kolmapäev, 25. märts 2015

13. nädala ilm (23.-29.3.2015)



Rahva Raamatus on kena tutvustus ning lisatud eelvaate ja galerii võimalus (kaanepildi all nupp "lehitse" ja "galerii"): http://www.rahvaraamat.ee/p/eesti-pilveatlas/651179/et?isbn=9789985333471&ref=recent.
25. märtsi raamatu esitlusest midagi: — koos kasutaja(te)ga Ain Kallis.

27. märtsil jõudis antitsükloni lääneservas ja Läänemerele jõudnud madalrõhulohu piiril niiske ja väga soe õhumass kohale. Alates Lääne-Eestist hakkas vihma sadama ja vastu õhtut tõusis õhutemperatuur valdavalt üle 5 kraadi.
Päeva jooksul jõuab merel kohale külm front ja läheb uuesti sajule. Kus rohkem päikest, seal võib sooja üle 10 kraadi olla. 
Tsüklonite ülekaal püsib mitu päeva ning seetõttu on ilmad sajused ja tuulised.

27. märtsil jõudis rõhkkondade vahel soe õhumass kohale, nii et õhtu jooksul õhutemperatuur tõusis (DWD).

26. märtsil jõudis antitsüklon Venemaale ja selle lääneservas saabus Eesti kohale soojem õhumass. Sellest andsid märku kiudkihtpilved ja massilised multihalod – olukord, kui korraga on näha mitut halovormi. Õhutemperatuur tõusis kohati üle 5 kraadi, kuid samal ajal tugevnes kagutuul. Sademeid veel ei tulnud.
27.-28. märtsil valitseb väga soe, kuid niiske õhumass. Seetõttu on ilm pilves ja vihma tõenäosus on väga suur, nii et üle 10 kraadi õhutemperatuur ei pruugi tõusta. Edaspidi läheb jahedamaks ja püsib tsüklonite ülekaal.


Nädal algas tuisuse ilmaga - pärast suur soojalainet saabunud väga külm (arktiline) õhumass asendus palju soojema ja niiskema ning seetõttu sadas soojal frondil mitmel pool lund ja lörtsi, tuiskas. 24. märtsil oli ilm taas kevadine, sest paistis päike ja õhutemperatuur tõusis 7-11 kraadini.
25. märtsil tugevnes Skandinaavias uus, kuid üsna külm antitsüklon. Selle idaservas saabus kirdest märksa külmem õhumass, nii et õhutemperatuur jääb valdavalt alla 5 kraadi, külmal frondil sajab siin-seal lundki, kuigi sajualad nõrgenevad. Viimases osas saabus selline teade Tallinnast 40 km ida pool Kiiust: tihedalt sajab, aga ta alles hakkas, ega see maha jää. Kraad on 0 või -0,5. 
Antitsüklon liigub tasapisi Venemaale. Seetõttu hakkab selle lääneservas lõunast ja kagust kohale tulema tunduvalt soojem, kuid niiskem õhumass. Siiski ilmselt nii sooja ilma kui 24. märtsil, ei tule, sest ühes soojaga läheb ilm pilve ja sajule (enamasti vihm).
Hiljemgi on ülekaalus tsüklonite mõju ja soojarekordeid küll ei tule, kuid siiski on pikaajalisest keskmisest soojem.

Tuisune 23. märts Ilmateenistuse ees

esmaspäev, 16. märts 2015

12. nädala ilm (16.-22.3.2015)

Kommentaariumi link

25. märtsil kell 18 on Tasku Rahva Raamatus pilveraamatu esitlus. Seal ei näidata slaide ega ole loengu vormis tutvustus, vaid selle asemel on intrigeeriv vestlus Ain Kallisega. Tule ja saa sellest osa: https://www.facebook.com/events/1560640977519960/ või:

