Nädala märksõnadeks on heitlikkus, muutlikkus ja sademed.
Rekordmadalat õhurõhku esmaspäevase keerisega ei kaasne, kuid Eesti kontekstis siiski üsna madal.Esmaspäeval (21.veebruar) liigub meieni järgmine, üpris aktiivne tsüklon läänest. Hommikul jõuavad saartele sajupilved, esialgu tuleb sadu lumena. Keskpäeva paiku jõuab ka soojem õhumass, mis muudab Kesk-, Lõuna- ja Lääne-Eestis vesisemaks.
Keerise niiskusevaru on suur ja sajud on laiguti üsna tugevad. Oodatav lumelisa on 4-8cm, kuid paljudes kohtades teeb seda õhemaks lisanduv tugev vihm.
Lõuna- ja kagutuul tõuseb hommikul sisemaal 15, rannikul ja saartel puhanguti 24 m/s. Õhtul tuul veidi nõrgeneb.
Öö on miinuspoolel, päeval tõuseb nulli ja kraad-kolm üle.
Teisipäeval (22.veebruar) liigub madalrõhkkond keskmega üle Eesti. Jätkub mõõdukas kuni tugev lörtsi- ka vihmasadu, kirdenurgas tuleb ka kuivemat lund. Õhtupoolikul sadu hõreneb.
Lõunakaaretuule puhangud ulatuvad rannikul 20 m/s. Pöörise keskme üleminekul lühiajaliselt nõrgeneb, peale üleminekut pöördub saartest alates põhjakaarde ja tugevneb uuesti puhanguti 21 m/s.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt nulli ümber (-2...2), õhtul langeb sisemaal -5 ümbrusse.
Kolmapäev ja neljapäev (23. ja 24.veebruar) mööduvad kõrgrõhkkonna toel sajuta, kolmapäev ka laialdasemalt selgena.
Neljapäeval kõrgrõhkkonna võim aga nõrgeneb ja päeva teises pooles võib mõnel pool ka nõrgapoolset vihma-lörtsi tulla.
Läänekaaretuul on mõlemal päeval nõrk, neljapäeval tugevneb lõunakaaretuul puhanguti 20 m/s.
Õhutemperatuur on kolmapäeval ööpäevaringselt -10...-2, neljapäeva öösel langeb selgemates kohtades -15ni, päeval tõuseb aga plusspoolele.
Reedel (25.veebruar) läheneb läänest aktiivsem madalrõhkkond, mis toob laussaju lörtsi ja vihmana. Sadu on enamasti nõrk või mõõdukas.
Tuul pöördub edelasse ning püsib rannikualadel 18-21 m/s.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt kergelt plusspoolel.
Nädalavahetus (26. ja 27.veebruar) tuleb kõrgrõhkkonna toel taas selgem, sajuta ja rahulikum. Pühapäeva õhtul läheb aga läänest alates pilve, kuid sadu veel ei jõua.
Mõlemal päeval puhub nõrgapoolne põhja- ja loodetuul, pühapäeval tugevneb veidi edelatuul.
Õhutemperatuur on nädalavahetuse vältel -1...-8 vahemikus.
Statistik siin:
VastaKustutaVeebruariga koos lõpeb see tsüklonite tants ära ja märtsist alates on rohkem kõrgrõhkkondasi. See tähendab küll ilusat ilma aga alati mitte sooja. Seega märtsi lõpus ehk saab põldudele kohtades kus praeguseks lumi enamvähem sulanud aga mujal enne aprilli küll ei saa. Märts peaks tulema teatavate sarnasustega 2018 aastale ja teatavasti esines siis vahel ka kahekohalisi miinuskraade öösel. Nii märtsi kui aprilli osas pole ma accu kevadprognoosiga nõus. Kevad on päikeseline ja eriti aprillis ka etteruttav. Muidugi ei puudu ka selle aasta aprillist üks korrlik lumesadu nagu 2018 aprilli alguses oli. Ka mai võib aeg-ajalt pigem suve kui kevadet meenutada ja muidugi kimbutab siis juba põud põlde. Siis aga põmaki juunis peaks tulema midagi sellist nagu 2014 oli. Näeme ehk lörtsigi veel.
Statistik - et siis soojalembeste kultuuride külvamisega pigem ei peaks maikuus kiirustama (tatar)? Tavaliselt ca 20.mai paiku seda teinud. 2021 sellega hävis, kuna paduvihmad tulid peale. Oleks pidanud juuni alguses külvama.
