laupäev, 22. juuni 2013

Kuumalaine 24.-28. juunil

Eesti kohale on jõudnud niiske ja labiilne õhumass. Konvektsioon on tugevam praegu Lätis. Lõunapiiril on juba nõrk äike olnud ja paistab, et päeva jooksul tuleb Lätist juurde.

Paistab, et 24. juunil on arvestatav äikesevõimalus, sest lõuna poolt liigub Eesti poole labiilne õhumass. See põhjustas juba Sõrve lähedal äikest. Aga eks hommikul selgub täpsemalt.
Edasise ilma osas on mudelid jälle kindlamad: 25. juuniks tekib Ida-Euroopa kohal loodesse liikuv tsüklon, mille põhjaservas jõuab kuum õhumass kindlamalt kohale, hiljemalt 28. juuniks aga saabub lõunast tunduvalt jahedam õhumass, nii et temperatuur enam 25 kraadini ei tõuse. Suurim äikesevõimalus on arvutatud 26. juuniks.


Soe õhumass jääb järgmisel kahel päeval Eesti kohale, mistõttu päeval on sooja üle 20 kraadi, öösel üle 10 kraadi. 24. juuniks jõuab antitsükloni servas päris kuum õhumass taas Eesti kohale, siis on jälle 25-30 kraadi oodata. Samal ajal on Baltimaade või Läänemere kohale arvutatud madalrõhulohu või väheaktiivse tsükloni teke. Seetõttu on äikesevõimalus 24.-26. juunil täiesti arvestatav. 
Edasise osas on mudelid eriarvamusel. Euroopa mudel pakub läänetsükloni mõju tugevnemist, mistõttu lämbe kuumus taandub hiljemalt 28. juuniks kaugemale Venemaale. USA mudel näitab aga väheaktiivset rõhuvälja, mistõttu kuum õhumass eriti ei taandu, vaid püsib Eesti kohal ja nii kuni juuli alguseni välja. 
Kumba varianti pidada tõenäolisemaks? Hetkel pole põhjust kumbagi eelistada, sest mõlemad või hoopiski mõni kolmas võimalus võib tulla. Tuleb leppida sellega, et vähemalt 28. juunini on kuum õhumass Eesti kohal, samuti on ka äikesevõimalus, kuid kui suur ja mis päevadel täpselt, seda saab vast 23. juunil täpsustada. 

45 kommentaari:

  1. Kellele ei meeldi, läheb ära. See pole koht enese rumaluse väljanäitamiseks.

    VastaKustuta
  2. Ilmselt suure lugejaskonna hulka eksib ikka mõni lollike ära. Ei maksa sellisest välja teha.

    VastaKustuta
  3. Antslas oli päris koralik äike,kõva vihm ning välku lõi umbes 2x minutis

    VastaKustuta
  4. Vat siis, ikka Kagu-Eestisse jaguski lõpuks äikest. Aitäh info eest!

    VastaKustuta
  5. mulle ei meeldi, aga ei lähe ära. eks mõni targake ikka eksib siia nagu mina.

    kaidolas päike paistis.

    VastaKustuta
  6. Mis on kaidolas? Mis ei meeldi ja miks ei saa ära minna?

    VastaKustuta
  7. Kuidas siis täna vihma ja äikesega lood on ?

    VastaKustuta
  8. Tundub, et täiskuu, seda enam veel erakordselt suurena paistev ( http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-video-vaata-eile-oosel-taevast-kaunistanud-ilusat-taiskuud.d?id=66334106 ), avaldab tõepoolest mõnede inimeste psüühikale teatavat mõju. Aga mis puutub vihma ja äikesesse, siis vähemalt mulle tundub kättesaadavate andmete põhjal, et midagi suuremat tulemas pole. Õhtupoolikul mõni hoovihmake ehk üksikutes kohtades. Kui sedagi.

    VastaKustuta
  9. Kas Rõngu lähistele võib õhtul äikest oodata? Jaani vaja pidada seal.

