pühapäev, 26. november 2017

48. nädala ilm (27.11.–3.12.2017)

Kommentaariumi link
NB! Kuna viimasel ajal on olnud erakordselt palju tegemist, pole õnnestunud blogi igapäevaselt täiendada.

3. detsembril liikus madalrõhulohk üle Läänemere itta. Seetõttu oli pilves ilm, sajuala levis Loode-Eestist aeglaselt kagusse; sadas peamiselt vihma, sisemaal ka lund. Puhus edela- ja lõunatuul 6–11, puhanguti 15, saartel ja rannikul 10–15, puhanguti 18–22 m/s, õhtul nõrgenes veidi, hilisõhtul loodeservas loodetuul. Õhutemperatuur oli 0...6 °C.

Kihtsajupilved Laagris.

2. detsembril oli Läänemere kohal  aktiivse madalrõhkkonna kagu- ja lõunaserv. Nii oli pilves, selgimistega ilm (õhtul oli pikemaid selgimisi). Kohati sadas veidi vihma, peamiselt sisemaal ka lund. Mõnes kohas oli jäidet.
Puhus edelatuul 6–12, rannikul puhanguti kuni 18 m/s, eriti õhtu poole, sest siis oli tuul tugevam. Õhutemperatuur oli 0...3, saarte rannikul kuni 5 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere kohal on aktiivse madalrõhkkonna lõunaserv. Seetõttu on pilves ilm ja loode poolt hakkab sadama vihma, sisemaal võib sekka tulla ka lund. Puhub edela- ja lõunatuul 7–12, saartel ja rannikul puhanguti 15–20 m/s, kuid õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 0...5 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Esmaspäeva (4.12.) öösel liigub madalrõhulohk ühes sajupilvedega Eesti kohale – lääne pool sajab pigem vihma, kuid Kesk- ja Ida-Eestis lund, vastu hommikut võib sekka ka vihma tulla. Enne keskööd puhub väga tugev lõunatuul, kesköö paiku alates saartest asendub läänekaarte- ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis 0...4, ida pool 0...–3 °C.
Päeval madalrõhulohk eemaldub ja sajuhooge on hõredamalt. Tuul on mõõdukas ja läänekaartest, kuid õhtu poole muutub saartel loodetuul tugevamaks. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis 0...3, Kesk- ja Ida-Eestis 0 °C lähedal.

Ott Tuulberg. Altocumulus - 2/12/2017; Ipswich, Ühendkuningriigid.


Kihtrünkpilved Laagris.

1. detsembril liikus aktiivne madalrõhkkond Poola idaosast üle Baltimaade põhja poole. Teiste sõnadega, selle lumevaiba ja tuisuilma tõi Aadria mere äärest pärit väga kiiresti põhja liikunud lõunatsüklon.
Lõunatsüklonitest. Lõunatsüklon on kõige lihtsama määratluse järgi selline tsüklon (madalrõhkkond), mis tuleb lõunast (veidi üldisemalt lõunakaartest ehk kagust, lõunast või edelast); lõunapoolkeral tuleb analoogne põhjatsüklon põhjast. Seega kannab selline tsüklon endaga väiksematelt laiustelt pärit soojust suurematele laiustele.
Külmal poolaastal seostuvad lõunatsüklonid meil väga keeruliste ja raskete ilmaoludega, mis mõjutavad ka inimtegevust. Näiteks liikluses peame olema valmis selleks, et suur tuisk jätab meid lumevangi, halb nähtavus sunnib autojuhte vähendama kiirust ning teedel valitsev jäite ja kiilasjää oht osutub karmiks proovikiviks isegi neile, kes käivad spetsiaalselt jäärajal ekstreemoludes hakkamasaamist harjutamas.
Kui lõunatsüklon liigub Eestist mööda ida poolt, siis võib tuisata ja sadada palju lund. Sügava lõunatsükloni korral võivad meid tabada lausa sellised suured lumetormid nagu leidsid aset 2008. aasta 26. märtsil ja 23. novembril (samal ajal oli Moskvas vastavalt 13 ja 10 kraadi sooja ehk vastavate kuupäevade soojarekordid).
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Praegune lõunatsüklon liigub Poola idaosast üle Baltimaade põhja poole. Seega vast lumetormi oodata pole, kuid teeolud muutuvad keeruliseks, sest sajud jätkuvad, pärastlõunal muutuvad nõrgemaks, Lõuna-Eestis ja saartel vesisemaks. Tuul on idast ja kirdest ning tugevneb puhanguti 13, saartel ja rannikul kuni 17 m/s. Pärastlõunal asendub senine tuul mandril kagu- ja jääb rahulikumaks, saartel aga põhja- ja loodetuulega, olles ikka tugevate puhangutega. Õhutemperatuur on öösel 0 °C lähedal, üksnes meremõjuga rannikul on kraad-paar soojem.

Lumised olud ja kihtsajupilved Laitses

30. novembril täitus Läänemere kohal olev madalrõhulohk. Öösel jõudis lõuna poolt Baltimaadele läheneva aktiivse madalrõhkkonna põhjaserv. Seetõttu hakkas lund sadama (esialgu, hiljem ka lääne pool tuli sadu enam vihmana), päeval oli jätkuvalt lumesadusid enam ida pool, läänes seevastu sadas pisut vihma või uduvihma.
Tuul oli kagust, päeval ajutiselt kohati ka lõunast, kuid siis uuesti kagust, olles nõrk või mõõdukas. Ida pool püsis 0...–1 °C, mujal enamasti 0...4 kraadi.

Udune pilt, mis iseloomustab novembri süngust ja rämedust.

29. novembril määras Eesti ilma madalrõhkkonna idaserv. Seetõttu sadas mitmel pool lund ja õhutemperatuur oli  0 °C lähedal. Päeval sajud lakkasid ja lumi hakkas sulama, mitmel pool tekkis udu.
Tuul oli enamasti kagust ja nõrk või mõõdukas, hiljem rohkem lõunast. Kui hommikul oli mitmel pool veel –0 °C, siis päeval 1...4 kraadi.

Nädala teema. Kihtpilved Laagris.

28. novembril liikus madalrõhkkond aeglaselt Taani lähistelt kirdesse ja öösel jõudis Lõuna Rootsi kohale. Seetõttu oli pilves, selgimistega ilm (eriti ida pool). Vihma- ja lörtsisadu jõudis keskpäevaks saartelt mandrile ja laienes edasi ida-kirde suunas, sisemaal tuli sekka ka lund, õhtul saabusid uued lumesajud lõuna poolt (Lätist).
Puhus lõuna- ja kagutuul 5–12, rannikul puhanguti 15, saartel ja Liivi lahe ümbruses kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 0...4 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Osatsüklon liigub aeglaselt Lõuna Rootsi kohalt kirdesse. Nii on pilves, selgimistega ilm. Hommikul sajab veel mitmel pool lund või (märga) lund, kuid keskpäevaks saju võimalus väheneb. Õhtul jõuab Kagu-Eestisse uus sajuala (märg lumi). Puhub lõunakaartetuul 5–11, saartel puhanguti 14 m/s, siiski õhtul nõrgeneb. Õhutemperatuur on öösel –2...2 ja päeval 1...5 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Neljapäev (30.11.) öö ja ennelõuna on madalrõhkkonna servas lumesajuga, kuid saarte rannikul tuleb ka vihma. Päeval taandub madalrõhkkond Põhjamere poole ja selle mõju väheneb: pärastlõunal sajuhood hõrenevad. Puhub mõõdukas kagu- ja lõunatuul, vaid põhjarannikul ja Peipsi ümbruses võib puhanguid 14 m/s olla. Õhutemperatuur on öösel 0...–2, saartel ja läänerannikul kuni 3, päeval 0...2, lääneservas kuni 4 °C.