VastaKustutaStatistik siin:
VastaKustutaMa ei tea kui tundlik on tärkav tatar öökülmade suhtes. Kui sama kui kartulil siis jah võiks hiljem aga kui nii tundlik pole siis võiks isegi varem - jõukas osa varast sooja ära kasutada.
Kuidas Jüri menetlus läheb? Kas ta ise jätkab ilma teemadel kirjutamist siin või mujal meedias? Pole tema juhtumist ja millest eriti kahju - tema ilmajuttudest - enam kippu ega kõppu. Oskab keegi kommenteerida. Loodame et Jüri tegeleb meteoroloogiaga ikka edasi!
VastaKustutaVõru ja Tuulemäe lumepaksuse vahe on muigama ajav...
VastaKustuta20. veebruar 2022 19:12
VastaKustutaSee aprilli alguse lumi on meeles hästi. 3. aprillil päike säras üle lumeväljade eredalt, just nagu mägedes.
Ja 9. aprillil oli juba 20 kraadi sooja.
Statistik siin:
VastaKustutaJah ka sellel aprillil saame selliseid kontraste. Millal aga märtsis hakkame päikest rohkem nägema on täpsuse osas veel muutlik. Polaarvooludes on muutusi aga millal see mõju ka kohale jõuab on veel lahtine. Kas hakkame kõrgrõhkkondasi nägema rohkem enne või pärast naistepäeva. No varsti näeme aga varsti peavad prognooskaardid muutuma hakkama märtsi osas.
Jüri võiks ilmuda tagasi jah oma blagi juurde ja seda edasi teha. Praegu käib lihtsalt vanas rasvas kaapimine. Aga iga täitamata rasvapütt saab ju tühjaks.
VastaKustutaTahan öelda seda - vaadake ajas tagasi, millise fanaatikuga ikka pikki aastaid tegu on olnud -peaaegu päevade jäjhekindlusega teha ülestähendusi, pilte ja neid jagada ning selle üle ka aru pidada - see ongi seda blogi siin ka ülal hoidnud. Seda igaüks ei tee, pole selleks võinmelinegi. Mine tea, asi ehk on selleski, et selle blogi pidamine jäi kellelgi ette...
Harjumaal Kiili vallas tihe lumesadu, aga radar ei näita siia mingit sajuala.
VastaKustutaNüüd hakkas näitama.
VastaKustutaPakun et homme öösel ilm tuleb pilves ja -10 kraadi jääb ära. Neljapäeva öö esimene pool tuleb selgem, aga siis jällegi tuul ilmselt nurjab 2-kohaliased miinused.
VastaKustutaJüri postitused tõesti väga põhjalikud, mis vanasti olid siin.
VastaKustutaKüri osas miskit uut hetkel teada pole.
VastaKustutaHetkel ei oska ta ka kindlalt öelda, et kas ta tuleb siia tagasi või ei
Uurimine käib, kuid oma seadmed (arvuti, telefon jms) on ta nüüdseks kõik tagasi saanud.
Jüri postitusi lugedes tuleb jah korralik nostalgialaks samuti, et olid alles huvitavad ajad ilmarindel. (2010-2014)
VastaKustuta2015 alates vajus ilma äärmuslikkus äikese osas siin Harjumaal järsku ära, kuigi mullusega juba võis täitsa rahule jääda.
Aga mis ses Jüri loos nii palju küll uurida on? Saaks juba läbi...
VastaKustutaMeil siin Haanin Munamäe küleall ka selge nõrk lõuna tuul, -8 kraati külmä. Elagu Eesti!
VastaKustutaTuleb siis homme tormi või mitte ? Täielik 50/50 olukord tundub olema.
VastaKustutaNo nüüd hakkas ka GFS näitama tormi.
VastaKustutaNorra portaal ka tormilainel - näitab Kesk- Harjumaale lausa 24 m/s puhanguid.
VastaKustutaHarjumaa ja Hiiumaa pääsevad nii või naa kergelt. Kui torm saabubki, siis räsib see enim ala, mis hõlmab Pärnu-, Viljandi-, Järva-, Jõgeva-, Lääne-Viru- ja Ida-Virumaad.
VastaKustutaPaistab nii jah ,et kaitsekuppel toimib ja lõunakad saavad.
