Kommentaariumi link
12. augusti äikesest ja hiidrahest tegi ülevaate Kairo:
http://loodusvaatleja.blogspot.com/2015/08/suure-kuumuse-ara-minekut-saatsid.html
Vesipüks (meenutab tolmukeerist vee kohal):
http://www.virumaateataja.ee/3292375/tabamus-vesipuks-naitas-end-lahedalt. See on jäädvustatud 31.07.2015.
Astronoomiahuviliste XX kokkutulek (2015) Parksepas, kuhu kutsuti mind loengut pilvedest pidama: ”Pilved – meie igapäevased kaaslased”. Slaidid on kättesaadavad ja vaatamiseks:
http://www.upload.ee/files/5134814/Pilveloeng_parksepa2015.pptx.html
16. augustil jätkus Teravmägede lähistel püsiva antitsükloni mõjul esialgu päikeseline ilm, kuid Venemaal oleva teise õhumassi pilved (kihtrünkpilved) jõudsid pärastlõunal Ida-Eestisse.
Öösel oli iseäranis soe rannikualadel – isegi üle 15 °C, kuid sisemaal langes alla 10 °C. Päeval oli soojem ilm Lääne-Eestis (kuni 23 °C), sest tuul oli enamasti kirdest ja ida pool jaheda õhumassi mõju tugevam. Idas oleva külmema õhumassi tõttu on praegu Eesti kohal isobaarpinnad ja tropopaus madalamal kui eelnevatel või järgnevatel päevadel.
Selle aasta virmalised tabatud Vasalemmas 16/08/2015 kell 12:12 AM. Kaarel Virroja foto
15. augusti päikeselist ja vaikset ilma põhjustas Teravmägedel tugevnenud antitsüklon. Kuigi tegu on jaheda antitsükloniga, siis selle lõunaservas oli õhumass mõnevõrra soojem ja õhutemperatuur tõusis valdavalt üle 20 °C, Pärnus koguni 24 °C-ni. Rünkpilvi oli rohkem Ida-Eestis (ilmselt sukelduja mõju).
Antitsüklon triivib tasapisi lõuna poole, mistõttu enamasti selge ilm püsib, aga õhumass võib Venemaale sukeldunud tsükloni mõjul jaheneda. Seega jääb maksimaalne õhutemperatuur päeviti 20 °C ümbrusse, kuid öösel võib langeda kohati 5 °C-ni (5-kraadine isoterm Eesti kohal).
Nädala jooksul võib oodata antitsükloni tulekut otse Eesti kohale. See tähendab vaikseid ja selgeid ilmu, aga ka aeglast õhutemperatuuri tõusu.
Tekkinud antitsüklonaalne blokeering võib kesta septembrini ja lõppeda suure kuumusega (augusti lõpus ja septembri alguses vähemalt 25 °C).
Põhjast tasapisi lõunasse liikuv antitsüklon hoiab ilma pikka aega kuiva ja enamasti selge (DWD).
14. augustil hoidis Läänemerele jõudnud antitsüklon ilma päikeselise ja vaikse. Öösel võis põhjakaares silmapiiril näha polaarmesokaid. Päevane õhutempeatuur ulatus mitmel pool veidi üle 20 °C.
Sarnane ilm püsib veel umbes ööpäeva, siis ilmselt veidi jaheneb ja võib olla tuleb ka pilvi juurde, kuid olulist sadu pole ette näha. Uuesti läheb tasapisi soojemaks 20. augusti paiku.
Diana Laht. Nii nüüd on mul ka helkivatest ööpilvedest käsi valge. 14.08.2015 Soome,Vaasa
Täiendatud rahe osas! 13. augustil jõudis Eesti kohale uus antitsüklon, mis tõrjus kuuma ja lämbe õhu idapiiri taha. Äikest oli veel ööselgi Eesti lõunapiiril, hiljem Lätis ja Venemaal.
Saabunud palju jahedamas ja kuivemas õhumassis selgines ilm öö jooksul. Päeval arenes rünkpilvi, mõni neist arenes ka rünksajupilveks ja tõi Lõuna-Eestis pisut hoovihmagi kaasa, kuid valdavalt oli siiski päikeseline ja vähese või vahelduva pilvisusega ilm. Loodetuul tugevnes. Sooja oli 20 °C ümber.