Ideaalsed kõrgkihtpilved Laagris.

27. novembril määras Eesti ilma Stockholmi lähedalt kirdesse liikuva väheaktiivne osatsükloni ida- ja kaguserv. Seepärast oli pilves, mõningaste selgimistega ilm (selgimisi oli hommikul rohkem ida, õhtul aga lääne pool). Kohati, rohkem lääne pool, sadas enamasti vähest vihma.
Lõunatuul oli väga tugev, puhanguti üle 15 m/s. Sooja oli 0,5 idas kuni 7 kraadi saarte läänerannikutel, õhtul langes kagu pool kohati alla 0 °C. Hommikul ja päeval oli selgemas Ida-Eestis ka jäidet ja kiilasjääd.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Aktiivse madalrõhkkonna serv laieneb üle Läänemere. Seetõttu pilvisus tiheneb. Vihmasadu levib keskpäevaks saartelt mandrile ja laieneb edasi ida-kirde suunas, sisemaal tuleb sekka ka märga lund. Puhub lõuna- ja kagutuul 5–12, rannikul puhanguti 15, saartel ja Liivi lahe ümbruses kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 0...4 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Kolmapäeval (29.11.) liigub madalrõhkkond üle Lõuna-Rootsi Stockholmi suunas. Öösel sajab lund, Lääne-Eestis ka vihma. Puhub tugev kagutuul. Õhutemperatuur on enamasti –2...1, saartel ja läänerannikul kuni 4 °C.
Päev tuleb saartel enamasti sajuta, kuid mandril sajab ennelõunal peamiselt lund, aga sealgi on pärastlõunal saju võimalus väike. Juba õhtul jõuab Kagu-Eestisse juba uus lume- ja lörtsisadu. Kagutuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on 0...2, rannikul kuni 4 °C.
Edasistel päevadel olulist ilmamuutust pole: pilves ilm, paljudes kohtades sajab lörtsi ja lund, rannikul ka vihma. Õhutemperatuur on 0...4 kraadi, kuid 3. detsembrist alates võib ka päeval kohati alla 0 °C jääda. Tuule suund muutub kiiresti ja palju (on nii tugevat kirde- kui lõunatuult oodata), sest sünoptiline olukord on heitlik.

Kuu ja pilved Österbys.

Ees ootab üldiselt sajune ja hilissügisene nädal, kuigi jätkub ta talvemärke (märg lumi). 

Nädala alguses on siin Lõuna-Skandinaavia kohal asuva madalrõhkkonna idaserv. Seepärast on pilves, selgimistega ilm. Kohati sajab vähest vihma ja lörtsi. Puhub edela- ja lõunatuul 5–11, hommikul saartel ja läänerannikul puhanguti 15–18 m/s. Õhutemperatuur on –1...2, rannikul kuni 4 °C. Ja päeval on sarnane ilm, kuid sajuvõimalus on suurem Lääne-Eestis. Puhub lõuna- ja kagutuul 712, saartel ja rannikul puhanguti 17–20 m/s, õhtul hakkab nõrgenema. Õhutemperatuur on 0...3, rannikul kuni 5 °C.
Edasiste päevade ilm jätkub üldiselt nii: pilves ilm, paljudes kohtades sajab lörtsi ja lund, rannikul ka vihma. Puhub kagu- ja lõunatuul 511, saartel ja rannikul puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on 0...4 °C. Kõige rohkem on idatuult ilmselt 1. detsembril. Vajadusel täpsustame jooksvalt prognoose!
Seega on klimaatiliselt tegu klassikalise eeltalvega. Vastavast hüsteeriast võib rohkem lugeda: http://ilmjainimesed.blogspot.com/2014/12/probleem-voi-husteeria-eeltalve-umber.html.


Kairo Kiitsak. Ilmaolud Lääne-Virumaal Kariväraval 26.11.2017.

teisipäev, 21. november 2017

47. nädala ilm (20.–26.11.2017)

Kommentaariumi link
NB! Lõppenud pilvejahist ja tulemustest on juttu teadussaates "Labor": http://vikerraadio.err.ee/v/labor/saated/4e13e005-3df9-4a00-8535-ec88b59a7853/labor-progress-ja-pilved. Pilvejahi pidulik lõpetamine on 27. novembril kell 16 Teletornis: https://ilm.ee/index.php?516641.
Eelmist postitust on täiendatud, sh lisatud info 18. novembri äikese ja Vahemerel tegutsenud NUMA – Medicane (Mediterranean+Hurricane) – kohta.

26. novembril liikus väike aktiivne madalrõhkkond Eesti kohalt kirde suunas. Seepärast oli pilves, hiljem selgimistega ilm, õhtul kohati lääne pool ka selge. Mitmel pool sadas hooti vihma, õhtul sadas hoovihma peamiselt lääne pool, sekka tuli ka jääkruupe.
Ida-Eestis puhus hommikul lõunatuul, Lääne-Eestis lääne- ja edela-, Loode-Eestis koguni põhjatuul 6–11, puhanguti 14 m/s, kuid päeval jooksul asendus see tuul kõikjal lääne- ja edela- ning tugevnes ajutiselt eriti Virumaal kuni 12, puhanguti 18 m/s, hiljem jälle nõrgenes ajutiselt. Õhutemperatuur oli 2...7 °C.
Huvitava asjaoluna võib märkida, et Kuusiku ja Türi vahelt läks madalrõhukese üle, kui graafikuid vaadata: soe sektor käis üle Türi, aga mitte üle Kuusiku. Ka Tartust Tallinna sõites oli Koselt Tallinna pool näha sulamata lund, mis lõuna pool puudus täiesti.
Ilm järgmistel päevadel.  Ülevaade millalgi õhtul uues postituses.

Jälle selge öö. 26.11.2017 Laagris.

25. novembril oli Läänemerel lauge kõrgrõhuhari, öösel liikus väike aktiivne madalrõhkkond Läänemere lõunaosast kirde suunas. Nii oli pilves, selgimistega ilm (päeval oli päikest näha peamiselt lääne pool). Kohati sadas vihma ja tekkis udu. 
Kuid õhtul pilvkate tihenes ja Lõuna-Eestile lähenes uus sajuala, mõnel pool tihenes veel udu. Puhus lõuna- ja edelatuul 3-8, rannikul puhanguti 12 m/s, kuid õhtul asendus Lõuna-Eestis kagu- ja idatuulega. Õhutemperatuur oli 3...8 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Pühapäeval (26.11.) jõudis kiires edelavoolus uus madalrõhkkond Läänemere õhuruumi. Nii oli laussajune ilm, kohati sadas lörtsi ja märga lund, mis jäi mõnes kohas hommikuni maha. Idakaartetuul tugevnes hommikul puhanguti 12, rannikul 15 m/s. Õhutemperatuur oli 0...5 °C. Päevaks tuli madalrõhkkond Eesti kohale (täpsemalt vaata 26. novembri sissekandes).

Kiudpilved, kihtpilved ja udu Kose lähedal.

