoosib see mudel 18-kraadist isotermi ja 34 kraadi sooja(nii kõrge isotermi juures tuleks ilmselt rohkemgi, arvestades et sadu pole oodata).
Annan oma lubaduse, et kui see reaalsuseks saab, siis kuni aasta lõpuni ei maini ma mitte kordagi siin kommentaariumis Euroopa mudelit, vaid ainult GFS'i.
Lisaks luban lõpetada jäädavalt kõikide pakkumiste tegemise, ka ülisooja talve järel ülisooja suve välistamise.
Olen lihtsalt nii üli enesekindel selle möödaminekus ja teen seda sellepärast, et GFS'i fännid lõpuks ometi mõistaksid, et see mudel on täiesti kasutu kuumalainete prognoosimises.
Saame siis näha, kas mu aastatepikkused kogemused GFS'i ja Euroopa mudelit jälgides veavad mind seekord alt või panen täppi nagu mais, mil tegin samuti mõlemast mudelist võrdluse ja oli õigus, et GFS eksib.
Pilt GFS'i prognoositavast leitsakust jaanilaupäevaks asub siin.
Lisan veel ühe pildi Yr.no prognoosist Tartu kohta. Kui pildil prognoositavad maksimaalsed näidud kõikidel kuupäevadel reaalsuseks saavad mistahes ametlikus Eesti ilmajaamas(või on prognoositust veelgi kõrgemad), siis luban lõpetada jäädavalt kõikide pakkumiste tegemise, ka ülisooja talve järel ülisooja suve välistamise.
Pilt Yr.no(ECMWF) prognoosist asub siin.
Kuumalaine tuleb, aga mitte nii võimsalt nagu praegu prognoositakse. Mõlemad mudelid panevad seekord mööda. Küll näete.
Kui ma juba nii hoogu läksin, siis lisan veel midagi. Kui juuli peaks ka kuum järgnema ja kuu keskmine Tartu-Tõraveres tuleb vähemalt 19 kraadi, või kui suvi tuleb tervikuna kuum ja suve keskmiseks jääb vähemalt 17,8 kraadi Tartu-Tõraveres, siis luban lõpetada jäädavalt kõikide pakkumiste tegemise, ka ülisooja talve järel ülisooja suve välistamise.
Korralik talvepäev ja öö kuluks iga kuuma ööpäeva vahele ära küll.
Kui see leitsak tulekski nii võimsal kujul nagu praegu prognoositakse, siis saaks see olema ilmselt üks kõige jõhkramaid kuumalaineid Eestis, mis kunagi olnud on.
Kahel põhjusel - estiteks on sajuvõimalus väike, päevad päikesepaistelised ning ööd üle 15-kraadised. Teiseks tuleb see kuumalaine aasta kõige pikematel päevadel, mil päike loojub hilja ja tõuseb väga vara, mistõttu öine jahtumine on praktiliselt olematu. Samuti näib see kuumalaine tavatult pikk olema.
33 või 34 kraadi nagu Yr.no ja GFS prognoosib siiski karta ei tasu.
No nüüd ka +33 DWD järgi võimalik
Need kes siin sooja juunit juuli asemel ootasid/ootavad, saavad oma tahtmise kümnekordselt tagasi.
No mind huvitab pigem rohkem 21-22juuni vihmasajud ja äikesed, midagi nagu näitab? Koos soojaga?
Nüüd võib vist öelda, et mai mussoon ja selle suusaka kirumine oli algavat põuda väärt. Kagu-Eestis juba praegu suur tuleoht ja võib vaid ette kujutada, milline imekaunis kõrb siit algamas on, kui prognoosid täppi lähevad.
Paremat ilma praegustest prognoosidest Eestis ei eksisteeri. See saab ikka imeline aeg olema.
@15. juuni 2021 20:04
Parem otsi voolikud ja kastekannud välja ning valmistu käsitsi kastmiseks lõõskava päikese käes, sest praktiliselt ükski prognoos ei näita järgmiseks nädalaks erilist sadu :D
Harjumaale küll näitab...
@20:20 - mitmesaja hektari jaoks jääb kastekannudest väheks :D
Kagueestlasele ,et praegu ka ECMWF kuumal jaanilainel.
Sinnani on veel nädal. Küll ja veel aega muuta seda.
Tänavune on ilmselt jubedaim suvi, mis Eesti kliimas kunagi eksisteerinud on. Muudkui kasta ja kasta koguaeg ning puhata üldse ei saa. Vaata et isegi jubedam Sahaara kui 2018 suvi.
Tundub, et tuleval aastal tuleb hoov üles künda ja uus muru külvata.
@15. juuni 2021 22:56
Võid täiesti rahulikult võtta. Juulis on suusakas tagasi täpselt nagu kahel eelneval aastal. Ma ei teeks nii enesekindlaid pakkumisi suveks ja juuliks, kui need nii lihtsalt mööda läheksid, riskides veel oma pakkumiste lõpetamisega.
