Kommentaariumi viide
Ränk päikesepaiste 6.05. Laagris
Lugejad on nõudnud uusi andmeid ilmast, aga ka seda, kas on oodata lund. Kevad on vindunud juba sisuliselt pool aastat (detsembri, jaanuari ja veebruari võib siiski määrata ka eeltalvena). 1. mail asendus varakevad kevadega ja on suutnud jääda sellisena püsima. Ilus kevadine ilm kestab nädala lõpuni, kuid siis ilm muutub ja pöördub tagasi varakevadesse. Ehk ongi see hea, sest muidu on aasta soojusressursid niivõrd ära kulutatud, et suvele ei jäägi midagi?
Usutakse, et aasta vältel saame teatava soojushulga, mis siis jaguneb kuidagimoodi aasta peale. Talve ja kevadega on sel juhul suur hulk sellest ressursist juba ära kulutatud. Tõepoolest, pikaajalised prognoosid on soojuse osas üha nirumaks muutunud https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/euT2me3Mon.html. Eriti suure põntsu sai suvi aprilli äikeselisuse tõttu http://ilmjainimesed.blogspot.com/2017/04/mustiline-seos-aprilli-aikeselisuse-ja.html.
Meenutagem aprilli äikesepuhangut. 3.04.2020 äikeseraju lõhkus ikka kõvasti. Kõige kurvem lugu juhtus Lihulas, vt https://parnu.postimees.ee/6941016/lihulas-lennutas-tormituul-kortermajalt-katuse-ja-19-inimest-jai-koduta?_ga=2.29132476.1204295440.1585469520-301393123.1559042892. Aga oli ka minul üks tuttav, kelle laudalt viis puhkenud äikeseraju katuse ja vaesed loomad said rahe ja lume tõttu kahjustada. Kaardil 2.04. ja 3.04. öö välgud, päeval läks möll edasi (https://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20200402).
Ränk päikesepaiste 6.05. Laagris
Kopeerin siia oma kirja eelmise kommentaariumi lõpust, sest kindlasti samad asjad jätkuvad siin edasi.
VastaKustutaSee jututuba on siin ikka tõeline naljanurk. Keegi avaldab oma tulevikuunistused "99.9 protsendise täpsusega", siis mõni kilkab (vaatamata sellele, et mõni arvab ka palavat suve tulevat), et kõik on külma suve osas üksmeelel, kes usub anekdootlikku Gismeteod, kes arvab enda nimeks "proff on rääkinud" olevat, kes on kindel lume sadama hakkamises... Ei noh, proffide koosolek on siin igati. Väga M-klubi meenutab.
No kohati on tõesti naljakas. Mina oleks muidu see inimene, kes hakkaks vastu, kui keegi arvab, et ennustab mingite loodusmärkide järgi 99% tõenäosusega ilma. Aga 2020 on selline aasta...et noh normaalset ilma ei tasu enam loota, talv oli olematu, kevad on niru... see oleks ime kui nüüd suvi ilus tuleks, palju suurem on tõenäosus, et see läheb ka aia taha.
VastaKustutaÜks asi, millest ma siiski aru ei saa selle igaaastase "soojavaru" hüpoteesiga on see, et miks see ei kehti teistes maailma paikades? miks peaks selline asi ainult Eestis kehtima? näiteks USA idaosas oli ka väga pehme talv ja nüüd üsna niru kevad, aga neile ennustatakse sellegipoolest palavat suve. Ja teistes Euroopa riikides oli ka ikka pehmem talv, aga kuskil Prantsusmaal või Saksamaal pole kevadsoojusest (ja tõenäoliselt suvekuumusest) puudust.
Suve keskmine tuleb tänavu 14,7 ja 15,0 kraadi piiresse. Kuuma suve seega ärge lootke.
VastaKustutaKuidas mai, nõnda suvi!
Kui tänavu tuleb kuum suvi keskmise temperatuuri järgi, siis luban, et hääletan selle poolt, et 8. mai 2020 07:24 kommenteerija saaks siin blogis moderaatoriks, et sõeluda edaspidi välja kõik need aegreal, loodusmärkidel, tulevikuunistustel, rütmidel, orbiidil, statistikal jne põhinevad ennustused ning tegutseda siin oma äranägemise järgi.
VastaKustutaJa kui sellest veel vähe on, siis luban ka, et kui tänavu tuleb kuum suvi keskmise temperatuuri järgi, siis ei hakka enam vastu vaidlema ka sellele, et -40 kraadi on Eestis veel võimalik. Lisaks sellele pooldan, et 8. mai 2020 07:24 kommenteerija saaks siin blogis autoriõigused, et kirjutada siia oma kogemusest, tarkusest ja teadmiset ilma kohta.
VastaKustutaEsnaspäeval tuleb päris kindlasti ka lörtsi ja lund, sest -9 kraadine isoterm jõuab varaseks õhtuks. Kui juba 17. juuni 2014 tõi -6-ne lund, siis millest me mais ja külmema puhul räägime.
VastaKustutaOlen see statistika ja aastasummade arvestaja (üks ja see sama) Panen ka ameti maha ja luban esimese moderaatoriks kui kuum suvi tuleb. Kui kolme kuu keskmine +17 või enam ei kuule te siin minust enam piuksugi. Aga jah see on ka minu arvates äärmiselt ebaaus ,et Läänemere piirkonnas käib aastasummas nö tagasiarvestus kui talv liiga soe olnud aga näiteks Saksamaal see ei kehti. Miks see nii on ei võta endagi mõistus. Miks ei võiks selle aasta keskmiseks Harkus tulla +8 ? No ei tule ja lihtsalt kõik. Tuleb näiteks +7,3
VastaKustuta
VastaKustuta"Anonüümne ütles ...
Kopeerin siia oma kirja eelmise kommentaariumi lõpust, sest kindlasti samad asjad jätkuvad siin edasi.
See jututuba on siin ikka tõeline naljanurk. Keegi avaldab oma tulevikuunistused "99.9 protsendise täpsusega", siis mõni kilkab (vaatamata sellele, et mõni arvab ka palavat suve tulevat), et kõik on külma suve osas üksmeelel, kes usub anekdootlikku Gismeteod, kes arvab enda nimeks "proff on rääkinud" olevat, kes on kindel lume sadama hakkamises... Ei noh, proffide koosolek on siin igati. Väga M-klubi meenutab.
8. mai 2020 07:24"
Mis oli teie panus ilmaga seotud teemasse või vastu argumendid kaasfoorumlaste seisukohtadele? See jutt kõlas väga vinguviiuldajana. Ise ei panusta, aga teisi teen maha nagu homset poleks olemas.
Hakka või uskuma, et 30 kraadi piir jääb ka tänavu suvel kättesaamatuks. Käesoleva kevade maksimumtemperatuurid on ikka eriliselt madalad. Siiani on olnud 20 kraadi sooja vaid ühel päeval ja sedagi juba kuu aega tagasi.