24. novembril ulatus Norra merelt Läänemerele madalrõhuala kaguserv, öösel liikus madalrõhulohk merelt kirde suunas, päeval sirutub kagu poolt lauge kõrgrõhuhari. Nii oli pilves ilm, Lääne-Eestis oli paiguti selgimisi. Kohati sadas vihma, ida pool, eriti Pandiverel, oli udune. Puhus lõunakaartetuul 410, rannikul puhanguti 15 m/s, pärastlõunal nõrgenes veidi. Õhutemperatuur oli 3...8 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Päeval on Läänemerel lauge kõrgrõhuhari, öösel liigub väike madalrõhkkond Läänemere lõunaosast põhja-kirde suunas. Nii on pilves ilm, sajab vihma, sisemaal tuleb esialgu ka lörtsi. Hommikuks taandub tihedam sadu kirdesse ja edela pool on selgimisi. Puhub lõuna- ja kagutuul 4–10, rannikul puhanguti 14 m/s, pärast keskööd saartest alates pöördub edelasse. Õhutemperatuur on Ida- ja Kesk-Eestis 0...3, läänes kuni 7 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Laupäeva (25.11.) öösel liigub üle Eesti aktiivne madalrõhulohk. Ilm on vihmane. Puhub väga tugev kagutuul, puhanguid on rannikul 15 m/s, pärast keskööd asendub saartest edela- ja jääb veidi nõrgemaks. Õhutemperatuur on 0...3, Eesti lääneservas 7 °C. Päeval liigub üle Eesti lauge kõrgrõhuhari ja saju võimalus on väike. Edela- ja läänetuul on mõõdukas, õhtuks tuul nõrgeneb ja asendub lõunakaarte-. Õhutemperatuur on 4...7 °C. 

Ott Tuulberg. Pilved rämmar. 24/11/2017; Ipswich, Ühendkuningriigid.

23. novembril jõudis uus aktiivne madalrõhkkond Norra merele ja tuli üle Skandinaavia Läänemerele. Seetõttu pilvisus ja kagutuul tugevnes (puhangud üle 21 m/s), lääne poolt hakkas sadama lund ja tuiskama, õhtu poole sadas ka jäävihma. Õhtuks tõusis õhutemperatuur kõikjal üle 0 °C ja sajud eemaldusid.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Aktiivne madalrõhulohk liigub Läänemere kohalt põhja. Jätkub pilves ilm, kohati sajab vihma. Puhub lõunatuul 510, rannikul puhanguti kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 3...8 °C (öösel veel kohati ida pool 0 °C lähedal).
Ilm järgmistel päevadel. Laupäeva (25.11.) öösel liigub üle Eesti aktiivne madalrõhulohk. Ilm on vihmane. Puhub väga tugev kagutuul, puhanguid on rannikul 15 m/s, pärast keskööd asendub saartest edela- ja jääb veidi nõrgemaks. Õhutemperatuur on 0...3, Eesti lääneservas 7 °C. Päeval liigub üle Eesti lauge kõrgrõhuhari ja saju võimalus on väike. Edela- ja läänetuul on mõõdukas, õhtuks tuul nõrgeneb ja asendub lõunakaarte-. Õhutemperatuur on 4...7 °C. 

Liisi Sokk. Räme udu 22. novembril Laiusel


Ott Tuulberg. Sünge rämmpilvine õhtu. 23/11/2017; Barking Tye, Suffolk, Ühendkuningriigid.

22. novembril liikus aktiivne madalrõhulohk Taani lähedalt üle Läänemere kirdesse. Nii oli enamasti pilves ilm, kohati sadas veidi lörtsi ja lund, saartel ja rannikul ka vihma. Mitmel pool oli udu ja jäidet, paiguti ka härmatist.
Tuul oli valdavalt kagust ja väga nõrk, alles õhtul hakkas tugevnema. Udustes paikades oli kogu päeva 0...–3 kraadi, merel ja kohati rannikualadel soojem.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Aktiivne madalrõhulohk liigub Taani lähedalt üle Läänemere kirdesse. Nii on öösel ilm mandril veel sajuta, kuid vastu hommikut hakkab saartel lörtsi ja vihma sadama ning hommikul jõuab sadu lume ja lörtsina mandrile. Päeval on pilves ilm, saartel sajab vihma ja lörtsi, mandril lisaks lund, kohati ka vihma, õhtupoolikul jäävad sajuhood harvemaks. Puhub kagu- ja lõunatuul 7–12, puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 20 m/s (tugevneb hommikuks). Õhutemperatuur on –1...4, saartel kuni 6 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Reedel (24.11.) püsib kõrgetesse õhukihtidesse ulatuv madalrõhkkond Norra ranniku lähistel – selle serv ulatub üle Läänemere. Öösel sajab mõnes kohas vihma, sisemaal ka märja lume võimalus. Puhub väga tugev kagutuul: öö hakul on rannikul veel puhanguid 20 m/s, kuid pärast keskööd annab pisut järele. Õhutemperatuur on 2...7, Ida-Eestis on öö hakul 0 °C lähedal.
Päeval sajab kohati vähest vihma, õhtul läheb saartest alates sadu laialdasemaks ja tihedamaks. Lõunatuul veidi nõrgeneb, kuid puhangud ulatuvad rannikul endiselt veel kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 3...8 °C.
Soe ja vihmane ilm jääb püsima mitmeks päevaks.

Einar Laretei. Udu Alatskivil 22.11.2017. 22. novembri hommik algas tiheda uduga ja külma oli 3,0 kraadi. Rohkem infot http://einlar.simplesite.com/


Kairo Kiitsak. Udune ilm Tartu linnas 22.11.2017


21. novembril täitus madalrõhkkond Eesti kohal. Seetõttu oli pilves ilm. Mitmel pool sadas lörtsi, lund ja vihma, kohati oli  sadu tugev, kuid sajualad polnud suured, ent seevastu väheliikuvad – mõnel pool sadas õhtuks kuni 5 cm lund. Paiguti oli udu ja jäidet, eriti õhtul.
Puhus muutliku suunaga tuul 1–6, saartel ja looderannikul enamasti põhjakaartetuul kuni 9 m/s (vaid Vilsandil oli tuulepuhang 10,6 m/s). Õhutemperatuur oli enamasti –1...3, kohati merel ja rannikutel kuni 5 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Väheaktiivne madalrõhkkond täitub Eesti kohal. Madalrõhulohk liigub Põhjamerelt Läänemere lõunaosa kohale. Nii on pilves, selgimistega ilm, kuid selgimisi võib rohkem olla. Kohati võib sadada veidi lörtsi ja lund, saartel ja rannikul suurema tõenäosusega vihma. Puhub kagutuul 3–9, õhtul saartel kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on –1...3 °C. Teedel püsib libeduseoht, sest on jäidet ja kiilasjääd!

Padulumi 21. novembril Laagris. Ilmateenistus on padulume defineerinud: "Intensiivne lumesadu, sajuhulk 7–19 mm, kestvus 12 tundi ja vähem (haaratud 30% territooriumist – viimane asjaolu tähtis hoiatuse väljastamiseks)", vt lähemalt http://www.ilmateenistus.ee/ilmatarkus/kasulik-teada/hoiatuste-kriteeriumid/.

***

Tuleb mõõdukalt külma algusega, kuid seejärel juba väga soe hilissügisene nädal. 