Kutse Tartu esitlusele

Ellu koostas nimekirja - mõned lingid neile, kes ei juhtunud kuulma-nägema:
Vikerraadio peale 25. minutit: 
Terevisioon: 
Tänase terevisiooni algusminutitel oli ka veel raamatust juttu: 

Lähinädalatel on valmimas Google Play poest tasuta allalaaditav uus ja põnev teejuht pilvede juurde on pilvede mobiilirakendus – „Horisondi pilveaabits“.
Jooksvalt saab ülevaate rakenduse valmimisest, uuendustest jms vastavast grupist https://www.facebook.com/groups/933377520034366




Kuvatõmmis rakendusest ja logo (paremal)

22. märtsil valitses veel eriti külm kõrgrõhuhari, kuid pilvisus tihenes. Olulisi sademeid esialgu veel ei tulnud (ainult õhtul Loode-Eestis vähene lumi). Alles hilisõhtul või öösel on oodata lumesadu ja hiljem ehk tuiskugi. Õhutemperatuur püsis päevalgi enamasti alla 0°C, ainult saartel ja kohati rannikualadel oli soojem.
Ööpäeva jooksul on oodata soojema õhumassi saabumist. Seetõttu on oodata lumesaju üleminekut lörtsiks ja vihmaks. Esialgu meenutab see ilmselt talvist sulailma, aga nädala jooksul peaksid kevadised olud jälle taastuma. Rekordilisest soojusest jääb siiski veel kaugele.

Pakaseline kevadpäev (õhumassi poolest) Vasalemmas. Andres Tuzbergi foto

Seniidikaar Tartu taevas. 22.03.2015. 15:56. Ain Vindi foto

21. märtsil ilm selgines, kui kuni keskpäevani sadas kohati Lõuna-Eestis lund (Priit Retsep Marul lauspilves,hootine lumesadu,öö jooksul 2 cm lund maha sadanud), kusjuures sadu oli hootine (vt liikuvaid pilte http://meteo.physic.ut.ee/). Saabunud arktilises õhumassis jätkus tugeva tuulega külma õhu juurde ja seetõttu õhutemperatuur üle 0°C mõnel pool ei tõusnud.
Väga külm ilm püsib veel kuni kaks päeva. Aga uus nädal algab ilmselt lumesaju ja tuisuga ning soojeneva ilmaga. Praegusest mitte väga palju soojem ilm püsib suurema osa nädalast. Nädala lõpuks võib järjekordse külma antitsükloni servas saabuda väga soe õhumass ja õhutemperatuur tõusta üle 10 kraadi.

21. märtsiks tekkis üle pika aja taas lumikate (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/).

Lumine kevade algus Võrumaal. Meil siin algas kevad siis sellise ilmaga. Enamus päevast oli pilves ja ennelõunat sadas veel tihedat lund. Lumi jääbki maha ka järgnevaks ööks. Tänasest ilmast Võrumaal Holsta külas. Ain Vindi foto

Läätsjad kõrgrünkpilved. Simuna - 21.03.2015 :). Kairo Kiitsaku foto

20. märtsil saabus kohale külmem õhumass. Külma frondiga seoses pilvisus tihenes, kuid esialgu olulisi sademeid ei tulnud, hiljem sadas saartel, Lõuna- ja kohati Lääne-Eestis vähest vihma, lörtsi ja lund ja tekkis lumikate. Kõrgkihtpilvede tõttu oli paljudes kohtades päikesevarjutust võimalik küllaltki hästi jälgida, sest pilved olid justkui looduslikuks keevitusmaskiks või CD-plaadiks.
Kui nädalavahetus on külm ja sademeteta, siis suuremat sadu on oodata 23. märtsil, kui ilm läheb uuesti soojemaks ja asemele tuleb soojem õhumass. Esialgu on oodata lund ja lörtsi, kuid hiljem vihma.

Raamat käes ja trükikojast tulnud pakk avati ühe kõige staažikama ilmahuvilise Ülo Kestlase juuresolekul.