Parem nautige seda üürikest ilusat ja sooja aega, sest see jääb käesoleva aasta kõige kuumemaks perioodiks.
Pange töhele seda, et Ilmateenistus näitab reedeks ja laupäevaks nõrgapoolse lõunatuulega kuuma ilma.
EI! Nii hästi ei lähe, et Kunda ja Harku külma mere ääres nõrga lõunatuulega päev läbi ajavad.
Kogu see kuumalaine tuleb põhjarannikul meretuulega.
Nagu igatseks seda ,et Harjumaal +33 tulemata jääb.
Ei saa ka aru, miks sa igatsed, et 33 ikka tuleks? Oma kartulimaad polegi? Linnainimeste värk? :)
Pange ette NAVGEM kaart - milleks on vaja selliseid ulmelisi temperatuure prognoosida nagu näiteks 23.juuniks ?
@16. juuni 2021 10:07
Et siis 32 kraadi asemel tuleb Lõuna-Eestis hoopis 42 kraadi?
Tänane Yr.no prognoos on eilsest veelgi parem. Iga-aasta selliseid näite ei prognoosita.
Kui all oleval pildil prognoositavad või nendest kõrgemad näidud 18. juunist kuni 24. juunini reaalsuseks saavad mistahes ametlikus Eesti ilmajaamas, siis ma luban, et lõpetan igasugused naiivselt enesekindlad kommentaarid, nagu siiamani olen teinud, igasuguse tuleviku ilma kohta ära.
Selliseid näite lihtsalt ei mõõdeta nädal aega järjest(!) nagu Yr.no Tartu kohta prognoosib.
Pilt tänasest Yr.no prognoosist Tartu kohta asub siin.
Ecmwf -i 00Z uuendust pole siiani ?
Millal kuusalu kant kindlasti vihma võiks saada?
Kuusalu see hooaeg saanud juba omajagu, pigem millal Jüri kant vihma saab?? :D
Statistik mainis, et peale päikesevarjutust pidi jahedaks minema, aga hoopis vastupidi? Kiire repliik?
Enne jaani vihmavõimalus väike. Mõni hoogsadu ehk tuleb.
Statistik siin. Näen isegi ,et kui veel kuumal 2018 suvel see kehtis siis seekord just vastupidi. Huvitav kas see tuleb augusti arvelt ?
Yr.no kütab aina edasi - nüüd prognoosib juba reedeks 32 kraadi Tartusse. Viimati prognoositi nii pikalt järjest 30-kraadiseid päevi vist 2010. aastal.
Lubadused hakkavad otsa saama. Aga ma luban ühe korra veel, et kui 7 päeva järjest tuleb mistahes ametlikus Eesti ilmajaamas 30 kraadi sooja või rohkem, siis ma ei luba enam midagi.
Tegin arvutuse Tartu-Tõravere jaama põhjal, kui kõrgele tõuseb käesoleva kuu keskmine jaanipäevaks, kui Yr.no prognoos täppi läheb.
Teadmiseks nii palju, Tartu-Tõraveres on aegade kõige soojem juuni mõõdetud 1999. a, kui kuu keskmiseks jäi 19,2 kraadi.
Lisan veel nii palju, et kuna arvutus arvestab ööpäeva maksimaalsete ja minimaalsete temperatuuride kestvust võrdselt, siis tegelik keskmine kujuneks veelgi kõrgemaks, sest valge aeg on tohutus ülekaalus.
Yr.no prognoosi täppiminemisel jääks selle arvutuse järgi 24. kuupäevaks Tartu-Tõravere käesoleva kuu keskmine 19,6 kraadi juurde, mis tähendab, et aegade kõige soojem juuni on väga tõenäoline, juhul kui kuu lõpuni jääb soojaks.
Keegi on ikka väga sillas 32 kraadistest tempidest :D
Ma loodan endiselt, et Harjumaa saaks korralikult kastetud nii 30mm, siis võib kasvõi 35 kraadi tulla, ennem ärgu tulgu.
Muidugi sillas. Viimati oli nii kuum periood ju täpselt aasta tagasi, mitte küll nii pikalt. Kuuma- ja põuaarmastajana taluda 11 kuud suusakat, mis lõppeb rekordsajuse maiga, pole just lihtne, eriti olukorras, kui siit pole ka lõunasse võimalik reisida.
Vähemalt tasus see kõrbe ja leitsaku ootamine end ära.
GFS'i järgi paistab, et jaanilõkked saavad ilusti kustutatud. Või süütab hoopis äike korraliku jaanitule, arvestades milline põud sellele eelneb?
Kagueestlane, ma rääkisin sellest juba paar päeva tagasi - aga sa raiusid kui tuld, et ei tule vihma :D Keegi targem inimene saab vast kinnitada, et midagi hakkab uuel nädalal äikesega toimuma.