Nädala alguses täitus madalrõhkkond Eesti kohal. Seetõttu oli lõunakaartetuul (merel ja läänerannikutel peamiselt põhjatuul) suhteliselt nõrk, vaid Pakril ulatus puhang 10 m/s. Mitmel pool sadas vähest lund, lörtsi või vihma (rannikualadel oli ülekaalus vihm või uduvihm), õhtul tekkis sisemaal udu. Sooja oli 0...5 kraadi, kusjuures suuremas osas sisemaast oli ka päeval 0 °C lähedase õhutemperatuuriga, sealjuures hommikul kohati ja õhtul mitmel pool 0...–3 kraadi.
Teisipäeval (21.11.) püsib Eesti kohal madalrõhuala, kuid see jääb tunduvalt nõrgemaks. Mõnes kohas sajab veel lund ja lörtsi (saartel ja rannikul võib sadu olla vihmana). Peamiselt sisemaal on  udu ja jäidet. Tuul on nõrk ja muutliku suunaga. Õhutemperatuur jääb öösel vahemikku 0...–3 kraadi, vaid rannikutel on kuni 2 ja päeval –1...1 kraadi, rannikul võib kuni 5 kraadi olla.
Kolmapäeval (22.11.) madalrõhkkond kaob ilmakaardilt ja tõusva õhurõhu foonil on kohatiste lume- ja lörtsihoogude võimalus eelkõige rannikualadel. Puhub mõõdukas idakaaretuul. Õhutemperatuuris olulisi muutusi pole.
Neljapäeval (23.11.) jõuab uus aktiivne madalrõhkkond Norra merele ja tuleb üle Skandinaavia Läänemerele. Saartel hakkab sadama, esialgu võib tulla lund. Kagutuul tugevneb hommikuks puhanguti 15, saartel ja rannikul 20 m/s. Õhutemperatuur on .öösel enamasti alla 0 °C (saartel on soojem). Päeval on sajune ilm (sisemaal enamasti lumi, saartel vihm), idaserva jõuab sadu hiljem. Puhub väga tugev kagutuul. Õhutemperatuuris olulisi muutusi pole, vaid päeval võib saartel tõusta 5 kraadini.
Reedel (24.11.) püsib madalrõhkkond Norra ranniku lähistel, selle serv ulatub üle Läänemere. Esialgu ilmas muutusi pole (sajune, tugeva kagutuulega), hiljem ulatub tugevam sadu kindlamalt ka idaserva ja läheb soojemaks, sadu aga vesisemaks. Kagutuul asendub lõunatuulega, mis nõrgeneb.
Laupäev (25.11.) tuleb madalrõhkkonna kaguservas peamiselt vihmahoogudega. Öö on veel tuuline, kuid päeval asendub lõunatuul edela- ja lääne-, olles mõõdukas. Õhutemperatuur on tõusutendentsis, olles enamasti igal pool üle 0 °C (külmim idaservas, soojim nagu ikka läänerannikutel: kuni 6 kraadi). 
Pühapäeval (26.11.) tuleb madalrõhkkonna serva mööda lõunast niiskust juurde ja päeval sajab pea kõikjal (vihmast märja lumeni). Kui Eesti lähedal tekib tsüklon, on oodata tormist tuult ja tugevat sadu. Õhutemperatuuris olulisi muutusi pole või on see pisut madalam.

Ott Tuulberg. Roosakas-oranž loojangujärgne taevalaotus. 17/11/2017, kell 16:17; Ipswich, Ühendkuningriigid.

esmaspäev, 13. november 2017

46. nädala ilm (13.–19.11.2017)

Kommentaariumi link
NB! Uus ilmablogi: http://einlar.simplesite.com/
Lõppenud pilvejahist ja tulemustest on juttu pühapäevases teadussaates Labor: http://vikerraadio.err.ee/l/labor. Vaata lisaks: https://www.facebook.com/teadus/photos/a.370437313008.203914.320508843008/10156923604708009/?type=3&theater

Pilvejahi pidulik lõpetamine on 27. novembril kell 16 Teletornis.


19. novembril oli Eesti kohal väheliikuv tsüklon. Seetõttu varieerus tuule suund olenevalt kohast, ent ülekaalus oli siiski lõunakaartetuul, mis oli nõrk või mõõdukas. Vihm asendus päeva jooksul kohati (märja) lumega, sadu oli mõnel pool tugev. Sooja oli 0...5 kraadi, kusjuures päeva jooksul ilm külmenes.
Ilm järgmistel päevadel. Vaata uuest postitusest!

18. novembril oli siin aktiivse madalrõhuala lõunaserv. Seetõttu oli ilm pilves, selgimistega ilm, mitmel pool sadas (hoo)vihma, saartel oli äikest. Puhus edela- ja lõunatuul 5–10, puhanguti 14, rannikul kuni 21 m/s. Õhutemperatuur oli 4...8 °C.
Äikese kohta: 18.11.2017. Saaremaal, Kuressaares lõi ühe korra kenasti taeva valgeks ja müristas. 16:50 umbes.

