UUENDATUD : 26.05.2021 kl 19:40
Tuleb mõõduka soojaga nädal.
Kaivo foto Pärnumaalt 22.05.2021 pärastlõunal, vaatega läänesuunda.
Esmaspäeval (24.05.) osatsüklon eemaldub kaugemale Venemaa avarustesse, kuid selle tagalas on niiskust veel piisavalt, et areneks rünksajupilvi, eelkõige mandri kesk- ja idaosas.
Edelatuul puhub puhanguti 14 m/s.
Õhusooja on öösel 5...9, päeval 10...16°C.
Teisipäeva (25.05.) ööks tugevneb kõrgrõhkkond, mille mõjul taevas selgineb ja tuul vaibub. Päeval aga lisandub veidi niiskust ja mandril areneb rünksajupilvi.
Tuul pöördub itta ja kagusse ja puhub endiselt kuni 14 m/s.
Öö on jahe : 2...9, maapinnal kuni 0, päeval aga 13...20°C.
Kolmapäeval (26.05.) läheneb läänest madalrõhkkond, mille lohus tekib Eesti lähistel osatsüklon ja selle tihe sajuala jõuab juba enne keskööd Edela-Eestisse ja liigub päevaks üle maa. Sadu on tugev.
Kirde- ja idatuul tugevneb hommikuks puhanguti 16 m/s, päeval 25 m/s, päeval alates saartest pöördub edelasse ja tugevneb sisemaal puhanguti 20, rannikul 25 m/s.
Sajupilvede all on öö 10°C ümber, päev kraad-paar soojem.
Neljapäevaks ja reedeks (27. ja 28.05.) madalrõhkkond nõrgeneb ja eemaldub, kuid selle tagalas jätkub rünksajupilvede areng päevasel ajal. Sajab hoovihma, tugevad on sajuhood neljapäeval osatsükloni tagalas ning on ka äikest.
Lõunakaaretuul nõrgeneb 3-8 m/s.
Õhusooja on öösiti 5...10, päeval 12...17°C, reedel kraad-paar enam.
Laupäeval ja pühapäeval (29. ja 30.05.) saab ülekaalu kõrgrõhkkond ja taevas on laialdaselt selge. Mõni rünksajukas siiski areneb ja hoog vihma päevasel ajal ka eelkõige mandril pole täielikult välistatud.
Tuul on nõrk ja muutliku suunaga.
Öösiti on sooja 2...8(maapinnal sisemaal võimalik 0!), laupäeval 13...16°C, pühapäeval paar-kolm kraadi enam.
See nädal veel soojusega ei hiilga. Meteoblue prognoos Tallinna kohta
98 kommentaari:
Statistik siin.
No see on see 22 nädala hea ilm. Küsimus ongi ainult selles mis päeval täpsemalt algab ja lõpeb. Peaks tulema kahes jaos nii ,et vahemik 5 - 9 juuni peaks kas väga tuuline või sajune olema. Esimesel juhul soe paneb jutti 12 -dani aga vahepeal tuul rikub peo aga teisel juhul soe kahes jaos nii nagu ütlesin 10,11,12 on põnev mis juhtub ja siis vajub kaheks nädalaks päris ära.
Lisan...
Eriti just 10 ja 11 juuni korralike äikestega päev
Ida-Eestis saab juba avada uue põllumajandusharu - riisi kasvatamine.
Rõõm on näha ECMWF mudeliväljundit uues blogipostituses GFS'i asemel. Loodetavasti nii jätkatakse.
Siin Kagu-Eestis sel aastal veepuuduse pärast muretsema ei pea. Vähe tänasest - järgmisel nädalal veel 20mm leotus ees ootamas.
Loodetavasti saab see kõrgrõhkkond, mida Euroopa mudel juuniks prognoosib, olema mitmeid mitmeid kuid kestva üliintensiise ja 2002. a veel mitmeid kordi ekstreemsema põua ja kuumalaine sissejuhataja.
Selle nimel sooviks isegi, et mu suvepakkumine mööda läheks, aga vaevalt seda siiski juhtub.
@23. mai 2021 14:32
Just just - ilmselt paari aasta pärast see siin domineerima hakkabki pärismaisete kultuuride asemel.