Juba sel pühapäeval on äikeseoht.
Jääb mulje, et kagueestlase unistus on näha, et kuidas kellegi hooletu lõke kogu Eestimaa leekidesse süütab. :/
@ 16. juuni 2021 17:59
Reedeks 32 kraadi oodata ei maksa.
Hea kui 30 kraadi piirgi saavutatakse.
Rõõm näha, et kõik pole Kagueestlase 33 kraadi fännid :) Olgem ikka mõistlikud, vihma ja sooja - mõlemat võrdselt.
@16. juuni 2021 21:04
See mu 19:39 kommentaar oli irooniaga. Ma ei võta selle mudeli prognoose tõsiselt, eriti veel nii pika aja kohta.
@16. juuni 2021 21:30
Nõus.
@16. juuni 2021 21:23
Ei. Meelidivad ekstreemsed ilmastikunähtused, aga sadist ma nüüd ka pole.
-------------------------------------------------------------------------
Tubli ECMWF! Paneme ikka 2010 stiilis kuu lõpuni välja.
ECMWF, rääkimata GFS'ist, ongi juba hakanud kuumalainet lühendama, aga Yr.no kütab millegipärast edasi - tänases prognoosis ennustab see Tartusse jaanilaupäevaks 34 kraadi sooja.
See jääb ilmselt prognoosi tipuks ka, millest enam kõrgemaid näite ei ennustata ega kuumalainet pikendata.
Mõlemad mudelid prognoosisid algusest peale, et jaanilaupäev jääb kuumalaine tipuks, kuid viimased väljundid näitavad kõige kuumemat päeva 22. kuupäevaks.
Nüüd on üsna tõenäoline, et järgnevate väljunditega tõmmatakse jaanilaupäeva näite veelgi tagasi.
Mis kuupäeval sel aastal met. suvi algas Tallinn-Harku näiteks?Ehk siis püsivalt keskmine 13-kraadist kõrgem.
@23:14
tore oleks, kui vähemalt pool juulit ka kuuma paneks, siis oleks korralik 2010 stiilis suvi ikka. August võib minu pärast suusakas olla, siis päevad juba lühemad ja tõelist suvetunnet enam ei teki. (kuigi väike soojalaine augusti lõpus/septembri alguses kuluks ka alati ära). Aga nojah, teades viimaste aastate ilmamustrit, siis ma vean kihla, et kuskil 30. juuni-5. juuli paiku keerab ilm täiega suusakaks ära :D
Augustis just võiks +33 olla, viljavõtu aeg! Enne seda olgu suusakas :D
Täna siis viimane mõistliku temperatuuriga päev pikaks ajaks.
Statistik siin.
Harkus algas meteroloogiline (klimaatiline) suvi 3.juunil juba.
@17. juuni 2021 14:28
Jah, suusakas juulis on nüüdseks samahästi kui garanteeritud. Loodame siiski, et sünnib ime ja 2010 stiilis suvi jätkub ka juulis ja augustis.
---------------------------------------------------
Yr.no ei jäta jonni - juba laupäevaks Tartu 34 kraadi.
Ilmateenistus - Esmaspäev 21.06 Öö: Vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub muutliku suunaga tuul 1-6 m/s. Sooja on 13..18, Kagu-Eestis kuni 21°C.
Meil siin kagus ikka eesõigus troopilisi öid kogeda.
Emhi lubab igaks päevaks lõunakaare tuult, aga ma olen täiesti kindel, et Kundast Pakrini tuleb päeviti kirde- ja põhjatuul.
Olen nii kindel selles, sama palju kui et päike tõuseb homme kirdest ja loojub loodesse.
ECMWF paneb järgmiseks nädalaks ikka sellised CAPE näidud ,et show kestab terve nädala !
Juuni keskmine on Tatu-Tõraveres hetkeseisuga juba 18,2 kraadi. Väga-väga tõenäoliselt tuleb 20 piir ära.
@17. juuni 2021 22:54
Kus kohas Tartu-Tõravere juuni keskmiseks 18,2 kraadi näitab? Ilmastiku järgi on Tartu-Tõravere kuu keskmine hetkeseisuga 17,1 kraadi.
Kas GFS cape näidud on sarnased?
Eks võta ette mõlemad ja võrdle. Euroopa oma vaata et eelistab öist äikest.
Ma ei oska EU oma vaadata, GFS oma oskan.
Ava Ecmwf.int lehekülg. Ava all charts või lihtsalt medium range charts (kui vaja vali vasakult see 10 päeca variant)ja seal on valikus ka cape kaardid 12 tunnise intervalliga.
Muide tähelepanek ,et mida kiirem netiühendus seda paremini need kaardid avanevad.
@ 17. juuni 2021 23:09
Tartu ülikooli katuse ilmajaam.