Riigi Ilmateenistus
17. november kell 12:31 · 
NUMA – Medicane (Mediterranean+Hurricane)
Juba mitu päeva on Vahemerel toimetanud madalrõhkkond NUMA, mis Itaalias, Kreekas ja osaliselt ka Balkanimaades on ekstreemseid ilmaolusid pakkunud ning mitmele poole kaost külvanud. 
NUMA tekkis Aadria mere ääres 14.11.2017 ning liikus 15.11. üle Itaalia Vahemerele. 16.11.2017 jäi tsüklon Itaalia ja Kreeka vahele pöörlema ning süvenema. Piirkonna meteoroloogid võisid ägeda pöörise nimetada Medicaniks. Medican on Vahemerel tekkinud madalrõhkkond, millel on troopilisele tsüklonile iseloomulik jõud, vaatamata sellele, et tegemist ei ole vee ja õhu piiril arenenud pöörisega. 
Kui troopilise tsükloni arenguks on oluline veetemperatuur 26 °C, siis Medicani arenguks piisab vähemast: Itaalia ja Kreeka vetes on praegu sooja 18 kuni 21 °C. Temperatuurikontrastid läbi õhusamba on Medicani arengus olulisemad. Antud juhul saabus Vahemere õhuruumi loodevoolus (umbes 5 km kõrgusel) kaugelt põhjast külm õhumass ning kohtus siin Vahemere sooja veega.Tsükloni arengule aitas kaasa Balkani Aadria rannikul mägedest alla mere suunas puhuv kohalik külm tuul bora. Tulemusena arenes tsüklon, mille ümber ulatusid tuuleiilid üle 20 m/s, mõnes kohas kuni 30 m/s ning vihm ja äike on põhjustanud elanikkonnale katastroofilisi tagajärgi. Vihma on sadanud mõne päeva jooksul sadu millimeetreid. Kuna tsüklon püsib elujõulisena veel mitu päeva ja võib isegi süveneda, siis on oodata sajule lisa mõnisada millimeetrit. Ka tuuleiilid võivad tugevneda 40-45 m/s. Itaalia ja Balkani mägedes (umbes 800 m kõrgusel maapinnast) on NUMA põhjaservas sadanud lund juurde meetri jagu ning tuleb veel. 
18.11. nihkus NUMA edasi Kreeka ranniku suunas, pühapäeval (19.11) jõudis Türgi vete kohale ning võttis edasise suuna Mustale merele. 
Vahemikus 1948 kuni 2017 (69 aasta jooksul) on üles nimetatud 99 Medicani tüüpi madalrõhkkonda, seega nähtus pole just tavapärane.
17. novembri öö hakul oli ilm kõrgrõhuharja mõjul sajuta ja mõõduka läänekaartetuulega, kuid pärast keskööd tuli aktiivse madalrõhkkonna serv üle Läänemere (madalrõhulohk). Pilvisus tihenes, saartel hakkas vihma sadama ja hommikuks laienes sadu üle Eesti. Päevaks eemaldus sadu itta. Õhtul ilmusid Soome lahelt hoogsajud, mis liikusid kagusse.
Lõunatuul tugevnes puhanguti 15 m/s ja asendus päeval enamasti edela-, Soome lahel lühiajaliselt ka läänetuulega. Puhanguid oli kuni 20 m/s, õhtul isegi rohkem. Sooja oli 4...9 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Aktiivne madalrõhkkond liigub Põhjalahe põhjaosast kirdesse. Pilvisus tiheneb ja kohati sajab vihma. Puhub edelatuul 510, puhanguti 14, saartel ja rannikul 1015, puhanguti kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 2...7 °C, Kagu-Eestis 2 °C. Jätkub pilves, selgimistega ilm, mitmel pool sajab vihma. Puhub lõuna- ja edelatuul 510, puhanguti 14 m/s, saartel ja rannikul 813, puhanguti kuni 18 m/s. Õhutemperatuur on 3...8 °C. 
Ilm järgmistel päevadel.  Paar päeva jätkub hilissügis, aga siis näib, et pöörab talviseks ... Pühapäeval (19.11.) koondub madalrõhkkond Läänemere kohale. Selle idaservas sajab saartel ja läänerannikul vihma, sekka võib ka lörtsi tulla, mandri sisealadel tulevad sajud enamasti märja lumena. Tuul jääb nõrgemaks ja puhub lõunakaartest. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel 0...3, meremõjuga rannikul kuni 5 °C.
Esmaspäeval (20.11.) madalrõhkkond nõrgeneb, kuid jääb Läänemere äärde tiirlema. Sajuhooge on hõredamalt, kuid vihma ja lörtsi sekka tuleb sisemaal ka lund. Õhtul võib sadu laialdasemaks muutuda. Tuul on sisemaal rahulik ja lõunakaartest, saartel ja põhjarannikul puhub mõõdukas idakaartetuul. Õhutemperatuur on öösel –2...2, saarte rannikul kuni 5, päeval 0...3, rannikul kuni 5 °C.

16. novembril liikus kõrgrõhuhari üle Läänemere itta, öösel lähenes aktiivne madalrõhulohk. Seetõttu oli vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, Soome lahe ääres oli pilvisem, hommikuks eemaldus vihmasadu itta, Virumaal oli veel päevalgi vihmahooge, kuid õhtuks sajud kadusid.
Puhus lääne- ja edelatuul 511, põhjarannikul loodetuul puhanguti 15 m/s (öösel oli puhanguid üle 20 m/s), õhtul oli tuul valdavalt edelast. Õhutemperatuur oli 4...8 °C.


16. novembri pilvemaagika Tartus ja Kesk-Eestis.

15. novembril süvenes madalrõhulohk Skandinaavia kohal ja liikus üle Läänemere itta. Seetõttu liikusid läänest itta enamasti hootised sajud (valdavalt vihm). Tuul oli enamasti edelast ja tugevnes, õhtul asendus alates läänetuulega, mis tugevnes puhanguti 25 m/s.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk süveneb Läänemere kohal ja liigub öösel itta, hommikul tugevneb kõrgrõhuhari. Seetõttu on öö hakul pilves ilm, sajab vihma ja lörtsi. Pärast keskööd lääne poolt alates pilvisus hõreneb ja sadu lakkab. Õhutemperatuur on 0...6 °C. Päev on vähese ja vahelduva pilvisusega, ilm on sajuta. Puhub läänetuul 5–12, põhjarannikul puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on 4...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Reede (17.11) öö hakul on ilm kõrgrõhuharja mõjul sajuta ja mõõduka läänekaartetuulega. Pärast keskööd tuleb aktiivse madalrõhkkonna serv üle Läänemere. Pilvisus tiheneb, saartel hakkab vihma sadama ja hommikuks liigub sadu üle Eesti, mandril tuleb sekka ka lörtsi. Edela- ja lõunatuul tugevneb puhanguti 15, saartel ja rannikul 20 m/s. Õhutemperatuur on öö hakul sisemaal 0 °C lähedal, rannikul kuni 6 °C, kuid pärast keskööd tõuseb.
Päevaks tekib uus osatsüklon, liigub edasi Põhjalahele ja selle lõunaserv katab Läänemere. Ennelõunal on veel väga tugev edela- ja läänetuul: puhanguid on 15, rannikul 18 m/s, ida pool sajab veel vihma. Samal ajal saartel pilvisus juba hõreneb ja saju võimalus väheneb. Päeva peale eemaldub tihedam sadu  mandri kohalt. Õhutemperatuur on 5...8 °C.
Hiljem jääb tsüklon Eesti kohale ja eemaldub aeglaselt Venemaale. Seetõttu avaneb tee külmale õhumassile ja oodata on talvist ilma. Suurt lund või väga külma ilma siiski ei paista.

Nagu keegi kommentaarides ütles: tallinnlased võiksid sajukaardi ära salvestada (Ilmateenistuse sademekaart).


Nädalate teema. Vat see oli alles muutus :o (paar tundi varem https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204125661018345&set=gm.1422567971189693&type=3&theater&ifg=1). 15.11.2017 öised pilved Laagris.

14. novembril liikus kõrgrõhuhari üle Läänemere itta ja Norra merelt lähenes madalrõhulohk. Seetõttu oli ilm muutliku pilvisusega ja sagedaste sajuhoogudega (esindatud olid kõik sajufaasid, kuid vihm ülekaalus); ebatavaliselt palju nähti vikerkaari, sest selgimisi oli üsna palju.
Läänetuul oli mõõdukas, puhanguti tugev (puhangud merel kuni 15 m/s), õhtul asendus lõunatuulega, mis nõrgenes veidi. Sooja oli 1...6 kraadi, hommikul ja õhtul kohati kuni –2 °C, mistõttu kiilasjääd ja jäidet oli mitmel pool, kohati väga ohtralt.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhulohk liigub Skandinaaviast Läänemerele. Öö hakul on Ida-Eestis veel kõrgrõhuharja mõju tugevam ja ilm suurema sajuta.
Pilvisus tiheneb ja alates saartest hakkab sadama vihma, ida pool tuleb kohati sekka ka (märga) lund. Kohati on udu ja jäidet. Puhub valdavalt lõuna- ja edelatuul 3–9, rannikul puhanguti 13 m/s. Õhutemperatuur on –2...3, rannikul kohati 5 °C.
Päeval madalrõhulohk eemaldub, kuid jääme siiski Põhja-Euroopat katva madalrõhuala mõjusfääri. Päeva jooksul on pilves, selgimistega ilm. Ennelõunal sajab Ida-Eestis enamasti lörtsi, põhjarannikul on sajuhooge nii vihma kui lörtsina. Õhtuks jõuab saartele uus madalrõhulohk ja vihmasadu levib edasi mandrile, kus tuleb sekka ka lörtsi. Edelatuul tugevneb 5–12, saartel ja rannikul puhanguti kuni 17 m/s. Õhutemperatuur on 3...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel.  Neljapäeva (16.11.) öösel madalrõhulohk kaugeneb itta. Sajab veel lörtsi ja vihma, kuid pärast keskööd lääne poolt alates sadu lakkab. Puhub tugev lääne- ja loodetuul (puhangud 15, öö hakul põhjarannikul kuni 18 m/s). Päeval tugevneb kõrgrõhuhari, taevas selgineb ja ilm on enamasti sajuta. Puhub loode- ja läänetuul puhanguti 15 m/s, õhtul muutub ilm rahulikumaks. Õhutemperatuur on öösel 0...3, rannikualadel kuni 6, päeval 4...7 °C.
Ilm jätkub sarnases rütmis mitu päeva.

