pühapäev, 26. august 2018

34. nädala ilm (27.08.–2.09.2018)

Kommentaariumi viide
Seoses sünnipäevapidustustega esines lõppenud nädala postituse uuendustes tõrkeid (saabus arvukalt päringuid selle kohta). Palume võimalike ebameeldivuste pärast vabandust!

Nädal toob nii vihma kui kuivemaid päevi; mõnel päeval võib ka äikest olla, kuid suurt sadu ei paista. Ilm püsib mõõdukalt soe, nii et hilissuvi jätkub.

Tagasivaade. 23. ja 24. august olid veel südasuviselt palavad (24...28 °C, maksimum registreeriti 24. augustil Kundas 27,6 °C, mis on ühtlasi ka aprilli "kõigi aegade" kuumarekord, mõõdetud 24.04.2000 samas). Kuumus taandus kohatise äikesega (peamiselt Liivi lahel, levik), mis tekitas isegi kahju, millest pikemalt on juttu https://www.facebook.com/mare.matas/posts/10217000960244574
Pärast paari kuuma päeva ilm jahenes ja 25. augustil ulatus õhutemperatuur 19...23 °C-ni, 26. augustil jäi aga kõikjal 20 °C piirist madalamaks; oli pilves, hoovihmadega ja kohatise äikesega. 
Nädala ilm. Venemaal on antitsüklon, mis jääb Läänemerest siiski suhteliselt kaugele, mistõttu tsüklonite mõju see tõrjuda ei suuda, kuid ei lase neil ka domineerida. Nädala lõpus tekib Kesk-Euroopa kohal antitsüklon, mis suundub septembri alguses üle Baltikumi Venemaale (kindlus ~65%). Seega on ilm valdavalt kuiv, sadada võib enamasti nädala alguses ja lõpus (saju tõenäosus alla 20%, rannikutel nädala alguses kuni 55%, vaid 1. septembril on vihma võimalus kõikjal üle 50% ja võib ka äikest olla).
Seega 28. kuni 31. augustini on valdavalt vähese ja vahelduva pilvisusega peamiselt sajuta ilm. Õhutemperatuur on 18...23 °C, kuid öösiti võib selge ilmaga olla sisemaal vaid 5...10 °C. Hiljem muutub ilm pisut sajusemaks, kuid soojus püsib.
Uuendus 27. augusti hommikul: Eesti jääb mitme rõhkkonna mõjuvälja: kord ulatub Läänemere idakaldale lääne või kagu poolt madalrõhkkond, siis on ülekaalus Venemaa antitsükloni serv. Tundub, et efektiivset kaitset kõrgrõhkkond niiskuse ja pilvede eest ei anna, nii et madalrõhkkondade mõju on pisut ülekaalus. Rõhkkondade vastasseisu tõttu tugevneb aeg-ajalt tuul, kuid ilm püsib suurema sajuta. 3. septembrist võib pisut tugevamat mõju taas avaldada kõrgrõhkkond. Seega toob nädal nii kuivemaid päevi kui vihma, kuid suurt sadu ei paista. Ilm püsib mõõdukalt soe, nii et hilissuvi jätkub [ilmub 28. augustil Pärnu Postimehes].
Uuendus 29. augusti õhtul: Äärmusi ja märgatavaid kõrvalekaldeid lähemal ajal oodata ei ole. Ilm püsib mõõdukalt soe, nii et hilissuvi jätkub.
Neljapäeval (30.08.) suundub äikeseline madalrõhuvöönd Peipsi järve tagant Soome kaguossa – selle servas sajab idapoolsetes maakondades mõnes kohas (hoo)vihma. Samal ajal ulatub Loode-Venemaalt kõrgrõhuhari Läänemerele – nii on Lääne-Eestis ilm selgem ja sajuta. /---/
Esmaspäeval (3.09.) tugevneb Läänemerel kõrgrõhkkond, mis hoiab ilma sajuta ja rahuliku. Samasugune olukord püsib ka teisipäeval (4.09.). Ööd on sajuta ja selge taevaga; õhutemperatuur langeb sisemaal 7…11 °C-ni, vaid rannikutel on soojem, kuid päeviti on sooja päikese toel üle 20 °C (võimalik maksimum 23 või 24 kraadi). Tundub, et ka edaspidi on ilm rahulik ja septembri kohta üpris soe; öökülmaohtu pole [ilmub 31. augustil http://ilmake.www.ee/].
Vaatamata sellele, et ilm võinuks püsida suurema sajuta, paugatas 30. augustil kohati, nt Nõmmel, peaaegu rekordkogus vihma alla: tunniga ligi 20 mm, mistõttu uputas ja ajakirjandusse paiskus sellest uudiseid. Radaril midagi erilist ei olnud: üksnes vähemärgatavad ja nõrgad sajualad – järelikult paiskus selline tohutu vihmaraju alla väga madalatest pilvedest, mida radar registreerib halvasti (radarile hästinähtavad sadu toovad pilved on enamasti 1–2 km kõrgemal). Sadu oli erakordselt lokaalne: tugevaim osa vaid sadu meetreid kuni 2 km läbimõõdus (Tallinn-Harkus mõõdeti sajuhulgaks 2 mm). Uuesti paugutas üsna raju vihm 1. septembri bussijaama ümbruses, kuid sajuhulk jäi tõenäoliselt alla 5 mm (sadas umbes 15 min jooksul).