    VastaKustuta
  10. Niipalju kui mina oma asjahuvilise-amatööri pilguga vaadates aru saan, tundub õhumass olevat küllalt stabiilne - aeg praeguseks juba kaugelt üle keskpäeva ja ühtki äikesekollet ei Eestis, Lätis ega mujal lähedal tekkinud pole. Rünkpilvi küll taevas on, kuid potentsiaalseid sajupilvi ei paista radaril hetkel ühtegi. Ka CAPE ja LI väärtused erilist äikeselootust ei anna. Seega mingi väikese hoovihma võimalust ma välistada ei julgeks, aga üldiselt peaks ilm kuiv püsima. See on muidugi kõigest minu isiklik arvamus, Jüri kui professionaali kommentaari loeks hea meelega isegi, et kas mu mõttekäik on enam-vähem loogiline või jäi mul ehk midagi olulist arvesse võtmata? Eks homne hommik annab sellele muidugi ka vastuse.

    VastaKustuta
  11. Polnud päeval arvuti taga ega saanud kahjuks vastata.
    Jah, täna on võrdlemisi stabiilne õhumass, parimal juhul mõni hoovihm, äike väga vähetõenäoline. Öö hakuks taevas selgineb, aga kuna õhk on niiske, siis ilmselt tekib öösel udu ja nii võib hommik sombune olla.
    Päeval ehk siis juba 24. juunil madalad kaovad, asendudes rünkpilvedega. Õhtuks võib Lõuna-Eestisse ka mõni äike jõuda (ikka 24.6. mõeldud).

    VastaKustuta
  12. Kas vastab tõele, et just lääne(hiiu ja saaremaa)- ja lõuna eestis suurim tõenäosus äikesteks? Palun põhjendage.

    VastaKustuta
  13. Kas sel suvel on tulemas ka aeg, mil äikeseohtu pole?

    VastaKustuta
  14. Siin Lõuna-Eestis on praegu pilves ning õhk on päris niiske ja lämbe,et ei tea kas teeb täna äikese ka ära.

    VastaKustuta
  15. Kindlasti on päevi, parimal juhul isegi nädal äikesevaba aega, kuid üle selle on vähetõenäoline.

    VastaKustuta
  16. Lõunapiiril juba oli nõrk äike, kuuldi müristamist. Radaripildil on need kollased sajualad. Ühtlasi on lõunapiiril äikese tõenäosus ka kõige suurem, sest sinna võivad jõuda Lätis tekkinud äikesed. Lätis on õhumass labiilsem kui Eestis.

    VastaKustuta
  17. Küsimus Jürile, miks äike mis liigub Tartu poole mingil põhjusel laguneb, huvitav... Lõunal on ju mäestik ning see kõik peaks soodustada äike tekket? õhk on ka väga niiske...Tartu on ebasoodne koht äikele?

    VastaKustuta
  18. Kas täna või homme on võimalikud sellised äikesed, kus võib kaasneda rahe ja tugevad pagid?

    VastaKustuta
  19. See on seotud Otepää kõrgustikuga, mistõttu eriti just õhumassisisene äike ei tule otse linna peale. See on allatuult tavaline, sest seal on õhu laskumine soodustatud. Kõrgustiku pealetuuleküljel on jälle äikest ja sademeid rohkem, kuna õhk tõuseb seal rohkem.
    Tänased äikesed vast on rahulikud, ka Lätis pole midagi ohtlikku tekkinud. 25. juunil on õhumassi labiilsem osa Baltikumi kesk- ja põhjaosa kohale jõudnud, mistõttu võiks oodata siis suuremaid äikeseid, on suurem rahevõimalus. Pagide tekkeks peaks troposfääri keskosas olema kuiv õhk. See selgub sondeeringutel, kas on nii.

    VastaKustuta
  20. Mind huvitab see ,et miks peab olema troposfääri keskosas kuiv õhk ,et pagi tekiks?Ning ülehomseks on CAPE ja LI indeksid päris head -6 ja punane.

    VastaKustuta
  21. Kas õhtul on oodata äikest või vihma?

    VastaKustuta
  22. Olen väga äikesekartlik inimene ning siis ikka käin siin lugemas-uurimas... Väga usaldusväärne lugemine! Tänud!