VastaKustutaPärnus on praegu üsna tugev tuul jh :/
VastaKustuta07:39
VastaKustutaVaatluskogemuste põhjal on tehtud 23:00 prognoos. Nt 11.07.2020 läks sedasi, et Loode-Eesti pääses.
11:11
Läheb veel tugevamaks.
Need ennustused on ikka kõik metsa poole . Alati pannakse tugevamakks jakülmemaks .
VastaKustutaPärnus veetase 164 cm, kas tuleb uputus?
VastaKustutaMeil Haanin ka edela tuul lätt kõvõmas eriti puhangu vast koskil 15m/s tulõ sändsid jääterri, +1 piiren mullõ tundus et nüüd vast mõnõ päävä lummõ mano ei tulõ aga üü lätvä külmäs tulõ vast uma -12 ärä viil märtsi algul. Kevädes lää ei nii pea siin. Lummõ uma 60sm
VastaKustutaHarjumaa on justkui meteoroloogiline varjupaik. Kes äärmuslikku ilma kardavad, saavad siin muretult elada.
VastaKustutaTuli meelde ,et nädal tagasi olnud saade meteroloogiast (etv2 vist) kuulutas ,et äärmusliku ilma eest pole maailmas kohta kus seda pole. On küll - kuidas veel. Tulge Tallinna ja siin ainuke äärmus mida saate on talvel hooldamata kõnniteed.
VastaKustutaHomsest siis selle aasta pikim selge ilma periood algamas. Hea õnne korral on kuni 2. märtsini iga päev hommikust õhtuni katkematu päikesepaiste. Päeviti pole ka 5 kraadi sooja välistatud.
VastaKustutaUskumatu on see, et lõuna-eestis oli täna ikkagi tugev torm, 33 m/s Saaremaal, 30 m/s Pärnumaal, katused lendasid Pärnus ja Paides, tipphetkel 12 000 majapidamist vooluta ja uudistes isegi ei mainita seda???
VastaKustutaTorm ei saanud täna erilist tähelepanu jah kahjuks, Ukraina-Venemaa sündmused domineerivad.
VastaKustutaTäpsustus - tipphetkel oli vooluta 24 576 majapidamist.
VastaKustutaOmal läks kodulähedane Elisa tugijaam, kella 3st kuni praeguseni oli telefonilevi toas null, üle õhu wi-fi üliaeglane.
Meil Haanin ka paistus et tule selgem aig üü külmä nii -10 ringin ja päivä kaartõ tsilgatasõ, nii koskil +3 kaemi kui kavva aga arva et järgmise nädäli nelläpääväni.
VastaKustutaStatistik siin: lisaks oma 20.veebruari kevadprognoosile selle ,et märts tuleb normist külmem (eelkõige ööd teevad selle) aprill normilähedane ja mai normist soojem.
VastaKustutaSiin Haanin hummok väh pilvitust aga läts ka selges -6 ma tuus näute õks 2013 kui märts oll väga külm -15 kuni -25 allõs 29 märts läts edimist kõrda plussi, ka aprilli algus oll jahe kuu 6 aprillil tull viil 20sm lummõ ja tuisas keskpaiku nakkas soojemas minemä järve lätsivä 25 aprillil jääst. Tuu aasta oll ka veebruar soojapuulnõ keskmine oll -3,3 Eks näemi!
VastaKustutaHarjumaal täiesti pilves ja lubatud selget ilma pole.
VastaKustutaLäänemaal küll päike ja pluss neli , lumi ka olematu nii et tere kevad !
VastaKustutaHomme ja ülehomme on veel kevadisem. Plusse on siis enamikes ilmajaamades juba öistest miinustest rohkem.
VastaKustutaKena kevadpäev kuue soojakraadiga siin läänes .
VastaKustutaHarjumaal oli ka ligi +6 kraadi ja lauspäike kogu päeva, aga sellest hoolimata on lume sulamine väga aeglane. Päikese eest varjus kohtades oli lumi täiesti sädelev ja kuiv nagu miinuskraadide puhul ja sulamine olematu.
VastaKustutaMeil Haanin päiv jütteki pilvemügerikku es olõ, päiv oll +4 aga lumõpääl miinusse, katustõ päält päävä poolõ sulat. Ma arva et tõsisõ külmä üü umma viil tulõman, kevväi um kaugõl.Hääd pikkä liugu!
VastaKustuta