kolmapäev, 30. aprill 2014

Jahe mai algus

6. mai öösel sadas peamiselt Ida-Eestis vihma, lörtsi ja lund. Päev tuleb jätkuvalt jahe, kuid sajuhooge enam nii laialdaselt ei olnud, sest idapoolse tsükloni mõju väheneb. Sisemaal siiski arenesid konvektsioonipilved ja vähemalt kohati tuli hoogsademeid.
7. mai võib üsna kuiv ja vaikne olla. Ilm läheb pisut soojemaks (kohati võib üle 10 kraadi tulla). 8. mail on oodata läänepoolse tsükloni mõju suurenemist: pilvisus tiheneb ja läheb sajule. Põhja- ja loodetuule asemel on ida- ja kagutuul. Soe õhumass jõuab lõplikult kohale ilmselt 9. mail, kui sooja tuleb juba mitmel pool üle 15 kraadi. Üsna soe ja niiske ilm püsib läänetsüklonite toel ka järgnevatel päevadel.

Kuna plaanis on avada meteoroloogia huviring Tartus, siis selline eelteade: 
!Kallis õpetaja, kui oled märganud oma õpilaste seas tõelist huvilist, siis anna talle võimalus ja edasta meie kutse ringi kandideerimiseks.

Anna oma õpilasele võimalus!

METEOROLOOGIA HUVIRING
Eestis ainulaadne võimalus tutvuda ja tegeleda meteoroloogiaga alg- ja kesktasemel.
Alates septembrist avab Erahuvikool HuviTERA ILMAVAATLEJATE RINGI, kuhu ootame õpilasi alates 7. klassist. Kuna avame vaid ühe rühma, kuhu mahub kuni 12 huvilist, siis on võimalus osaleda vaid kõige suurematel asjahuvilistel, kes tunnevad huvi või tahaksid rohkem teada atmosfäärist ja seal toimuvast. “Ilmavaatlejad” kohtuvad kord nädalas ringitunnis (Tartus HuviTERA koolis), millele lisanduvad välisvaatlused (Tartus või Tõraveres), väljasõidud ja külastused põnevatesse meteoroloogiaga seotud asutustesse ja vaatlusväljakutele.
Ringi juhendab Jüri Kamenik ja Sven-Erik Enno.

Kui oled huvitatud, ringis osalemisest või lihtsalt Tõraveres toimuvast,  siis saada kiri oma nimega aadressil: anne@huvitera.ee. Kirja ootame hiljemalt 30. mail 2014.
10. juunil toimub tutvustav väljasõit Tõraverre, kus toimub vaatlusjaama ekskursioon Ain Kallise juhendamisel ja kohtume juhendajatega ning saame osa üliõpilaste välipraktikast.
Täpsema ajakava saadame registreerijatele vastamisel.

AJAKAVA Tõraveres (ettepanek, võib muutuda):
Saabumine: 12.00
Ekskursioon: 12-13
Tutvumine juhendajatega (Jüri kamenik ja Sven-Erik Enno): 13.00-13.30
Praktiline töö (Kevin Varzin Rakverest): 13.30-14.00
Tutvumine üliõpilaste tööga vaatlusväljakul: 14.00-15.00
Lõpetamine: kl 15-16

5. mai öö hakul ilm selgines paljudes kohtades ja kohati langes seetõttu õhutemperatuur alla 0°C. Vastu hommik tihenes kohati pilvisus ja tuli sajuhooge. Hiiumaal sadas hommikul isegi lund ja tekkis lumikate. Seevastu ida pool algas hommik (üsna) päikeseliselt, kuid jahedas ja niiskes õhumassis arenesid päeva jooksul taas konvektsioonipilved, millest tuli hoogsademeid. Seda soodustas ka idapiiri taga süvenev tsüklon, mille lohk ulatubsEesti kohale.
Viimastel päevadel on tulnud teateid, et lennujaamades on välk tabanud lennukeid. Ilmselt on välgu vallandanud lennukid. Ilma nendeta oleks tegu olnud välkudeta ehk latentse äikesega, mis tähendab, et välgu tekkeks on tõenäosus kõrge, kuid see tekib vaid mingi häiringu või soodustava asjaolu tagajärjel. Lennujaamades on selleks õhku tõusvad või maanduvad lennukid.
Nädala keskpaigas on oodata Läänemerele läänetsükloni lohku või osatsüklonit, mis kannab endaga sooja ja niisket õhumassi. Seega saabub soojem ilm ilmselt pilves ilma ja vihmasajuga. 9. või 10. mail on oodata juba paljudes kohtades sooja üle 15 kraadi ja endiselt püsib äikesevõimalus.