VastaKustutaMai keskmine on tänase seisuga Tartu-Tõravere jaamas 9,4 kraadi(normist 2,1 kraadi jahedam).
Sarnasusi tänavusele kevadedele võib kahtlemata leida 2015 ja 2017 aastatelt, mistõttu võib arvata, et ka suvi tuleb nende aastatega sarnane ehk siis võrdlemisi jahe.
Jah, sai siin märtsis hoiatatud ka, et "loodus nüüd alles hakkab talve tasa tegema ja rohkelt öökülmasid ja lund näete veel aprillis ja maiski."
VastaKustutaTuleb see maikuu lumi juba mõne päeva pärast.
Lasteaed. Ei suudeta uskuda, et ka külmad ilmad kevad on võimalikud. Praegused ilmad on alles keskmised.
VastaKustutaM klubi moodi on tõesti.
Maikuu lumi on ikka väga haruldane. Ning 1914. aasta juunis sadas RAHET,
VastaKustutaTäpselt 10 aastat tagasi oli alles põnev ilm tänasel kuupäeval!
VastaKustutaLoksa-Rapla-Virtsu joonest kagupool olevad alad peaksid end esmaspäeval lörtsirajuks valmis panema. Mujal on sajuvõimalus ja ka sajuhulk tunduvalt väiksem ning vihmana.
VastaKustutaTundub et suurem osa siinsetest kommionudest on eriolukorra tingimustes oma kärsa liialt likku unustanud.
VastaKustutaMitu mm tulemas on? Korralik uputus?
VastaKustutaSademeid (vesi + valget värvi ollus) tuleb keskmiselt 15mm varieeruvusega +/-5mm.
VastaKustutaProff on rääkinud!
Tundub, et paraja jama saavad endale kaela hoopis Läti ja Leedu
VastaKustutaMis seal toimuma hakkab?
VastaKustutaKui sellest joonest loode pool olev osa Eestist homme vihma ei saa, millal siis sel piirkonnal lootust vihmale on? Või läheb jälle nii, et mais ei tule ja hiljem tuleb topelt?
VastaKustutaPigem jah see topeltvariant. Aga midagi tuleb ka siin loodes natuke.
VastaKustutaNo nii mul siin Harjumaal sel aastal esimest korda +20 piir ületatud. Täpsemalt +20,2 tuli ära.
VastaKustutaTõllise ja Taheva mõõtejaamad registreerisid +20-sed tulemused ka. Sõites ringi, siis auto enda temperatuurimõõtja kõikus +19-21*C vahel. Keegi siin nädal või kaks tagasi väitis, et mais ei pruugi see aasta +20*C tulla, sähh siis.
VastaKustutaProff on rääkinud!
On mida meenutada, sest sel kuul sellist sooja siiakanti enam näha pole.
VastaKustutaPole imestada, et Jüri siit blogist eemale hoiab, kui keegi "tähtis proff" pidevalt seda oma stalinistliku (Stalin ka ülistas end) allkirjaga allkirjastab, et ta mutkui on rääkinud. (Aga vist mitte mõelnud)
VastaKustuta"Anonüümne ütles ...
VastaKustutaOn mida meenutada, sest sel kuul sellist sooja siiakanti enam näha pole.
10. mai 2020 19:07"
Pani su ennustuse kirja ja vaatame kuu lõpus.
Proff on rääkinud!
No kuskil 29.-31. mai on vist natuke lootust, et tuleb üle 20 kraadi.
VastaKustutaAh miks see külmalaine nii kuradima kaua peab kestma... mitu päeva alla 10 kraadist ilma ja siis veel peaaegu nädal mingit mõttetut 12-13 kraadist ilma.
See "mõttetu" temperatuur on praegu veel ööselgi. Rukkirääku kuulsin ka just siin Harjumaal.
VastaKustutaIkka veel Harjumaal ligi 12 kraadi. Linnudki naudivad valjuhäälselt seda sooja päikesetõusuaega. Kuugi madalal lõunataevas, mahe lõunatuul.
VastaKustutaPäikesetõusuks langes 10 kraadini, mis on selle aasta kõrgeim miinimum.
VastaKustutaIda-Eestis 22 kraadi võimalik. Nautige, sealsed!
VastaKustutaRaske uskuda, et teil seal loodes sajab lund. Siin Kagu-Eestis hetkel tõeline suvi, sooja 19 kraadi.
VastaKustutaRaplamaal oli 7.30 hommikul 11 kraadi sooja. Praeguseks sajab vihma ja termomeeter näitab 4 soojakraadi. Ütleme, et kurb on. Jätkub kehv suusailm.
VastaKustutaKas keegi oskab midagi lähinädalate ilma kohta öelda? Saaks äkki oma tomatid lõpuks ära istudada. Pole siiani julgenud.
Tartus tuli veel ennelõunal ligikaudu 20 kraadi ära, sõitsin rattaga sõidetud ja lühikeste varrukatega sai olla. Nüüd aga juba sajab ja temperatuur langeb.
VastaKustutaKahju tõesti, igavene sügis jätkub..... Ei tea kas kliima jääbki meil selliseks, et koguaeg on sügis, korraks tuleb 3 päeva talve, siis jälle sügis, siis tuleb nädal aega kevad, siis jälle sügis, siis tuleb kunagi 2 nädalat suve (kui vana hea gismeteo täppi paneb, siis juba juuni alguses) ja siis läheb juba teine sügise ring peale :')
No ma vist ausalt plaanin varsti Eestist ära kolida, sest see kliima ei sobi mulle. Ka 19 kraadi pole minu jaoks "südasuvine", mitte sinna lähedalegi. Õige suvine ilm on ikka 25, või veel parem 27 kraadi ja rohkem. 19 kraadi on maikuus mõnus, aga juulis oleks see ikka üpris niru.
Aeg harjuda... See 19 kraadi saab juulis olema tänavu aastal väga tavaline.
VastaKustutaTallinnas tuli kella 13:15 paiku oma 6-7 cm suruseid räitsakad. Polegi siinkandis mais nii laia lund näinud. Üllatuslikult isegi mitte jäisel 2017. aasta kevadel.
Aga tänane päikesetõus oli mahe (10 kraadi) ja valju linnulauluga.
@ 11. mai 2020 13:36
VastaKustutaKoli kindlasti siis Poolasse, kuigi seal inglise keelega vist hakkama ei saa.
Minu isiklik soovitus oleks Poola põhjarannik.
@ 14:01
VastaKustutaNojah, keeleliselt natuke raske, sest ma eriti vene keelt ka ei oska.