27. augustil paugatas Laagri lähedal pikne, kuid sadu jäi eemale, tõusis vaid mõõdukas puhanguline tuul.

esmaspäev, 20. august 2018

33. nädala ilm (20.–26.08.2018)

Kommentaariumi viide

Tuleb ikka veel suviselt soe, aga sajune nädal. 

Ettevaatust, paar päeva on südasuviselt palavad, sest Läänemere idakaldale tungib lõunakaartest kuum õhumass. Täpsemalt:  
Neljapäeval (23.08.) resideerub kõrgrõhkkond Venemaal ja tõkestab lääne poolt survet avaldavale madalrõhkkonnale tee. Madalrõhulohk ühes vihmasajuga liigub Soome poole ja nii on ilm enamasti sajuta. Kuid kahe rõhuala vastasseisu tõttu on edela- ja lõunatuul tugev (rannikul kuni 17 m/s). Õhutemperatuur langes öösel nõrgema tuulega Kagu-Eestis alla 10 °C, mujal, eriti pilvisemas ja tuulisemas Lääne-Eestis oli 12...17 °C, kuid päeval tõuseb päikese toel 21...25 °C-ni.
Reede (24.08.) hommikupoolik on selgem ja sajuta. Keskpäeval saartel pilvisus tiheneb ja hakkab vihma sadama. Õhtu poole suureneb hoovihma võimalus ka mandril, on pisike äikeseoht. Puhub lõuna- ja kagutuul 5–10, puhanguti 14 m/s. Õhutemperatuur on 22...27 °C.
Laupäeva öö: pilves, selgimistega ilm. Sajab hoovihma, võimalik äike (suurim tõenäosus hommikul kaguservas kuni 60%). Puhub lõunakaartetuul 3–9 m/s. Õhutemperatuur on 13...18 °C.
[Arhiveeritud]:
KESKKONNAAGENTUUR
RIIGI ILMATEENISTUS
24.08.2018, kell 20:45
Hoiatus N 38 Eesti kohta.
24.08 öö hakul liiguvad äikesevihma pilved Lääne-Eesti saartele ja üle Liivi lahe Edela- ja Lääne-Eesti, kesköö paiku Loode-Eesti  kohale. 25.08 vastu hommikut jõuavad uued äikesevihma pilved Lõuna-Eestisse, mis üle Ida-Eesti kirdesse levivad. Äiksega kaasneb tugevaid vihmahooge kui ka puhangulist tuult.

