Kommentaariumi viide ja reeglid
Tuleb sügisehõnguline nädal
Atlandi ookeanil on intensiivne orkaan: https://tinyurl.com/5y5z5bs3.
Tormi erakordset jõudu näitab keskne selge rahulikuga ilma ala (silm), mis on sümmeetriline, kiiret tugevnemist aga sagedased välgud (animatsioonil kollased täpid) silma seinas. Soodsate tingimuste jätkudes võib tuule kiirus tõusta üle 300 km/h. See on väga kompaktne orkaan: mahuks Eesti kohale ära küll.
Kaardil https://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=2 (jääb asustamata ookeanialadele kaugel lõunas).
Imeline päikesetõus 23.09.2021 hommikul Pärnumaal. Kaivo foto
Esmaspäevast kolmapäevani (27. - 29.09.) tugevneb kõrgrõhkkond. Ilm on kuiv, kuid rohke niiskuse tõttu enamasti pilvine. Kolmapäeval võib tulla ka nõrku vihmahooge.
Tuul puhub idakaarest ja on nõrk, teisipäeval ja kolmapäeval veidi tuntavam.
Esmaspäeva öö on jahe : 0...+5, selgemates kohtades maapinnal kuni -5°C, teisipäeva ja kolmapäeva öö on veidi soojem, kuid selgemates paikades ikka hallaohuga.
Päeviti on sooja 10°C ümber.
Neljapäev (30.9.) on veel kõrgrõhkkonna nõrga mõjuga, kuid läänest läheneva madalrõhkkonna sajupilved võivad õhtul saartele jõuda.
Lõunakaaretuul veidi tugevneb.
Öösel on sooja ikka 5°C ümber, päeval ikka 10 ja mõni kraad üle.
Reedel (1.10) saabub muutus. Läänest jõuab madalrõhkkond ja sajupilved levivad läänest itta.
Lõumakaaretuul tugevneb veelgi, puhangud rannikul 20 m/s.
Öösel on sooja 5...10, päeval kuni 15°C.
Laupäeval ja pühapäeval (2. ja 3.10.) keeris eemaldub ja ohjad haarab sügisene, pilvine kõrgrõhuala. Laiguti on siiski ka selget taevast
Kagutuul püsib mõõdukas, puhangud 15 m/s.
Öösiti on sooja 2...8°C, päeviti 10...16°C.
Nädalavahetus tuleb tuuline, peale mida läheb taas külmemaks. ECMWF väljavaade pühapäeva, 03.10.2021 kohta
Kauaks veel ilusat??
VastaKustutaSuhteline mõiste... Kui päikese mõttes ilusat, siis täna õhtul ja homme. Aga kui ilusa all mõelda kõike muud peale sajuse ilma, siis kogu järgmine nädal.
VastaKustutaHea õnne korral pole nüüd 2 nädalat enam põhjatuult oodata.
VastaKustutaIlmateenistus lubab öösel lauspilvisuse teket, aga sat.pildid näitavad, et ida poolt taas selgineb hoopis.
VastaKustutaKesk-Harjumaal taevas lausselge. Ei ühtki pilve. :)
VastaKustutaSiin pole siiani lauspilves hetke olnud. Kella 16 paiku midagi lähenes, aga hajus kiirelt ära. Päike on suht koguaeg paistnud siin.
VastaKustutaÄrge imestage, kui homme Ilmateenistuse pakutud 10...13 kraadi asemel Ida-Eestis hoopis 8...9 vastu vaatab, mõned prognoosid näitavad uduvihmast päeva sinna.
VastaKustutaPilvisuse osas panid kõik mudelid tol ööl puusse (ööl vastu 28.09) - lääne pool pidas enam vähem paika, ida pool väga mitte. Lõi pärast pilvede hajumist uuesti selgeks, hakkas kiiresti jahtuma ja tekkis udu. Antitsüklon ja alumise kihi pilved on alati üks paras peavalu olnud.
VastaKustutaTundub, et oktoober üllatab soojaga rohkem kui september.
VastaKustuta@ 29. september 2021 13:30
VastaKustutaTore, et mudelite ennustused puusse seekord läksid. Sügisene sinitaevas ja päike on alati oodatud.
Seda madalat pilvesaasta saab oktoobris-novembris niigi palju vahtida.
------------------------------------
@ 29. september 2021 16:13
Jah, 4. ja 5. oktoobril võimalik ka 17 kraadi kui selge ilm tuleb.
2010. aasta oktoobri algus ja 2021. a oktoobri algus on väga sarnased rõhkkondade asendi poolest - mõlema puhul paiknes kuu alguses Lääne-Venemaa kohal võimas antitsüklon ja samal ajal madalrõhkkondade pesa Briti saarte, Islandi ja Norra mere kandis ning Assooride lähistel teine võimas antitsüklon. Lihtsalt huvitav tähelepanek.
VastaKustutaLoodetavasti tuleb siis tollele sarnane talv ka.
VastaKustutaSellest oli Kairo fb seinal juba mõnda aega tagasi juttu jah, kaeme, mis see talv siis teeb? Kuidas 2010a. november oli?
VastaKustutaVaata ilmateenistuse lehelt mis oli. Aga kuu 1.pool oli veel soe ja teine pool juba täitsa talvine. Sellest ka kuu keskmine normis ,et esimene pool samapalju üle normi kui teine pool alla normi. Lugesin just päeval uudist ,et sel talvel peaks tulema talv kus jugavool on hästi laineline ja need lained liiguvad suht kiirelt ringi.
VastaKustutaNiiet siis on lootust ka huvitavale/vaheldusrikkale ilmale.
VastaKustutaMa tahaks Kairolt küsida, miks Ilmateenistuse lehelt UV-indeksi nelja jaama graafik oktoobris ära koristatakse?
VastaKustutaMa tahan jälgida UV-käiku Harku ja teistes jaamades ka sügisel, talvel ja kevadel, kuigi päevitajaid siis ei ole. Saaks ka iseehitatud UV-mõõtja näiduga võrrelda. Ka päikselisel jõulupäeval on UV-indeks midagi null-koma-kaks juures. Samuti annaks UV-graafik aimu päiksesekiirguse intensiivsuse muutusest talvisele pööripäevale lähenemisel ja sealt uuesti kevade poole liikumisel. Peale aastavahetust oleks ju kena hasart oodata-vaadata, millal UV saavutab 1, millal 2 ja 3 väärtuse. Seda enam, et heliograafide live-andmeid kodulehel ei ole.
Saad sa otsustajatelt küsida, miks UV-info ära võeti ja kas saaks selle graafiku aastaringseks teha, talveperioodil kasvõi kuhugi nö nurga taha tõsisematele ilmahuvilistele nähtavaks?
Aitäh
Aegade kuiveim oktoober tulemas? Tundub suht ebareaalselt kuiv algus vähemalt...
VastaKustutaKui õigesti mäletan, siis 2015 oktoober oli Kesk-Harjus kuni 22. kuupäevani sajuta. Selleks ajaks olid ka metsaalused täitsa kuivad.
VastaKustutaIlmateenistuse 4 päeva prognoos on ka hetkeseisuga mõneti ebareaalne. Kõigil päevadel ja öödel puhub ainult kagutuul.
VastaKustuta