Aga olen sealkandis reisil käinud ja nõus, et päris hea kliima. Tegelikult see oleks selline kliima, mis meil teoorias tänu kliimasoojenemisele võiks Eestis ka olla, aga millegipärast muutuvad õhuvoolud reaalsuses teisiti ja meie kliima muutud hoopis selliseks, nagu on näiteks Norras Bergenis. ( soe talv, aga jahe suvi ja koguaeg tugev loodetuul)
Tallinnas on vaid napp 3 kraadikest sooja. Ja seda ajal, mil ööpäeva kõige soojem aeg tavaliselt.
VastaKustutaIsegi jaanuaris oli pooltel päevadel soojem.
Masendav.
Need, kellele lõõmavad päikeseloojangud ja -tõusud meeldivad, siis esimene "maiuspala" ootab teid täna õhtul ning järgmine 13. mai varahommikul.
VastaKustutaMasendav tõesti. Mind kusjuures ei häiri, et mõnel üksikul päeval lund sajab, aga see külm võiks ka kunagi üle minna. Laias laastus on alates lihavõtetest keskmisest jahedam ilm olnud.... ja oleme edasi ilmarindel muutuseta. Ma vaatan iga päev CFSi nädala kaupa prognoose (seal on näha rõhuväljad ja temperatuuri anomaaliad) ja noh ei tule midagi head. Alati on see, et 3. ja 4. nädal edasi ennustatakse mingit muutust, aga see kunagi ei realiseeru, kui aeg lähemale jõuab. Alguses pidi aprilli lõpus sooja saama, siis lükkus see mai keskpaika, siis vahepeal tundus, et mai lõpus saab asja, nüüd tänases jooksus ka seal jälle madalrõhkkond paigas ja sooja pole loota. No lihtsalt ei saa asja. Kanadas, Alaskas ja SIberis seevastu +28 kraadi.
VastaKustutaNagu juba talvel ütlesin ,et millagi tehakse see tagasi. Mõni uskus aga selle asemel ,et sooja jagub igaks aastaajaks.
VastaKustutaJah. Juuli keskmine nt 13,5 kraadi pole üldse võimatu püsivas loodevoolus. Talve ja suve keskmise vahe vist jääbki alla 10 kraadi sel aastal.
VastaKustuta4+ kuud järjest loodevoolu oleks rekord omaette. Kas seda on varem juhtunud?
VastaKustutaSeda suunda mitte, aga möödunud talv ilmselt läänevoolu rekordi tõi, tänu millele oli jaanuar 2017. aasta aprillist soojem. (Oli tõepoolest)
VastaKustutaOmaette rekord mais on juba see, et mõned ennustused Tallinnasse enne 21. maid üle 10 kraadi ei näita.
VastaKustutaLoodetavasti siiski tuleb see suvi vähemalt kahel järjestikusel päeval 27 kraadigi ära, mis uus kuumalaine kriteerium.
VastaKustutaKuskil nii 27. juuli paiku mingi võimalus on selleks.
VastaKustutaSee kuupäev igal aastal soe olnud jah.
VastaKustutaAga saabuval ööl tuleb valmis olla -4 kraadiseks öökülmaks ja seda eelkõige Kirde-Eestis.
Mulle ei meeldi viimaseid prognoose vaadates, et asi kisub väga sinna 2017 kanti minevat. Ka see CFSi juuni alguseks lubatud kõrgrõhkkond jääb vist meist lääne poole ja madalrõhulohk tegutseb suuremal või vähemal määral edasi....
VastaKustutaEhk siis järeldused: juuni ja juuli saab põhimõtteliselt täiesti maha kanda, kui veab siis äkki pärast jaanipäeva tuleb paar soojemat päeva. Noh, võib-olla see eelmistes postitustes mainitud 27. juuli ka soe. Kõige rohkem lootust on ehk augusti esimeses pooles. 2017 tuli 12. ja 19. august 30 kraadi ära. Ja lisaks arvan, et september võib jällegi soe tulla. 2017 september näiteks oli sajune, isegi äikeseline (mäletan, et Tartus oli 17.sept 2017 tugev äike terve päev) , aga kuni kuu viimaste päevadeni oli 16-18, (mõni päev rohkemgi) kraadi sooja. Ka 2018 september ja 2019 septembri esimene pool olid väga soojad. Võib-olla ongi aastaajad meil kuu võrra edasi nihkunud nagu mõned väidavad.
Pakkusin jah 27. juuli just seepärast, et see ja/või selle naaberkuupäevad on olnud igal aastal möödunud kümnendil soojad ja isegi palavad. Ainult 2015 oli külm sel päeval.
VastaKustutaÜtlme nii periood 24.-29. juuli oli eelmisel kümnendil suvine. Ja 27. juuli ongi niiöelda keskel, millest lähtusin.
Praktiliselt kõik on siin vist ühel meelel, et kuum suvi tänavu ei tule, kuid nüüd on küsimus, kas tuleb väga põhjamaine või vähem põhjamaine suvi. Oleks tore näha, kellel see siin rohkem täppi läheb ühe kraadise vahemikuga keskmise temperatuuri osas, ning sademete osas, kas keskmisest sajusem või kuivem.
VastaKustutaNB! Arvestus käib Eesti keskmisena, mitte konkreetse jaama.
Isiklikult arvan, et tänavuse suve keskmine tuleb 15 kraadine(vahemikus 15,0... 15,9 kraadi) ning sademeid normist vähem.
Ise tahaks loota, et tuleks umbes 16,0 - 16,5 kraadine keskmine, aga see 15 kraadi pole halb pakkumine, sobib ka 2017 analoogiga kokku.
VastaKustutaTänavu aastat vaadates ma lihtsalt loodan, et kõik 3 kuud ei tule normist külmemad, nagu mõned siin pakuvad. Vahelduseks võiksid külm november ja detsember aasta keskmise alla viia, see variant parem kui külm suvi.
Suve keskmiseks pakun ise 14,7-15,0 kraadi vahemikku, mida siin varemgi paar korda maininud.
VastaKustutaRannikualadel tuleb suvi sagedase loodekaarte voolu tõttu kuiv, kaugel sisemaal aga hoogsadude tõttu erilist põuda karta pole.
Äikest tuleb väga vähe. Isegi kagunurgas vähem kui 2012. suvel nt Harjumaal oli.
Kuna talv oli rekordiliselt soe, siis kuskilt ju peab tagasilöök tulema, ja mis see muu ikka saab olla kui suvel.
Eelmisele.... kust sa võtad, et tagasilöök saab ainult suvel olla? Ma olen nõus, et rekordkuuma suve ei tule, aga tegelikult meil on nüüd juba see kuu üsna suur tagasilöök, kui just mai viimastel päevadel mingi 25 kraadine soojalaine ei juhtu.
VastaKustutaKui jahedale maikuule lisaks november ja detsember ka keskmisest külmemad oleksid, siis saaks vabalt aasta temperatuuri sinna 7 kraadi kanti, ilma, et suvi peaks kohutavalt jahe olema.