@ 23. mai 2021 14:42
Loodetavasti see kõrgrõhkkond siis Lääne-Eestini ei ulatu. Siin on palju kohti, mis pole vihma pikalt saanud.
Tänan jaa, jõudsin ka arusaamale, et ECMWF on mõistlikum jälgida :)
Aega võttis aga asja sai! :D
Kui häbiväärne soov kagueestlase poolt, piinlik!
@23. mai 2021 15:31
Kui Kagu-Eestisse elama tuled küll peagi sama soovima hakkad, kui vihmavari ja majal katus sellest mussoonist läbi hakkab laskma.
Loodame ja, et tuleb sooja ka ikka millalgi. Mai keskmine temp tuleb alla normi?
@23. mai 2021 21:40
Suure tõenäosusega tuleb alla normi jah, kuid mitte palju. Eesti keskmine on hetkeseisuga 0,6 kraadi normist madalam.
Sel aastal siis kõik kuud peale märtsi senini alla keskmise olnud. Ja see märtsi üle keskmine oli ka selline hädine napikas. Ja mai ka suht kindlalt jääb alla keskmiste kuude hulka.
Vastukaaluks rekordsoojale 2020. aastale tuleb 2021 vist jahe aasta. Eriti, kui veel detsember ka korralik talvekuu tuleks sel korral.
Kolmapäev tõotab päris huvitava tuuleväljaga tulevat.
Kolmapäev on õudus kuubis - keeruline rõhuväli
Ootame siis kolmapäeva :)
Tundub, et juuni alguses tuleb siis jälle +25??
Statistik siin:
No endalgi huvitav näha kui soojaks nüüd siis see 22.nädal läheb ja kas tõesti see kõrgrõhkkond peab vastu jutti umbes 11.juunini.
Ükskõik kui lühike soojalaine oleks praegu tore :/
Ma pole vist maikuu seisuga veel nii nukrat ilmaaastat näinud kui 2021 (v.a pakasefännid ehk on õnnelikud, et said üle pika aja -30 näha), kevad tervikuna isegi tuleb normist veidi jahedam ja suveprognoosid on väga tagasihoidlikud.
2020 suvi oli tolle aasta kohta liiga ilus vist :/ oleks eelmine aasta see sitt suusasuvi ära olnud.... Praegu saame see-eest vist terve aasta külmetada.
Harjumaal pole see aasta midagi nii nukker olnud. Juba nüüd maikuuga 2 korralikku äikesepäeva kirjas siin. Mullu sama arv alles 28. juuliga.
Loodetavasti see 30. maist saabuv kõrgrõhkkond liigub edasi Venemaale ka lõpuks, siis on lootust kagu- ja lõunavoolule, mis tõenäoliselt toob huvitavama ilma, kui kõrgrõhuala saabudes olev põhja- ja kirdevool.
Elame-näeme - sel aastal huvitav rütm, et alati kuu alguses soe ja ilus, siis teinepoole sajune ja külm.
mnjah, muidugi oleneb asukohast. Tartus oli ainuke korralik äikesepäev 19ndal ja muul ajal on olnud niisama pilvealune ja suusamussooniga leotamine. Isegi tänane päev, mis pidi esialgsetel andmetel 19 kraadi soe tulema on nüüd muudetud 15 kraadiseks pilvealuseks mõttetuseks. Ei ole normaalne, et mai lõpus ei suuda temperatuur isegi üle 15 kraadi kerkida.
Aga tõsi, Harjumaal 2 tugevat äikest maikuus on üsna huvitav jah...
Eelnevatel aastatel saite Kagus niigi äikest, las Harjumaa ka naudib nüüd :D
Arvan et mudelid seekord paisutavad üle seda tänast osatsüklonit.
Sisemaal puhanguti 20 m/s tuult ei tundu tõenäoline. Ja mudelite pakutav sajuhulk 22 mm Tallinna ümbrusesse samuti pole usutav. Pigem 13...15 mm.
Saarte kandis peaks tulema 20 mm ära küll.
Harjumaal veel üsna rahulik. GFS näitab, et põud ja soe tuleb! Palun kinnitada.