4. mai öösel läks sajule, kuid sadu oli võrdlemisi katkendlik, mitte ühtlaselt suurel alal. Päeval jätkuvad sajuhood ja külmas õhumassis võib tulla nii lörtsi, lund kui lumekruupe.
Jahe ja ilmselt sajuhoogudega ilm püsib veel mitu päeva. Suurem muutus õhutemperatuuris on tulemas nädala keskel, kui läänetsükloni lohk sooja õhumassiga jõuab Läänemerele. Sooja frondiga seotud sadu võib-olla üsna märkimisväärne (üle 5 mm ööpäevas). Nädala lõpus (10. mai paiku) on olemas äikesevõimalus.

3. mai algas samuti päikeselise ilmaga, kuid külma ja üsna niiske õhumassi, päikese tugeva soojendava mõju ning loodest läheneva lohu mõjul arenes üsna tugeva konvektsioon ja vähemalt sisemaal tuli mitmel pool hoogsademeid (lörtsi, lund, lume- ja jääkruupe). Õhtupoolikul ilm paranes lühikeseks ajaks, kuid õhtu jooksul tihenes pilvisus alates Lääne-Eestist ja hakkas sadama.

Öösel-hommikul liigub üle Eesti osatsüklon, http://www.ilmailusaa.fi/index.html#id=swc#map=scandinavia#level=SWC.

4. mail jätkub tsüklonaalne areng Eesti kohal, mistõttu sademeid on laialdasemalt ja need on ilmselt tugevamad. Kuna õhumass on jätkuvalt väga külm, siis võib tulla tahkeid sademeid.
Nädala keskel tekkiv ja põhja liikuv lõunatsüklon jääb Eestist siiski kaugemale. See soodustab arvatavasti vaid hoogsademeid ja tugevat tuult.
Suur läänetsüklon toob juba nädala pärast palju soojema ilma oma idaservas kohale.

2. mail jätkus jahe ilm. Kuna õhumass oli üsna niiske ja päike soojendas aluspinda üsna tugevalt, siis arenesid konvektsioonipilved, millest tuli hoogsademeid (lörts, lumi, lumekruubid). Tuul jäi nõrgemaks ja oli loodest.

Pärastlõunal liikus põhjarannikule rünksajupilvede vöönd,  http://www.emhi.ee/inc/other/radaripilt.php?j=har&v=1

Järgmiste päevade jooksul tugevneb tsüklonaalne mõju uuesti, kuid Eesti jääb külma õhumassi. Seega on sademete tõenäosus suur, sadada võib nii hoovihma, hooglörtsi kui rahet (või jääkruupe). 5.-7. mail jääb Eesti ida poolt põhja suunduva lõunatsükloni serva, mis toetab vähemalt sisemaal hoogsadusid. Tuul võib-olla üsna tugev.
Alles pärast 7. maid selle lõunatsükloni mõju väheneb, ilm paraneb ja hakkab soojenema. 20-kraadist sooja enne 10. maid pole loota.

1. mail osutus õhumass piisavalt külmaks, nii et sulamispiir madaldus kohati aluspinnani ja paiguti üle Eesti sadas lörtsi. Mõnel pool arenesid rünksajupilved ja sadas tugevat hoovihma või hooglörtsi, Tõraveres registreeriti ka rahet. Helsinkis oli äikest. Õhtul tugevnes tsükloni tagalas tuul (puhangud kuni 22 m/s). Sooja oli 4...9 kraadi.
4.-7. maiks on prognoositud lõunatsükloni saabumine. Ilmselt jääb Eesti selle külma lääneossa, kus sademete korral on samuti lörtsi või lume võimalus.

Põhja-Ameerika idarannikust üle Gröönimaa lõunatipu, Islandist lõunapoolt kuni üle Lõuna-Skandinaavia, Läänemere, Baltikumi ja Venemaa lookleb polaarfront, millest põhja poole jääb varakevadine ilm, lõuna poole juba suvine ilm. Polaarfrondil olevad lained on tsüklonid, http://ilmatieteenlaitos.fi/saa-ulkomailla.