Külm november-detsember on küll viimane asi, millele loota. Viimati oli november külm aastal 2010 ja detsember 2012.
VastaKustutajuuni tuleb klim. normi piires, juuli klim. normi piires, august kuiv ja soojem kui 2019 oli.
VastaKustutaStatistika järgi vahetaks augusti ja juuli omavahel ära. Juuni keskmine Harjumaal midagi +13 juuli +19 ja august kuskil sinna +16 kanti.
VastaKustutaSamas CFSv2 järgi natuke liiga sarnane eelmisele aastale juuni - augusti osas. Seega nii ka ei lähe ilmselt.
VastaKustutaÜldiselt pole ju ilmal viga, vaid viimased paar päeva on päris külmad olnud. Keegi vist ei mäleta, et viimane tõesti külm mai oli 1999. aastal, alles kuu lõpupäevadel oli umbes normis. See oli seni viimane mai, kus tõesti LUND sadas, päev oli 10. mai.
VastaKustutaJärgnes väga soe ja ilus suvi, kohe juuni algusest peale.
Ja milline oli siis 1999. a. talv?
VastaKustutaPäris korralik talv oli. 1999 kevad oli see kus Emajõgi ujutas korralikult lume sulamisest.
KustutaEelmine nädal oli jah päris ilus, aga kahjuks see "paar külmemat päeva" kestab veel terve nädala ja sellest edasi soojemat lubavad prognoosid pole ka väga usaldusväärsed, ehk võib külm veel edasi kesta. Minu jaoks teeb raskesti talutatavaks asjaolu, et nüüd läheb juba 8. kuu (eelmise aasta oktoobrist, isegi septembri teisest poolest alates) mingit ligikaudu 7 kraadist tuulist, hoogsajust ilma.
VastaKustutaTartu-Tõravere jaamas oli 1999. a talve keskmine -4,7(normist külmem). Mai oli tookord nii jahe ilmselt sellepärast, et tuli tagasilöök aegade 2. kõige soojema aprilli tõttu, mille keskmiseks mõõdeti Tartu-Tõravere jaamas 8,2 kraadi(2019. aprill keskmine oli 7,3 kraadi).
VastaKustutaTänase seisuga on käesolva kuu keskmine Tartu-Tõravere jaamas 8,9 kraadi(normist 2,6 kraadi jahedam), mis on käesoleva sajandi kõige jahedam mai. Sellel sajandil pole veel mitte kordagi mai keskmine alla 10 kraadi olnud. 2017. a mai keskmine oli 10,2 kraadi, 1999. a 7,9 kraadi.
Õnneks jõudsid praktiliselt kogu loodus siin Kagu-Eestis roheliseks minna ja õitsema hakata ning troopilised laululinnudki tagasi tulla, mistõttu sügise tunnet pole enam isegi nullilähedase temperatuuri ja sajuse ilmaga, sest õhkkond meenutab suve.
ECWMF on hakanud pikas prognoosis temperatuure allapoole kerima. Kui nii edasi ei tule sooja suvekuud üldse. Ei juunis ega ka augustis.
VastaKustutaJõhvis vist aegade absoluutsest mai külmarekordist palju puudu ei jäänudki, sest seal on -5,2 kraadi mõõdetud täna. See on isegi madalam näit, kui tänavuse jaanuari miinimum Tartu-Tõravere jaamas.
VastaKustutaTäiesti usutav, et ei tule ühtegi sooja suvekuud. 2017 suvel ka ei tulnud.
VastaKustutaOlen see, kes siin läinud aastast alates 2020 talve ja suve keskmise erinevust heal juhul üle 10 kraadi ennustas. Jään endiselt selle juurde.
VastaKustuta@ 13. mai 2020 13:05
VastaKustutaSeega oli 1999. aasta mai 2018. oktoobrist vaid 0,1 kraadi soojem.
Einojah, tänavune mai on ikka paras naljanumber 2018 maiga võrreldes.
VastaKustutaKuidas mai, nõnda suvi.
No kurat, miks meil peab iga soojema kuu arvelt mingi tagasi tegemine olema??? Seda seaduspära pole ei Saksamaal, UKs, USAs, Kanadas, ega Siberis. Ainult meil siin väikeses Eestis (okei ja veel Soomes, Lätis, loode Venemaal), isegi Rootsi kipub viimastel aastatel ilma mustri poolest rohkem Lääne-Euroopa riikidega sarnanema.
VastaKustutaEbaausus lihtalt.
Lisan, et ma vist lõpetan siin blogis kommenteerimise, sest ei jaksa enam neid masendavaid prognoose lugeda.
VastaKustutaVõtan juuli paiku esimesel võimalusel lennupiletid ja olen siit läinud. Koroona niikuinii igal pool sama jama , ilm vähemalt mitte.
Saaks ju veel jahedamaltki minna. Nimelt 1867. a mai keskmine oli Tartu-Tõravere jaamas kõigest 3,8 kraadi, mis on peaaegu sama soe nagu tänavune jaanuar. Ning 1904. a suve keskmine oli eelnimetatud jaamas 13,3 kraadi, seega ei jäänud palju puudu, et klimaatiline suvi oleks üldse ära jäänud.
VastaKustutaEhk siis saamegi kogeda vahelduseks tänavu üht muistse aja suve. Kes teab, võib-olla järgmise suve keskmine saab olema juba üle 20 kraadi koos 40 lähedaste päevamaksimumidega.
Siin Kagu-Eestis pole tänavu vist mitte ühtegi äikesepäeva olnud veel. Võimalik, et uus rekord kõige hilisema äikesehooaja alguses osas.
VastaKustutaIda-Virumaal äiksekaart aktiivne!
VastaKustutaPärast nii sooja talve ei peaks praegune jahedus küll mingi üllatus olema. Tore, et niigi palju soojasid päevasid on olnud. Hästi läheks algaval suvel siis, kui mõnel päevalgi 25 kraadi ära tuleb. Arvan, et suve maksimum jääb sinna 27... 29 kraadi juurde ja 30 kraadi piir jääb see suvi kättesaamatuks.
VastaKustutaPraeguseid prognoose vaadates tundub, et tänavuse mai keskmine tuleb umbes sama nagu 1999. a või veelgi jahedam, seega hakkan juba isegi uskuma, et see soojema kuude arvelt tagasi tegemine on meil täiesti reaalne nagu siin väidetakse.
VastaKustutaVäga usutav on ka see, et see tagasi tegemine toimub just suvel, mitte sügisel, sest november ja detsember ja märgatavalt soojemaks läinud käesoleval sajandil ning pidevalt on need kuud keskmisest soojemad.
