esmaspäev, 25. juuni 2018

25. nädala ilm (25.–31.06.2018)

Kommentaariumi viide

Tuleb mõõdukalt suvine ja osaliselt põuastuv nädal.

28. juunil liikus Soome kohal süvenev tsüklon Laadoga poole. Seetõttu oli selge ilm, ent õhtul ilmus loodeserva kõrgeid pilvi, kuid püsis sajuta. Puhus enamasti läänekaartetuul 16, põhjarannikul kuni 9 m/s. Õhutemperatuur oli 24...28, meretuulega rannikul 18...22 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Soome kohal süvenev tsüklon liigub päeval Laadoga poole. Seetõttu on pilves, selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, kuid õhtul loode poolt alates sajud lõppevad. Tuul asendub kõikjal loodega, mis tugevneb 6–12, rannikul puhanguti 15–20 m/s. Õhutemperatuur on 15...21 °C, kuid pärastlõunal langeb.
Ilm järgmistel päevadel.  Reedel (29.06.) liigub üle Soome itta väike rämetav madalrõhkkond ja selle lohk koos vihmasajuga jõuab varahommikul Loode-Eestisse. Madalrõhulohu järel saabub põhjast külmem õhumass ja ilm muutub jahedamaks. Laupäeval (30.06.) eemaldub tsüklon Valgele merele ja öösel sajab Kirde-Eestis hoovihma, päevaks jääb siinne madalrõhuvööndi lääneserva ja siin-seal sajab hoovihma, kuid sajuhulk on väike. Loode- ja põhjatuul on jätkuvalt tugev: puhangud ulatuvad sisemaal 14, saartel ja rannikul 18 , kirderannikul öösel veel 20 m/s. Õhutemperatuur on öösel 8...13, päeval 12...17 °C.
Pühapäeval liigub Musta mere äärest piki Venemaa lääneosa põhja poole uus tsüklon, kuid selle liikumist põhja poole takistab Skandinaaviast üle Soome Venemaale ulatuv kõrgrõhuvöönd. Nii jääb madalrõhkkond Valgevene kohale pöörlema. Madalrõhuala põhjaservas on pilvine ja tuuline; esmaspäeval ja teisipäeval liiguvad üle siiakandi ka sajused madalrõhulohud. Päevasoe ei rämeta üle 20 °C.

Mõneks ajaks viimane ranna- ehk padusuvine ilm.

Heli Saag. Pisut pilvi ja heina hõngu - 28.06.2018 Laadi küla,Pärnumaa

[Uuendus 27. juunil:] Prognoosis (vt allpool) ei ole olulisi muutusi kuni 29. juunini, kui soe ja kuiv õhumass asendub jaheda ja kuiva õhumassiga. Aga varasema kuivapoolse ilmamuutuse asemel näib nüüd 30. juunil tulevat ajuti vesine torm. Äike pole tõenäoline (kuni 20%).
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemerel olev kõrgrõhuala liigub aeglaselt ida suunas. Seetõttu on selge ilm. Hommikupoolikul võib püsida mõnel pool rannikualadel udu. Puhub muutliku suunaga tuul 1–6, põhjarannikul läänekaartetuul 3–9 m/s. Õhutemperatuur on 22...27, läänerannikul mõnel pool 20 °C.
NB! Sünoptiku soovitus: see jääb mõneks ajaks viimaseks tõeliseks rannailmaks!

28. juuni ilm on ebatavaliselt rannaline, kuid see on üürike hetk enne sügishõngulisi päevi.

Ilm järgmistel päevadel. Reedeks (29.06.) liigub üle Soome itta väike ja rämetav madalrõhkkond, mille lohk koos vihmasajuga jõuab varahommikul Loode-Eestisse ja liigub päeval üle Eesti kagusse. Õhtuks sajuhood harvenevad. Tuul asendub öösel saartelt alates edelast loodega, olles tugev: rannikul ulatuvad loodetuule puhangud 15–18 m/s. Madalrõhulohu järel saabub põhjast külmem õhumass, nii et ilm muutub jahedamaks. Õhutemperatuur on öösel 12...17, päeval 14...19, kuid Kagu-Eestis ennelõunal võimalik veel kuni 22 °C. 
Laupäeval (30.06.) eemaldub tsüklon Valgele merele ja öö on valdavalt sajuta, kuid päevaks jääme madalrõhuvööndi lääneserva ja siin-seal sajab hoovihma, kuid sajuhulk on väike. Loode- ja põhjatuul on jätkuvalt tugev: puhangud ulatuvad sisemaal 15, saartel ja rannikul 18 m/s. Õhutemperatuur on öösel 8...13, päeval 12...17 °C.
Madalrõhkkond areneb välja kõrgele atmosfääri ja jääb pikemalt Läänemere lähedale pöörlema ega lase Skandinaavia kohal areneval kõrgrõhkkonnal itta liikuda (tsüklonaalne blokeering, vt viimane http://www.theweatherprediction.com/blocking/). Järgnevate päevade ilm on pilvine, tuuline, üsna sajune ja jahe. 