Antitsüklon tuleb Eesti kohale. Seetõttu tuul nõrgeneb ja ööd muutuvad jahedamaks, kuid päevad taas veidi soojemaks, sest õhumass soojeneb veidi. Siiski on vähetõenäoline, et õhutemperatuur kuskil üle 25 °C tõuseks.
Loode-Venemaale on oodata sukelduvat tsüklonit. See veab enda tagalas arktilise õhumassi Venemaale. Kuna tõenäoliselt on oodata praeguse antitsükloni nihkumist põhja poole või tekib uus Teravmägedel, siis selle lõunaservas on soodsad tingimused jahedama õhumassi jõudmiseks Läänemere idakaldale. Sellisel juhul on järgmine nädal jahedam: öösiti ilmselt alla 10 °C ja päeval alla 20 °C, kui 5-kraadine isoterm jõuab kohale. Uut soojenemist võib loota 20. augusti paiku.
Kommentaar hiidrahe kohta. Selline rahe tekib vaid eriti tugevate tõusvate õhuvoolude korral (30 m/s, võib olla isegi rohkem). Tingimused selleks on ilmselt väga kõrge CAPE (vähemalt 1500-2000 J/kg) ja madala LI (-4 ja vähem) korral, kusjuures see energia peaks vabanema äkitselt. 12. augustil näis, et nii oligi – kuni hilise pärastlõunane valitses inversioon, mille tunnuseks oli piirkihi-rünkpilvede puudumine, aga kõrgrünkpilvede tugev areng selle kohal. Ida-Eesti jäi õhtuni Venemaa antitsükloni lääneserva, kus valitses kuuma ja niiske õhu juurdevool (advektsioon), hoides inversiooni. Õhtupoole aga lähenes läänest madalrõhulohk, see muutis tuulevälja (konvergents), mis andis tõuke konvektsiooni arenguks, küllap oli selleks ajaks inversioon ka nõrgenenud. Sondeerimisandmeid Ida-Eesti kohta otseselt pole võtta, aga sama õhumassi kohta võib vaadata
Velikije Luki andmeid – juba öösel oli CAPE 600 J/kg ümbruses, kuid päevase soojenemise tõttu ilmselt märksa enam.
Veel on arvatud, et sellist hiidrahet pidid põhjustama ülirünksajupilved (supercell), mis tekivad tavaliselt väga kõrge CAPE ja tugeva tuulenihke tingimustes. See oli võimalik, kuid mingeid tõendeid või kinnitusi nt radariandmetest saanud ei ole. Peamiseks tõendiks ongi hiidrahe.
Veel üks link:
http://nagi.ee/photos/ukskomauks/sets/397705/
Golfipalli suurused rahekamakad Tartumaal, Lähtel 12.08.2015. Mikk Paasi foto
Suur rahe Tartumaal, Lähte kandis. Nende suuremate rahekamakate läbimõõt oli hinnanguliselt 4-7 cm. Kerli Villakovi foto
Hiidrahest 12. augustil. 12. augusti õhtu tõi mitmele poole Lõuna- ja Ida-Eestisse hiidrahe, millest ka vastav teema:
http://rahvahaal.delfi.ee/news/pildid/lugeja-fotod-louna-eestis-sadas-maha-pirakaid-raheteri?id=72197035. Hiidrahe läbimõõt oli kohati üle 5 cm ja seda sadas näiteks Saadjärvel, Lähtel, Varal ja Laeval. Pealtnägijatest keegi ütles:
Uut infot, Lähte vahel on uuematel autodel klaasid puruks ja katused nagu muna restid.... Kuulsin nii, kohe lähen jalutama ja vaatan ise ka...
Üks tuttav kirjutas:
sugulane saatis pildi tartu lähedalt, seda autot tabas tunduvalt suurem kui 4cm läbimõõduga rahetera, ütles, et umbes 6-7mm sügavune mõlk on ja pildilt näha ka, et üks 5-6 cm läbimõõduga tera tabas. ise ütles, et kalkunimuna tuli taevast alla.