19. märtsil antitsüklon lagunes, kuid ilm püsis veel päikeseline ja hommikused miinuskraadid asendusid päeva jooksul paljudes kohtades 10-14 kraadiga. Õhtul jõudis põhjatsükloni serv Eestini ja pilvisus tihenes.
Järgneva päeva jooksul on oodata ka sademeid ja päev tuleb oluliselt külmem. Päikesevarjutuse nägemise osas võib juhtuda, et kõrgkihtpilved on justkui CD-plaadiks, mis varjab sobival määral päikeseketta, et saaks eriliste kaitsevahenditeta varjutust näha, aga mingeid garantiisid ei ole. Õhtuks on oodata mitmel pool sademeid, nädalavahetusel ehk ka lumikatte tekkimist.
Uus nädal algab soojeneva ilmaga, kuid erilist kevadsooja see kaasa ei too.

19. märtsil antitsüklon lagunes, kuid ilm püsis veel päikeseline ja soe (http://ilmatieteenlaitos.fi/euroopan-saakartta).

18. märtsil jätkus antitsükloni mõjul vaikne ja päikeseline ilm, kuid ilmus palju ülemisi pilvi ja kohati oli näha halo. Päev on järjekordselt väga soe (kohati üle 15 kraadi), kuid uusi soojarekordeid tuli vähem, sest 1990. ja 1992. a oli samuti väga soe ilm (http://ilm.pri.ee/p%C3%A4evarekordid). Õhk muutus aluspinna lähedal veelgi kuivemaks, nii et soojemates kohtades langes suhteline niiskus 10-15%-ni.
Antitsüklon nõrgeneb kiiresti ja õhurõhulangus on vastavalt sellele üsna suur. Seetõttu saab siia tulla põhjatsükloni lohk, mis toob pilvisema, tuulisema ja palju külmema ilma. Vähemalt kohati on oodata ka sademeid (esialgu vihmana, hiljem ka lörtsi ja lumena). Nädalavahetusel valitseb kärekülm õhumass, nii et miinuskraadid võivad püsida ööpäevaringselt, kuid juba järgmine tsüklon toob 23. märtsiks tunduvalt soojema õhumassi.

Kastepunkt pärastlõunal (http://laguja.meteo.net.ee/obs/)

Päikesevarjutuse ajaks on oodata suurt pilvisust. Siin on keskmiste pilvede kohta prognoos (http://tinyurl.com/ohafh6t).

Veel üks seebikarbiga tehtud pilt virmalistest. Kuna kiirgusvoog oli väga tugev, siis olid värvid aeg-ajalt isegi silmaga tajutavad, st kiirgus suutis silmas kolvikesi mõjutada.

16. märtsil jätkus antitsükloni mõjul väga kuiv ja soe ilm. Nii tõusis õhutemperatuur enamasti 10-15 kraadini (vt http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/vaatlusandmed/oopaevaandmed/), kuid õhtul langes sisemaal alla 0°C. Suhteline õhuniiskus langes päeva jooksul paiguti alla 20%.
Antitsüklon laguneb tasapisi ja seetõttu jätkub sooja kevadilma vaid kaheks päevaks. Juba 20. märtsil, kui on suurefaasiline päikesevarjutus, jõuab põhjatsükloni lohk Läänemerele ja toob arktilise õhumassi kohale. Seetõttu pilvisus tiheneb ja võib minna sajule. Esialgu on tegu vihmaga, aga õhtul võib ka lörtsi sadada. Lumesadu, kui sademeid muidugi üldse tuleb, on oodata 21.-22. märtsil, ehkki näib, et siis peaks kõrgrõhuhari muutma ilma jälle selgemaks.
Niisiis on varjutuse päeval pilvi kindlasti rohkem kui praegu ja tuleb arvestada ka lauspilves ilmaga. See selgub siiski alles vahetult enne varjutuse algust, kuidas lood pilvisusega.