Viimased ööd pakuvad "tööd" mesonaatoritele ehk helkivate ööpilvede vaatlejatele.

***

Erakordne põud jõudis oma lõpule, kui 21. juunil sadas Harjumaal vaid kahe tunniga üle 20 mm vihma, kohati paugutas ka äike. Sellise meeletu padusaju korduvusperiood on kuni 3 aastat, arvestatuna, et kahe tunniga sadas vähemalt 25 mm. Uudis: AS Tallinna Vesi vihmamõõtjate andmetel algas 21.06. intensiivne vihmasadu orienteeruvalt kell 22:30 ja lõppes 23:45. Tegemist oli erakordselt intensiivse vihmaga mis sadas üle kogu Tallinna. Kõige intensiivsemad sademed mõõdeti Järvevana tee, Meremehe tee, Paldiski mnt ja Tondi tn piirkonnas. Keskmiselt sadas poolteist tunni jooksul üle 26 mm sademeid, mis on üle 37% Ilmateenistuse andmetel juuni tavapärasest sademete hulgast (aastate keskmine 69 mm).
Erakordne tuleoht (tuleohuindeks üle 10000 ühiku 25. juunini, hiljem madalam) jäi kuni 26. juunini püsima veel kohati Viru- ja Jõgevamaal.
Nädala alguses liigub madalrõhkkond (lõunatsüklon) üle Eesti loodesse järk-järgult täitudes. Seetõttu on pilves, selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, kuid õhtul selgineb. Kaguserva jõuab äike, mis liigub loodesse (Haanjast tuli raheteateid). Puhub muutliku suunaga tuul 2–7 m/s. Õhutemperatuur on 15...20 °C.
Teisipäeval (26.06.) suureneb Briti saartel tugevneva kõrgrõhuala idaserva mõju, kuid lõuna poolt ulatub niiskem ja ebapüsivam õhumass, seega arenevad päeval rünksajupilved ja kohati sajab hoovihma. Tuul on nõrk ja muutliku suunaga. Õhutemperatuur on öösel 7...13, päeval 18...24 °C.
Kolmapäeval (27.06.) ja neljapäeval (28.06.) oleme kõrgrõhuala kauges idaservas ja päevasel ajal on tingimused rünksajupilvede arenguks olemas, kuid siiski jääb hoovihma võimalus alla 50%. Tuul on nõrk ja muutlik. Õhutemperatuur on öösel 9...14, päeval 19...24 °C, aga kui õhumass kuumeneb, siis kuni 29 °C.
Alates 29. juunist oli ilmaprognoos madala usaldusväärsusega, mistõttu 25. juuni hommikuks veel vastavat prognoosi ei esitatud. 25. juuni õhtuse seisuga on saanud olukord selgemaks: kuum antitsüklon ei jää püsima, vaid asendub 29. juunil jaheda ja kuiva õhumassiga. Õhumasside muutumine ja asendumine ei pruugi olulist sadu kaasa tuua (suurima tõenäosusega idaservas, kus vihma võimalus ~50%, kuid sajuhulk pole arvatavasti kuigi suur). Et antitsüklonaalne areng on üldjoontes tugevnemas, siis võib põud hakata uuesti süvenema.

Postimehe lugeja Ain Vindi saatis foto, kust on ööl vastu 23. juunit taevas näha erakordselt tugevaid helkivaid ööpilvi. Tavaliselt näeb nii tugevaid alles juulis. Foto on tehtud Võrumaal Holsta külas.

35 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Nii kevadise pööripäeva järgi läks kevad nihu. Ei tulnud nii nagu näitas. Suvise pööripäeva järgi peaks tulema üsna sajune suvi kus ehk korra suve keskel (juuli lõpus ?) teeb lühikse aga ägeda kuumalaine. No saab näha kuidas seekord läheb.

Anonüümne ütles ...

jüri on laisk ei viitsi enam ise prognoose koostada hihi :)

Anonüümne ütles ...