Soome lennumeteo kaardil on näidatud väike aktiivne tsüklon, mis liigub üle Eesti. Tähele võiks panna tropopausi erinevat kõrgust tsükloni ümbruses: Eesti kohal asus öösel lennutasandil 370, aga tsüklonist põhjas kõigest lennutasandil 190. See on vastavalt umbes 11,3 ja 5,8 km ehk tropopausi kõrgus varieerus väikese maa-ala kohta mitme km võrra. 
Suurem tropopausi kõrgus viitab soojemale õhumassile, sest seal on isobaarpinnad kõrgemal kui külmemas õhumassis. Selline suur isobaarpindade kõrguste erinevus tekitab termilise tuule, mille üheks väljendusvormiks on näiteks jugavool, see on paksu halli noolega siin ilmakaardil ka märgitud, http://www.ilmailusaa.fi/index.html#id=swc#map=scandinavia#level=SWC.


Koerailma näitas juba 12 h ette kiudkihtpilved halodega (30.4. õhtupoolikul Laagris).


1. mail Põhja-Lätis (Nausküla kandis). Pärast külma frondi üleminekut ilmusid võimsad kihtrünkpilved.

30. aprillil vahetub kogu Eestis õhumass palju külmema vastu: kui veel täna võib lõunapiiril sooja olla kuni umbes 15 kraadi, siis järgmistel päevadel jääb maksimum ilmselt kõikjal madalamaks. Selle põhjuseks on Venemaale sukeldunud põhjatsüklon, mille lääneservas jõuab arktiline õhumass Läänemereni.
Soe õhumass ei tagane eriti kiiresti. Seetõttu areneb õhumasside piirialal osatsüklon, mis liigub 1. mail ilmselt üle Eesti ja võib sel ajal muutuda iseseisvaks. See toob arvatavasti laialdase saju (igal juhul rohkematesse kohtadesse kui möödunud külm front). Ilmateenistus on külmema õhu sissetungi tõttu pidanud oluliseks mainida ka lörtsi võimalust. 
Külm õhumass püsib niikaua, kuni Eesti satub mõne tsükloni ida- või põhjaserva või antitsükloni (harja) teljest lääne poole, sest alles siis tekivad eeldused soojema õhumassi kohalejõudmiseks. Teine variant oleks väheaktiivsesse baarilisse välja jäämine, sest sel juhul hakkaks külm õhumass soojenema.

Euroopa mudeli prognoos 1. maiks, http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html.

HIRLAMi sademete prognoos Eesti koha 1. mai hommikuks, http://www.emhi.ee/?ide=19,394,416,1183.

115 kommentaari:

  1. kas sul pole mitte viga? minuarust peaks harja telg ikka läände jääma, et külm õhumass püsiks.

    seniks aga loodame, et läheb tõesti nii!
    http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn1328.gif

    VastaKustuta
  2. Õnneks pole tekkivat gröönimaa blokeeringut vaid 8.mail läheb ilm taas soojaks.

    VastaKustuta
  3. Ei tohiks olla viga - põhja-lõunasuunalise telje korral on nii, et kui see jääb ida poole, siis on õhu liikumine lõunast põhja, aga kui lääne poole, siis põhjast lõunasse. Antitsüklonites ja sellega seotud baarilises väljas liigub õhk ju ikka päripäeva, mitte vastupäeva, nagu tsüklonites. Siin on harja/antitsükloni telg lääne pool ja õhk liigub põhjast lõunasse: http://www2.wetter3.de/Archiv/GFS/2014042312_0.gif, vt ka tuule suunda: http://www.emhi.ee/index.php?ide=21&ts=1398338515&go=1

    VastaKustuta
  4. kui antitsükloni telg jääb idapoole, siis - nagu ütlesite, et õhuvool on lõunast põhja - ei jää ju külm püsima.

    @ 30. aprill 2014 14:25
    ja-ja, neid soojalaineid oleme varemgi nii kaugele ette näind, kuid selle hetke saabudes on kõik poole rohkem "kokku kuivanud".

    VastaKustuta
  5. Üle nädala täpselt ette ennustada on tegelikult võimatu. Väidetakse küll, et teatud juhutudel võib protsesse pikemalt õigesti ette näha, aga tegelikkuses see ei vasta tõele. Olen viimase poole aasta jooksul prognoosidest pilte teinud ja pidevalt võrrelnud neid. Nädalast ajast pikemad prognoosid on ikka 50/50 täpsusega. S.t et vahel võib tõesti nii juhtuda, kui 10-päevane prognoos osutub 80% tõeks, teisalt läheb aga sama palju mööda. Mina nimetaksin seda "koba peale ennustamiseks", sest täpselt sama suure tõenäosusega võib iga üks ka järgmised jõulud või aastavahetuse ette ennustada. Kui keegi soovib sellele vastu vaielda, siis tehku enne samasugune arhiivivõrldus ja nähku selles ka tõde.