@17. juuni 2021 23:49
Tänud
ECMWF näitab 15-kraadise ja kõrgema isotermi püsimist vähemalt 28. juunini. Seda muidugi ei juhtu, aga üllatav siiski ECWMF poolt midagi sellist näha.
Juhul kui see realiseeruks, siis saaks sellest veel võimsam kuumalaine kui oli 2010. a juulis ning lisaks aegade kõige soojemale juunile on väga suur tõenäosus, et see ületaks isegi aegade kõige soojema augusti keskmise.
Tänasest hakkab siis kuu keskmine kiiesti tõusma - Tartu-Tõravere öö minimaalseks jäi 15,3 kraadi, mis tähendab, et ööpäeva keskmine jääb üle 20 kraadi nagu Vahemere ääres.
Pole vist kunagi varem näinud prognoosi, mis nii pikalt järjest oleks Eestisse nii kõrgeid temperatuure prognoosinud nagu Yr.no. See tundub isegi Vahemere kohta palju.
Kui vaadata Vahemere maade linnade prognoose, siis praktiliselt kõik jäävad meist temperatuuride osas kaugelt maha.
Lisan siia Yr.no tänasest prognoosist pildi Tartu kohta tulevikus meenutamiseks.
Teised saidid näitavad vihma ka, aga yr ei näita grammigi. Kellel õigus?
Yr.no tõstab panuseid :-) Homseks Tartus juba 36 kraadi prognoosis!
yr.no lubab juba Tartusse pühapäevaks 36 kraadi, mis oleks Eesti kõige aegade kuumim päev, purustades eelmise kuumarekordi 92. aastast kui ma ei eksi.
Saate näha, et seda 36 kraadi ei tule.
Yr.no ei taha jah hoovihmasi märkida. Kui pole kindel kus sajab siis parema meelega ei märgita.
Keegi on siin pidevalt kilkanud, et Kundast Pakrini rannikul päevasel ajal saab merelt briis olema.. Ega ei saa ikka küll, kuna lõunakaarest piisavalt tugev föön puhub. Pigem just Kunda näitab sellistel päevadel ametlikest jaamadest kõige kõrgemaid temperatuurinäite.
Oota veel veidi. Homsest juba meretuul kohal kah.
Ma arvasin, et yr.no kasutab Euroopa mudelit, aga kas ta nüüd kasutab GEM mudelit? 36 kraadi prognoosida on ikka ulme. Miks huvitav Arpege mudel ei uuene, see oli sademete osas parim.
Statistik siin:
Kasutaksin korra veel seda süsteemi mis mai sooja õieti prognoosis ja juuni esimese sooja (ja siis läks valeks - mõtlen praegust kuuma). Kui see uuesti toimima hakkab siis see alanud kuumalaine lõpeb rutem kui oodatakse ning uus kuum algab kuskil 5.juuli paiku. Kui ka seekord nihu läheb siis neid prognoose enam ei tee.
Ecmwf juures on see ka äge, et saab mulla niiskusetaset EU-s vaadata. Tänks, hea leht. Aga krt, maru aeglaselt laeb!
Jep ka minul aeglane. Seda 42 päeva prognoosi tasub vaadata E ja N peale 23:00 siis kõige värskem.
Teeme siis panused, kas kuumarekord saab löödud? Mis temp max tuleb lähipäevil? Ise pakun 31 max ametlikus jaamas
Statistik siin:
Mina pakun ametliku jaama maksimumnäiduks enne neljapäeva +33,5
+ kas on oht erakordseks labiilsuseks ja põhja-eesti võib ka ikka korraliku äikese saada?
Statistik siin:
Ma küll muretsen ,et metsast ja aiast järgmise nädala äikeste järel alles on ?
Miks? Muld on samakuiv kui 2018, oleks vaja kastmist küll. Aga on siis midagi hullu oodata?
Statistik siin.
Vihma pärast ei vaevuks kirjutamagi. Eks tulemas ole ikka rahed, trombid või tuulepuhangud jne.
Harjumaal vaevalt midagi ohtlikku tuleb. See ikka Kagu- ja Ida-Eesti pärusmaa.
Yr.no ennustusest võite vabalt 2-3 kraadi maha lahutada. Ööd on ka nende ennustatust mitu kraadi jahedamad ilmselt. Tänane juba on/oli.
Minu pakkumine maksimumiks on 32,9 kraadi.
Kas mitte ei peaks Ilmateenistuse lehel Hoiatus oranz olema mitte kollane? Oranzi hoiatuse kriteerium : Maksimaalne õhutemperatuur ≥ 30 °C kolme ja enama päeva jooksul või keskmine õhutemperatuur ≥ 25 °C kolme ja enama ööpäeva vältel.
@19. juuni 2021 10:22
Mulje on jäänud, et Ilmateenistus pole kunagi kuumahoiatusi väga tõsiselt võtnud. Pidevalt tuleb kas hilinemisega või ei arvestata kriteerume ja lisatakse suures osas oma suva järgi. See on juba aastaid nii.
