Kommentaariumi link
25. märtsil kell 18 on Tasku Rahva Raamatus pilveraamatu esitlus. Seal ei näidata slaide ega ole loengu vormis tutvustus, vaid selle asemel on intrigeeriv vestlus Ain Kallisega. Tule ja saa sellest osa:
https://www.facebook.com/events/1560640977519960/ või:
Kutse Tartu esitlusele
Ellu koostas nimekirja - mõned lingid neile, kes ei juhtunud kuulma-nägema:
Vikerraadio peale 25. minutit:
Terevisioon:
Tänase terevisiooni algusminutitel oli ka veel raamatust juttu:
Lähinädalatel on valmimas Google Play poest tasuta allalaaditav uus ja põnev teejuht pilvede juurde on pilvede mobiilirakendus – „Horisondi pilveaabits“.
Jooksvalt saab ülevaate rakenduse valmimisest, uuendustest jms vastavast grupist
https://www.facebook.com/groups/933377520034366
Kuvatõmmis rakendusest ja logo (paremal)
22. märtsil valitses veel eriti külm kõrgrõhuhari, kuid pilvisus tihenes. Olulisi sademeid esialgu veel ei tulnud (ainult õhtul Loode-Eestis vähene lumi). Alles hilisõhtul või öösel on oodata lumesadu ja hiljem ehk tuiskugi. Õhutemperatuur püsis päevalgi enamasti alla 0°C, ainult saartel ja kohati rannikualadel oli soojem.
Ööpäeva jooksul on oodata soojema õhumassi saabumist. Seetõttu on oodata lumesaju üleminekut lörtsiks ja vihmaks. Esialgu meenutab see ilmselt talvist sulailma, aga nädala jooksul peaksid kevadised olud jälle taastuma. Rekordilisest soojusest jääb siiski veel kaugele.
Pakaseline kevadpäev (õhumassi poolest) Vasalemmas. Andres Tuzbergi foto
Seniidikaar Tartu taevas. 22.03.2015. 15:56. Ain Vindi foto
21. märtsil ilm selgines, kui kuni keskpäevani sadas kohati Lõuna-Eestis lund (
Priit Retsep Marul lauspilves,hootine lumesadu,öö jooksul 2 cm lund maha sadanud), kusjuures sadu oli hootine (vt liikuvaid pilte
http://meteo.physic.ut.ee/). Saabunud arktilises õhumassis jätkus tugeva tuulega külma õhu juurde ja seetõttu õhutemperatuur üle 0°C mõnel pool ei tõusnud.
Väga külm ilm püsib veel kuni kaks päeva. Aga uus nädal algab ilmselt lumesaju ja tuisuga ning soojeneva ilmaga. Praegusest mitte väga palju soojem ilm püsib suurema osa nädalast. Nädala lõpuks võib järjekordse külma antitsükloni servas saabuda väga soe õhumass ja õhutemperatuur tõusta üle 10 kraadi.
Lumine kevade algus Võrumaal. Meil siin algas kevad siis sellise ilmaga. Enamus päevast oli pilves ja ennelõunat sadas veel tihedat lund. Lumi jääbki maha ka järgnevaks ööks. Tänasest ilmast Võrumaal Holsta külas. Ain Vindi foto
Läätsjad kõrgrünkpilved. Simuna - 21.03.2015 :). Kairo Kiitsaku foto
20. märtsil saabus kohale külmem õhumass. Külma frondiga seoses pilvisus tihenes, kuid esialgu olulisi sademeid ei tulnud, hiljem sadas saartel, Lõuna- ja kohati Lääne-Eestis vähest vihma, lörtsi ja lund ja tekkis lumikate. Kõrgkihtpilvede tõttu oli paljudes kohtades päikesevarjutust võimalik küllaltki hästi jälgida, sest pilved olid justkui looduslikuks keevitusmaskiks või CD-plaadiks.
Kui nädalavahetus on külm ja sademeteta, siis suuremat sadu on oodata 23. märtsil, kui ilm läheb uuesti soojemaks ja asemele tuleb soojem õhumass. Esialgu on oodata lund ja lörtsi, kuid hiljem vihma.
Raamat käes ja trükikojast tulnud pakk avati ühe kõige staažikama ilmahuvilise Ülo Kestlase juuresolekul.
19. märtsil antitsüklon lagunes, kuid ilm püsis veel päikeseline ja hommikused miinuskraadid asendusid päeva jooksul paljudes kohtades 10-14 kraadiga. Õhtul jõudis põhjatsükloni serv Eestini ja pilvisus tihenes.
Järgneva päeva jooksul on oodata ka sademeid ja päev tuleb oluliselt külmem. Päikesevarjutuse nägemise osas võib juhtuda, et
kõrgkihtpilved on justkui CD-plaadiks, mis varjab sobival määral päikeseketta, et saaks eriliste kaitsevahenditeta varjutust näha, aga mingeid garantiisid ei ole. Õhtuks on oodata mitmel pool sademeid, nädalavahetusel ehk ka lumikatte tekkimist.
Uus nädal algab soojeneva ilmaga, kuid erilist kevadsooja see kaasa ei too.
18. märtsil jätkus antitsükloni mõjul vaikne ja päikeseline ilm, kuid ilmus palju ülemisi pilvi ja kohati oli näha halo. Päev on järjekordselt väga soe (kohati üle 15 kraadi), kuid uusi soojarekordeid tuli vähem, sest 1990. ja 1992. a oli samuti väga soe ilm (
http://ilm.pri.ee/p%C3%A4evarekordid). Õhk muutus aluspinna lähedal veelgi kuivemaks, nii et soojemates kohtades langes suhteline niiskus 10-15%-ni.