    VastaKustuta
  23. Ühest küljest näib tänaõhtune olukord olevat suurepärane - soojust ja niiskust jätkub, kastepunkt Tartus koguni +20,5 kraadi. Paraku CAPE kaarti vaadates tundub, et õhumassis kipub korraliku konvektsiooni tekkimiseks energiat vajaka jääma. Kagu-Eestis siiski paistab äikest olema.

    VastaKustuta
  24. äike on Tartu lähedal aga nappilt läheb mööda

    VastaKustuta
  25. Siin allpool on küsimus, miks on äikese ajal sageli tugevaid tuulepuhanguid ja pagi küsimus peaks saama vastuse: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/lugeja.htm
    Kui ei saa, siis teada anda.

    VastaKustuta
  26. öösel võite muretult magada, kes äikset kardavad.

    minu arvamus seesugune.

    VastaKustuta
  27. Jüri, kas homseks võib oodata Tartus äikest? kui jah, mis kellast on see kõige tõenaolisem?

    VastaKustuta
  28. Ilmselt on frontaaltsoon lääne pool või merel, mistõttu ida pool on äikesevõimalus väiksem. Kui sinna peaks äike tulema, siis alles õhtul. Vajadusel saab seda küll hommikul või päeval täpsustada, aga arvestades õhumasside piiriala, siis paistab jah äikesevõimalus seal olema üsna väike.

    VastaKustuta
  29. aga mida siis emhi liialdab äikesega, kui seda vaid kohati on, nagu tänagi.

    aina 'mitmel pool' ja 'mitmel pool'. mitmel pool on hoopis äikeseta, vot nii.

    VastaKustuta
  30. EMHI annab üleüldise ja kokkuvõtliku prognoosi. Kes soovib täpsemat ennustust, saab selle ise kokku panna. Näiteks nende andmete alusel:
    http://emhi.ee/index.php?ide=21,540,820
    http://www.emhi.ee/inc/other/radaripilt.php?j=sur&v=1
    http://sat24.com/en/bc
    http://ilm.pri.ee/%C3%A4ike-euroopas
    http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html (siit leiab CAPE ja LI, samuti taupunkt'i e. kastepunkti ja palju muudki);
    http://www.lightningwizard.com/maps/Europe/ani.html?0,gfs_icape_eur,.png,0,3,6,9,12,15,18,21,24,27,30,33,36,39,42,45,48,51,54,57,60,63,66,69,72 (sinised nooled näitavad inversiooni);
    http://www.estofex.org/ (ohtliku ilma prognoosid).

    VastaKustuta
  31. Lisaks veel Läti radar:
    http://www.meteo.lv/radars/?nid=482
    ja leedukate oma:
    http://www.meteo.lt/radaro_inf.php
    Mida "tulisemad" värvid, seda suurema tõenäosusega on pilves äikest (sama kehtib ka Eesti Sürgavere ja Harku radarite kohta).

    VastaKustuta
  32. Ning Tartu kohta ka andmeid reaalajas:
    http://meteo.physic.ut.ee/
    Tõsi, nende andmete usaldusväärsuse kohta ootaks Jürilt kommentaari.

    VastaKustuta
  33. Ilmselt on 25. juunil frondi jõudmisel vähemalt Eesti lääneserva ja õhumassi labiilsema osa jõudmisel Eestisse tõttu äikest ikkagi rohkem kui oli 24. juunil.

    Füüsikahoone ilmajaama andmed ei sobi korraliku klimatoloogia jaoks, sest nende asukoht ei vasta nõuetele. Standardile vastav ilmajaam peab asetsema avatud kohas, maapinnal (instrumendid 2, tuulemõõtja 10 m kõrgusel), ei tohi olla ümbritsetud teistest majadest, puudest, jne. Kuna andurid asuvad maja katusel, siis tuleb ette anomaaliaid võrreldes ümbritsevate jaamadega. Samuti ei ole füüsikahoone ilmajaama õhurõhk taandatud merepinnale, olles suurusjärgus 10 hPa võrra madalam võrreldes endise EMHI andmetega.