GFS'i täpsus. ECMWF näitab sooja ja kuiva vaid mõneks päevaks.
Täna paistab siin kagus igatahes huvitavaks minevat - prognooside järgi peaks kõigepealt hakkama puud langema ja seejärel lisaks veel äikeseshow.
Statistik siin:
Nagu juba 21.mail kahtlustasin siis see soe lähebki nö pooleks. Nädala 22 esimene pool siis soe ja kui programm(katsetamisjärgus) paika peab siis teine lühike soojalaine nädal 23 teises pooles ja siis mitu nädalat jälle suusakat pluss paar üksikut sooja päeva kuskile viskab.
Tuulesuuna muutus on Emhi radarilt hästi näha - Pärnu ja Viljandi maakonnas on nähtav ussilaadne sajuala.
Huvitav olukord praegu ilmakaardil kus Pärnu ja Kihnu tuuled puhuvast nö vastastikus suunas.
Kuidas siis tänasest ilmast muljed?
Pärnumaal vihma tuli mehiselt, aga tuult oleks rohkem oodanud.
Saartel sadas paiguti 20-40 mm vihm. Muhumaalt teatati 35 mm, Haapsalust saadeti pilt, kus sademete kogujas oli 30 mm. Päris kenasti sadas. Mõnel pool enam kui pool kuunormist 12 tunniga. Ida-Eestis olid sajuhulgad väiksemad, aga no seal juba nii palju sadanud ka viimasel ajal. Tuult tegi ikka sisemaal 15-20 m/s, võis olla ka üksikuid tugevamaid tuuleiile. Soome lahel lammutas korralikult - puhangud üle 25 m/s, soomlaste ranniku lähedal mõõdeti 33,1 m/s. Peipsi ja Soome laht olid 2. taseme väärilised - mõlema puhul kriteeriumid täitusid. Mandril jäi tuul õnneks natuke nõrgemaks, aga siiski tuulutas ja murdis mõnel pool puid. Simunast kuulsin, et õue peal läks batuut lendu tugevate puhangute ajal, muljus mõned torud ära sellel. Prognoos tänaseks oli mu enda koostatud - viimasel ajal on kõik keerulised olud minu vahetuse ajale sattunud. Ning õhtul tegi natuke äikest ka Kagu-Eestis, selle kirjutasin ka prognoosi. Kokkuvõtteks - pole paha, nüüd veel üks sajusem päev, homme (27.05) kohati ka äikest. Merel olev madalrõhkkond täitub tasapisi, seejärel hakkab kõrgrõhuala ennast ilmutama. Eks näis, kui mõjukas see olema saab juuni alguses - et kas madalad ikkagi murravad peale või läheb suvisema ilma suunas. Praegu veel ebakindlust palju.
Laupal Järvamaal jäi sadu loodetust kesisemaks, vaid 13,49 mm tänase päevaga. Ka tuuljäi siin üpris tagasihoidlikuks.
See juunialguse kõrgrõhkkond toob põuaks arenevad ilmaolud. Suht tüüpiline Eesti kliima, et sajab algul 3 nädalat ja siis 3 nädalat ei tilkagi.
10. juuni paiku hakkavad taimekasvatajad ja põldnikud juba vihma ootama, sest kuivus teeb liiga.
Küll näete!
Kesk-Harjumaal 15mm, abiks ikka!
Samuti ei imesta kui juba 10.juuni paiku hädaldatakse ,et millal palavus lõpeb jne.
Ka Hiiumaalt Kõpust tervitused ja tänud selle kevade esimese ja suve viimase suure saju eest, loodame septembri peale!
Vaevalt mõned tunnid on möödunud sellest, kui terve Eesti sai nii läbi leotatud kui veel üldse võimalik lisaks nädalaid kestnud vettimisele, ning juba hakatakse maailma kõige ebatäpsema mudeli põhjal omale katastroofilist põuda ette kujutama. *facepalm*
Oleks ikka pidanud teile õuest tulles siinsetest Kagu-Eesti ideaalsetest riisipõldudest pildid tegema. Ausõna, ma maksaks praegu kena summa selle eest, et korduks 2002. aastast veel kordi põuasem suvi.