***
Marko Kaasiku sissejuhatus nädalasseSügisene läänetsüklonite konveier Põhja-Euroopas takerdub, põhjustades seekord suuri sadusid. Täna ja homme kujundab meie ilma tsüklonite vahele kiilunud kõrgrõhkkond, neljapäeval nihkub see lõunasse ja reedel läheneb läänest keskmega Põhja-Atlandil paikneva madalrõhkkonna lohk. Edasi kujuneb kirde-edela suunaline seisev madalrõhuvöönd Valgelt merelt üle Baltimaade Balkanile välja, mis põhjustab laupäevast esmaspäevani päris palju vihma.
Seega on hakanud sünoptiline sügis Läänemere idakallast ohustama. Aga enne seda võib veel osa saada paarist suvisest päevast ja tõenäoliselt tuleb septembriski mõni suvine päev. Seniks lähemalt nädala ilmast.
Nädala alguses liikus väike osatsüklon Eesti põhjaosast kirdesse. Selle kohta kirjutas Ele Pedassaar nii: Pidupäev iga ilmaga
Tänane pidupäev (20.08.2018) tuleb meil vastu võtta vihmaselt ja mitmel pool ka tuuliselt, kuna ilmategijaks on merelt lähenev madalrõhkkond. Pöörisega seotud sadu kattis kell 8.00 hommikul valdava Edela-Eesti. Keskpäevaks levivad vihmapilved üle terve maa ning mitmel pool tuleb arvestada ka märkimisväärse sajuhulgaga. Intensiivsema saju tõenäosus on suurim Kesk-Eestis ning oodatava saju hulk võib ulatuda 15–30 mm-ni*. Sajuga koos esineb päeva teises pooles ka äikest. Puhub lõunakaare tuul 3–9, pärastlõunal Lõuna-Eestis puhanguti 13 m/s, Liivi lahe ümbruses puhub edelatuul 6–11, iiliti kuni 17 m/s. Sooja on 16...22 °C. Õhtul jääb sadu alates lääne poolt nõrgemaks ja harvemaks ning tuul pöördub alates saartest loodesse.
Riietuma peaks täna kindlasti vastavalt ilmale, siis on ka tuju hea!
Riigi Ilmateenistuse kodulehel olevasse asukohapõhisesse prognoosi palume suhtuda äärmiselt kriitiliselt (tegemist on tehnilise viperusega) ning usaldada inimese ehk sünoptiku poolt koostatud ilmateadet: https://bit.ly/2L3yIsO. Hoiatused leiate siit: https://bit.ly/29ACcwk*.
* vastav hoiatus: KESKKONNAAGENTUUR
RIIGI ILMATEENISTUS
19.08.2018, kell 21:50
Hoiatus N 35 Eesti kohta.
20.08 öösel saartelt algav vihmasadu laieneb 20.08 hommikul mandrile ja muutub kohati tugevaks. 12 tunni jooksul on mitmel pool oodatav sajuhulk 15-30 mm, 20.08 päeval suureneb lisaks ka äikeseoht.
21. kuni 23. augustil on oodata peamiselt sajuta ilma. Et Läänemere idakaldale tungib lõunakaartest suviselt kuum õhumass, tõuseb õhutemperatuur päev-päevalt ja võib päikeselise ilmaga ulatuda 24. augustil üle 25 °C.
Kuigi mingil hetkel tundus, et pärast mõnda jahedat, sajust päeva tuleb veel üks kuuma õhumassi rünnak 27. augustil, kui päikeselise ilmaga võib sooja tulla kuni 29 °C, ei tundu see 22. augustiga enam tõenäoline. Elame-näeme!


Kuumus ei anna alla, vaid näib paugutavat aeg-ajalt koguni hilissuvelgi (http://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=8&model=ecm&var=2&time=0&run=12&lid=OP&h=0&mv=0&tr=24).

teisipäev, 14. august 2018

32. nädala ilm (13.–19.08.2018)

Kommentaariumi viide
NB! Seoses ADAC Rallye Deutschland 2018 viibimisel ei pruugi uuendused olla regulaarsed ja täielikud!