VastaKustutaSellega, kes siin millalgi väitis, et suve keskmine isegi 17 kraadi ära ei tule, olen nüüd 100% nõus. Absoluutselt kõige paremal juhul võiks ehk kuidagi 16 kraadine kraadine keskmine ära tulla, mis on ka väheusutav, kuid mitte kusagilt ei paista, et 17 kraadi tänavu võimalik oleks.
VastaKustutaTänane päev peaks ettekujutuse looma, miks suveks vähe äikest pakun oma 12. mai 2020 23:04 aegses kommentaaris - üksikäikesed siin-seal jaheduses.
VastaKustutaVõiks olla mingi ilmapõhine leht nagu OlyBet, kus saaks teda pakkumisi suve osas. Panustaks tuimalt 500 euri sellele, et tänavune suve keskmine Eestis 17,5 kraadi ära ei tule.
VastaKustutaSaab siis näha, kas oleksin 500 euri võitnud.
GFSi viimast paar jooksu pakuvad, et 21. maist alates tuleb ka natuke soojemat ilma (mitte midagi südasuvist, aga 20 kraadi piir saab vast ületatud). Ei tea kas selle üle rõõmustada või mitte. Tore, et võib-olla saab enne paratamatult jahedat suve natuke sooja Teiselt poolt siis jäävadki ainult suvekuud, et anomaalia tasa teha. Kui mai nüüd lõpuni väga jahe oleks siis vast saaks ühe suvekuu normi....
VastaKustutaGFS paneb mööda nii ehk naa, küll näete, pole üldse mõtet oma lootusi hakata hellitama sellega. Euroopa mudel ei näita mitte mingit sooja.
VastaKustutaHeh, vaatasin just EMHI lehelt ilmaandmeid 13. mai kella 23:00 asemel ka 13. jaanuar kella 23:00 omi, ja selgus, et kraadid täpelt samad, mis praegu.
VastaKustutaEi olnud see 1998/1999 talv korralik midagi. Talv tuli jaanuari lõpus, kui Põhja-Skandinaavias oli -50 kraadi. Veebruar oli lumine.
VastaKustutaNo ikkagi palju talvisem talv kui möödunu või näiteks 2007/08. või 2015/16
VastaKustutaMa arvan, et lund tuleb juuniski. Küllap juuliski.
VastaKustutaTäna 2 aastat tagasi oli Kuusikul 30,5 kraadi.
VastaKustutaJah, täiesti usutav, et juunis-juulis tuleb lundki. NOAA on juba temperatuure ka maha keeranud.
VastaKustutaNagu arvata oli, siis ka Maalehe suveennustuse järgi võib tänavuse suve maha kanda. Nüüd siis veel Accuweather'i ennustus ära oodata, milles ilmselt samuti prognoositakse meile jahedat suve.
VastaKustuta2018. a suvi oli hea näide sellest, et kui ikka absoluutselt kõik prognoosivad ühtemoodi, siis nii ka läheb.
Samas kuidagi kahtlane on, et nii Maalehe kui NOAA prognoosid on kahtlaselt sarnased 2019. aastale. Et juuni veel okei (aga vist natuke jahedam kui eelmine aasta) , juuli enamjaolt s*tt suusailm ja augustis on enam-vähem normaalne.
VastaKustutaMul on suht ükskõik juba, olen rahul kui tuleb midagi 2016 , 2017 või ka 2019 sarnast. Peaasi et ei tule mingi alla 15 kraadise keskmisega asi nagu mõned siin väidavad.
Ja no tegelikult üks positiivne asi on selle kohutavalt jaheda kevade juures: hetkeste 7-12 kraadi maksimumide kõrval tundub 18 kraadi jube soe, nii et arvatavasti naudime ka 18 kraadi suve rohkem kui muidu. Isegi jahe suvi on parem kui see, mis hetkel on. Eelmine aasta aga näiteks tundus juuli nii jabur, kuna juba aprillis oli 24 kraadi ära.
VastaKustuta2016 ja 2019 olid ju täiesti normaalsed või isegi soojapoolsed suved. Sellised tänavuseks oodata on küll palju. 2017 tundub aga juba reaalsem.
VastaKustutaNo keegi siin rääkis, et 2016 on selles 4 aastaste s*ttade suvede rütmis, aga iroonia on tõesti selles, et 2016 oli parem kui 2015 ja 2017. Hetkel tahaks tõesti, et see rütm tõeseks osutuks, sest see on vist parim variant, mis meil on : D (teised variandid oleksid 2015/2017 või siis mingi veel hullem 13-14 kraadise keskmisega suvi)
VastaKustutaSee nelja aasta rütm on pigem sajurütm. Tõmbab küll temperatuuri alla aga jah 2012 kui ka 2016 nüüd jube külmad ka polnud aga sajuhulgad ,sajuhulgad !. Loota ju võib ,et juuli näiteks samasugune kui 2012 aga sadudest see ei päästa.
VastaKustutaMaalehe ilmatargad prognoosivad küll pigem põuast kui sajust suve.
VastaKustutaKahjuks see põud halvem variant.... ma pigem võtaks sajuse, kuid temperatuuri poolt normaalse suve. Sest nagu kevad näitas, siis külmad loode ja põhjatuuled ei too eriti palju sadu. Laialdane sadu pigem lääne ja edela tuultega. Ja põhjatuuled pole just eriti head temperatuuri jaoks....
VastaKustutaAlla 16 kraadist suve keskmist võib kindlasti üsna jahedaks pidada, võttes arvesse seda, kui palju on käesoleval sajandil erakordselt kuumasid ja keskmisest soojemaid suvesid olnud, eriti möödunud külmendil, millega ollakse juba harjunud.
VastaKustutaSeega võib 2012 suve kindlasti väga jahedaks pidada(suve keskmine 15,6 kraadi), niisamuti ka 2015(suve keskmine 15,7 kraadi) ja 2017(suve keskmine 15,2 kraadi).
Seevastu 2016(suve keskmine 16,5 kraadi) ja 2019(suve keskmine 16,8 kraadi) suved olid üsna normaalsed või isegi soojapoolsed, kuid nendega sarnast suve tänavu oodata pole mõtet.
Oot- oot - aga jahedus ja põud -kuidas need kokku sobivad.
VastaKustutaJahe tähendab ka tuulisust ja seega sadusid.
Et on kohutavalt külm kevad? Ning jutt sellest juba minevikuvormis? Märts oli üle 2 kraadi normist soojem. Paljude jaoks külm tununud aprill oli 0.2 kraadi normist... jälle soojem. MAi esimene dekaad oli täitsa korralik ja aastaajale vastav, ka vist normist pisut soojem. Viimased 4-5 päeva on jah normist märksa jahedamad, kuid kOHUTAVALT KÜLMAST KEVADEST küll rääkida ei saa. Ning mai on üleni ikka kevadkuu, mitte suvekuu.
VastaKustutaSee on alles sissejuhatus. Juulis saate ka öökülma, vähemalt 4 ööl.