    VastaKustuta
  6. mina nimetaksin seda "huupi ennustamiseks"

    VastaKustuta
  7. Oli valesti jah, nüüd ida asemel lääs. Seda juhtub, kui postitust ei loe uuesti läbi. Igatahes aitäh.

    Teatud juhtudel saab ennustada usaldusväärselt pikemaks ajaks kui nädal ette. Üks sellistest olukordadest on tsüklonite seeria, sest sellel on kindel seaduspära ja ilm on üsna selgelt nädalaks või pikemaks ajaks üsnagi determineeritud. Sarnane võimalus usaldusväärseks pikaks prognoosiks on siis, kui on tegu teatud tüüpi blokeeringuga, sest mõned sellised võivad nädalaid püsida.
    Muidugi, kui sellised juhtumid panna kõikide teiste pikkade prognoosidega ühte, siis võib sellest tekkida vale järeldus, et üldse pole olukordi, kui saab niiviisi pikemaks ajaks prognoosida.

    VastaKustuta
  8. Võrdlus sai tehtud justnimelt temperatuuride põhjal, oleksin pidanud täpsustama.
    Kui ilma "üldiselt" prognoosida(tsüklonite seeriad, blokeeringud jms), siis küll, aga detailsete puhul(lumi või vihm, tuulekiirus, sademete summa, temperatuurid jne) pole see võimalik.

    VastaKustuta
  9. Kas homme võib äikest olla?

    VastaKustuta
  10. ma võin ilma isegi mitu kuud detailselt ette prognoosida - sademed tulevad vihmana, mitte lumena.

    VastaKustuta
  11. Aga äkki juba täna öösel läheb sinu detailne prognoos mööda.

    VastaKustuta
  12. Nii Gismeteo kui yr näitavad praegu 7.maiks tugevat LUMEsadu, sooja 1-2 kraadi. :-(

    VastaKustuta
  13. See lause, mis oli vigane, oli üldse kuidagi halb. Ehk on nüüd pisut rohkem lahtikirjutatult parem.

    Jah, üksikasjade osas muidugi ei saa nii pikalt prognoosida.

    VastaKustuta
  14. Ohoo, see on küll tore vaheldus, kui tugevat lund saame! Kompenseerib selle, mis õigel ajal vajaka jäi :).

    GFS just uuenes ning seegi on loobunud 8. mai soojalainest.

    VastaKustuta
  15. tundub, et põhjaeestis on suurimad sajuvõimalused just homme ja ka 04.05. muudel päevadel peaks siin olema päikeseline, sest tuul on merelt. hirlam miskipärast sellega ei arvesta.

    VastaKustuta
  16. Frontaalsed pilved sõltuvad aluspinnast vähe, tegu pole ju õhumassisisese konvektsiooniga, misjuhul on oluline, kas on meri või maismaa.

    VastaKustuta
  17. Tundub, et kui sel aastal jäi Tartu Suusamaraton lume puuduse tõttu ära, siis ka Tartu Jooksumaraton jääb lumerohkuse tõttu pidamata :D :D :D

    VastaKustuta
  18. Mine sa tea, ehk ongi nii. Eespool oli küsimus äikese kohta. Ei pea seda tõenäoliseks.

    VastaKustuta
  19. Tundub et suurem sadu läheb läti peale

    VastaKustuta
  20. tundub, et sakus jääb äärmuslik tuleoht püsima. sadu pole siiani olnud, kuigi keskööst juba pidi.

    radarilt vaadates ei ole lootus kuigi suur, sest ennustus on risti vastupidi läinud. suurim sadu pidi põhjas olema, kuid radar näitab, et hoopis lõunapiiri lähedal on :D

    VastaKustuta
  21. @ 30. aprill 2014 18:30
    ei läinud, sest pole ju sademeidki.

    VastaKustuta
  22. Sõber ütles, et Raplas tuli lörtsi mitu minutit.

    VastaKustuta
  23. mu isa ütles, et ei tulnud

    VastaKustuta
  24. Me peaksime rõõmsad olema, et 1.-8 mai sellist heitliku ilma lubab tänu millele saab maa kastetud ja tuleoht väheneda.