"Vaevalt mõned tunnid on möödunud sellest, kui terve Eesti sai nii läbi leotatud kui veel üldse võimalik lisaks nädalaid kestnud vettimisele, ning juba hakatakse maailma kõige ebatäpsema mudeli põhjal omale katastroofilist põuda ette kujutama."
Mis sa plärad. Lääne-Eesti ja saared pole mingit nädalate pikkust vettimist talunud. Tänane (kuupäevaliselt eilne) sadu oli esimene üle mitme nädala sealkandis.
Õigemini esimene taoline ehk mis reaalselt kastis ka.
Ootame selle kuumalaine nüüd ära ja siis vaatame edasi.
@27. mai 2021 00:16
Jah, ainult saared on normaalsel viisil sademeid saanud, aga ülejäänud Eestis seevastu uputab viimastel nädalatel.
Loodame, et see soe jõuab ka enam-vähem kohale :/
võib juhtuda, et see kõrgrõhkkond kuidagi sirutub siia, aga meil tuleb tugev kirdetuul, mis rikub sooja tunde ära, või siis tuleb mingi kõrgkihtpilvesaast, mis ei lase päikesel kütta. Ilmakaarte vaadates on mõlemad asjad täiesti võimalikud :/
Kuna mingi ühtlane pilvesaast konutab täna Eesti kohal, siis äikest ei maksa eriti oodata. Missest, et ilmateenistus seda mainib.
Rootsi ilmateenistus on oma suveprognoosi väljastanud: Pakuvad kahte varianti.
Variant 1. - Midagi sellist nagu 2013 või 1999
Variant 2. - Midagi sellist nagu 2012
2012 on parem.
Ma ka lugesin täna ühe rootsi meteoroloogi suve ennustust, oli jah 2 varianti, midagi nagu 1999/2013/2018 või siis 2012/2015/2017.
Loodame, et saame ikka soojema ja kuivema variandi :D
Jah, saan aru, et mõnes Eesti paigas sajab vähem, aga Ida ja Kagu Eestis on meil sellest suusamussoonist juba kõrini. Ja homme, ülehomme on muidugi jälle sajuvõimalus kõige suurem just Kagu-Eestis :))) Kõrgrõhkkond pressib end loodest peale ja see jõuab meieni kõige viimasena.
Kagunurgas midagi sähvib?
Kl.18:18 kommentaarile ,et natuke panid juurde. Seal pole mainitud aastaid 2015 ega 2017 ja 2018
On ainult variant 1 - 1999 / 2013
Variant 2 - 2008 / 2012
Aga millised olid 2008 ja 2012 aasta suved ?
Sajused ja äikeserohked. 2012 juuli oli ka üsna soe. 2008 paar nädalast või nii kuumalainet oli aga suve keskmine jäi sinna normi lähedale. 2012 oli soojuse mõttes juba parem aga juuni oli väga sitt kuu.
Mäletan ka, et 2008 oli väga sajune ja põllumeestel jäid viljad põllule. Kas eksin?
2012 suvi on mul meeles enamjaolt halli ja sombusena. Juuni algus oli väga sarnane pragusele ilmale. Positiivne oli aga see, et juuli oli soojuse poolest üpris normaalne. August oli selline Harju keskmine.
Peale 2010 ja 2011 suvede tundus 2012 suvi muidugi väga niru, aga minu arvates oli too aasta siiski parem kui nt 2015 või 2017.
2012 suvi oli kindlasti parem kui 2015 ja 2017. Vähemasti siin Harjumaal oli omajagu äikest ja piisavalt vihma, et kastma ei pidanud kordagi. Puhkust sai nautida seetõttu selle otseses tähenduses. (Ei ole rannaslesija tüüpi)
Mainitud aastatest paremuselt järgmine on kindlasti 2017, siis oli mais paar korralikumat soojalainet + ka juuli lõpupoole natuke sinnakanti ning augustis uuesti pisut kuumust ühes meeldejääva äikesega, millest ka Harjumaa osa sai.
2015 juuni oli Harjus kuiv, aga jube tuuline. 3. juuni viis hoovist ka paar puud.