Kairo:
Uus postitus minu leheküljelt, 12. augustil sadas põhiliselt Tartumaal ja Viljandimaal golfipalli suurust rahet. See äikesega kaasnenud nähtus on igatahes võimas, aga sellega kahjustused küll head ei olnud. Eks igal asjal on enda plussid ja miinused. https://www.facebook.com/eestimaaloodus/photos/a.451196061581053.108321.451193421581317/1026234097410577/?type=1&theater
Päev möödus Tartus, kus midagi erilist ei juhtunud ja äikest oli minimaalselt, kuid kogemus oli siiski väga ebatavaline. Umbes kella 10ks hommikul tihenes järsult somp ja arenema hakkasid kõrgrünkpilved. Neid oli väga palju ja mõned neist tohutult suured, kuid paari tunniga jälle vähenesid. Üllatas agressiivne lämbus, mis nii mõnegi inimese võttis siruli (neid inimesi oli linna peal ja servas päris palju näha). Ka endale ei meenu minevikus midagi sarnast. Ilm muutus alles kella 18 paiku, kui läände ja loodesse ilmusid äikese-kiudpilved. See oli Viljandist Jõgevani ulatuv äikesevöönd. Mingil hetkel kadus järsku päike ühe alasi taha. Üsna hulk aega hiljem lähenes tume pilveserv, mis oli lõpuks muljetavaldav, aga äikest kaasa ei toonud, ainult tuule suuna muutuse ja mõningase jahenemise. Seejärel hakkasid arenema rünkpilved igas ilmakaares. Need olid kõik väga suurejoonelised ja mõned neist näisid olevat ka äikesega rünksajupilved, kuid esimesed välgud ilmusid alles kella 20 paiku (kaugel ja väga hõredalt, võib olla mõnes teises Tartus osas kogeti muud). Hoovihma hakkas sadama kell 20.40, kuid see polnud kuigi tugev ja äike jäi rohkem lõuna ja kagu poole mõnede üksikute välkude ja müristamisega. Seejärel ilm paranes.
Kui vaadata äikese levikut välkude järgi:
http://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20150812, siis paistab silma see, et Tartu jäi täpselt äikesevabasse vööndisse. See koridor algas Võrtsjärvest lääne poolt, kulges üle järve ja Tartu Peipsini. See on tüüpiline juhtum, et mingil põhjusel äike Tartu kohale ei tule, aga võib olla üsna lähedal, nii et läheb lähiäikesena kirja. Äikese tulekuks soodne suund on põhjakaar, kuid sealt tuleb äike väga harva, sest tavaliselt tuleb äike ikka lõuna- ja läänekaarest. Siiski, 9.06.2014 oli juhtum, kui äike tuli põhjast ja otse Tartu kohale, kusjuures tegu oli tugeva äikesega, igatahes tugevuselt mitte võrreldav nüüdse juhtumiga.
Keskpäevaks ilmus taevasse rohkelt ja väga suuri kõrgrünkpilvi.
Pärastlõunal nende suurus vähenes.
Mõneks hetkeks kadusid pea täiesti, aga näha võis siruli inimesi. Somp (niiskusest) oli pidevalt eriti tugev.
Jõgevani ulatuv äikesevöönd ilmus kella 18 paiku nähtavale.
Selline nägi Lähtele jm hiidrahet kaasa toonud pilv vaatevälja ilmudes.
Sel hetkel sadas Laeval hiidrahet. Üllataval kombel polnud näha välke ega kuulda müristamist (mõned teatasid, et siiski nägid või kuulsid midagi).
Pilv eemaldudes. Kaasa tõi tuule suuna muutuse ja mõningase jahenemise. Kuskil linna piires poetas ka paar piiska.
Seejärel ilmusid muudes ilmakaartes tohutud rünkpilved.
Ehkki majesteetlikud, oli kuulda sellest pilvest vaid üht müristamist ja üht välku müristamisega.
Vaade Võru poole. See pilv tõi Võrru, Räpinasse ja Mõnistesse eriti tugeva äikese. Tartusse oli kuulda kahte müristamist.
Huvitav pilve alaosa. Sealt kostus üks üsna nõrk müristamine.
Kell 20.40 jõudis kohale hoovihm. Kaugemal lõunas ja kagus oli näha ka üksikuid välke, aga see äike eemaldus kiiresti itta. Sademeid andis alla 2 mm.
12. augustil kujundas ilma nii Venemaale taganenud antitsükloni lääneserv kui merelt lähenev madalrõhulohk külma frondiga. Päev algas enamasti päikeseliselt ja väga soojalt: juba kl 10ks oli sooja enamasti 20...25 °C. Üsna ruttu arenesid Lõuna-Eestis kõrgrünkpilved ja tekkis eriti tugev somp suurest niiskusest.