Antitsüklon nõrgeneb kiiresti ja õhurõhulangus on vastavalt sellele üsna suur. Seetõttu saab siia tulla põhjatsükloni lohk, mis toob pilvisema, tuulisema ja palju külmema ilma. Vähemalt kohati on oodata ka sademeid (esialgu vihmana, hiljem ka lörtsi ja lumena). Nädalavahetusel valitseb kärekülm õhumass, nii et miinuskraadid võivad püsida ööpäevaringselt, kuid juba järgmine tsüklon toob 23. märtsiks tunduvalt soojema õhumassi.
Veel üks seebikarbiga tehtud pilt virmalistest. Kuna kiirgusvoog oli väga tugev, siis olid värvid aeg-ajalt isegi silmaga tajutavad, st kiirgus suutis silmas kolvikesi mõjutada.
16. märtsil jätkus antitsükloni mõjul väga kuiv ja soe ilm. Nii tõusis õhutemperatuur enamasti 10-15 kraadini (vt
http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/vaatlusandmed/oopaevaandmed/), kuid õhtul langes sisemaal alla 0°C. Suhteline õhuniiskus langes päeva jooksul paiguti alla 20%.
Antitsüklon laguneb tasapisi ja seetõttu jätkub sooja kevadilma vaid kaheks päevaks. Juba 20. märtsil, kui on suurefaasiline päikesevarjutus, jõuab põhjatsükloni lohk Läänemerele ja toob arktilise õhumassi kohale. Seetõttu pilvisus tiheneb ja võib minna sajule. Esialgu on tegu vihmaga, aga õhtul võib ka lörtsi sadada. Lumesadu, kui sademeid muidugi üldse tuleb, on oodata 21.-22. märtsil, ehkki näib, et siis peaks kõrgrõhuhari muutma ilma jälle selgemaks.
Niisiis on varjutuse päeval pilvi kindlasti rohkem kui praegu ja tuleb arvestada ka lauspilves ilmaga. See selgub siiski alles vahetult enne varjutuse algust, kuidas lood pilvisusega.
Ilusad kiudrünkpilved ning irisatsioon moodustas päikese ümber kenad difraktsioonirõngad (päikese kroon). 17.03.2015 Astangu kohal
Virmalise pilte on küll kohutavalt palju jagatud, aga oma seebikarbiga sain isegi mina midagi. Pildid 17.03.2015 pärast päikeseloojangut Tallinna bussijaama kohal (ülemine) ja kella 22 paiku Saku lähedal (alumine).
16. märtsil jätkus tugeva antitsükloni mõjul päikeseline ja rahulik ilm. Õhurõhk tõusis Narvas 1053 hPa-ni, mille kohta on öeldud, et see on rekordilähedane, sest 1993. a pärineb Narvast kehtiv Eesti õhurõhurekord. Selle seadis keegi kommentaariumis kahtluse alla, kuid oleneb, milliseid andmeid vaadata. Kui lähtuda nt
http://www.ilmateenistus.ee/kliima/rekordid/ohurohk, sünoptikute jutust (
Ilm on päikeseline, sooja on 6-12 kraadi, kuulata vlc-mängijaga) või isegi andmepäringutest, mida Ilmateenistusest saadud, siis arvestatakse rekordina ikka 21.11.1993 Narva 1057,2 hPa. Samas üks vana rekord, mida vaidlustaja silmas pidas (23.01.1907 Tallinnas 1060,3 hPa) vajab uurimist, kuid ajaloolistel andmetel tehtud järelanalüüsi ilmakaart kinnitab seda:
http://www.wetterzentrale.de/pics/archive/ra/1907/Rrea00119070123.gif.
Sooja tõi päev enamasti 10-15 kraadi, kuid õhk on muutunud väga kuivaks (suhteline niiskus kohati alla 20%), mis soodustab suurt ööpäevast kraadikõikumist ja seega öiseid miinuskraade. Üks soojemaid kohti oli Tallinn, kus ei tekkinud vaiksele kevadpäevale iseloomulikku briisi.
Selge või vähese pilvisusega (need on ülemised pilved) ilm püsib veel paar päeva. Sooja on päeviti enamasti 10-15 kraadi, aga hommikuks langeb paljudes kohtades alla 0°C.
Ilm muutub nädala lõpus, kui praegune antitsüklon laguneb. Seetõttu pääseb põhjatsükloni mõju üha kaugemale lõuna poole ja selle lääneservas tuleb külm õhumass 80. laiustelt. Külmenemine kestab 3-4 päeva, kusjuures sellega võib kaasneda lumesadu ja miinuskraadid püsida kohati ööpäevaringselt. Seejärel on oodata järgmise põhjatsükloniga soojema ja niiskema õhumassi saabumist.
20. märtsil on suurefaasiline päikesevarjutus. Pilvi on igal juhul rohkem kui praegu, aga lootust on, eriti Põhja-Eestis. Ettevaatust, ilm külmeneb väga kiiresti, nii et soojad talveriided välja otsida!
Üks mõõk on taevas 16.03.2015 18:44 ja mõned kribalad 18:47 Jõgeval. Lea Pihlaku foto
Pika pilvetriibu üks lõik ,kell.18.29./.2015.03.16 Simuna. Janek Pärna foto
Nädala ilma ülevaade. Kui nädala esimene pool on päikeseline ja soe (öösel mitmel pool miinuskraadid), siis nädala lõpus läheb ilm palju külmemaks ja õhutemperatuur jääda kogu ööpäeva vältel alla 0°C. Külmenemisega võib kaasneda ka lumesadu.