2015 oli siin aga päris igav ilma-aasta, midagi huvitavat nagu ei meenugi.
jaa, 2015 suvi oli igavus kuubis. Ka siin Tartus ei mäleta ühtegi suuremat äikest. Sel suvel polnud midagi ei äikesehuvilistele ega ka rannas peesitajatele :/
Siiani on ilm väga mõnus olnud igastahes!
13.juuni vaatab GFS prognoosis täpselt selline pilt vastu nagu rootslase prognoosis tsenaarium 1 pilt oli.
Aga esialgu tuleb mingi kirdetuule näru ära kannatada :(
Statistik siin:
Vist ootab jah Harjumaal päris pikk periood seda külma kirdetuult. Järgmine nädal võime näha kus Tallinnas on ainult +15 ja Raplas näiteks +21
Just. Nüüd 2-3 nädalat Harjumaal kuiv ja siis sama aeg kallab jälle. See ju nii tüüpiline sel aastal.
Jaanipäev tuleb siis sajune? :):)
Ups, topelt tuli. Blogi haldur võiks luua süsteemi, mis ei lase korraga mitut kommi lisada vms. :)
@ 28. mai 2021 19:31
Ju siis. :D
Aga eelmine aasta oli jaanipäev küll väga soe ja ilus. Siis see aasta peabki vana hea traditsioon jätkuma...et sajab jaaniajal.
Ilmselt olen blogikaaslased juba ära väsitanud sellest lõputust mussooni kirumisest. Nüüd saavad vahelduseks siis sajuarmastajad kiruda.
Minu pärast puhugu tuul kirdest või mis tahes suunast, aga kui terve päeva päike paistab ja 15 kraadi sooja ära ära tuleb nagu täna, siis on kõik suurepärane.
Lõpuks ometi on see kauaoodatud kuivus käes. Sai täna üle pika aja normaalselt õues käidud ja päikesepaistet nauditud, ilma et oleks pidanud poriloikude vahel manööverdama.
Meeleolu ikka nii hea. Jäägu selline ilm terveks suveks püsima, veel parem aasta lõpuni. Las nüüd põuatab.
@Kagueestlane
Olen see 15:06 kommija ja olen sinuga täiesti nõus :D Mul on samuti suusamussoonist kõrini ja olen ka õnnelik, et sain täna normaalselt rattaga sõita. +15 ja päike on selleks tõesti etem kui mingi mussoonvihm.
Minu kommentaar oli pigem ajendatud sellest, et keegi juba hõiskas, kuidas GFS lubab nüüdsest suurt sooja, aga ilm on esialgu tuuline ja õhumass jahe, seega mingit suurt sooja veel pole ja ma veel ei hõiskaks kuuma suve stsenaariumi üle... ma ikka ootan sellist üle 22 kraadist sooja alustuseks :/
Samas praegu on üpris huvitav olukord... CFSi uuendused on järsku juuni soojemaks arvutanud, nagu kahel eelmisel aastal. Ja praegune olukord on pmst täpselt sama, mis aasta aega tagasi. Nüüd on küsimus kuidas edasi läheb, kas läheb nii nagu Statistik prognoosib, et 22-23 nädal on kerge soojalaine ja siis jaanipäevaks külm ja juulis soe, või kordub sama 2019/2020 muster... ja no siis pole sellest juulimussoonist kahjuks pääsu.
Mulle see sajuilm meeldib. Õhk on nii puhas ja värske, et lausa lust hingata. See põuailmaga kaasnev tolm on vastik, eriti tuulega ja veel enam linnatänaval.
Kas kagueestlane elab korteris või?
@29. mai 2021 00:05
Ei ela korteris. Eramajas elan.
28. mai 2021 23:46
Tartu-Tõravere mai keskmine hetkeseisuga 10,7 kraadi ja kuu lõpp seda palju enam ei muuda, seega väga suur tõenäosus on, et juuli tuleb sarnane viimastele aastatele - ehk suusamussooniga.
@ 00:32
Kardan jah, et läheb nii :/
Aga siinkohal tekib küsimus, kas külm veebruar ei loe enam midagi? Talvel siinsamas blogis arutati, et külm veebruar on justkui kõige parem näitaja hea suve jaoks. Nüüd on kõik sedameelt, et maikuu on hoopis määrav?