Nad võiks Lätilt eeskuju võtta - alati varakult ja õigeaegselt kuumahoitus üleval nii pea, kui prognoosis 27 kraadi.
Äikesehoiatusi jms teeb seevastu Ilmateenistus eeskujulikult. Ilmselt on eestlased siis lõunamaa geenidega, et talume kuuma rohkem kui muud põhjamaalased. See seletaks ka seda, miks varasemalt algas meil kuumalaine 30 kraadiga erinevalt naaberriikidest.
Jep. Pidime olema Soomlaste sugulusrahvas aga kuuma osas oleme ilmselt jah Aafrika juurtega. Soomlastel kuumapiir juba +25 Meil aga veel mõni aasta tagasi alla +30 ei väärinud isegi mainimist.
Oot kuhu urgu see põhjarannikule kirdetuule lubaja on pugenud? Lõunatuulisel loode- ja põhjarannikul mõõdetakse täna ja järgnevatel päevadel samaväärseid temperatuure ülejäänud Eestiga.
Eks neid liigub siin jah. Kui mööda panevad oma meeletu enesekindlusega siis vaikus majas. Parem ongi :)
Kas Ilmateenistus on hulluks läinud prognoosides +35 kraadi teisipäevaks ja kolmapäevaks? No okei mõni mudel tõepoolest ennustab kohe Peipsi taga +38 kuid siiski...
Seal on laupäeviti vist algajad tööl, sest nad peaksid kasutama ECMWF mudelit ning nemad kindlasti nii kõrgeid temperatuure ei ennusta.
Yr.no näitab Viljandisse esmaspäevaks +37 kraadi, soovitan mälestusteks screenshot teha :D
Olen ainult korra elu jooksul näinud Ilmateenistust prognoosimas praegustest näitudest kõrgemaid temperatuure - 2010 prognoositi kahel päeval 36 kraadi.
@19. juuni 2021 14:02
Jäin vist natuke hiljaks. Nüüd näitab Yr.no Viljandisse 34 kraadi esmaspäevaks.
Kui tunniliselt lahti võtta on 37 olemas (kl 15-21)
Yr pakub üle!!! Võtke 3 kraadi julgelt maha õige ennustuse saamiseks.
Võimas! Screenshot tehtud.
Õnneks tuul leevendab seda Saharat. 2010 minu mäletamistmööda olid kuumused üsna tuulevaiksed.
Teen ka siis oma pakkumise. Arvan, et kuumalaine maksimumiks jääb 33,7 kraadi.
Pakun 34,7!
Selle aasta ametlik 30 kraadi käes. Nüüd siis 11 aastat järjest, mil igal aastal on temperatuur 30-kraadini tõusnud.
Statistik siin. No ehk 2024 jääb see +30 piir saavutamata. Ja ka mina mäletan ,et 2010 kuumus oli suhteliselt vaikne.
Meri läheb nüüd väga soojaks ja juulis saame jaheduse sissetungil juba mereäikeseid nautida.
Läänemeri oli juba enne seda kuumalainet kohati üle 6 kraadi normist soojem.
Millise aastaga võiks siis senist maid ja juunit võrrelda? Et millisel oli sarnane muster?
Statistik siin: Ega paha võrdlus polekski kui võrdleks seda 2013 aastaga - mida Rootslased oma suveprognoosis võrdlesid. Ka siis oli esimene soojalaine mai 1 poole lõpupoolses osas. Siis jah tuli veel teinegi. Juuni oli väga soe ja ka jaaniajal oli +25 tuuris. +30 päevad jäid küll siis paar päeva peale jaani.
Mis edasi oli siis ?
Juuli oli küll soe aga selliseid +30 kraadiseid päevi ei tahtnud enne tulla kui juuli lõpus/augusti alguses. August oli ise põuane ja soe ning sooja jagus septembri alguseni. Põua tõttu olid ööd jahedad (augustis siis)kui tavaliselt sellises olukorras ja see tiris keskmist alla natuke.
2013 mai oli normist soojem Harkus 1,5 kraadi
2013 juuni oli normist soojem Harkus 2,5 kraadi
2013 juuli oli normist ainult veidi soojem
2013 august oli normist soojem Harkus ütleme kraadi
Ilmateenistus lõi põnnama ja pani kolmapäevaks +35 asemel +33 :)
Statistik siin: Ei imesta kui ka teisipäevasi numbreid tuleb tagasi hakata tõmbama. Üheks peamiseks põhjuseks väga laiali levivad äikesepilved.
Tartu-Tõravere kuu keskmine hetkeseisuga 18,1 kraadi, mis on sama kõrge nagu mõõdunud juunis. Kui hästi läheb, siis õhtuks möödub juba ka 2013(18,2) ja 2019(18,3) juuni keskmistest, kuna öö minimaalne temperatuur oli siin 19,2 kraadi ja väga kuum päev on tulemas.