Suviselt soe, kuid juba augustile tüüpilise ilmastikuga nädal

Suured kuumad on läbi saanud, aga praeguse aja kohta jätkub suvi soojalt. 16. augustiks on oodata antitsükloni lääneservas tugevat lõunavoolu ja sooja õhumassi saabumist. Siiski jääb õhutemperatuur alla 30 kraadi. Edasine ilm on jahedam ja tõenäoliselt sajune. Öösiti on enamasti üle 10 kraadi ja päeviti, kui päikest jagub, üle 20 kraadi (pilvede ja saju all on vähem).
Täpsemalt. Nädal algas Läänemere kohal madalrõhuala edelaservaga. Seetõttu oli muutliku pilvisusega ilm ja seetõttu sadas mitmel pool hoovihma, kohati oli äikest. Puhus läänekaartetuul 4–10, põhjarannikul ja Liivi lahe ümbruses lääne- ja loodetuul puhanguti 15–17 m/s. Õhutemperatuur oli 18...22 °C.
14. augustil tugevnes lühiajaliselt kõrgrõhuhari, kuid selle kannul liigub osatsüklon üle Läänemere kirdesse. Seetõttu on vahelduva pilvisusega ilm. Õhtupoolikul alates Edela-Eestist pilvisus tiheneb ja hakkab vihma sadama, sajuala levib edasi kirde suunas. Puhub muutliku suunaga tuul 2–7 m/s, õhtuks asendub idakaarte-. Õhutemperatuur on 18...22 °C.
Neljapäeval (16.08.) tugevneb kõrgrõhuvöönd ja jääb idaservaga peaaegu nädala lõpuni. Õhutemperatuur on öösiti 13...16, rannikul kuni 18, päeval 23...28 °C, vaid sajuhoo korral on jahedam.
Pühapäeval (19.08.) ilm muutub: üks osa madalrõhkkonnast liigub üle Skandinaavia põhjatipu ja selle lõunaserva mööda jõuab sajupilvi. Sajuse öö järel on oodata keskpäeva paiku Loode-Eestis juba selginemist, vaid kaguserva jõuab vihm vastu hommikut ja võib sajune püsida õhtuni. Sarnane ilm püsib edaspidigi. Valdavalt puhub tugev edela- ja läänetuul puhanguti 14, rannikul kuni 18 m/s. Õhutemperatuur on öösiti 12...15, rannikul kuni 18, päeviti 18...23 °C.
Kas rannailma veel tuleb? Lugejad saatsid https://ilm.ee/index.php?517261 vastuseks näiteks selliseid kommentaare: Pask külm. Randa enam asja pole. Siiski terendab rannailmu veel silmapiiril, nt https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/14-days/tallinn_estonia_588409.
Accu. sügisprognoos lubab mahedate rannailmade jätkumist, nii et kes veel randa või ujuma pole saanud, saab seda ehk veel septembriski teha https://www.accuweather.com/en/weather-news/2018-europe-autumn-forecast-warmth-to-dominate-from-uk-to-ukraine-wildfires-to-remain-a-concern/70005760. Elame-näeme!






13. august oli Veneetsias äikeseline: esimene äike hajus kohale jõudes (3 ülemist pilti), aga järgmine tormas õhtuga üle linna, tõstis tormi ja sähvis-paugutas kõvasti.

esmaspäev, 6. august 2018

31. nädala ilm (6.–12.08.2018)

Kommentaariumi viide
NB! Seoses Veneetsia piirkonnas viibimisega 7.–14. augustil ei olnud uuenduste tegemine võimalik. Palume vabandust ebameeldivuste pärast!
Ettevaatust, kuuma ilma hoiatus (lähemalt vt http://ilmjainimesed.blogspot.com/2018/07/28-nadala-ilm-1622072018.html)!
Pirital on uus veebikaamera, vaate saab valida parempoolsest menüüst https://ilm.ee/rand_pirita/kaamera1.php3

Muutliku ilmastikuga, kuid üldiselt "tuline" nädal [10. augustil uuendatud ilmateade: https://ilm.ee/?517249]