Ehk veebruari ja mai mõjud tasakaalustavad end ja saame sellise vahepealse, 17,5 kraadi keskmisega juuli?
@29. mai 2021 00:54
2012. a veebruar oli erakordselt külm - kuu keskmine Tartu-Tõraveres -10,6 kraadi, aga suvi tuli ikka väga jahe ja suusamussooniga.
Samas pole sel sajandil mitte ühtegi kehva suve järgnenud umbes kraad(või rohkem) normist kõrgemale mai keskmisele Tartu-Tõravere jaamas, aga umbes kraad(või rohkem) normist madalamale mai keskmisele on absoluutselt iga kord sel sajandil järgnenud suusamussooniga suvi.
Mida tähendab "suusamussoon"? Palun seletust. Mussooni tähendust tean, aga miks kutsutakse just suusa-.
Suusamussooniks kutsuvad vihmase ja jaheda suve üle virisejad suve, mis ei ole neile ideaalselt kuumad ja kuivad. See suusk tähendab, et suvel on nii külm, et saab suusatada, mis muidugi kunagi ei juhtu, aga virisejad saavad liialdada ja sellest sõnast Suusamussoon rahuldust.
GFS näitab juunis sooja rohkem Soome kui siia, miks nii
Nii, kella 12:35 seisuga on Tartus jälle suusamussoon kohal..... :))
Ma pole selle sõna leiutaja, aga kasutan seda, sest see suusk just rõhutab seda, et meie kliimas tähendab suvel vihm alati külma. Ma kusjuures ei vihkagi sademeid üldiselt ja mulle isegi meeldiks PÄRIS troopiline mussoon, kus vihmast hoolimata on 27 kraadi sooja..... aga Eesti kliimas seda paraku ei juhtu.
Eestis on vihma käes parimal juhul 18 kraadi sooja ja see on ka siis kui õhumass on väga soe. Enamasti on vihma käes umbes 10-12 kraadi sooja. Koguaeg ei pea 33 kraadi ja päike olema, aga minu jaoks pole see mingi suvi kui krt iga päev on keset päeva sajupilve all vaid 12 kraadi sooja.
-------
@ 09:33 See tuleb kõrgrõhkkonna asendist, me jääme selle jahedamale poolele. Seega ka see külm kirdetuul esialgu. Norra, Soome ja Rootsi on rohkem selle keskmes või soojemal poolel. See veidi tüütu vaatepilt jah.... ilmaportaalid ka lükkavad sooja saabumist edasi, alguses pidi meile soe juba esmaspäeval tulema, nüüd näidatakse +20 alles neljapäevaks...
Harjumaal ilus päikeseline ja väikeste pilverünkadega ilm. :)
Vihmale minekust pole jälgegi.
Statistik siin:
Tundub ,et nädalate 22 ja 23 soe tuleb ühtlasem kui arvasin, Õige hoo saab sisse teisipäeval ja kui hästi läheb kestab selle 11.juunini välja. Seega kardetud pausi ei tule ilmselt. Samas nädalate 24 ja 25 ilmast endiselt midagi erilist head ei oota. Eelolev öö aga saab aiapidajatele katsumuseks. ÕHUKÜLM on isegi võimalik !
Kuuvahetus toob haruldase ilmasündmuse - Soome kohal tekib väike rahulik tsüklon, mis liigub lõunasse ja edelasse. Tavaliselt liiguvad ikka kirdesse ja itta.
Kas keegi teab , kui öö jooksul saabuvad kõrged pilved, kas temperatuur maapinnal muutub soojemaks või on vaja selleks madalaid pilvi?
Kuskil öökülma ka oli?
Euroopa mudeli väljund ajab silmad särama - kõrgrõhkkonda näidatakse lõpmatusse :)
Kui lõpmatusse?
Loodetavasti vähemalt suve lõpuni
Käisin huvi mõttes kõik statistiku poolt käesoleval aastal tehtud ennustused eelolevaks suveks läbi. Loodetavasti statistik ei pahanda.
Statistik siin.
Juuni peaks väga äikesevaene tulema aga juulis ,augustis tuleb piisavalt äikest.