Lõuna-Eestis on täna ka arvestatav äikesevõimalus. Natuke jahutust ei teeks paha.
Statistik siin.
Harkus peaks olema tänase järel hetke seis kuu keskmises +17,6 seega senise rekordi 2019 korduskurss juba. On oht ,et teeb sel juunil üleüldise uue kuu keskmise rekordi.
Ilmateenistus ilmselgelt liialdab oma 4 ööpäeva prognoosis! See õhumass ei ole ju nii kuum ?!
@20. juuni 2021 12:44
Euroopa mudeli järgi on eilse(12Z) väljundi järgi teisipäevaks oodata mitmele poole Eestisse 17 kraadist isotermi, Narva lähedale 18 kraadist.
2014. a augustis tuli 17..18-kraadise isotermiga Lätis 37,8 kraadi sooja, mis purustas kõigi aegade soojarekordi.
14:10
Lisaks oli Läti näit augustis, mil päike madalamal ja päev paar tundi lühem. Nüüd on meie võimalus juunis, mil päike maksimumis.
Teisipäev peaks parima võimalusega olema ka tuulesuuna pärast. Eile, täna ja homme domineerib edelatuul, aga teisipäeval kagutuul.
Jälle saab mälestuseks Yr.no prognoosist screenshoti teha, mis Narvasse 38 kraadi sooja lubab teisipäevaks.
Öösel sel juhul alla 25 ei lähegi ilmselt.
Krt, eelmisel aastal polnud juulis päevalgi nii soe. :D
Vapustav!
Harjumaal on järsk pilvede teke käivitunud. Lisaks rünkadele on ka kõrgrünki omajagu. Tund tagasi oli selge veel.
Huvitav kustkohast ometi võtab yr.no jultumuse prognoosida näiteks Tallinnasse, Keilasse ja mitmele poole üle Eesti teisipäevaks +37 kraadi ning Ida-Virumaale +38 ?!
Yr pakub jah üle 3 kraadiga vähemalt.
Rootsis, Stockholmi taga, möllab päris korralik äike praegu.
31.3 kraadi käes ametlikus jaamas.
Huvitav et GFSi järgi on labiilsus Valgevene piirkonnas maailmalõpu lähedane, aga reaalsuses tekkis seal vaid üks pisike äikesepilv.
Seega teisipäeval ärge laske samuti end neist näitudest eksitada, mida iganes ka CAPE/LI kaardid näitavad.
Kas homme Harjumaa juba saab äikesevihma?
Kunda 32.4
Statistik siin: Mõni koht saab aga kas just sinu põllul sajab on küsitav.
Päris nutune seis kohati juba taimedel jah. Ida-Harjus siis.
Tundub, et tuleb võimas helkivate ööpilvede vaatemäng.
Võrus ikka veel 25 kraadi. Tuleb päeval 37 kraadi ära vist. :)
Ei mäletagi kuna viimati öösel 25 kraadi oli...
@20. juuni 2021 22:05
Asi seegi, et vähemalt lootus kasvab vihmaga seoses sel nädalal. Lõunatuul peaks äikesevihmad just Harjumaale koondama?
Statistik siin:
Eesti lõunaosas rüngad juba arenevad ? Siit põhjast ei näe küll midagi. Õhk samamoodi vines nagu 8.08.2010 oli.
Tartus pole veel pilverünki näha, aga taevas on veidi vines ja üksikud kõrgkihtpilved on ka. Jube palav on.
Siin lõunas jah taevas kõrgrünkpilvi täis, mis viitab äikesevõimalusele.
Kuigi Ilmateenistus näitab temperatuure tänaseks vähem kui homme, siis usun, et tänane päev jääb kuumalaine tipuks, sest ECMWF'i järgi on täna õhtupoolikul, mil on päeva kõige kuumem aeg, kohati 18-kraadist isotermi oodata, hilisõhtul siia Kagu-Eestisse koguni 19-kraadist.
Homme jääb kõige kuumem õhumass Eesti kohale varahommikuks ja lõunast alates juba eemaldub. Samuti peaks täna sajuvõimalus väiksem olema kui homme.
Kundas kell 11 juba 31,5 kraadi mõõdetud. 07.08.2010 oli samal kellaajal Eesti maksimum 29,8 kraadi ning 08.08.2010 28,9 kraadi.
Statistik siin:
Vaatasin ka ise ,et maksimum pigem täna kui homme ja ongi see osa prognoosist täitunud mis juba 18.juuni kl.18:58 ütlesin ning veel ka 20.06 kl.00:49 ütlesin
Tänane või homne päev jäävad ühtlasi ka aasta soojatippudeks.
Statistik siin:
Samal arvamusel ainult ,et ootasin seda tippu juulis mitte juunis.