    VastaKustuta
  25. see maa kastmine oleks võinud olla möödunud soojaga. Praegune jääkülm vihm või isegi lörts ei pane loodust küll kiiremini roheliseks vohama.

    VastaKustuta
  26. ons siis 11. mai ka niivõrd lund, et Jooksumaratoni takistaks. Kust seda aimata saaks ?

    VastaKustuta
  27. ilmateenistus tänaseks:
    "Õhutemperatuur on 8..13, rannikul kohati 5..7°C."

    reaalsus:
    Õhutemperatuur on 2-st kraadist looderannikul kuni 7 kraadini sisemaal.

    VastaKustuta
  28. Taeblas siis mitu tundi lörtsi ja + 1 kella 6 ajal. Mikk

    VastaKustuta
  29. Lörtsist tuli teateid mujaltki. Nt Türi lähedal sadas kl 20 paiku mõned minutid ebatavaliselt laia lörtsi (teade Sven-Erik Enno), Tõraveres rahet: http://www.emhi.ee/?ide=21,540,1074 ja Jõhvist tuli teade kuni 25 m/s puhangutest.

    Eks see jahe ilm muidugi aeglustab looduse arengut. See on pikaajalisest keskmisest mõnel pool üle 2 nädala ees, nüüd jõuab rohkem graafikusse.
    Lõunatsüklon võib tuua lörtsihooge, kuid oleneb, kui kaugelt see lõunatsüklon Eestist möödub. Näide: http://www.wetterzentrale.de/pics/Recm1442.gif

    VastaKustuta
  30. Tallinnas Kadakas sadas ka lörtsi.

    VastaKustuta
  31. @ jüri

    mis puhangutest? emhi vaatlused küll seda ei kinnita.

    VastaKustuta
  32. Loomulikult ei kinnita, see on lihtsalt teade, video: https://www.youtube.com/watch?v=TJXQbFdMhw8&feature=youtu.be, kommentaar: Ivar Uutar üksikud iilid olid kindlasti 20m/s või rohkem, keri näiteks 3.55 vkuskile, ma pidin kahe käega telefoni hoidma, et see minema ei lendaks.

    Selline uudis: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/kaht-finnairi-lennukit-tabas-vantaa-lennuvalja-kohal-valk.d?id=68586659

    VastaKustuta
  33. Nüüd sai vist kogu maa kastetud, õnneks

    VastaKustuta
  34. Tänud, et mu ära kajastasid siin :)

    VastaKustuta
  35. selle vihma üle olen ma ülimalt tänulik, sest selle niiskus aitab päikese abil rünksajukaid tekitada. kuid sakus võib sellest unistada, sest meretuul ei lase pilvedel tekkida - aga ehk hakkab siin loodus tänu päikesele ja niiskusele kiiremini arenema kui lõunas :)

    VastaKustuta
  36. mu kõlarid lähevad läbi - igaks juhuks ei keri 3.55 peale.

    tuule tugevuse mulje oleneb telefoni(kaamera) mikrist. tuule poole suunates muidugi on tormimulje.

    VastaKustuta
  37. kumba uskuda?

    "Pühapäeva (4.05.) öösel on tugevam kõrgrõhkkonna mõju ja saju võimalus on väiksem. Puhub mõõdukas läänekaare tuul. Õhutemperatuur langeb sisemaal ikka 0..-4°C-ni, rannikul jääb plusspoolele. Päeval liigub madalrõhkkond Skandinaaviast üle Läänemere ja selle sajupilved jõuavad Eestisse. Õhk on jahe ja vihma sekka võib ka lörtsi tulla. Tuul vaibub ja on muutliku suunaga, pärastlõunal pöördub idakaarde ning läheb tugevamaks. Õhutemperatuur on 6..11°C."

    http://www.emhi.ee/hirlam/eta/eesti_tuul/eesti_tuul54.png

    VastaKustuta
  38. Heli valjust saab muuta, võib ka heli maha keerata, kui mikrid lähevad muidu läbi.
    See oli lihtsalt video autori arvamus või hinnang.

    VastaKustuta
  39. Kas ka tallinna sademeid oodata, selgitus palun

    VastaKustuta
  40. Rünksajupilved nõrgenevad ilmselt, aga midagi võib pudeneda (lörtsi, vihma või lumekruupe).

    VastaKustuta
  41. mitte ilmselt, vaid seda oli arvata ja ette näha, et kindlasti nõrgenevad.