14. jaanuar 2021 14:57
... mai midagi sellist nagu 2014 oli.
Juuni aga ilmselt jälle külmavõitu ja hilised öökülmadki ilmselt tulevad. Juuli ja august aga lajatavad kuumaga. Võib ka juhtuda ,et juuni viimane nädal on juba kuum.
17. jaanuar 2021 14:46
Mai juba päris suvine või kuumalainetega nagu 2014 näiteks oli.
Juuni tõmbab jälle pidurit ja sajab ka ja siis hakkab kuumalainetega juuni lõpus pihta.
28. jaanuar 2021 21:10
Mai muidugi nii soe ei tule kui 2018 oli aga normist soojem küll.
12. veebruar 2021 14:04
Põllumeestel tuleb jälle ilmselt suvi kus kastmisvoolikuga tuleb aeroobikat teha.
27. veebruar 2021 14:18
Harkusse ootan +17 kanti keskmist ja just jahe juuni on siin kurja juur miks rohkem pole.
2. aprill 2021 20:29
Statistik siin.
Mai tuleb seekord soe ja juuni vastpidi eelmisele jahe. Juuli aga päris kuum. Juuli peaks soojuselt mahtuma top 10 kui arvestada alates 1961.
3. aprill 2021 13:15
Statistik siin. Olen seda varem mitmel korral maininud ,et mai kuivapoolne ,juuni sajune ja juuli jälle kuivapoolne. August nii ,et mida edasi seda rohkem sajab.
13. aprill 2021 13:25
Statistik siin.
Mai on jah äikese poolest niru aga juuli siiski parem kui 2014. Samas nii head äikesesuve ka ei tule kui 2010 või 2011 oli.
14. aprill 2021 00:20
Statistik siin. Kui mai tuleb jahe siis ka juunis jahe kuni umbkaudu jaanipäevani. Sellisel juhul lajatab kuumaga juulis, augustis korralikult. Pigem usun ,et mais teeb ikka vähemalt ühe selle soojalaine aga küsimus on ,et millal ? Kui mai tuleb väga soe (vaatamata sellele ,et praegused prognoosid seda ei toeta) siis jätkub soojust veel juuni algusesse ja siis läheb jahedaks. Sellisel juhul hakkaks kuumalained ka natuke hiljem. Näiteks 5.juulist.
25. aprill 2021 14:16
Nagu varem olen öelnud põhiliselt peaks kuumus olema juulis ja augustis. Juuni võib soovida jätta. Kui varasemaid aastaid vaadata siis ega temperatuuri käigu osas palju ei erine 2010 aastast. Nii kuum juuli siiski ei tule kui 2010. Keskmine tuleb juulis ehk sinna 2014 kanti.
4. mai 2021 14:24
2014. juuli keskmine oli Tartu-Tõraveres 19,5 kraadi, mis näib tänavu ebareaalne pärast sellist maid nagu praegu.
17 kraadi suve keskmine Harkus tähendaks, et Tartu-Tõraveres jääks suve keskmiseks umbes 17,5 kraadi, mis mõlemad tunduvad tänavu samuti täiesti ebareaalsed näidud.
Aga ma väga loodan, et statistik teab täpselt, mida räägib ega lase end jaheda suve prognoosidest heidutada, mida praktiliselt kõik tänavuseks ennustavad ning jääb oma esialgse seisukoha juurde, milles prognoosib suviseid kuumalaineid ja leitsakulist juulit.
Mul on endiselt meeles, kui täppi statistik valged jõulud ja külma veebruari ennustas.
Kui tõesti paneb statistik tänavu ka kuuma suve(kuumalainete ja leitsakulise juuli näol) täppi, siis edaspidi ainult statistikut pikkades prognoosides usaldama hakkangi, sest ei Accu ega Ilmateenistus ei prognoosi ei kuuma juulit ega kuuma suve.
Seega tänavune suvi saab olema otsutav, kelle prognoosid siis kõige täpsemad on ning kelle ennustusi edaspidi usaldada tasub.