VastaKustutaKuidas mai, nõnda suvi!
Ajaviiteks statistik uuris jälle raamatuid ja siin tulemused. Lühidalt: 2020 suvi 90% tõenäosusega jahe või heal juhul normi piires.
VastaKustutaNii lahtiseletatult 8 näidet sellest ja eelisest sajandist.
1912 suvel oli Novarupta vulkaanipurse mis eraldas ka väga palju so3. Järgnev talv alguses soe ja 1913 suvi jahe.
1932 kevadel purskas suurelt Cerro Azul. 1932/33 talv algas soojalt ja 1933 suvi liigagi tavaline.
1956 kevadel Bezymianny suuremaid purskeid. 1956/57 talv üldse soe ja 1957 suvi jahe.
1963 kevadel Agungi väga väävlirikas purse (VEI5). 1963/64 talv algas soojalt. 1964 suvi jahe.
1980 juba ehk kõigile tuttavam St.Helensi purse. 1980/81 algas soojalt. 1981 suvi jahe.
1982 El Chichoni purse. Väävlihulga puulest isegi tugevam kui St.Helens. 1982/83 talv alguses soe.
1991 tuntud Pinatubo purse. 1991/92 talv üldse soe ja 1992 keskise temperatuuri poolest ka silma ei hakka. Mäletan ,et sellel aastal oli lühikseid soojalaineid palju mis siis tipnes selle kuumarekordi päevaga. Selles statistikas ongi see suvi nagu kõige "soojem".
2011 tugev purse Puyehue-Cordon Caulle. Mõju jõudis isegi Austraaliani välja. 2011/12 talv algas jällegi soojalt ja 2012 suvi sadas ja keskmine suht lähedale normile. Kuna tegemist täiesti lõunapoolkera purskega võiski oodata sipa väiksemat mõju.
2019 suvel purskas küll mitte VEI5 vaid 4 aga väga kõrgele. Eelmise aasta lillaka tooniga päikeseloojangu järgsest taevast kirjutas vahel isegi meedias. Vulkaani nimi oli siis Raikoke. No ja mis jälle järgnes. Mitte ainult soe talve algus vaid terve talv oli soe. Siit ka järeldus: See suvi saab KÕIGE PAREMALGI juhul tulla normilähedane. Üliheal sattumisel 1992 võrreldav. Aga mingi kuum suvi unustage ära.
Mõni võiks nüüd küsida ,et aga 2010 Islandi vulkaanipurse? Aga sellepärast pole seda siin ,et see nõrgem purse kui kõik need mis kirjas eelnevalt. Samuti ei jõudnud 2010 purse pea üldse stratosfäärini. Meediamull ja mõju ühiskonnale oli suur aga purse ise tegelikult üsna nõrguke. Murdosa näiteks Katla või Laki kunagistest pursetest.
Kaduma läks rida kus kirjas ,et 1983 suvi oli ka igav.
VastaKustutaTore, aga miks peaks vulkaanipurse just ainult Eesti piirkonda puudutama? Alaskas ja Siberist on hetkel meist kõrgematel laiuskraadidel täitsa suvine ilm.... ja paljudes piirkondades ennustatakse soojemapoolset suve. Vulkaaniline tuhk oleks stratosfääris ikka ühtlaselt laiali.... meie lähedal pole eriti vulkaane, nii et miks see peaks Eesti piirkonda kõige rohkem puudutama?
VastaKustutaPigem on süüdi see laineline jugavool, mis tahab meile pidevalt tekitada põhjavoolu õhuringlusmustrit. Ebaaus on tõesti, et meile need põhjavoolud kõige sagedamini satuvad.... vabalt võiks ka olla nii, et meil on lõunavool ja näiteks UK või SIberi kohal on põhjavooluga lohk.... aga millegipärast meeldib viimastel aastatel lohkudele Läänemere piirkond ja Loode Venemaa kõige rohkem....
Ilmselt see jugavool ongi süüdlane. Keerutab iga sellise stratosfääri purske järel ennast nii ,et skandinaavias pigem külm kui soe suvel. Arvata võib ,et siis idapool on piirkond mis lausa kõrbeb. Ka 1815 hiiglasliku Tambora purske järel öeldakse ,et oli suveta suvi aga ega ikka igalpool ei olnud. Näiteks Alaskal või Musta mere ümbruses oli isegi normist ka siis soojem (sellise purske järel !) Ilmselt ka siis see jugavool keerutas ennast nii nagu meile vaja poleks. Lihtsalt tõin statistika näitlikult välja. Ah ja kuidas siis meil ilm Tambora järel oli? 1815/16 talv algul tavaline ja siis külm ja 1816 suvi oli natuke külmem või sama kui 2017 suvi ( kolme kuu summana siis)
Kustuta@15. mai 2020 10:51
VastaKustutaJahe ei tähenda tingimata sadusid. Ning jahedus ja kuivus sobivad vägagi kokku.
2015 suvi oli kuiv ja jahe: http://www.ilmateenistus.ee/2015/09/tanavune-suvi-oli-normist-veidi-jahedam-ning-kuivem/
2017 suvi oli kuivapoolne ja jahe: http://www.ilmateenistus.ee/2017/09/suve-ulevaade-2/
Ei usu samuti, et vulkaanituhk nüüd otseselt meile ilma mõjutab. Nõus sellega, et tegemist ikka jugavooluga.
VastaKustutaJah, ja võin hetkesest kogemusest lisada, et ega need rünksajupilved palju vihma too. Siin Tartus on viimased paar päeva taevas pidevalt mustad sajupilved olnud, aga ainult mõnest üksikust tuleb umbes 5 minutit vihma. Isegi lörtsi, rahet ega lumekruupe pole tulnud, nagu mõnes teises Eesti paigas. Äikest ka pole. (eile kuulsin vist ühte mürinat, aga rohkem pole olnud)
VastaKustutaJah aga 2015 ja 17 suved olid looduslikest rütmidest sellised mitte vulkaanidest.
VastaKustutaJa seda ma tabelit tehes ei mõelnudki ,et see vulkaaniline aerosool stratosfääris otseselt ilma külmaks teeb. Ta mõjutabki neid polaarpööriseid ja jugavoolusi kuidagi nii ,et meie jääme alati talve alguses soojemale poolele (vahel terveks talveks) ja suvel jääme pigem külmemale poolele.
VastaKustutaÜleeelmisest sajandist veel see Krakatau vulkaan ka näiteks. Arvestades ,et sel ajal kliimasoojenemist polnud oligi purskejärgne talv siin soe ja suvi jahedapoolne pigem. Jaanuari keskmine oli Tallinnas -2 1884.a Tänapäeval tähendaks see vist juba 0 kanti. Teatavasti kliima soojenemine mõjub siin talviti rohkem kui suvel. Seega kui jaanuarile võib sellest sajandist juba 2 kraadi juurde panna siis suvisele näidule ehk ainult pool kraadi.