Tugev tuul vist nurjab Eesti uue abs.kuumarekordi võimaluse. :/
Just pidin sama ütlema ja lisaks see ,et millest üldse selline tuul. Lubati ju eile õhtul mere ääres kuni 11 m/s aga Kunda juba paneb kiiruseks 13m/s +. Isegi tuult ei suudeta päev ette prognoosida. Pole esimene kord kui kuumarekordi asemel saame tugevama tuule kui lubati.
Äike jääb ka sellise tuulega unistuseks.
Milline tuul 11.08.1992 rekordipäeval oli?
Statistik siin. Täiesti võrreldav oli Harjumaal vähemalt. Oleks ilmselt veel kuumem olnud kui oleks poole vaiksem olnud. Ei mäleta küll millist tuult siis eelmine päev lubati. Kindlasti on vanad prognoosid kuskil arhiivis olemas. Sellel ajal oled ka ajalehtede tagakülgedel järgmise päeva prognoosid koos kaardiga välja toodud. Tuleks üles otsida eelmise päeva Postimees või mis ta sel ajal oligi.
Igatahes oli 07.08.2010 temperatuuri tõus jõulisem, juba kell 14:00 oli Võrus ja Narvas +33, seejärel Narvas 16:00ks tõusis +35ni.
Meil on rõõm teatada, et Ilmastik veebileht on saanud uue disaini, millega seoses toimusid ka mõned uuendused. Otsustasime lehe jätta unikaalseks, mistõttu eemaldasime need ilmaandmed, mis on Ilmateenistusest juba kättesaadavad või ei paku mingit eelist meie lehte külastada, v.a välismaisete lehtede andmed, mis pole paljudele teada.
Uuendused:
1. Hetkeilma alt näeb nüüd lehe värskendamisega käesoleva hetke õhutemperatuuri ja tuult kõikide ametlike ilmajaamade kohta, erinevalt Ilmateenistusest, mis uuendab ainult täistunnil oma andmeid. Siit tulenevalt on praegu hea võimalus reaalajas õhutemperatuuri käiku jälgida, kuna juuni või Eesti absoluutne soojarekord võib igal hetkel sündida(NB! Kuna Ilmateenistus paistab täna külastavuse tõttu olema ülekoormatud, siis ei puugi hetkeandmed igal ajal kättesaadavad olla).
2. Nädalaprognoosi ja kliima all saab nüüd ka klaviatuuri noolte abil valida/liikuda.
3. Lisandus leht "uudised", kus hakkame lehel toimuvatest uuendustest teada andma.
4. Vahetus välja Eesti kaart hetkeilma, äikese tõenäosuse ning hoiatuste all. Kaardil on nüüd ka Võrtsjärv ja Peipsi.
5. Hoiatused põhinevad nüüdsest Wetterzentrale kaartide asemel WeatherOnline kaartidel.
NB! Esmakordne lehe laadimine võib natuke aega võtta. Üritame selle tulevikus lahendada.
Kui uuendused pole lehel nähtavad, siis vajutada Ctrl+F5.
Rekord rekordiks, aga tuul on praegu ainus asi, mis selle palavusega olla laseb. Vähemasti siin Harjumaal pole ühtki pilve, mis päikest varjutaks.
Tartus on ka tuul kohal ja igasugune pilvede areng on peatunud, kuigi hommikul oli selline niiske õhk ja vines taevas, mis tavaliselt tähendab suurt äikesevõimalust.
---------------------------------
@ Statistik,
millist ilm juulis oodata võiks? No sellist leitsakut nagu praegu vast enam ei tule, aga kas ilm läheb täiesti suusakaks ära, või tuleb selliseid 24-26 kraadi soojusega päevi ka?
Läheb ilmselt homnegi lageda taeva all. Sest Lätis ja Leedus pole ka sisuliselt ühtki pilvekest.
Statistik siin. Jah jäävad sellised 23...26 kraadised päevad ja hoovihmad. Selliseks ei lähe nagu eelmine juuli.
Kunda termomeeter sulas vist ära...
Hakkas jälle tööle...
Kesk-Harjumaal on suurim äikeseoht 23. juunil. See ka selle piirkonna ühtlasi suurim vihmalootus selle järelejäänud kuu jooksul.
Kagu-Eesti kohta on labiilsuse kaardid juba täna õhtuks punased, aga reaalsuses on ilm seal täiesti pilvitu. Mis toimub ja miks äikest pole?
Saabuv öö tuleb ilselt selle aasta soojim, mistõttu homne ööpäevane keskmine tõotab päriski ekvatoriaalne tulla. :)
Nii, Harjus tuli nüüd meretuul peale ja Harkuski näitab kirdetuult.
Tallinnast 10 km lõunas veel täielik tuulevaikus.