Nädala alguses on Läänemere kohal madalrõhkkonna edelaserv. Selle mõjul on ilm tuuline (lääne- ja loodetuul 4–10, põhjarannikul ja Soome lahel tugevneb 14, puhanguti kuni 20 m/s) ja kohatiste sajuhoogudega, üksikutes kohtades on äikest. Võrreldes eelmiste päevadega tundub ilm jahe, aga sooja on siiski enamasti 20...24 °C.
Teisipäeval (7.08.) jääb madalrõhkkond Põhja-Venemaale ja õhurõhk tõuseb Läänemere idakaldal. Õhurõhugradient väheneb ja loodetuul nõrgeneb päeva jooksul. Õhutemperatuuris olulisi muutusi ei ole (tuulise ilmaga öösiti üle 10 kraadi, päeviti päikese toel üle 20 kraadi).
Kolmapäeval (8.08.) tugevneb kõrgrõhkkond ja selle servas tuleb ilm rahulik ja olulise sajuta. Õhutemperatuur on öösel veel 10...15, rannikul kuni 18, päeval 24...27, meretuulega rannikul kuni 22 °C.
Neljapäeval (9.08.) jõuab Rootsi rannikule madalrõhulohk ja samal ajal ulatub Venemaalt kõrgrõhkkonna serv Balti riikide kohale. Nende vahel kujuneb lõunavool, mis toob siia väga sooja õhumassi, mille algne kujunemispiirkond on Põhja-Aafrika – ilmselt sama õhumass, mis tekitas Euroopas rekordkuumust (http://www.meteociel.fr/observations-meteo/tmaxi.php?region=eur2).  Rannailma varjukülgedest on pisut pikemalt juttu https://maaelu.postimees.ee/5790666/rannailma-varjukulgedest
Selline olukord püsib ka reedel (10.08.), kui madalrõhulohk nihkub merele, aga kaugemale esialgu ei pääse, sest Venemaa kõrgrõhkkonna serv püsib veel Läänemere idaranniku kohal. Lõunakaartetuul muutub tormiseks.
Et õhumass on kuiv, siis on taevas selge ja kõrvetava päikesega. Õhutemperatuur on öösiti 18...21, peamiselt saarte rannikul kuni 23, päeviti 28...33 °C, meretuulega rannikul on pisut vähem.
Laupäeval (11.08.) liigub madalrõhulohk üle Läänemere idaranniku ja see toob ilmamuutuse: tuul asendub edela- ja lääne- ning on tugev. Õhutemperatuur on öösel 17...21, päeval 20...25 °C. Äikest võib peamiselt Läänemerel ja saartel olla, kuid on võimalik, et ilmamuutusega seotud äike võib jõuda öösel ka sisemaale (tõenäosus 25–50%). Üldiselt ei tundu äike kuigi tõenäoline, kuid vajadusel seda täpsustatakse nädala jooksul [uuendus: ilmamuutus toimus valdavalt äikeseta, kuid 12. augustil oli jahedas ja niiskes õhumassis mitmel pool äikest, vt https://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20180812].
[Uuendust vaata https://ilm.ee/?517249] Järgmine kuumus ei lase ennast kaua oodata, sest juba pühapäeval (12.08.), kui madalrõhkkond jääb Skandinaavia kohale ja samal ajal ulatub Venemaa poolt kõrgrõhkkonna serv Balti riikide kohale, jõuab lõunakaartest kohale palav õhumass. Kuna madalrõhkkonna mõju võib siis tugevam olla, ei pruugi sooja üle 30 kraadi tulla. Ka see kestab paar päeva. 

Tugevaid kuumuseid jätkub Läänemere idakaldale veel paariks korraks, pole välistatud, et enamakski. See meenutab veidi 2007. a, kui kuu teise pooleni oli palavat ja äikest  (http://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=8&model=ecm&var=2&run=0&time=168&lid=OP&h=0&mv=0&tr=24#mapref).


 Äike nähtuna lennuki pardalt teel Amsterdamist Veneetsiasse 7. augustil.



8. augustil arenes Veneetsia kohal majesteetlik äike. Selles pilves tekkis tuhandeid välke kõigest paari tunniga.

neljapäev, 2. august 2018

30. nädala ilm (30.07.–5.08.2018)

Kommentaariumi viide
NB! Seoses Spa-Francorchamps' ringrajal viibimisel nädala teises pooles kuhjus väga palju tegemata asju, sest erinevalt teistest etappidest ja motospordi liikidest ei olnud seal võimalik kõrvalt teha eriti midagi, seega enne 30. juulit polnud võimalust siinsega tegeleda.