Ilusad kiudrünkpilved ning irisatsioon moodustas päikese ümber kenad difraktsioonirõngad (päikese kroon). 17.03.2015 Astangu kohal


Virmalise pilte on küll kohutavalt palju jagatud, aga oma seebikarbiga sain isegi mina midagi. Pildid 17.03.2015 pärast päikeseloojangut Tallinna bussijaama kohal (ülemine) ja kella 22 paiku Saku lähedal (alumine).

16. märtsil jätkus tugeva antitsükloni mõjul päikeseline ja rahulik ilm. Õhurõhk tõusis Narvas 1053 hPa-ni, mille kohta on öeldud, et see on rekordilähedane, sest 1993. a pärineb Narvast kehtiv Eesti õhurõhurekord. Selle seadis keegi kommentaariumis kahtluse alla, kuid oleneb, milliseid andmeid vaadata. Kui lähtuda nt http://www.ilmateenistus.ee/kliima/rekordid/ohurohk, sünoptikute jutust (Ilm on päikeseline, sooja on 6-12 kraadi, kuulata vlc-mängijaga) või isegi andmepäringutest, mida Ilmateenistusest saadud, siis arvestatakse rekordina ikka 21.11.1993 Narva 1057,2 hPa. Samas üks vana rekord, mida vaidlustaja silmas pidas (23.01.1907 Tallinnas 1060,3 hPa) vajab uurimist, kuid ajaloolistel andmetel tehtud järelanalüüsi ilmakaart kinnitab seda: http://www.wetterzentrale.de/pics/archive/ra/1907/Rrea00119070123.gif.
Sooja tõi päev enamasti 10-15 kraadi, kuid õhk on muutunud väga kuivaks (suhteline niiskus kohati alla 20%), mis soodustab suurt ööpäevast kraadikõikumist ja seega öiseid miinuskraade. Üks soojemaid kohti oli Tallinn, kus ei tekkinud vaiksele kevadpäevale iseloomulikku briisi.
Selge või vähese pilvisusega (need on ülemised pilved) ilm püsib veel paar päeva. Sooja on päeviti enamasti 10-15 kraadi, aga hommikuks langeb paljudes kohtades alla 0°C.
Ilm muutub nädala lõpus, kui praegune antitsüklon laguneb. Seetõttu pääseb põhjatsükloni mõju üha kaugemale lõuna poole ja selle lääneservas tuleb külm õhumass 80. laiustelt. Külmenemine kestab 3-4 päeva, kusjuures sellega võib kaasneda lumesadu ja miinuskraadid püsida kohati ööpäevaringselt. Seejärel on oodata järgmise põhjatsükloniga soojema ja niiskema õhumassi saabumist.
20. märtsil on suurefaasiline päikesevarjutus. Pilvi on igal juhul rohkem kui praegu, aga lootust on, eriti Põhja-Eestis. Ettevaatust, ilm külmeneb väga kiiresti, nii et soojad talveriided välja otsida!

Üks mõõk on taevas 16.03.2015 18:44 ja mõned kribalad 18:47 Jõgeval. Lea Pihlaku foto

Pika pilvetriibu üks lõik ,kell.18.29./.2015.03.16 Simuna. Janek Pärna foto

Nädala ilma ülevaade. Kui nädala esimene pool on päikeseline ja soe (öösel mitmel pool miinuskraadid), siis nädala lõpus läheb ilm palju külmemaks ja õhutemperatuur jääda kogu ööpäeva vältel alla 0°C. Külmenemisega võib kaasneda ka lumesadu. 
***
Lõpuks on aeg sealmaal, et raamat pilvedest on valmis! Raamatu "Eesti pilveatlas" esmaesitlus on 23. märtsil kell 16 Tallinnas Mustamäe tee 33 (vt kutset).
NB! Kuna kohale on tulemas sadu inimesi, siis pandi veebis avalik registreerumine kinni, kuid Ilmateenistusest öeldi, et esitlusele tuleks siiski registreeruda selle e-posti kaudu: Tiina.Dislis@envir.ee. Paluks märkida ka tuleku aeg, sest korraga ei pruugi kõik ruumidesse mahtuda!
Registreerumine on vajalik selleks, et kohale toodaks õige arv raamatuid (ülejäägi saab hiljem alati ära viia, aga puudujääki tunniga kohale ei organiseeri) ja saaks arvestada vajadusi toidu osas. Seega, kui ka päris kindel ei ole, siis ikka registreeruda.