Ma pakun, et tal palju tegemist väljaspool foorumi elu.

Anonüümne ütles ...

Aga ma võin sulle koostada prognoosi: nädal algab s´´a suusailmaga ja lõpeb mõõdukalt sooja põuaga. Äikest ei ole!

Anonüümne ütles ...

Mööda ! Nädal algab mõõduka sooja ja üksikute väikeste sajuhoogudega kohati. Siis aina klaarub ja soojeneb aga nädalalõpp jälle külm ,et siis uue nädala jooksul jälle soojeneda. Seega kellel puhkus sellel pole viga aga kes tööl seda ilm narrib.

Anonüümne ütles ...

Kliima soojenemise pooldajatel soovitan vaadata jää massi graafikut ja küsida endalt ,et kus see jää küll tuleb ?
https://www.dmi.dk/en/groenland/maalinger/greenland-ice-sheet-surface-mass-budget/

Jüri Kamenik ütles ...

Kahjuks palju teha jah, nt ettevõtet laiendada (tellimusi nii palju, et ise kõike ei jõua) ja see neelab palju aega. Ülikoolis on tarvis artikleid kirjutada.
Loodetavasti saabub selle nädalaga rahulikum aeg. 100% ilmaprognoosi koostamine on väga ressursimahukas tegevus.

Anonüümne ütles ...

Keegi prognoosis siin paar kuud tagasi korralikku äikesesuve. Seda ei tule. Neljas järjestikune igav suvi jätkub.
Järgmine lauspadukas tuleb alles augustis, arvestades, et viimati oli 1. mail enne hiljutist ehk poolteist kuud tagasi. Järgmine seega uuesti pooleteise kuu pärast ehk.

Anonüümne ütles ...

Algav põud pole ajutine, vaid kestab harvade tolmu kinnilöövate vihmade saatel kenasti umbes 9. augustini.

Anonüümne ütles ...

Jah prognoosisin Jüripäeva järgi ja ootan juba isegi pikisilmi millal äikesed algavad. Veel jõuab aga kui lähema kuu jooksul midagi ei toimu siis tõesti ajab ennastki masendusse ,et miks äikesed kaovad ja just nüüd.

Jüri Kamenik ütles ...

Nii äikeselisele aprillile nagu nüüd oli, äikeselist suve ei järgne (või tulevad need äikesed alles augustis nagu juhtus mullu?). Eks see aprilli äikeselisuse ja suve iseloomu vaheline müstiline seos kehtib (kahjuks).
Et siis tüüpiline sajuperiood saigi selleks korraks läbi?

Mis veel puudutab neid ilmateateid, siis isegi Maa Elusse, ilm.ee reedesse ilmateatesse jms läheb omajagu aega, aeg-ajalt on vaja asendada http://ilmake.www.ee/ Marko Kaasikut, kuid enda nime sinna vist pole kordagi pandud, rääkimata siis arvukatest tellimustest ettevõttele.

Anonüümne ütles ...

Jäämass näitab seda, et rohkem sademeid ja rohkem sademeid näitab, et on rohkem soojust ehk planeedipinnatemperatuur tõuseb. Seega see on ajutine nähe, et siin ja seal rohkem jääd on. Sama teema on Antarktikas.

Anonüümne ütles ...

Jah kui jäämass suureneb suureneb ka albeedo ja rohkem kiirgust peegeldub tagasi. Paneme siia juurde ka veel selle ,et päike mõttelise osa tuhmistub ja ei imesta kui juba 5 aasta pärast ei saagi suve jooksulgi üle jäämere laevadega.

Anonüümne ütles ...

Veame kihla ,et ka järgmine aasta on jäämassi graafikud arktikas kui ka antarktikas pigem keskmise lähedal kui 2012 joone lähedal ja loodeväila ei avata ka järgmine aasta

Anonüümne ütles ...

Aasta keskmised temperatuurid Maal aga pole mõne aja jälle õiged sest algamas on ilmselt üsna tugev El nino. See looduslik tsükkel ajab muidugi mõne soojenemisteoreetiku jälle keema ,et näe soojeneb ju aga 2019 lõpuks on jälle vaikus.

Jüri Kamenik ütles ...

Ilmateenistus lubab sügiseselt tormist ja sajust ilma.

Anonüümne ütles ...

Sajus kahtlen, aga jahedus ja tugev tuul on küll tulemas.

Anonüümne ütles ...