Jep, kesk-harjumaal tuulevaikus. Kas meretuul rikub midagi ära?
https://en.sat24.com/en/forecast/d/1621417/tallinn neid sademete mm vaadata, siis kui tõenäoline? Keegi teine nii ei paku.
Helkivad öökad taas nähtavad.
Vaade tänasele troopilisele päikeseloojangule siit Kagu-Eesti kõrgustikult.
Harjumaal suht sama loojang. (Rohkem kiudpilvi eemal)
Niiskusest on ilmselt veel puudu ja inversioon? Homme on juba rohkem ning Kesk- Eestis peaks süsteem arenema, mis edasi Soome liigub.
Täna peaks eriti vines taevas tulema. Võimalik, et loojang on nii häguse taevaga, et päike lihtsalt sumbub enne horisondile jõudmist.
Saab siis täna äikest ka Harjumaal või ei?
Statistik siin:
Saab aga jälle kas just seal kus sina oled on küsitav. Täna peaks ka kraadi jahedam olema kui eile aga samas tõusev niiskus tühistab selle tunde nahal.
Küll aga on huvitav see ,et nii Euroopa mudel kui ka ICON annavad võimaluse kuumarekordiks homme Võrus.
+ küsimus veel, et kui on räme kuum lõunatuul, meri on jahedam, miks siis mere kohal midagi ei arene juba?
Oleks meri veel soojem kui õhk siis areneks. Külmem all aga hoopis kärbib tõusvaid õhuvoole mis äikesepilvele vajalikud.
Estofex on meid tänasesks 2.taseme ohualasse asetanud, pidades võimalikuks suurt rahet, tugevaid tuulepuhanguid/sadusid ning tornaadosid.
Samuti on kirjas: "Many elevated storms will remain active during the night and early morning on Wed 23/06."
Seega tundub huvitav päev tulema.
Statistik siin:
Suht kindel ,et ilmateenistuse tänaseks lubatud kuni 12m/s on ka täna vähe.
Ilusad kõrgrünkpilved https://www.dropbox.com/s/o8mjvjuqpvzsh8c/20210622_110735.jpg?dl=0 siis jõgeva kandis
Tartus praegu samamoodi nagu eile, mingi tuul tuli ja pilved kadusid ära :D Kuigi hommikul oli taevas üsna hägune.
Siin kagus hetkel selline somp nagu oleks kusagil Saudi Araabias.
Otepää lähistel 30 kraadi ning õhuniiskus 50% ligidal, aga õudne vine on õhus ja taevasinist pole nagu üldse näha.
Harjumaal sama. Huvitav kus see vine tuleb ? Valgevenes metsad põlevad ?
Kas keegi teab, miks Arpege mudel ei uuene? See on sademete ennustuse osas alati parim olnud :( See vine pidi olema tolm Kesk-Aasia sügavustest (K.Kiitsak)
See on nii tüüpiline muidugi, et tolm/vine/metsapõlengute suits jne rikub kuumarekordid, sama juhtus ka 07/08.08.2010.
Ma arvan et tuul rikub rohkem võimalust.
-----
Harjumaa saab honme oma äikese kätte, kuna siis on front täpselt Eesti kohal.
Tänane ilm möödub Harjus kuivalt.
Läpatav kuumus, kuumad palangutuuled südasuvel, on ikka kuradi palav küll. 32 kradussa venitanud välla. Mingi kuumavine on platsis küll. JUN...SUV...JFR
Paistab, et show on peagi algamas. Siin kagus on hakanud lõunakaares rüngad kõrguma ning Lätis on esimesed rünksajupilved juba tekkinud.
Ootame, Harjumaal! Julm vine ja ilm ikka, jääb meelde see 2021 juuni.
Kesk- Eestis juba paarikümne meetri pealt hooned ja puud vines, tuult on küllaga, aga jahutavat efekti ei ole, pigem nagu soe föön. Esialgu ei paistnud pilvi olevat, aga taevas nii piimjas, et lihtsalt oli raske märgata.
sat24 kaardi pealt on näha kiiret rünksajupilvede arengut läti kohal, mis liiguvad üle Kagu-Eesti põhja-kirde suunas. Näis, et need pilved saavutavad maksimaalse võimsuse just Kirde-Eesti kandis.
Seega siis ikkagi edelavool jah, et kirde poole liiguvad?
Tänane päev meenutab 2010, 2011, 2013 ja 2014 aastaid äikeste poolest. Sama õhkkond ja erakordne rünksajupilvede areng nagu troopikas.
Vaatlen praegu Võrsjärve kagukaldal arenevat võimsat show'd, kus müristab pidevalt.
Jah, see juuni jääb meelde.
Harjumaal Saku - Jüri kandis Sahara jätkub. Ühtegi pilve enam pole. Läänetaevas lausa täiesti lage.
Aga see mis üle Liivi lahe ronib annab Harjumaale veel väikse lootuse mõne tunni pärast.
Hajub ära enne, küll näed.
Postita kommentaar