Varraku koostatud kutse pilveraamatu esmaesitlusele

esmaspäev, 9. märts 2015

11. nädala ilm (9.-15.3.2015)

Kommentaariumi link

15. märtsil oli veel üks selge ja päikeseline päev. Antitsükloni tugevnedes on õhumass maapinna lähedal kuivemaks muutunud (suhteline niiskus kohati alla 20%), aga suuremas kõrguses on niiskust rohkem ja näha ülemise kihi pilvi. Sooja oli juba paljudes kohtades üle 10 kraadi ja soojenemise tendents esialgu jätkub.

Nädala pärast on oodata märkimisväärset külmenemist. Detsembri algus Assamallas. Sirje Uutma foto

13.-14. märtsil oli antitsükloni mõjul jätkuvalt päikeseline ja nõrga või mõõduka ida- ja kirdetuulega ilm. Kui öösel valitsesid enamasti miinuskraadid, siis päeval kõikjal ja kindlalt plusskraadid. Tasapisi ilmus taevakaarele ülemise kihi pilvi (vt prognooskaarti). Sarnane ilm jätkub 15. märtsil.
Kui esialgu on sooja enamasti alla 10 kraadi, siis alates 16. märtsist on loota juba paljudes kohtades üle 10 kraadi.

Suhtelise õhuniiskuse prognoos 300 hPa 14. märtsil. Üle 90% aladel on praktiliselt igal juhul ülemise kihi pilvi ja võib oodata joonpilvede teket (http://tinyurl.com/n9yz4eh).

Pahila, Saaremaa 4. märts, 17.06. Marju Kirise foto

12. märtsil oli ilm antitsükloni mõjul päikeseline, ainult Kagu-Eestis märgati päeva jooksul üksikuid pilvi. Hommikused miinuskraadid asendusid päeval kõikjal plusskraadidega (sooja oli kuni 8 kraadi, vt ka http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/vaatlusandmed/maxmin-ohutemp/).
Selge või vähese pilvisusega ilm püsib veel mitu päeva. Antitsüklon liigub tasapisi Venemaale ja õhumass selles soojeneb, mistõttu tuule suund aja jooksul muutub (järjekorras kirre-ida-kagu-lõuna) ja õhutemperatuur hakkab tõusma.

2015.03.12..hommik Simunas. Janek Pärna foto

5.märts. 2015. Tartumaal, Kammeris. Evelyn Lubja foto

11. märtsil ulatub Eesti kohale veel madalrõhulohk, mistõttu jagub pilvi ja kohati vihmagi, kuid lääne poolt on tugevnemas antitsüklon (õhurõhutõus kohati üle 4 hPa/3 h). Seetõttu õhtu jooksul ilm selgineb ja öö tuleb juba enamasti selge, kuid miinuskraadides.
Antitsüklon määrab ilma kogu ülejäänud nädala jooksul. See toob selged ja vaiksed ilmad, mistõttu öösel on ülekaalus miinus-, aga päeval valitsevad plusskraadid. Antitsüklon jääb esialgu rohkem põhja, hiljem ida poole. Vastavalt sellele on ka tuul esmalt põhjast ja kirdest, kuid hiljem idast, lõpuks lõunast. Soojeneva õhumassi tõttu läheb ilm peatselt uuesti soojemaks (GFS mudel näitab kogu perioodi jooksul märksa külmemat ilma kui Euroopa mudel).

