pühapäev, 26. aprill 2009

Miks on nii soe?

23. aprillist on üsna järsult läinud ilm soojaks. Päevamaksimumid ületavad 20° (nii kestab see 29. aprillini), on kuiv ja tuuline. Põhjus on üldiselt polaarfrondis, mis on taandunud põhja poole ja nende kaudu põhjatsüklonite ketis, mis on nabanööridega (frontidega) omavahel ühendatud. Sisuliselt jääme tsüklonite sooja sektorisse, kuhu on kujunenud ulatuslik kõrgrõhuala. Põhjatsüklonite surve püsib ja see hoiab tuult tugevana, kuid aitab soojuse juurdevoolule kaasa.
Taevas on valkjas. See on sooja õhumassi tunnus. Võrrelge 29. ja 30. aprilli. Küllap on taevasinas suurt erinevust märgata. Mingil hetkel toimub kõrgrõhuvahtus ja tuul pöördub. Temperatuur langeb, aga siiski jääb soojaks ja mõned kraadid tulevad päevadega jälle juurde. Pikemaid sademeid pole ette näha (heal juhul võib õhumassivahetusega siiski midagi sadada, miks ka mitte, kohati tugevasti).
25. aprilli ilmakaart. Näha on põhjatsüklonite seeriat (iga järgmine tekib lõuna pool!). Nende soojas sektoris on tekkinud kõrgrõhkkond. Soe püsib, kuni seeria viimane tsüklon selle lõpetab.


Madalrõhkkonnad on tihedamalt Eesti ümber (tugevam tuul!). Soojus suunatakse nüüd Vahemerelt otse meile. Esialgu püsib kuum ilm (saartel ja mujal meretuulega muidugi mitte), kuid läänest on näha arvatavat soojuse lõpetajat. Tegelikult peaks vaatama rohkem Islandile - tekib külm front, mis hakkab lõunasse liikuma.

laupäev, 25. aprill 2009

Muutlikust aprillist

Arvamus, et aprillis üle 15 kraadi ilmselt ei tulegi, osutus õnneks vääraks. Juba 25. aprilli ennelõunal tõusis temperatuur üle 17 kraadi. Saabunud on selle aasta esimene kuumalaine (temp. ei pea olema üle 25 kraadi, mida asjatundmatu inimene võiks juba pidada kuumalaineks). Uuel nädalal tuleb maksimumiks ilmselt vähemalt 24 kraadi. Korraks jaheneb neljapäeval (30. aprillil), sest ilmselt toimub kõrgrõhuvahetus. Edelatuule asemel on oodata kirde-ja idatuult, kuid tundub, et kõrgrõhuala liigub soodsas suunas, see tähendab, et tuul on siiski hiljem rohkem kagu poolt. Küllaga osutus õigeks see, et äikest on vähe. Õigem on öelda, et sel aasta aprillis äikest ei tulegi (aprill ei ole küll veel lõppenud, aga olulisi sademeid ei ole ette näha).
2009. aasta aprill on juba näidanud oma muutlikku palet - nii talve hambaid kui suvesilmi. Huvitavatest pilvedest ja lõppenud külmalainest loe: http://horisont.ee/node/1081