Väga tuline ja kohatise äikesevõimalusega (peamiselt lääne ja põhja pool) nädal

Nädal algas antitsükloni edelaservas tuliselt: nii tõusis õhutemperatuur mitmel pool üle 30 kraadi ja öösel jäi 20...25 kraadi vahele. Ehkki 30. juuli öö oli sama soe kui 29. juuli öö, ei tulnud päev soojem, vaid jäi ikkagi alla 34 kraadi (Lääne-Nigulas 33,2 °C ja Tallinn-Harkus 32,5 °C, võrdluseks: 29. juulil mõõdeti Tallinn-Harkus 34,2 °C, mis on peaaegu "kõigi aegade rekord", täpsemalt vt http://www.ilmateenistus.ee/2018/08/maksimaalsed-ohutemperatuurid-juulis/).
Äikesega seotud rajuhoog (ilmselt märg allapuhe) räsis õhtupoolikul Rummut ja Ämarit, selle hooga tuli 27 mm sademeid, vt https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=qFiSUFVr6Ak&app=desktop. Ämari sünoptik: Juhtus eile õhtul äikesepilve all kellajal ca 17.20-17.30. Olin ise tööl ja nähes seda möllu, kahtlustan nähtust "wet microburst". 10-15 min jooksul sadas 27 mm vihma, max puhang oli 23 m/s ja tippajal nähtavus mõnikümmend meetrit.
Hiljem nihkus antitsüklon Venemaale, nii et Eestit jäi katma selle lääneserv. Äikest oli 31. juuli öösel palju Kirde-Eestis (vööndina Alatskivilt kuni Kundani) – see äikesevöönd oli statsionaarne ja nõrgenes hommikul, kuid päeval tekkis uusi äikesekoldeid peamiselt Harju- ja Virumaal, püsides mitmeid tunde väheliikuvana. 1. augustil oli äikest peamiselt loodeservas ja saartel, kusjuures keskpäeva paiku oli üks äikesekolletest eriti tugev. Ka Harku aeroloogiajaama sondeeringud näitasid öösiti CAPE väärtuseks enamasti 600–1000 J/kg, 31. juuli öösel koguni üle 1500 J/kg, ainult 27. juuli öösel ei olnud midagi. Kuna tuulenihet ei olnud, siis olid äikesed üksikud või väheorganiseerunud kogumitena, ja väheliikuvad. Õhutemperatuur ulatus iga päev üle 30 kraadi (Tallinn-Harkus vähemalt 31 kraadini). Suure kuumusega esinesid / olid nähtavad väga eredad helkivad (mesod, hõbepilved), mida võib pidada ebatavaliseks.
Erakordne palavus saab läbi. Reedel (3.08.) jõuab Läänemerelt madalrõhulohk ja liigub üle Eesti. Öösel võib sadada Lääne- ja Edela-Eestis hoovihma ja olla äikest, kuid päeval on äikest sisemaal; alates saartest ilm selgineb. Sooja on öösel 17...22, päeval veel 25...30, meretuulega rannikul kuni 22 °C.
Äikeseline ja mõõdukalt soe on nädala lõpuni. Kõige jahedam ilm tuleb esmaspäeval (6.08.), kui Soome kohal tekib uus osatsüklon, mis muutub aktiivsemaks ja liigub edasi Peterburi suunas.  Edela- ja läänetuul tugevneb puhanguti 15, päeval 18, rannikul 22 m/s. Päeva jooksul asendub tuul loode- ja püsib tugev. Hooti sajab vihma. Kuigi öö on väga soe (õhutemperatuur on 13...18), siis päeval vaid 19...24 °C, vihmahoogudes isegi vähem.
Uus kuumus kerkib Läänemere idakaldale 9. augustiks, kui võib taas paugutada 24...32 kraadi (paariks päevaks).



Kuumade ilmadega oli ka äikest, seekord enam loodeservas (ülemised kaks pilti 1. ja alumine 2. augustil Laagris).