Hiiumaa Suureranna 08.03.15 kell 14.42. Tiina Kattel‎i foto

10. märtsi öösel langes vaikse ja selge ilmaga õhutemperatuur paljudes kohtades alla 0°C ja arenes udu. Päeva esimesel poolel udu hajus, võis päikest näha, ent õhtupoolikul pilvisus tihenes, lääne poolt alates hakkab vihma sadama, sest merelt saabub madalrõhulohk.
Nädala teises pooles tugevneb Läänemere kohal antitsüklon. See on esialgu jahedapoolne, kuid soojeneb pikkamööda. Seetõttu on ka ilmad esialgu senisest kargemad, kuid muutuvad tasapisi soojemateks.

Udune värvikas hommik, 5.03.2015 Kesk-Eesti. Eve Kõrtsi foto

9. märtsil liikus üle Eesti külm front, mistõttu eriti soe õhumass asendus jahedama, kuid kevadiselt soe on ikka. Päeval jooksul alates saartest ja Loode-Eestist ilm selgines.
Järgnevad paar päeva kujundab ilma läänetsükloni idaserv. Seetõttu on oodata tuule tugevnemist ja pilvisuse tihenemist, kuid soojust tuleb juurde, nii et õhutemperatuur püsib vähemalt päeval kindlalt plusspoolel. Jahedamaks, aga päikeselisemaks läheb nädala teisel poolel, kui tugevneb antitsüklon.

9. märtsi ilmakaart: palav õhumass läks Venemaale ja asemele tuli jahedam (DWD).

8. märtsil Eesti kohale jõudnud ja massiliselt soojarekordeid põhjustanud palav õhumass on läinud Venemaale ja samal ajal jahtumas. Asemele tulnud palju jahedamas õhumassis enam üle +10°C oodata pole, kuigi ilm võib päikeseline olla. 
Nädal tuleb küll soe, aga mitte rekordiliselt. Siiski, soodsate asjaolude kokkulangemisel võib mõni üksik soojarekord ka tulla, vt päevarekordeid: http://ilm.pri.ee/p%C3%A4evarekordid (tabelit uuendatud 8. märtsi osas). 
Kui nädala esimesel poolel on ülekaalus tsüklonite mõju, mistõttu päevad võivad olla pilvised ja pisut on vihmagi oodata, siis teisel poolel on oodata antitsükloni tugevnemist. Hetkel on kõik mudelid ühte meelt, et Läänemere või Skandinaavia kohale tekib väga tugev antitsüklon (õhurõhk 1045-1055 hPa), mille vahetus läheduses on oodata järjestikku selgeid, vaikseid ja sooje kevadisi päevi.


Autori kommentaar (kirjaviis muutmata): Suht soe õhk(10 c) tuli äkitselt, selliste pilvetupsudega. 
Nõval, 08.03.2015. Reet Alevi fotod

esmaspäev, 2. märts 2015

10. nädala ilm (2.-8.03.2015)

Kommentaariumi link

8. märtsil kujundab ilma põhjatsükloni kauge lõunaserv, milles saabus ebatavaliselt soe õhumass Eesti kohale. Päeva esimene pool oli pilves ja sooja kõikjal alla 10 kraadi, kuid päeva teises pooles ilm selgines mitmel pool ja sooja oli 10-13 kraadi, nii et uusi soojarekordeid tuli nagu kuulipildujast.
Suur kuumapahvak läheb juba ööpäeva jooksul Eesti kohalt minema, kuid ilm jääb pikaajalisest keskmisest soojemaks.

