Valdavalt Eesti ilm ja ilmastik, sünoptilised ülevaated, huvitavad nähtused. /---/ Tallinn selected as a top destination for digital nomads (along with other cities all around the world) https://www.websiteplanet.com/blog/best-locations-digital-nomad/.
teisipäev, 30. märts 2010
Meteoroloogiapäevast 23. märtsil 2010
pühapäev, 28. märts 2010
Äike ja rahe 27. märtsil 2010
Siin blogileheküljel on pildilist lisamaterjali rohkem, samuti märgin ära, et kui see ebapüsivuse joon pimeduse saabudes Tallinnasse jõudis, siis oli see konvektiivsed omadused peaaegu kaotanud - puudus äike ja tuulehood ning sadas ühtlaselt nõrka või mõõdukat, kuigi jämedapiisalist vihma. Vihmasaju lakkades "aurasid" lumehunnikud - see oli tingitud aktiivsest soojusvahetusest.
http://fmi.fi/saa/saaulkom.html
http://www.sat24.com/homepage.aspx?html=zoom&xas=434&yas=67
http://www.lightningradar.net/Online_Map/index.htm
Külm ja soe võitlevad
Diagramm 13. märtsi kohta.
laupäev, 27. märts 2010
Külma frondi äike 27. märtsil!
Äikest on kollastes kohtades!
Satpilt: http://saturn.unibe.ch/rsbern/noaa/dw/realtime/current/n1bcurr.jpg
reede, 26. märts 2010
Rünkpilved, väike tsüklon 16.3.
Kuni pärastlõunani oli rünkpilvedega.
Õhtuks tihenes pilvisus.
Tsüklon satpildil.
Allikas: http://www.sat24.com/homepage.aspx?html=zoom&xas=434&yas=67
Pilvepiiri alanemine 14. märtsi öösel
Võimas hooglumi 14. märtsil
Tallinnas sadas hooti laia lund:
.
.
.
.
.
.
.
Soe 10.-11. märts ja siis tere talv
Üliselge 9. märts
Kiudpilved ja irisatsioon 8. märtsil
0A
Hõõguv päikeseloojang 6.3.2010
Punased loojangud on tingitud sellest, et päike on madalal horisondi kohal või juba loojumas ning seetõttu peab valgus atmosfääris väga pika tee läbima. Kuna lühilaineline valgus hajub enam, on madala päikese puhul enamus sinisest ja rohelises hajunud, kuid alles on oranž ja punane. Analoogne on olukord ka päikesetõusul, ent loojangud on ikka tihti värvikamad. Seda seletatakse näiteks sellega, et päeval on õhk soojem ja tekib rohkem vertikaalseid liikumisi, mis tolmu ja veeuru lisavad atmosfääri, mistõttu hajumine on tugevam. Öö jooksul liikumised sumbuvad, tolmu ei tule juurde jne ja tõus ei ole ehk nii hõõguv, kuid pilvede korral võib seda siiski ka olla.
neljapäev, 25. märts 2010
Hiidräitsakad 21.-22.3.2010
Aeg-sajalt sajab väga suuri räitsakaid, mille läbimõõt on mitu cm. Viimati juhtus see pealkirjas mainitud kuupäevadel. Üle Eesti liikus tsüklon (polaarfrondiga) ja alguses hakkas vihma sadama, mis Põhja-Eestis läks kiiresti üle lörtsiks ja hiljem lumeks. Sealjuures mõõdeti suurimate räitsakate suuruseks kuni 7 cm (kui uskuda üht ilmahuvilist, kes mõõtis). Kokku sadas mitme cm lumekiht maha.
Tartus sadas veel kesköölgi vihma, kuid viimaks hakkas sealgi lörtsi tulema. Umbes kl 2 ajal öösel läks sadu enam-vähem lumeks üle. Sealjuures mõõtsin seekord ise suurimate räitsakate läbimõõduks 5 cm. Väga lai lumesadu kestis umbes tunni ümber. Pimedas head fotot ei saanud, kuid mõned videoklipid küll. Üks on siingi, ehk tekib mingi ettekujutus räitsakate suurusest.
Ülisuurte räitsakate tekkimise põhjus on õhu suures niiskusesisalduses, nullilähedases temperatuuris ja nõrgas tuules või tuulevaikuses, mistõttu helbed saavad kokku kleepuda.
Arvamusblogi Vaatepunkt
laupäev, 20. märts 2010
neljapäev, 18. märts 2010
Pikseline märtsi nädalavahetus
SECONDARY COLD FRONTS. Sometimes there is a tendency for a trough of low pressure to form to the rear of a cold front, and a secondary cold front may develop in this trough. Secondary cold fronts usually occur during outbreaks of very cold air behind the initial outbreak. Secondary cold fronts may follow in intervals of several hundred miles to the rear of the rapidly moving front. When a secondary cold front forms, the primary front usually tends to dissipate and the secondary front then becomes the primary front. Secondary fronts usually do not occur during the summer months because there is rarely enough temperature discontinuity.
laupäev, 13. märts 2010
Väike tsüklon 6.3.2010
EMHI ilmakaart 6. märtsi kohta