Troopilises õhumass on oodata õhutemperatuuri tõusu kohati ilmselt üle 30 °C (Kagu-Eestis, kuhu ulatub 15-kraadine isoterm), sest ilm on tuulevaikne (viimati kui näis, et tuleb 32 °C, oli tuulisevõitu, kuid tuul segab õhku ja nii on maapinna lähedal jahedam kui vaikse ilmaga võiks olla). Äikesevõimalus on suur eeskätt Lõuna-Eestis, õhtul aga eriti just Ida-Eestis. Ka Ilmateenistuse prognoosis on öeldud:
Peipsi järv. Muutliku suunaga tuul 2-7 m/s, äikese korral võib olla tugevaid puhanguid. Laine kõrgus kuni 0,5 m. Sajab hoovihma, võimalik äike ja õhtul võib sadu olla tugev. Nähtavus mõõdukas. Õhutemperatuur on 24...26°C (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/4-oopaeva-prognoos/). Kui äikesed hakkavad arenema, siis ilmselt pärastlõunal või õhtupoolikul, kui maapind on maksimaalselt soojenenud ja merelt jõuab lohk niiskema õhuga Eesti kohale (täiendus kl 17: äikesed tekkisid vööndina kl 16-17 vahel Viljandimaa, Järvamaa ja Jõgevamaa kohal).
Pärast lämbe õhumassi lahkumist tuleb edelast uus antitsüklon, mis toob mõõdukalt sooja ilma. Aga ilmselt põhjatsüklon või õigemini sukelduja toob Venemaale arktilise õhumassi. Kuna Teravmägede lähedal on oodata teise antitsükloni tugevnemist, siis uue prognoosi järgi peaks see külm õhumass ka Eestit puudutama. Seetõttu pärast seda nädalat enam 25 °C ei ole oodata.
Lõõskavalt kuum hommik Tartus
11. augusti ilma määras itta taganenud antitsükloni lääneserv. See tõi Eesti kohale kuuma ja niiske õhumassi: mitmel pool pool oli kastepunkt üle 15 °C ja õhutemperatuur üle 25 °C.
Järgmiste päevade prognoosi osas muutusi ei ole. 12. august tuleb kuum ja ilmselt kohati äikeseline, seejärel läheb jahedamaks.
Janek Pärn kohas nimega Simuna, Lääne-Virumaa: 2015.08.10.Hommikul oli meil päris udune.
11. augusti õhtuselt satelliidipildilt on näha eriti kuuma ja niiske õhumassi piir sumestatuse järgi. Sellega võib seostada oodatavaid äikeseid (http://www.sat24.com/en/bc?ir=false).
Ilmakaardil vastab õhumassi edasitungi piirile soe front (DWD).
10. augustil määras ilma Läänemerelt aeglaselt itta liikuv soe antitsüklon. Hommikuks tekkis mitmel pool udu, kuid see hajus päeva jooksul ja ilm muutus päikeseliseks, alles õhtul ilmus rohkem ülemise ja keskmise kihi pilvi. Sooja oli vaikse ilmaga enamasti 20...26 °C.
Antitsüklon jõuab Venemaale, mistõttu selle lääneservas hakkab tuline õhumass põhja poole liikuma. Seetõttu on oodata ka soojemat ilma. Kõige kuumemaks võib ilm osutuda 12. augustil, kui Eesti kohale ulatub 15-kraadine isoterm. See võib tuua mõnel pool taas 30 °C. Äikesevõimalus suureneb juba öösel.
Nädala teine poole on uues antitsüklonis jahedam, aga päeviti enamasti ikka üle 20 °C soe, öösiti 10 °C, kohati vähem, rannikul rohkem. Kuumus võib tagasi pöörduda kuu keskpaigas ja hiljem.
Vasalemma - 08.08.2015. Kaarel Virroja foto
Alustuseks kommentaar
Merike Merilainilt: Lõpuks ometi elame suvises ilmas. Alles kolmapäeval jõudis ööpäeva keskmine õhutemperatuur praeguse aja normaalsesse seisu. Ja neljapäeval kihutas Lõuna-Eestis juba tavalisest mitu kraadi kõrgemale. Aga ongi nii vaja, sest loodus peab oma optimaalse kätte saama, et sügiseks oleks valmis nii saagid kui inimolendid (täispikkuses: http://ilm.ee/?514070).