Kommentaariumi viide
Tuleb sügiseselt vaheldusrikas nädal.
Tuleb sügiseselt muutlik nädal - kord sajab, siis jälle mitte. ECMWF väljavaade näiteks neljapäevaks.
Esmaspäeval (25.10.) jõuab Skandinaaviasse uus aktiivne madalrõhkkond, mille äärmine kagu-lõunaserv laieneb meieni. Vihma- ja lörtsipilvi liigub üle rohkem öösel - varahommikul, päeval sajab vaid lokaalselt ja vihma.
Tuul pöördub taas edelasse ja lõunasse ning tugevneb sisemaal 12, rannikul 17 m/s.
Õhusooja on öösel 2...7, mandri sisealadel, kus selgem, jõuab enne pilvkatte saabumist langeda kergelt miinuspoolele. Päev pakub juba 10°C ümber tiirutavat sooja.
Teisipäeval (26.10.) üks keeris eemaldub, kuid juba jõuab järgmise madalrõhkkonna lohk.
Öö ja ennelõuna on laigutiste vihmadega, lausvihmapilved saabuvad (hilis)õhtuks.
Tuul puhub ikka lõunakaarest, kuid nõrgeneb veidi.
Õhutemperatuur on öösel 5°C ümber, päeval jätkuvalt 10 ümbruses.
Kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.10.) jätkub sama rada - üks lohk eemaldub, teine jõuab.
Kolmapäeva varahommikuks üks sajuvöönd eemaldub, päeval jõuab saartele juba uus. Sajab laialdaselt ka neljapäeval.
Edelatuul tõuseb kolmapäeval - puhangud sisemaal 13, rannikul 18 m/s, neljapöeval nõrgeneb.
Õhusooja jagub sarnaselt eelmistele päevadele : öösel 5°C ümber, päeval 10°C ümbruses.
Reedest pühapäevani (29.- 31.10.) jääme napilt lõuna pool tugevneva kõrgrõhkkonna valitsemisalasse. Lääne ja põhja suunas tegutsevad aga madalrõhkkonnad ja nii päris selgele ilmale loota ei saa. Aegajalt sõuab üle sügisest halli pilvemassi.
Ka lõunakaaretuul ei vaibu täielikult, puhangud ikka 15 m/s.
Õhusooja on öösiti 5°C ümber, päeviti 7...12°C.
Korraks eile paistnud plaan, et 3. novembri paiku tuleb vahepeal esimene (ja ainus sel hooajal???) talvisema moega ilm, aga muidugi on seegi juba "tu"histatud"...
VastaKustutaKas see nädala lõpuks ennustatav soe kuulub veel vananaiste suveks voi nii hilja enam mitte?
VastaKustutaEgas edaspidi kah palju külmemaks lähe. Aprillis hakkab vaikselt +20 poole vajuma. Mõned sajud ja tormid on ka võimalikud.
VastaKustutaNorra ilmaportaalis on hetkel päris huvitav viga, 1. novembrit kuvatakse topelt, pärast mida on hopsti 3. november. 2. novembri prognoosi polegi.
VastaKustutaTänases Maalehes oli kerge talve sissejuhatuse iseloomustus juba.
VastaKustutaArge imestage, kui lähipäevad oodatust pilvisemad tulevad. Teate ju küll hilissügiseste kõrgrõhualade iseärasusi. Seda enam et õhumass on soe ja sadanud vihmast tänu maapinnale ilmselt ka niiske.
VastaKustutaTäna seni igatahes lubatud ilusat ja sooja ilma ei ole. Soe muidugi on. Seda muret pole. Ehk kevade pooli tuleb mõni öökülm ka. Seni jõuab ilusasti veel laari kurke kasvatada. Avamaal.
VastaKustutaHarjumaal oli eile (kuupäevaliselt) küll ilus ilm, aga täna paistab siin jah hall ilm tulevat.
VastaKustutaPäike paistis, tubli 10 kraadi oli sooja täna. Kes see nüüd oligi, võrdles 1988. aastaga. Statistik?
VastaKustuta1988. aastal oli ka täna Päike paistis, kuid kerge lumeke oli maas ja alla nulli.
Talvest aga ei saanud ikkagi asja. See talvejama oli siis "alles" teist aastat järjest.
Statistik siin.
VastaKustutaÜtlesin jah aga 21.09 kl.11:48 juba kirjutasin ,et see lõputult ei saa kesta ja küll mingil hetkel ehk hakkab vastupidi käima. Praegu tundub ,et enne novembri lõppu küll lund ei näe.
Ei tea kedagi. Sellised kõrgrõhkkonad, nagu see mis paari päeva pärast põhja poolt kagusse vajub, võivad ka edela suunas liikuda. Siis on nabapluusid küllaltki ootamatult liialdatud riietus nagu nt 2006. aasta 18. jaanuaril.
VastaKustutaHuvitav, keegi siin mainis paar nädalat tagasi stratosfääri soojenemist ja polaarpöörise (läänevoolu) nõrgenemist - aga statistik justkui vihjab, et kuu aega veel läänevool ülekaalus.
VastaKustutaStatistikule küsimus, et kas see periood on väga sajune või ei?
Ma pole Statistik, aga siiski ehk ka statistik. Kui peaks olema läänevool, siis on sajune ka. Kas just väga sajune, või sajune, pole nii lihtne. Kuidas aga just täpselt oli ja mis vooludega just tegu, saab novembri kohta hinnata alates 1. detsembrist.
VastaKustutaStatistik siin:
VastaKustutaVaatasin järgi ja selle polaarpöörise osas on ringi mõeldud. Läheb umbes 5.novembrist hoopis normist tugevamaks see polaarpööris ja vähemalt detsembri alguseni püsib nii. Kui nii siis algus on sama kui 2019 oli. Saab näha kas jälle tuleb november kus näeb pigem vihma kui lumepilvi. Läänevooluga sajusus sõltub sellest kus tsüklonid käima hakkavad. Kui suhteliselt "ülevalt" siis on kuivapoolne läänevool aga kui hakkavad keskpunktid minema üle Soome lõunaosa siis väga sajune.
Ilma külmenemiseni on siis veel pikk maa minna jah
VastaKustutaEi tea. On võimalik juba tueva nädala jooksul ilma külmenemise algus. Juba 3-ndal tuleb tsüklon lausa külje alla. Veidi muutust sobivas uunas veel ja juba toob see kaasa idavoolu. Seaoltpoolt enam soojavoogu ei tule, kuigi esialgu on Eestist igas lähisuunas veel soe.
VastaKustutaTont, kirjavead.
VastaKustuta@ 31. oktoober 2021 09:35
VastaKustutaAitäh, siis ma rehvivahetusega ei kiirusta veel.
Võid siiski kiirustada, juba oktoobripühade aegu võib neid vaja minna. Vihje, mitte just väga ammu olid 7. ja 8. november aasta suurimad "pühad". Teisel kohale konkureerisid 1. mai (koos teise maiga) ja 9.mai.
VastaKustutaNovember alles algas ja Harku jaam sai juba uue novembrikuu soojarekordi. :)
VastaKustuta