VastaKustutaNüüd peaks aga ka loetlema kõik need aastad, mil oli külm suvi aga vulkaanipurset ei toimunud.... (nagu ka 2015 ja 2017 juba mainitud) ja vaatama kui palju selliseid aastaid on.
VastaKustutaMa ei tea, ma arvan , et 2015-2020 on lihtsalt mingi nirumate suvede periood. (ok 2018 ei olund, ja 2016 ja 2019 on vaieldavad, aga ikkagi polnud nii mitu head suve nagu 2010-2014).
Ma nüüd ka sedausku, et 2021 või 2022 tulevad palavad suved ja kuni 2024 on päris hea ja siis 2025-2030 keerab jälle ära. Keegi võiks statistikat uurida ja vaadata, kas eelmistel kümnenditel oli ka selliseid 4-5 aastaseid perioode kus on ühes perioodi jooksul rohkem soojemaid või külmemaid suvesid.
1995,97,99 võib soojaks lugeda. 2001,2002 ja 2003 oli kuuma. Siis tegelikult peaaegu järjest 1997,99,2001,02 ja veel 03. Siis ettepoole pikem vahe ja alles 1970 -datel oli lähestikku mitu sooja suve. Ja enne seda veel pikem vahe ja siis soe 1930 -datel.1936 -39 kohe neli sooja suve jutti. Aga jah selline olukord on ikkagi haruldus nagu 2010,11 ja 2013, 2014 olid. 2016 ja 2019 ei saa ühele pulgale panna. 2019 oli ikka soojem ja eriti juuni arvelt.
VastaKustutaNo tundub, et soojad suved kipuvad küll jutti olema. Pole 100% seaduspära, aga mingi rütm on. Nüüd on küsimus selles, millal uus soojade suve jada algab... kas juba 2021 või alles 2030 või hiljemgi....
VastaKustuta2019 on selles mõttes huvitav aasta, et keskmise temperatuuri poolest tõepoolest soojemapolne suvi, aga (vähemalt minu arvates) taju poolest mitte. Juuni oli küll keskmisest soojem,kohe alguses. Samas jaanipäeva paiku ja täitsa kuu viimastel päevadel polnud ka üleliia soe.
Juuli 2 esimest dekaadi olid küll jubedad. Vähemalt siin Tartus. Läänes ja Harjumaal vist oli natuke rohkem päikest, meil aga ainult jahe, pilvine ja vihmane. 20.-28. juuli oli soe, kohati palav. Samas jällegi, päris jõhker, et 29. juuli oli temperattur ainult +13 kraadi ja pärast seda püsis ka pigem jahe ilm kuni umbes 10. augustini. Augusti lõpp jällegi ilus. Ma ei vaidle vastu, et 2019 poleks kesmise poolest soojem suvi olnud, aga minua arvates mingi rannasuvi ka polnud. Veekogud jõudsid juuli keskpaigaks täiesti ära jahtuda.
Tartu-Tõravere jaama viimase 30 aasta(1990-2019) talvede põhjal märkimisväärset soojenemist toimunud pole. Talvekuudest on soojenenud ainult detsember. Jaanuari puhul on hoopis silmnähtav langustrend ning veebruar on olnud üsna stabiilne või väga kerges jahenemises.
VastaKustutaSeevastu suve(1990-2019) soojenemine on olnud erakordne ja teistest aastaaegadest kõige võimsam. Sellele järgneb sügis ning seejärel kevad. Kusjuures suve puhul on tõusutrendi näha kõikidel suvekuudel, suurim aga juunis ja augustis, juulis pisut tagasihoidlikum.
Mis 4-5 aastaseid perioode puudutab soojade või jahedate suvede osas, siis Tartu-Tõravere 154 aasta pikkuses aegreas on külmade suvede perioode olnud nii palju, et neid ei jõuagi siin välja tuua. Soojade suvede perioode on veidi raske eristada, mistõttu toon välja vaid erakordselt soojade suvede perioodid, mida on kokku olnud vaid kolm - 1936-1939 ; 1999-2002 ; 2010-2013.
Kusjuures esimesena nimetatud erakordselt soojade suvede periood oli kokkuvõttes võimsam kui teised, sest selle perioodi korral polnud perioodi sees mitte ühtegi jahedat suve vahel erinevalt viimastest, vaid kõik neli suved järjest olid erakordselt soojad.
Tartu-Tõravere aegrida:
1936. a suve keskmine oli 18,2 kraadi.
1937. a suve keskmine oli 17,8 kraadi.
1938. a suve keskmine oli 17,5 kraadi.
1939. a suve keskmine oli 18,2 kraadi.
(1936-1939 soojade suvede perioodi keskmine oli 17,9 kraadi.)
1999. a suve keskmine oli 18,2 kraadi.
2000. a suve keskmine oli 15,4 kraadi.
2001. a suve keskmine oli 17,2 kraadi.
2002. a suve keskmine oli 18,1 kraadi.
(1999-2002 soojade suvede perioodi keskmine oli 17,2 kraadi.)
2010. a suve keskmine oli 18,6 kraadi.
2011. a suve keskmine oli 18,3 kraadi.
2012. a suve keskmine oli 15,8 kraadi.
2013. a suve keskmine oli 17,8 kraadi.
(2010-2013 soojade suvede perioodi keskmine oli 17,6 kraadi.)
Jah siin harjumaal oli juulis 2019 päikest rohkem kui idapool. Mõned näited oma kodunt harjumaalt päevamaksimumide kohta.( olen jah kuulnud ,et idas oli olukord pilvisem ja külmem)
VastaKustuta1.juuli +24
2.juuli +22
Siis pikem vahe soojaga
15.juuli +22
17.juuli +24
18.juuli +23
19.juuli +23
20.juuli +24
21.juuli +28
22.juuli +22
23 ja 24.juuli +27
25.juuli +25
26.juuli +29
27.juuli +31
28.juuli +32
29.juuli +23
Ei ütleks ,et juuli teine siin loodes just külm oli.
Näiteks 19.juuli. Siin loodes vähene pilvitus ja päeval kraad +22...+23. Samal ajal virumaal +15 ja uduvihm ja selliseid päevi oli veel.
Sel aastal tuleb suve keskmine suht kindlalt alla 15 kraadi. Esiteks pole seda vist varem juhtunud; teiseks tegi erakordne talv sellele võimalusele "tee lahti".
VastaKustutaKeegi ei osanud oodata, et selline talv Eestis võimalik võib olla, mis äsja oli. Pole ka suve keskmine 14,x kraadi midagi võimatut.
Piisaks vaid sellest, et praegused õhuvoolud siin maikuus korduksid ka juulis, et juuli keskmine nt 13,5 kraadi tuleks. Ja see tõmbaks suve krskmist juba tublisti alla.