Päev täis vikerkaari ...

13. novembril liikus madalrõhkkond Soome idaservast aeglaselt Valge mere äärde ja täitub. Homme päeval levib kõrgrõhuhari üle Läänemere itta. Seetõttu oli ilm vahelduva ja muutliku pilvisusega, mõnel pool ajuti ka üsna selge, mistõttu oli öökülma, kiilasjääd ja halla; mitmel pool sadas hooti nii vihma kui märga lund, kohati ka jää- ja lumekruupe. 
Sooja oli 4...8 kraadi (hommikul ja hilisõhtul kuni –1 °C). Tuul oli enamasti edelast ja nõrgenes, vaid põhja- ja lääneservas oli valdavalt loodetuul, mis püsis mõõdukas, puhanguti tugev. 
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Kõrgrõhuhari levib üle Skandinaavia lõunaosa ja Läänemere itta. Seetõttu on pilves selgimistega ilm, kohati on pikemaid selgimisi. Mõnel pool sajab hoovihma, hooglörtsi, vastu hommikut ka lund. Mitmel pool on udu ja jäidet. Tuul on vaikne, ent peamiselt rannikualadel puhub läänekaartetuul (puhangud kuni 11 m/s). Õhutemperatuur on –3...2, rannikul kohati 5 °C. Päevane ilm on sarnane, kuid kõikjal tõuseb õhutemperatuur üle 0 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Kolmapäeva (15.11.) öö hakul on veel kõrgrõhuharja mõju tugevam ja ilm suurema sajuta. Merelt läheneb madalrõhulohk ja pärast keskööd hakkab läänest alates sadama – Lääne-Eestis sajab enamasti vihma, Kesk- ja Ida-Eestis enam märga lund. Edelatuul tugevneb. Õhutemperatuur on –2 kuni Lääne-Eesti rannikualadel 6 °C. Päeval sajab aeg-ajalt lörtsi ja vihma. Puhub tugev edela- ja läänetuul (puhanguid on rannikul 15 m/s). Õhutemperatuur on 3...7 °C.
Olulist ilmamuutust ei näi kaasa toovat ka nädala lõpp – on hilissügiseselt soe ja sombune ilm, tuul püsib veel tugev, ent raugeb tasapisi. Võib-olla tuleb pööre talve poole pärast 20. novembrit? Elame-näeme!


Kalmer Saar. 13.11.2017. Saaremaa
***

Tuleb hilissügiseselt heitliku ja üsna sajuse ilmaga nädal. Võimalikud on kõik sajufaasid, kuid talv veel ülekaalu ei saavuta.

Nädala alguses liigub madalrõhkkond aeglaselt Soome lõunaosa kohalt kirdesse. Seepärast on ilm kohatiste sajuhoogudega, lisaks vihmale võimalik ka märg lumi. 
Teisipäeva (14.11.) öösel võib hääbuva madalrõhkkonna servast kohati veel märga lund või vihma sadada. Päevaks tugevneb kõrgrõhuharja mõju ja ilm on enamasti sajuta. Läänekaartetuul on nõrk, rannikul mõõdukas. Õhutemperatuur on öösel –4...1, meremõjuga rannikul kuni 4, päeval 1...5 °C.
Kolmapäeva (15.11.) öö möödub kõrgrõhuharjas, kuid päevaks jõuab kohale Skandinaaviast madalrõhulohk. Öö ja ennelõuna on olulise sajuta, pärastlõunal läheb alates Loode-Eestist sajule. Sajab märga lund ja vihma. Puhub mõõdukas edelatuul. Õhutemperatuur on öösel 0...–4, rannikul kohati kuni 4, päeval 2...7 °C.
Neljapäeva (16.11.) öösel liigub madalrõhkkond üle Eesti itta, päevaks tugevneb kõrgrõhuhari. Öösel levib lausadu üle maa, võimalikud on kõik sajufaasid. Hommikuks sadu lõppeb ja päev tuleb valdavalt sajuta. Puhub mõõdukas loode- ja läänetuul. Õhutemperatuur on öösel 0...5, päeval 3...7 °C.
Reede (17.11) möödub suuremas osas ööpäevast kõrgrõhuharjas, kuid päeva teiseks pooleks ulatub üle Lääne-Eesti Islandi lähistel pöörleva ulatusliku madalrõhuala idaserva sadu (pole välistatud osatsükloni teke – siis võib sadu ja tuul tugevam olla). Öö on sajuta, päeval sajab mitmel pool (vähest) vihma. Puhub mõõdukas või tugev edela ja lõunatuul. Õhutemperatuur on öösel –2...3, saartel ja läänerannikul 4...7, kuid päeval 4...7 °C.
Olulist ilmamuutust ei näi kaasa toovat ka nädala lõpp: on hilissügiseselt soe ja sombune ilm, kuid tuul võib nõrgemaks jääda. Võib-olla tuleb pööre talve poole pärast 20. novembrit? Elame-näeme!

Kalmer Saar. Pildistatud 7.11-8.11 Orissaares

esmaspäev, 6. november 2017

45. nädala ilm (6.–12.11.2017)

Kommentaariumi link
NB! Avatud on uus temperatuuri statistika lehekülg: https://kliima.000webhostapp.com/.
Graafiline ülevaade Atlandi 2017. a orkaanihooajast (veel kestab): https://m.postimees.ee/section/3111/4302585 (toimetas ja konsulteeris Ott Tuulberg). Graafilises osas esineb vigu: a) 1 sekundi keskmine → 1 min keskmine; b) tugev orkaan (tugevam kui 3. kategooria) → suurorkaan (tugevam kui 2. kategooria / tugevus 3. või suurem kategooria); c) mbar → hPa (soovituslik), sest viimane on SI-süsteemi ühik, ehkki mbar ja hPa on võrdsed rõhuühikud; d) tuule kiirus soovituslikult m/s, kui km/h.
Fotovõistluse „Pilvepiir 2017” põnevaimad pilvetabamused on selgunud. Võitjad kuulutatakse välja 27. novembril algusega kell 16.00 Tallinna Teletornis. Oodatud on kõik osalejad! Veel infot: https://ilm.ee/?516641

Ott Tuulberg. Fotol on erineva dünaamikaga kiudpilved – esile tulevad kassiküüned ehk üleskäändunud otstega suusakujulised kiudpilved (Cirrus uncinus). Ühendkuningriigid, Ipswich, Suffolk, 30/09/2017. 
Sellised pilved viitavad peaaegu alati ilma halvenemisele (pilvisuse tihenemisele, tuule tugevnemisele ja sademetele 6–12 tunni jooksul).