Statistik siin. Isegi praegu pole juuni kuuma suurt usku. Kui hästi läheb peab jah see kõrg 23 nädala lõpuni vastu aga 24 ja 25 nädal tirivad kuu keskmist allapoole ja endiselt usun juuli ,augusti osas sarnasesse käiku nagu 2010 või 2014.
On jah põnev jälgida, kellel täppi läheb :) Kusjuures mudelid (eriti Euroopa oma) ennustasid meile väga sooja talve ja kevadet, aga see ei läinud nii.
Samuti ennustas Statistik 11. mai sooja üllatavalt täpselt. Loodame siis, et kuuma juuli ennustus läheb ka täppi. Kuigi kahjuks jah, praegune maikuu tsirkulatsioon pole suve jaoks eriti paljulubav.
Kui statistikul läheb kuum juuli täppi, siis mai ja suve vaheline seaduspära enam ei kehti ning alles jääb ainult üks seaduspära - ülisoojale talvele ei järgne mitte kunagi ülikuum suvi.
Mäletan, et keegi pidi siin avaldama enda valemisd ka kui täppi läheb?
Loodetavasti see kuum juuli jääb tõesti ära ja tuleb 2012 aasta laadne suvi. Siis oli samuti talv talve nägu nagu tänavu, aga paar kuumasutsakat oli juulis kogu suve peale ja see kõik.
2002 ja 2018 on ühed kohutavamad suved, mida rohenäpud kogema pidanud.
Ja lisaks ei kaasne sajuse suvega öökülmaohtu - see ikka sajuta ilma pärusmaa.
Elagu vihm! :)
Statistik siin:jah avaldan oma valemi kui ka juuni täppi läheb ja soe 11 juuni paiku lõpeb seega veel mitte.
Kagueestlase kommentaaridest jääb mulje, et polegi ta mingi äikesehuviline tegelikult, kuigi esialgu tundus. Või oli, aga enam pole.
Ja siis kurdab, et seal äikeselises kagunurgas pidevalt sajab...
Tundub, et kagueestlane kirjeldab oma äikesekogemusi pigem selleks, et äikesepõuas vaevlevatele harjumaakatele silmad ette teha ja näidata, et "vaadake millest te koguaeg ilma olete jäänud ja jääte".
@ 30. mai 2021 18:45
Ära parem avalda midagi - sa saaksid ju hoopis raha teenida selle valemiga ennustades.
@30. mai 2021 18:48
Suur vahe on, nagu 29. mai 2021 12:44 kirjutas, et kas sadu tuleb 10 kraadise temperatuuri juures kaasneva jaheda lausvihmana või ligi 30 kraadise temperatuuri juures äikesetormiga kaasneva hoovihmana.
Viimase variandi vastu poleks mitte midagi ja minu pärast võiks nädalast nädalasse ja hommikust õhtuni rajutada, aga vot seda jahedat ja igavat suusakat, mis niigi enamik aastast valitseb, ei taha silma otsaski näha.
Tundub, et kagueestlane kirjeldab oma äikesekogemusi pigem selleks, et äikesepõuas vaevlevatele harjumaakatele silmad ette teha ja näidata, et "vaadake millest te koguaeg ilma olete jäänud ja jääte".
Kui päris aus olla, siis seda ka jah, et teid ikka siia poole elama meelitada :)
Mul on see õnn olnud, et 2/3 enda elust olen täiesti Kagu nurgas elanud ja viimased aastad Harjumaal, siis võin kinnitada, et Harjumaal on jah kuivem ja ilusam ilm ikka suviti, Kagus juhtub samas kõvasti rohkem.
Harjumaal eile õhtul ja täna nii selge ilm kui üldse olla sai/saab - igas ilmakaares kuni horisondini pilvedeta taevas.
Väga kahju, et helkivaid ööpilvi pole näha olnud - igal vähegi selgema taevaga ööl kiikan põhjataevasse, aga ei midagi. Möödunud aastal juba 31. mai öösel olid ja 7. juuni öösel.
2013 oli kuuldatavasti juba 25. mail olnud, kuid siis polnud võimalust vaadelda avara vaate puudumise tõttu.
Täna siis ootame öökülma jälle.
No siis ehk tapabki verdimevaid parasiite vähemaks.
Postita kommentaar