Igasuguste pikemaajaliste prognooside (nädal ja edasi) puhul olen viimasel ajal tähele pannud, et kui ennustatakse jahedat ja tuulist ilma, siis kipuvad need prognoosid suht kindlalt täituma. Kui aga ilusat ja kuuma, või ka äikeselist, siis suure tõenäosusega kas pöörab ilma vastupidiseks või siis paremal juhul lükkub prognoositav mitmeid päevi edasi.

Jüri Kamenik ütles ...

Väga kummaline! Ju mudelid on vahetanud siis klastreid ...

Anonüümne ütles ...

Täpselt ja nii on olnud juba aastaid. Külm paneb veel tempot juurdegi teinekord.

Anonüümne ütles ...

Juuli algus tuleb suht sarnane 2013. aasta juuli lõpupoolega, mil samuti algul oli tsükloni mõjualas sügisene ilm, pärast mida saabus põhjast ja kirdest soojus, kuna tsüklon jäi paikseks ja soojus jõudis kaarega tagasi.

Nüüd tundub 2. juulil samamoodi minevat.

Anonüümne ütles ...

Tahad näha ,et see soojus nihutatakse pikkamööda Soome suunas. Meil tuleb aga lihtsalt pilves ilm

Jüri Kamenik ütles ...

Jah, mine sa tea, mis sest kirdekuumast saab. Igatahes 29. juunil saab suvekuumus mõneks ajaks otsa.

Anonüümne ütles ...

Ega see reede hommikune sadu mis Põhja-Eestisse jõuab Soome kohalt mingi äiksega ei või tulla? Nii suur temperatuuride vahe on elu jooksul näidanud, et võiks ju tulla. Ütluski ju et nüüd müristab ilma külmaks. 27 pealt 13 peale on ikka tuntav vahe :D. Iseenesest Ilmateenistus äikese eest ei hoiata, aga jällegi elu on näidanud, et kui Ilmateenistus jätab hoiatamata, siis tuleb naq “välk selgest taevast” üllatusena :D

Jüri Kamenik ütles ...

Nii ja naa. Mingit erilist äikeseohtu küll ei paista, aga postituses on see pisikenegi siiski ära mainitud (20%). Kui oleme mudelipõhised, siis ainult seda vaadata: http://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=1&model=arp&var=11&time=0&run=12&lid=OP&h=0&mv=0&tr=6.

Anonüümne ütles ...

Muide ICON ei tunnista seda kirde poolt soojenemist. Selle järgi soojal päris pikk paus peale tänast.

Jüri Kamenik ütles ...

Jah, erilist temperatuuritõusu ei oota, seetõttu on postituses sünoptiku vastav hoiatus.

Anonüümne ütles ...

Sai just õuest tuldud ja siin Kagu-Eestis on rohutirtsude/ritsikate siristamist kuulda nagu tavaliselt augustis.

Jüri Kamenik ütles ...

Jah, loodus on helde – kõik on kuu aega varasem. Seda juhtub ikka sajandis paar korda.

Anonüümne ütles ...

Huvitav ,et mida lähemale juuli tuleb seda "külmem" NOAA prognoos juuliks on ? Ei tulegi enam mitmepäevaseid kuumalaineid ?

Jüri Kamenik ütles ...

Hommikul äratas korralik pikne Laagris üles, see oli enne kl 6.

Anonüümne ütles ...

Kaldun ka miskipärast arvama, et tänavu juulis jäävad domineerima pigem jahedad ja kuivad ilmad põhjast ja kirdest. Vahepeal kui õhumassid jõuavad soojeneda, tuleb ehk ka lühiajalisi 23-24 kraadiseid perioode, aga siis saabub kirdest jälle külma õhku. Mai oli see aasta väga soe ja kuna loodus otsib tasakaalu, siis pakun et nüüd tuleb selline pikem, jahedam periood. Pigem panustaks kuumalainetele juuli lõpupoole või augusti alguses, kui üldse.

Anonüümne ütles ...

https://www.yr.no/place/Ukraine/Kiev_oblast/Fastiv/hour_by_hour.html
Muljetavaldavad prognoosid Kiievi kanti ...

Jüri Kamenik ütles ...

Jah, Einar teatas, et kohutav must pilv läks üle Osessa (seal oli 35 kraadi olnud). Aga sadu ega äikest polnud.

Jüri Kamenik ütles ...

Odessa*. Mis oligi kummaline - sadu ega äikest polnud ja ilm jäi samaks.

Laagris sajuta ja tuuline (sooja 18 kraadi, Otepääl vaid 9,5 kraadi).