12. novembril määras Eesti ilma Soome kohal paiknev ja täituv tsüklon. See tõi jätkuvalt sajuhooge peamiselt vihmana, kuid paiguti sadas ka märga lund. Sooja oli kõikjal veel üle 0 kraadi, kuigi Pandiverel ja mõne tugevama sajuhoo ajal langes päeval alla 2 kraadi. Lõunatuul asendus eeskätt lääne pool läänetuulega, mujal ja õhtul jäi valdavaks edelatuul, mis oli mõõdukas kuni tugev, kuid loodeservas tugevnes läänetuul kuni 20 m/s.
Pärnu sadamas ulatusid tugevamad tuuleiilid möödunud ööl kuni 27,5 m/s. Lisaks esines rohkelt sademeid, kohati kuni 20 mm. 12. novembri ennelõunase seisuga oli merevee tase tõusnud ligi 77 cm. Haripunkt oli tund aega pärast keskööd, mil merevee tasemeks mõõdeti 117–118 cm.
Ilm järgmistel päevadel. Täpsemalt uues postituses!


11. novembril määras Eesti ilma sügav (osa)tsüklon, mille keskmes oli õhurõhk alla 980 hPa. Nii oli ilm sajune: esialgu lausvihm, siis selgimised ja hoogsajud, õhtul nii tugevad hoog- kui laussajud, sh märg lumi ja lörts. Kui päeval oli sooja veel 4...8 kraadi, siis õhtul langes kõikjal alla 5 kraadi. Lõunatuul tugevnes, merel puhanguti üle 20 m/s.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Madalrõhkkond liigub Läänemere põhjaosast Soome kohale. Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab peamiselt vihma ja lörtsi (märga lund). Puhub lõuna- ja edelatuul 7–12, puhanguti 15, saartel ja rannikul asendub lääne- puhanguti 17 m/s, kuid õhtupoolikul nõrgeneb. Õhutemperatuur on 2...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Esmaspäeval (13.11.) kaugeneb madalrõhkkond Lapimaa kohale ja selle mõju Eesti ilmale väheneb. Kohati sajab siiski vihma ja lörtsi või märga lund. Tuul raugeb. Õhutemperatuur on öösel –2...+3, meretuulega rannikul kuni 5, päeval 3...7 °C.
Teisipäeva (14.11.) öösel võib hääbuva madalrõhkkonna servast kohati veel märga lund või vihma sadada. Päevaks tugevneb madalrõhulohu mõju ja ilm läheb pilvisemaks, sajuvõimalus suureneb. Edelatuul on nõrk, rannikul mõõdukas, õhtuks võib tugevneda. Õhutemperatuur on öösel selge ilmaga –4...+1, pilves ilma ja meremõjuga rannikul kuni 4, päeval 1...5 °C.

Ott Tuulberg. 11/11/2017; Ipswich, Ühendkuningriigid.

10. novembril oli siin ulatusliku madalrõhkkonna kaguserv. Seetõttu oli pilves, mõnel pool selgimistega, kuid olulise sajuta ilm. Lõunatuul oli jätkuvalt tugev. Sooja oli 4...9 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Norra mere põhjaosas on aktiivne madalrõhkkond (Lemmy), Skandinaavia lõunaosa kohal on osatsüklon, mis liigub Läänemere kohale. Nii on pilves, selgimistega ilm. Sajab vihma, sekka võib tulla ka märga lund, kuid õhtupoolikul sajuhood harvenevad. Ennelõunal puhub lõuna- ja kagutuul, pärastlõunal lõuna- ja edelatuul 7–12, puhanguti 15, Liivi lahe ümbruses ja läänerannikul puhanguti kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 3...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel. [sünoptik Ele Pedassaar:] Eesti ilma kujundab Norra mere põhjaosas pöörlev võimas madalrõhuala Lemmy, mille idapoolne serv ulatub päeval üle Skandinaavia Läänemerele ning laieneb õhtuks Baltimaade ja Soome kohale. Päeval on meil sadu vähe, kuid lõuna- ja edelatuul on hoogu kogumas ning tõuseb sisealadel 12, rannikul 15-17, õhtuks saarte piirkonnas 20 m/s. Vastu ööd on oodata merelt saartele ka tihedamat sadu (vihm). Õhutemperatuur püsib kindlalt plusspoolel: sooja on 3...8 °C ja püsib sarnasena õhtuni. Mardisantidel seega külm naha vahele ei poe, küll teeb seda aga tuul.
11.11 öösel saabuv vihmasadu levib hommikuks Ida-Eesti kohale. Päeval esineb pilvede vahel selgimisi ja sadu on hootine. Edelatuul annab hommikuks järele ja ulatub päeval sisealadel 10, rannikul 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel 2...7, päeval 4...9 °C.
Vanarahvalgi oli mardipäevailma kohta oma tähelepanek: kui mardipäeval nii, siis kardipäeval naa! Mis ta muud peegeldab, kui sügise heitlikku iseloomu!
Järgmised päevad on osatsüklonite mõjul tormised ja sajused. Külmeneva õhumassi tõttu võib mõnel pool lisaks vihmale sadada märga lund ja tuisata, kuid läänevoolu domineerimise tõttu talve veel oodata pole.

Ott Tuulberg.  Hilinenud Halloween'i loojang - 10/11/2017 kell 16:26; Ipswich, Ühendkuningriigid.

9. novembril oli Norra mere põhjaosas aktiivne madalrõhkkond, mille lohk liikus üle Skandinaavia ja Läänemere itta. Seetõttu oli pilves ja tugevneva lõunatuulega (puhangud merel kuni 20 m/s) ilm. Olulist sadu siiski polnud (uduvihm või ajuti nõrk vihm). Sooja oli 2...7 kraadi.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Ulatusliku madalrõhkkonna kaguserv. Pilves ilm ja sajab vihma, kuid juba hommikul lääne poolt alates jäävad sajuhood harvemaks. Puhub lõuna- ja edelatuul 612, saartel ja rannikul puhanguti 17, öö hakul kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 2...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel.  Laupäeval (11.11.) suundub madalrõhkkond Põhjalahe suudme kohale ja selle vahetus läheduses on lõuna- ja edelatuule iilid 15, rannikualadel 20 m/s. Öö on vihmane, päeval tuleb sisemaal sekka ka märga lund. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel 3...6 °C. 


Kairo Kiitsak. Udune õhtu Ilmatsalu tee ääres ühes udu ja virmalistega 7.11.2017 

8. novembril oli siin kõrgrõhkkonna loodeserv, seejärel lähenes Skandinaaviast aktiivne madalrõhulohk. Nii oli öö enamasti udune ja mitmel pool öökülmaga, mõnel pool oli siiski selgimisi, päev aga pilves selgimistega, kuid sajuta. Lõunakaartetuul oli enamasti nõrk või puhanguti mõõdukas (alla 10 m/s). Sooja oli 2...6 kraadi (hommikul oli kohati 0...–1 °C.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Kõrgrõhkkonna loodeserv Läänemere kohal laguneb. Päeval läheneb Skandinaaviast aktiivne madalrõhulohk.  Seetõttu õunatuul tugevneb 7–12, saartel ja rannikul 10–14, puhanguti 17, õhtupoolikul kuni 20 m/s. Kohati võib vihma sadada, hommikul aga udu olla. Õhutemperatuur on 3...7 °C.
Ilm järgmistel päevadel. Reedel (10.11.) liigub madalrõhulohk ühes sajupilvedega üle Eesti. Öö on vihmane, kuid hommikul saab lääne pool tihedam sadu läbi. Päeva jooksul väheneb sadu ka ida pool. Öö hakul ulatuvad lõunatuule puhangud veel rannikul kuni 20 m/s, kuid pärast keskööd annab tuul veidi järele. Õhutemperatuur on öösel 2...7, päeval 5...8 °C.
Õhtul tekib Skandinaavia kohal juba uus osatsüklon, mis liigub edasi Põhjalahele ja nii tugevneb Läänemere ääres lõuna- ja edelatuul taas.
Järgmised päevad on osatsüklonite mõjul tormised ja sajused. Külmeneva õhumassi tõttu võib mõnel pool lisaks vihmale sadada märga lund ja tuisata, kuid läänevoolu domineerimise tõttu talve veel oodata pole.