Pärastlõunal selgines ilm ka Tallinnas (http://www.teletorn.ee/et/webcam)

Selginenud ilma tõttu vaevlesid pärastlõunal mitmed kohad kuumalaines (http://www.wunderground.com/weather-forecast/EE/Tallinn.html)

7. märtsil jõudis Islandi lähistel paikneva tohutu ülitsükloni kaguserv Läänemere kohale. Selle lohk toob kaasa soojema ja niiskema õhumassi, nii et pilvisus tihenes ja tuul tugevnes (õhtuks juba tormiste iilideni), mistõttu hommikune udu hajus. Kuigi radar näitas alates saartest ka sajualasid, siis tegelikke sademeid, mis maapinnani jõudsid, praktiliselt polnud – põhjuseks ilmselt kuiv õhumass, milles vähesed sademed jõudsid tugevas tuules aurustuda.
8. märtsil jõuab Eesti kohale ebatavaliselt soe õhumass. Seetõttu on isegi pilves ja tuulise ilmaga oodata sooja 10°C, kus peaks päikeselisem olema, seal rohkemgi. Endiselt näitab pilvisuse prognoos, et selgimisi on oodata alles õhtuks.
Ilmateenistuse prognoosPilvisus hõreneb. On olulise sajuta. Puhub edelatuul 8-12, puhanguti 15, saartel ja rannikul 17-20 m/s. Õhutemperatuur on +7...+12, rannikul kohati +5°C.


Radar näitas küll sajualasid, aga tegelikult ei sadanud või siis ainult mõnes kohas ja väga vähe (Ilmateenistus).


Ilmakaart 7.03.2014. Näha on hiiglaslikke põhjatsükloneid ja neist lõunasse jäävad polaarfronti, millel arenevas laines transporditakse meeletu kogus soojust Läänemere äärde (FMI)

850 hPa suhteline niiskus. Sarnane olukord on ka teistel isobaarpindadel (925, 700, 300 hPa). Seega selgimisi on loota päeva teises pooles ja alates Edela-Eestist. Kuna tuul on tugev, siis madalpilvisus võib olla prognoositust väiksem (http://tinyurl.com/k2t34l7).

6. märtsil liikus üle Eesti madalrõhulohk ühes kauge põhjatsükloni sooja sektoriga. Seetõttu pilvisus tihenes ja alates Lääne-Eestist hakkas enamasti vihma sadama, kuid hiljem tuli sekka lörtsi ja õhtul märga lundki. Kuna Virumaale saabus ilmamuutus üsna hilja, siis jõudis Jõhvis minimaalne õhutemperatuur öösel -8°C lähedale langeda, kuid mujal oli soojem. Kõige kauem püsis päikeseline ilm Kagu-Eestis ja seal tõusis päeva jooksul seetõttu õhutemperatuur kõige kõrgemale (üle +5°C). Õhtul ja öösel arenes mitmel pool udu.
Öö jooksul liigub lohk üle Eesti itta ja ühes sellega laussadu. Seejärel hakkab ookeanilt tugeva õhuvooluga soojem õhumass kohale kanduma. Endiselt on õhumassi järgi nädalavahetusel oodata vähemalt kohati üle 10°C sooja, kuid ilm tõotab üsna pilvine tulla, alles õhtul on rohkem selgimisi oodata.
Nädala alguses suurem soe taandub, kuid ilm jääb endiselt pikaajalisest keskmisest tunduvalt soojemaks. Kuu keskpaigaks on mudelite järgi oodata sooja blokeerivat antitsüklonit Läänemere kohale. Sel juhul on oodata enamasti vaikseid ja päikeselisi päevi.

Rünkpilved 5. märtsil Tartus. Ain Vindi foto

6. märtsi õhtuks tuli Laagris lumi maha.