    VastaKustuta
  42. Kuna rünksajupilved tugevnesid Soome lahe keskosas, siis polnud tegu ilmsega. Tasub ikka ise ka jälgida.

    VastaKustuta
  43. Kas tln on tana veel oodata sademeid? Milal? Selgitus

    VastaKustuta
  44. ei ole. homme 03.05 on suurem võimalus kui oli täna, sest loodetuule asemel on tln-s läänetuul ning tsüklonaalne mõju veidi suureneb.
    ---------------------------------
    jüri, kas 08.05 saabuv soojalaine on kindel või kustub seegi lootus?

    VastaKustuta
  45. Soojenemine on tõenäoline, sest see on seotud suure ja püsiva läänetsükloniga. Antitsüklonitega seotud protsessid kipuvad olema ebakindlamad.

    VastaKustuta
  46. miks nii? tsüklonid peaksid ju just äkilisema loomuga ja ootamatud olema..

    VastaKustuta
  47. Ilmselt on tsüklogeneesiga seonduvat lihtsam prognoosida ja infot on sellest rohkem (rohkem ehk uuritud ka). Otsige Internetist nt antitsüklonite tekkimise ja arengu kohta - palju vähem ja napimalt infot võrreldes tsüklonitega.
    Antitsüklonid ei pruugi alluda juhtvoolule ja nende liikumine võib-olla ettearvamatu, aga tsüklonitega nii ei ole. Sünoptik Helve Kotli on öelnud antitsüklonite kohta, et need on nagu kassid, kes kõnnivad omapead.

    VastaKustuta
  48. Kas täna tlns hoogsademeid oodata, mis kujul? Selgitus palun k :)

    VastaKustuta
  49. Tallinnasse need ilmselt ei ulatu, aga homme tuleb küll sademeid.

    VastaKustuta
  50. Milliseid sademeid oodata homme tlna siis ? Ja u mis kella paiki

    VastaKustuta
  51. Sademeid tuleb Tln-sse siis, kui jugavoolu asimuut jääb 90 ja 250 kraadi vahele. Tuul võib ka nt lõunakagust puhuda, aga nt põhjasuunalise jugavoolu korral ikkagi vihma ei tule.

    VastaKustuta
  52. Täpsustan, et eelpool toodu ei kehti ainult mereefekti ja frontide korral.

    VastaKustuta
  53. sat24 järgi on täna taas just soomes äikest olnud :D

    VastaKustuta
  54. Eestis võite äikest ootama jäädagi, seda enam, kui elate Tallinna ümbruses ;)

    VastaKustuta
  55. küll ootame. siis tulebki korraga ja palju. 09.08 öösel oli viimatise 6 aasta tugevaim öine äike :). ning seda just ainult lääne-eesti saartel, loode- ja põhjaeestis. (sh tln ümbruses)

    vägev valgus- ja bassimäng oli!

    VastaKustuta
  56. Läänest tuleb sademeid ja need jõuavad ka Tallinnasse.

    VastaKustuta
  57. aga need pole ju hoogsademed, vaid laus

    VastaKustuta
  58. Just, tegu on laussademetega. Kui jutt on üldiselt sademetest, siis neid on lähema ööpäeva jooksul ka Tallinnasse oodata.

    VastaKustuta
  59. Kui suure toenaosusega Tallinnas tahkeid sademeid tuleb selle sajualaga ?

    VastaKustuta
  60. kui laus, siis igav, sest äikest ei tule.

    VastaKustuta
  61. kas äikest võib, ka tulla

    VastaKustuta
  62. ei laussajuga ei ole kunagi äikest. kui näed kuskil sõna HOOvihm, siis on võimalus äikeseks.

    VastaKustuta
  63. sat24 järgi on rootsis äike (kl 22 seisuga)

    VastaKustuta
  64. Äikest ilmselt ei tule, aga lörts või märg lumi on võimalik, sest õhumass on selleks piisavalt külm pluss öine aeg.

    VastaKustuta
  65. Tee mis sa teed, aga no näed - sadu ei taha kuidagi Tln-sse saabuda :D radar näitab, et sajualad hajuvad enne Tln-t või tekivad pärast seda alles.

    VastaKustuta
  66. Sademed on kohal: http://www.emhi.ee/inc/other/radaripilt.php?j=sur&v=1.

    VastaKustuta
  67. arvan, et see äikesevõimalus kaotatakse kaartidelt, nagu 22.04 ja 01.05 omadega juhtus.