kolmapäev, 15. aprill 2009

Külm ja kuiv aprill

Aprilli teine nädal oli normotemperatuurne, kuid niiske, mistõttu tugevama radiatsioonilise jahtumise tagajärjel tekkisid udud. Samuti oli udusid merel ning mõnel päeval võis udu saarte ja rannikul terve päeva püsida. Täpsema kokkuvõtte tegi Ele Pedassaar: http://www.ilm.ee/?45796
Edaspidi on oodata jahenemist, eriti öösiti, sest portsjonitega saabub külma õhku juurde. Esimest suuremat külma advektsiooni võis märgata 15. aprillil: üle Eesti läks võrdlemisi vähemärgatav külm front (näha on sademete kitsast vööndit):
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kuna külm õhk on raskem (sest molekulide väiksema kineetilise liikumise tõttu on nende personaalruumala väiksem ja ühte ruumalaühikusse mahub enam aineosakesi, mis kaalu lisavad) kui soe õhk, siis tuul tugevnes pärast fronti veidi. Külm õhk suudab vähem veeauru siduda (veeauru rõhk on väiksem), kui soe ning seetõttu sademeid pole endiselt oodata enne sooja õhu sissetungi või parimal juhul võib külmas advektsioonis areneda mõni väheldane konvektsioonipilv ja natuke sadada. Võimalik, et aprillis polegi oodata rohkem kui 15° sooja ning äikest.
Huvitav on asjaolu, et Kesk-Euroopasse saabus umbes nädala eest soe õhk, mis jäi sinna seisma. Temperatuur tõusis mõnel pool isegi 27°-ni ehk ilm on Saksamaal ja ümbruses juba mõnda aega südasuvine olnud, kuigi tuul on mõnel päeval ka põhjast.

teisipäev, 7. aprill 2009

Aprilli ilmast

Aprill astub oma võrdlemisi tavapärast rada. Kuu alguses sulas lumi, nüüd on väike paaripäevane jaheduse periood, mis avaldub eelkõige öistes külmakraadides, kuid nädala teisel poolel läheb soojemaks. Tuul on siis enamasti kagust. Soojem periood võib kesta isegi üle 10 päeva, millele järgneb jahedus ja uus soojenemine - üldine jutt, nagu öeldakse.
Suhteliselt sageli oodatakse aprillis suvesooja. Kunagi kirjutas selles Ants Põldoja Õhtulehes (vist oli 2001. aastal). Tegelikult on 20° ja rohkem sooja aprillis ebanormaalne. Küllaga võib lume-ja lörtsisadusid pidada normaalseks. Kõige soojem päev aprillis oli 24. 2000. aastal, siis oli Kundas peaaegu 28° sooja (täpsemalt 27,6°, varasem rekord umbes 26° Võrust). Väga soe, aga tuuline ja üsna pilvine oli ka järgmine päev, siis läks veidi jahedamaks. Külmarekord aprillis on –23,7 ° 6. aprillil 1956. Pidevate ilmavaatluste ajaloos on teada ka üks öökülmadeta aprill, mille kordumine praegustes kliimatingimustes on praktiliselt välistatud. Paraku pole aasta mulle teada.
Äikest ei ole sel korral aprillis ilmselt kuigi palju oodata erinevalt eelmisest aastast, sest siis olid temperatuurikontrastid lõunatsüklonite toel suured ja sageli olemas. Suuremad äikesed jäid üldiselt küll Eestist napilt eemal.
Lähema paari nädala jooksul pole ka lund ette näha või kui tuleb, siis tühisel määral. Võimalik, et sel aastal on aprill lumesadude poolest vaene. Meenutuseks, et 2003. aastal sadas aprilli keskel lund 3 päeva järjest, päeval oli külma 3-5°, öösiti alla -10° ja lume paksus ulatus 30 cm-ni. Pärast tollast aprilli lumetormi saabus suur sula ja mõne päevaga sulas lumi jälle ära. Meenub ka üks silmatorkavalt ühtlane aprill - ilmselt 2005. aastal (puudusid suuremad temperatuurikõikumised, vaid temperatuur tõusis kuu jooksul pidevalt ja tasapisi).

Aprillis on sageli merel ja rannikul udu, sest meri on veel külm. Meenub, et 2002. aastal oli Tallinnas selline udu sage külaline. Sel aastal oli mereudu näiteks 5. ja 6. aprillil, põhiliselt merel. Sellised udud kaovad enamasti mai lõpuks, kuid paaril korral on ka juunis veel olnud.

pühapäev, 5. aprill 2009

Meteoroloogiapäev 2009

Meteoroloogiapäeva kokkuvõte koos viidetega on loetav: http://horisont.ee/node/1065