5. märtsil ööseks sadas kohati õhuke lumekiht maha, kuid see ei jäänud püsima. Päeva jooksul vähenes tsüklonite mõju ja nii jäi Eesti väikese gradiendiga õhurõhuvälja. Seetõttu on ilm vaikne, mõnel pool pilves, teisal päikeseline. Kus rohkem päikest, seal arenes ka rünk- ja isegi rünksajupilvi, sest päevase soojenemise tõttu muutub jahedavõitu õhumassis kihistus labiilseks.
Eelolev öö võib tulla üsna selge ja vaikse ilma tõttu sel juhul ka nädala ja võib olla pikemaks ajaks külmimaid öid (õhutemperatuur võib langeda -5...-8°C-ni). Nädala lõpuks saabub aga ookeanilt soojalaine ja see annab kevadele hoogu juurde. Sellele eelneb sajune ilm.

Ootamatult talvine Klooga hommikul. Erik Kraanvelti foto

4. märtsil jätkus Soome jõudnud tsükloni mõjul sagedaste sajuhoogudega ilm. Kuna õhk oli sama soe nagu eelmistel päevadel, aga tsükloni täitumise tõttu õhumass jahenes, siis suurenes labiilsus ja arenes palju rünk- ja rünksajupilvi, millest tuli rikkalik valik sademeid (vihma, lörtsi, märga lund, lumekruupe).
Saabus selliseid teateid: * Kas on võimalik, et täna 04.03 oli äikest, kella 19 paiku?
* Ma üleeile nagu kuulsin ka mingeid pauke Pärnu lähedal.... pidasin seda enda meeleveaks.
* Rapla kandis, sõitsin autoga ja no tundus mitmeid kordi nagu oleks välku löönud, igatahes tugev rahe oli küll.
Külmemas õhumassis langeb öösel õhutemperatuur paljudes kohtades alla 0°C, kuid päeviti valitsevad ikka plusskraadid. Nädala lõpus on oodata ookeanilt soojalaine saabumist. Kui pole just väga sajune või paksult pilves ja tuuline, võib üle 10°C tulla.

Konvektiivne pilvestik Pärnus. Targo Taggo foto

Samasugune olukord oli ka Vasalemmas (4 km Keila poole). Andres Tuzbergi foto

3. märtsil on vihmane ilm (mõnes kohas sadas siiski ka lörtsi ja märga lund), sest üle Eesti liigub osatsüklon. Paiguti on lisaks tihedale pilvisusele ja sajule vahelduseks ka selgemaid laike, nii et võib päikestki näha.
Tsüklonite mõju tasapisi väheneb ja ilm püsib pikaajalisest keskmisest soojem: päeval valitsevad kõikjal plusskraadid, aga öösel võib ka alla 0°C olla. Võimsat soojalainet on ookeanilt oodata päris nädala lõpuks, nii et õhumassi järgi võiks tulla +10°C ja rohkemgi, kuid seda prognoosides veel ei lubata.

Lörtsi ja märja lume sadu Pärnus (autori kommentaar: Lumi pärnus 13:57 3.03.2015). Targo Taggo video

Osatsüklon tõi sajuse ilma (DWD).

2. märtsil oli tsükloni lääneservas enamasti pilves ja vihmane ilm, kuid päeva teises pooles oli ka selgimisi. Õhutemperatuur oli kõikjal üle 0°C. 
Nädala jooksul kujundavad ilma läänetsüklonid, kuid sooja õhu transport ookeanilt pole kuigi tugev. Seetõttu võib mõnel päeval ka lörtsi ja lund sadada, kuid see sulab kiiresti.
Varakevad on jõudnud enamikesse kohtadesse (lumi on suures osas sulanud), ainult kõrgustikel, eriti Haanjas, on lund veel päris palju, mistõttu seal jätkub kevadtalv.

Eesti ilma kujundab läänetsükloni serv, milles on oodata osatsükloni teket. Ilm on seetõttu sajune (enamasti vihm ja lörts). Oranži oksakestega joonega on näidatud ebapüsivusjoone asukoht. Sellisesse kohta koonduvad konvektiivsed nähtused ja rünksajupilvede arenguks on tingimused kõige soodsamad (DWD).

Lumi on suures osas sulanud, kuid mõnel pool, eriti Haanjas, on seda siiski veel päris palju (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/)