    VastaKustuta
  34. Aitäh! Saigi minu kahtlus kinnitust. Erinevust EMHI andmetega ma just silmas pidasingi, kuna olin seda juba ammu tähele pannud. Samas, Tartu linna kohta vist paremaid andmeid ka pole? Tõravere asub linnast siiski pea 20 km eemal ja seega võib mõnikord nt. õhutemperatuurgi oma 10 kraadi võrra erinev olla.

    VastaKustuta
  35. Jah, teine koht oleks Reola, aga see on hüdromeetriajaam, mis paikneb Porijõe ääres jõe orus. See ei vasta samuti standarditele, sest iseloomustab ainult mikrokliimat. Näiteks talvel vaikse ilmaga koguneb jõe orgu raskem külm õhk ning seetõttu on seal sageli jahedam kui lauskmaal või mäe otsas (Tõraveres, füüsikahoone katusel, viimasel juhul on oluline ka soojasaare efekt). Samas suvel võib seal olla jälle soojem kui mõnes avatud kohas, sh Tõraveres.
    Tõraveres asuv Tartu-Tõravere jaam iseloomustab küll Tartumaa kliimaolusid, mitte aga linna mikrokliimat. See on ka põhjus, miks jaamasid linnadest välja paigutatakse, sest standarditele vastav jaam peab ikkagi olema klimatoloogiliselt representatiivne, see tähendab, et peab andma ülevaate laiema piirkonna ilmaoludest.

    VastaKustuta
  36. Jüri,kas tänase andmete järgi Tartumaal võiks olla äiket? hetkel taevas on tekkinud nii öelda pesulauda taolised pilved. Kuskilt mäletan,et see viidab sellele,et 10 tundi jooksul võib tekkida vihma? kas see vastab tõele?

    VastaKustuta
  37. on tekkinud vist (Altocumulus, Ac) ja nende all õhk on nii öelda hägune...niiske

    VastaKustuta
  38. See on niiskusvine ja on kogu Eestis. Veeaur põhjustab tugevamat Mie hajumist, mistõttu valgus hajub rohkem kõigis lainepikkustes ja näeme, et taevas on valgem, õhk hägune.
    Kõrgrünkpilvede välimus varieerub suuresti, neil on palju vorme. Pesulauaga võrdlemist pole varem küll kuulnud, aga kasutatakse igasuguseid muid võrdlusi, nagu makrelltaevas, lainevired, ufo- või sigaretikujulised jne.
    Äikest näitavad tornjas-sakmelised kõrgrünkpilved (Altocumulus castellanus), vt http://www.ilm.ee/?46102 või kui kõrgrünkpilved paiknevad erinevatel kõrgustel ja liiguvad eri suunas (Altocumulus inhomogenus). Kõikidel muudel juhtudel pole neil äikese suhtes erilist tähendust.
    Praegu on suurem konvektsioon tekkinud mandri lääneosas; Läti keskosas on üks äike. Äike paistab tõenäolisem olevat lääne pool mandril, Peipsi lähedal on võimalus väiksem. Kui sinna tuleb äike, siis alles õhtul. Tartus on äikese võimalus palju suurem 26. ja 27. juunil.

    VastaKustuta
  39. Siin ida pool küll äikesevõimalus nüüd nii väga väiksem pole. Hetkel on rünkade areng päris korralik ja nagu näha on Peipsi ääres juba esimesed rünksajupilved tekkinud.

    VastaKustuta
  40. Eks toetuda saab vaid kättesaadavale infole. Selle järgi on lääne pool äikesevõimalus suurem. Ilmselt siis on äikest rohkem mandri lääneosas või tekib seal äike varem. Vaata ka ESTOFEXi: http://estofex.org/

    VastaKustuta
  41. Tallinnas on jube lämbe, õhuniiskus üle 80%. Täna on ilma konditsioneerita raske uinuda.

    VastaKustuta
  42. Jah, kastepunkt on kuni 20 kraadi. Päris hullumeelne

    VastaKustuta