    VastaKustuta
  68. ja sat24 näitab/näitas, et hommikul oli läti-leedu piiril äike. seega eile oli soomes-rootsis, täna lätis-leedus ja eestis jälle mitte :D

    VastaKustuta
  69. Kas tallinnas ka sajuhood jatkuvad paeval ja eeloleval ool ?

    VastaKustuta
  70. Kas need soome.sajud jouavad pohjarannikule ka

    VastaKustuta
  71. Liiguvad ilmselt liiga aeglaselt ja ei jõua üle lahe.

    VastaKustuta
  72. Aga kas siis tallinna ei tule tana sadu

    VastaKustuta
  73. Paistab jah, et ei tule.

    Siin on varasemalt väide, et laussajuga ei tule kunagi äikest. Tegelikult võib tulla küll. Tõravere vaatleja on kirjeldanud juhtumit mõne aasta eest, kui äikese saatel sadas vaikselt ja ühtlaselt kolm tundi vihma. See vastab igati laussajule.
    Ka endal on selliseid kogemusi. Näiteks joonpagi vms rünksajupilvede vööndi tagalas on piirkond, kus valdavaks on laussademed (stratiform prec. region) ja kus tekib ka välke, vt näiteks siin allpool: http://stormhighway.com/tower.php
    Lisaks võivad rünksajupilved olla kõrgkiht- või kihtsajupilvedesse maskeeritud ehk hoogsademed ja laussademed äikesega on samal ajal.

    VastaKustuta
  74. Aga miks siis tlna sadu ei tule.
    Palun pohjalik selgitus :)

    VastaKustuta
  75. sest õhuvool on mere poolt. niikaua ei tule sadu, kui on taas maa poolt - nagu täna öösel ja hommikul oli.

    VastaKustuta
  76. Millal siis on maa poolt

    VastaKustuta
  77. arvatavasti enne 08.05 mitte.

    VastaKustuta
  78. ja ongi näha, et see suur soe "kuivab kokku" üha enam. küllap ka siis äikesevõimalus.

    VastaKustuta
  79. Tundub et need Soome-Rootsi välgud on lennukite poolt esile kutsutud, sest miks muidu riikide ainus välk just lennukitesse lööb, aga enne seda ja pärast enam midagi?

    VastaKustuta
  80. sat24 näitab soomes üsna kestvat nõrka äikest taas. tundub, et soomes on rünksajupilved tunduvalt võimsamad kui eestis - ilmselt pinnamood siis soosib.

    VastaKustuta
  81. @ 30. aprill 2014 14:49 ja @ 4. mai 2014 12:14

    Teie õnneks või kurvastuseks GFS uusim ennustus seda teed näitabki.

    VastaKustuta
  82. Kuidas homme Tallinnas ?
    Jüri, vastake palun ja siis veel küsimuset kas oleks teiega personaalselt võimalik kuidagi suhelda ?

    VastaKustuta
  83. Personaalselt: kamenikmeister@gmail.com, nii saab ka ilmselt hulga operatiivsemalt suhelda, sest mobiiliga saab ju ka vastata.
    Suur soe pole kuhugi kadunud, äikesevõimalus on samuti alles. Soojenemise kindlus tuleneb läänetsüklonitest, mille mõjul soe ja niiske õhumass jõuab nädala teisel poolel Läänemereni.

    Jah, välgud olid tõepoolest väga tõenäoliselt lennukite vallandatud. Poleks lennuliiklust, siis oleks tegu välkudeta äikesega, st potentsiaal on välgu tekkeks kõrge, kuid välgu tekkeks on vaja vaid mingit vallandajat või häiringut. Lennujaamades on selleks lennukid.

    VastaKustuta
  84. Kui antud juhul lennukid, siis nt mujal ei tohiks rünksajupilvede all lagedal nt inimene joosta turvalisuse mõttes?

    VastaKustuta
  85. Haa- Kuressaares tuli sellist lobjakat, nagu pisikesi lumepalle lendles tugevad tuules.Loodus muidu roheline. Varsakabjad alustasid õitsemist 27. aprill. Kahel eelmisel aastal 7. mai. Edu (oli) seega 10 päeva.