Kuulge lp keskmiste kirjutajad. Pange ikka KOGU aastaterida kohale, mitte ainult endale meelepärased. Alles siis võime MINEVIKUstatistikat arendada. Ning ka see ei puuduta TULEVIKKU.
VastaKustutaM klubi...
VastaKustutaMarssal: "Aga mina ütlen, et Saksamaa on Eesti ainuke sõber!"
Maahärra: " Aga mina ütlen: Türgi ja Ukraina"...
Nojah, ma hakkan ka uskuma, et suve keskmine tuleb pigem midagi 15,2 kraadi. ( enne pakkusin umbes 16,0 kraadi ) Nii pessimistlikuks ei lähe veel, et 14,x pakkuma hakkaks, aga võimatu muidugi pole.
VastaKustutaSamas kõik on veel lahtine, näiteks CFSv2 eilne jooks keeras juunile jälle kuumust juurde.
Juuli prognoos pole tõesti eriti helge, aga mudeli järgi on loota, et tuleb pigem tsonaalne läänevool, mis toob meile saju, aga ei tohiks väga külm olla. ( läheks isegi selle 4 aastase rütmi jutuga kokku)
Keegi maikuu hetkest keskmist teab? sest nüüd tundub, et mingit erilist soojalainet pole enam tulemas. 25ndani püsib see niru 10 kraadine ilm ja siis saame nädalakese 15-17 kraadist normilähedast ilma. Kas tuleb selle sajandi kõige külmem mai?
10. mai 2020 19:07 kommentaaris sai ka öeldud, et sooja enam mais ei tule ilmselt.
VastaKustutaKorralik äike siin Tallinna lähedal!
VastaKustutaTartu-Tõravere jaamas on käesoleva mai keskmine hetkel 8,4 kraadi(normist 3,1 kraadi jahedam). Praeguste prognoosite põhjal peaks tänavune mai kindlalt selle sajandi kõige külmem tulema ning võimalus on, et isegi 1999. a maist(keskmine oli siis 7,9 kraadi) külmem.
VastaKustutaNoh parem teha see anomaalia nüüd tasa, kui ainult suvel.
VastaKustutaPaar postitust tagasi üks kommenteerija väitis, et kui õhuvoolud aprilli keskpaigas põhjakaarde pöörduvad (nii juhtuski), siis on lootust, et kusagil suve teises pooles saab soojemat ilma ka. Tahaks teada, kas see kommentaator on endiselt selle arvamuse juures....
Üks väga hea viide jahedast ja äikesevaesest suvest on ka see, et äikese hooaeg ei alga Lõuna- ja Kagu-Eestit ning äikese aktiivsus on mujal suurem kui seal.
VastaKustutaTäiesti tüüpiline on, et kuuma ja äikeselise suve korral on Kagu- ja Lõuna-Eesti esimene piirkond, mis äikest kogeb ning kõige äikeselisem on just seal.
Tänavu pole siin veel mitte kordagi äikest kuulnud/näinud, samas kui teistes Eesti piirkondades on juba mitu äikesepäeva olnud.
Oleks kasvõi üks asi, mis tänavuseks sooja või äikeselist suve viitaks... no ei ole.
Ei ole jah.
VastaKustutaTänane ilm aga on suurepärane näide, millise ilmaga tänavune juuli tuleb. :D
Harjumaal vett ja vilet saanud, päikest ka!
VastaKustutaKeegi kunagi mainis (vist juba veebruaris) ,et ilm läheb kahtlaselt sama rada nagu 1992. No kui nii siis peaks kuu lõpus soojaks minema. Saab näha.
VastaKustutaJa kõige uuem GFSi jooks juba näitabki soojemat! Aga samas see pole mingi 25 kraadine soe, pigem selline +18 kraadi ringis, mis on mai lõpu kohta tavapärane temperatuur, mitte eriliselt soe.
VastaKustutaNo tänavuse mai päevast-päeva pluss seitsme kohta on see põrgukuumus juba.
VastaKustutaHarjumaal -1,5 kraadi ja tuult pole üldse.
VastaKustutaUmbes selline nädalake on veel seda külmkapi-ilma vaja taluda.
VastaKustutaTõepoolest, kui ennustused järsku ei muutu, siis peaks järgmisest nädalavahetusest kevade moodi asi olema. Tartus on ka lootust, et homme-ülehomme juba natuke normaalsem ilm. (12-13 kraadi ja vähem tuult, kui päike ka välja ilmub, siis on juba täitsa talutav)
VastaKustutaViimane GFSi jooks lubab 1. juuniks isegi 25 kraadi. Aga seda ma veel ei julge uskuda. Ma arvan, kui juunis peaks sooja tulema, siis pigem kuu teises pooles.
Ma vist olen kirjutanud jah, et isegi väga soojale talvele ei pruugi järgneda ülisoe kevad, näitena meenus 1992. aasta. Kirjutama ajendas üldine kisakoor, et jaanuaris-veebruaris on "kohe-kohe" umbes praegusele seisule vastavat vegetatsiooni oodata, samuti märtsi-aprillikuist suurt südasuve... 1992. aasta mai ainus veidi liigsoe päev oli 31. mail, muidu oli igati keskmine mai.
VastaKustutaPraegune kisakoor, et suvi tuleb tingimata külm, on sama rumal kui talvine igikestvast soojusest sonimine...
Nojah, tegelikult ma olen üks neist, kes loodab, et ei tule jube külm suvi, aga hetkel ei näita ükski märk head suve. Ka Copernicus/ECMWF andis oma suveprognoosi, mis pakub kuuma ja põuda Kesk- ja Lääne-Euroopale, aga mitte Põhja-Euroopale. Arvatavasti püsib meil madalrõhkkond terve suve paigal.
VastaKustutaSamas ma uurisin eile natuke eelmiste aastate CFSv2 prognosse. Vaatasin iga aasta jaoks 6 kuu prognoosi, mis oli arvutatud mai keskpaiga andmete põhjal. Ja tegelikult ei ennusta see mitte midagi ette. Näiteks, nii 2017 kui ka 2018 suve jaoks polnud maikuu andmete põhjal erilisi anomaaliaid ennustatud, aga ometi olid need kaks suve täiesti erinevad. Üks tuli kuum, teine jahe.
See aasta tuleb veel juurde asjaolu, et polaarkeerise lagunemine jäi nii hiliseks ja ilmastiku areng on umbes kuu aega normist maas. ( hetkene õhumasside maadlus ja sellega kaasnevad tuuled ja hoogsajud on tüüpilised aprilli alguse jaoks.)
Seega, ma ootaks ära milline on olukord kuskil juuni teise nädala paiku ja siis teeks sealt järeldusi ülejäänud suve kohta.