    VastaKustuta
  86. Ootan nädalalõppu. Hetkel on venelased pannud päris toreda prognoosi, kui võrrelda seda tänase päevaga :)

    http://www.gismeteo.ru/month/4068/

    Kuigi paari tunni pärast võib see juba muudetud olla :S

    VastaKustuta
  87. loodetavasti enam sellist soojust ja põuda ei tule. soe ilm tulgu vihmavõimalusega. pigem jahe ja päevast-päeva päike, kui selline soojusega lõõskav päike.
    soe vihm teeb looduse rutem roheliseks. hetkel juba 4. päeva looduse areng seisab, sest ööpäeva keskmine on 0-lähedane.

    VastaKustuta
  88. Eks äikese ajal õues viibides on alati mingisugune oht, et inimene võib tabamuse saada. Siin on selle kohta pikemalt: http://stormhighway.com/lightning_myths.php

    VastaKustuta
  89. kirdeeestlastel tasuks valmis olla, sest hea õnne korral (mida niikuinii jälle vist ei tule) jõuab venemaalt kirdepiirile äike.

    VastaKustuta
  90. edasine äikesevõimalus on ainult idaeestlastel.

    VastaKustuta
  91. Mis aastal viimati sadas maikuus lund?

    VastaKustuta
  92. aastal 2010 (4. mail)

    VastaKustuta
  93. 1975.a olid 31. mai hommikul vaid punased tulbiõied hangest näha.öösel oli kõvasti tuisanud.

    VastaKustuta
  94. @ 5. mai 2014 16:22

    Sel aastal

    VastaKustuta
  95. Jah aitäh ma siiski mõtlesin eelnevaid aastaid. Aga et 31. mail tugevat tuisku, no jube.

    VastaKustuta
  96. ja nagu näha - gfs ei prognoosigi eestisse enam äikesevõimalust. 12.05 mingi esimese taseme hale roheline on ja see ongi maksimum.

    VastaKustuta
  97. Eks see ole jah nii, et prognoos nii pika aja jooksul muutub, eriti nt sademete või äikese kohta.

    VastaKustuta
  98. ja alati just negatiivsuse suunas muutub!

    VastaKustuta
  99. Tundub, et tundra suvi taandub ja edasi on oodata parasvöötmele kohast ilmastiku. Tulekul on üle 20 kraadised soojad ja hoovihmad.

    VastaKustuta
  100. troopilised ööd ja +32-kraadine päevasoe:
    http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3842.gif

    VastaKustuta
  101. Lootus jääb seega alati ja ükskord ikka see tohutu soe ja äike tulevad.
    Nädala lõpp on igal juhul soe ja niiske.

    VastaKustuta
  102. aga jahedam kui aprillisoe.
    --------------------------
    +33 kraadi võimalik:
    http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3842.gif

    nt sellised kaardid ma juba küll salvestan arvutisse ära.

    VastaKustuta
  103. ja tundub, et see saabuva öö külm on justkui looduse poolne kahjurõõm taimedele, et just enne öökülma kadumist tuleb mitmel pool -5 kraadi (vb enamgi) külma, mis hävitab kõik äsjase õrna rohelise.

    sakus on ligi veerand rohulibledest pruunikasrohelise värviga - st külm on liiga teinud!

    VastaKustuta
  104. Kas tana ule soome lahe ei tule sajud

    VastaKustuta
  105. Täna ei jõua, jõuavad enne tühjaks sadada.

    VastaKustuta
  106. aga miks siis eile jõudsid

    VastaKustuta
  107. Millal tallinnasse sadu siis tuleb ja mis kujul

    VastaKustuta
  108. 08.05 ja vihmana.

    VastaKustuta
  109. 8. mail on oodata lausvihma ja arvatavasti ka Tallinnasse.
    Eile oli veel idapoolse tsükloni mõju tugevam, Eesti kohale ulatus koos konvergentsijoonega lohk ja nii tuli sademeid.

    VastaKustuta
  110. Aga homme ohtul ja siis peale seda oosel ei tule tallinna ?

    VastaKustuta
  111. Järgmisel ööl kui mitte varem, peaks ikka jõudma.

    VastaKustuta
  112. 08.05 hommikul oli sakus tõeline sügistunne - uduvihm ning kraade vaid +5.

    VastaKustuta
  113. Jah, meeldivalt niiske ja huvitav kogeda teise aastaaja ilma kevades.

    VastaKustuta
  114. kellele on kellele mitte - mulle mitte.

    VastaKustuta
  115. Samas on palju neid, kellele meeldib värskus ja niiskus. Mõned isegi väidavad, et ainult Islandil on hea - piisavalt niiske ja rõske.

    VastaKustuta