Udune öö ja kihtpilvedes (~200 m maapinnast) õhtu Laagris.

7. novembril oli Läänemere kohal kõrgrõhuhari. Seetõttu püsis enamasti selge või vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Edelatuul oli nõrk või mõõdukas (puhangud ka merel kuni 10 m/s). Sooja oli hommikul kõikjal üle 0 °C ja päeval tõusis päikese toel 5...10 kraadini.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere kohal on kõrgrõhkkonna põhjaserv. Seetõttu on ilm rahulik ja udune, lääne pool on selgem – öökülma ja libeduse oht. Õhutemperatuur on –2...+3, kuid saartel kohati 8 °C. Päeval olulisi muutusi oodata pole, ainult udu jääb vähemaks ja sooja võib päikese toel rohkem olla, udustes kohtades võib jääda 0 °C lähedale.
Ilm järgmistel päevadel. Neljapäeval (9.11.) suundub kõrgrõhkkond Venemaa kohale ja üle Skandinaavia tungib aktiivse madalrõhkkonna serv. Öösel võib Eesti lääneservas, päeval ka sisemaal nõrka vihma sadada. Lõuna- ja edelatuul tugevneb puhanguti 12, päeval rannikul 15, pärastlõunal saartel koguni kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on öösel veel –1...+4, tuulele avatud rannikul üle 5 °C, kuid päeval 3...8 °C.
Järgmised päevad on tormised ja sajused. Külmeneva õhumassi tõttu võib mõnel pool sadada märga lund ja tuisata, kuid läänevoolu domineerimise tõttu ilmselt talve veel ei tule. Vajadusel täpsustame prognoosi.

‎Ivar Uutar‎. Võib öelda, et üks parimaid tabamusi, mille olen saanud. Öised lennukijärgsed joonpilved, udu, virmalised, tähistaevas ja sügisene põld.. Ilmatsalu tee, 07.11.2017 kell 23.30


Samal ajal polnud Laagris veel midagi.

6. novembril oli Läänemere kohal madalrõhulohk. Seetõttu oli pilves ilm, läänest itta liikus vihmasadu. Lõunakaartetuul oli mõõdukas (puhangud rannikualadel ja merel kohati üle 10 m/s), õhtul oli ülekaalus läänetuul, eriti saartel.
Ilm eeloleval ööl ja homme päeval. Läänemere kohal tugevneb kõrgrõhuhari. Seetõttu ilm alates läänest selgineb, kuid mõnele poole jääb pilvi alles (vähese ja vahelduva pilvisusega) – öökülma ja libeduse oht. Õhutemperatuur on selgetes kohtades 0 °C lähedal, kui hommikuni selge, ka madalam, kuid mere ääres ja tihedate pilvede all 5...8 kraadi. Päeval olulisi muutusi oodata pole, ainult edela-või läänetuul võib pisut tugevneda.
Ilm järgmistel päevadel. Kolmapäev (8.11.) tuleb kõrgrõhkkonna mõjul enamasti sajuta, kuid ülekaalus on lauspilvisus (vaata Harjumaa kohta, juhend), siiski pole välistatud ka selgimised, võib udune olla. Tuul on võrdlemisi nõrk ja asendub lõunakaarte-. Õhutemperatuur langeb öösel 0 °C lähedale, pilves ilmaga ja tuulele avatud rannikul on kuni 5, päeval on 2...7 °C.
Neljapäeval (9.11.) suundub kõrgrõhkkond Venemaa kohale ja selle lääneservas on ilm mandril suurema sajuta, kuid saartel on vähese vihma võimalus. Lõunakaartetuul on mõõdukas, ent õhtupoolikul jõuab merele madalrõhulohk, mistõttu tuul tugevneb. Õhutemperatuur on öösel 0 °C lähedal, tuulele avatud rannikul kuni 5 °C  ja päeval 0...5, saartel ja läänerannikul kuni 7 °C.
Reedel (10.11.) läheneb Läänemerelt madalrõhulohk, mis liigub päevaks Eesti kohale. Sajab vihma, sisemaal võib esialgu sadada ka märga lund. Lõunakaartetuul on tugev, puhudes puhanguti 15–20 m/s (peamiselt avatud rannikualadel). Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0...5 kraadi, merel võib soojem olla.
Edaspidi näib õhumass pisut jahtuvat, mistõttu lumesadude tõenäosus suureneb, aga talve veel ei paista. 


Oli nii sajust, pilves kui lõpuks selget ilma (päev ja õhtu Laagris).


***
Tuleb uinutavalt soe ja sombune sügisnädal.

Nädala alguses liigub osatsüklon Rootsi kohalt Lapimaa kohale. Selle lohk liigub aeglaselt Skandinaavia lõunaosast üle Läänemere Soome kohale. Seetõttu on pilvine ja uduvinene ilm, kuid püsib olulise sajuta (päeval on vihmavõimalus siiski üsna suur). Lõunatuul on mõõdukas ja sooja 5...10 °C.
Teisipäeva (7.11.) öösel kaugeneb madalrõhulohk Eesti kohalt itta ja päevaks tugevneb kõrgrõhkkonna mõju. Vihmasajuvõimalus väheneb ja pole välistatud, et laiguti muutub taevas selgemaks. Puhub mõõdukas läänekaartetuul. Õhutemperatuur on öösel 0...5, tuulele avatud rannikul kuni 8, päeval 4...8 °C.
Kolmapäev (8.11.) tuleb kõrgrõhkkonna mõjul enamasti sajuta, kuid võib pilvisemaks kujuneda. Tuul nõrgeneb ja asendub lõunatuulega. Õhutemperatuur on öösel 0 °C lähedal, kuid tuulele avatud rannikul on kuni 7, päeval on veel 3...7 °C.
Neljapäeval (9.11.) suundub kõrgrõhkkond Venemaa kohale ja selle lääneservas on ilm mandril suurema sajuta, kuid saartel on vähese vihma võimalus. Lõunakaartetuul on mõõdukas, kuid õhtupoolikul jõuab merele madalrõhulohk, mistõttu saartel tugevneb. Õhutemperatuur on öösel 0 °C lähedal, tuulele avatud rannikul kuni 5 °C  ja päeval 0...5, saartel ja läänerannikul kuni 7 °C.
Reedel (10.11.) läheneb Läänemerelt madalrõhulohk, mis jõuab Eesti kohale. Sajab vihma, sisemaal võib esialgu sadada ka märga lund. Lõunakaartetuul on tugev. Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0...5 kraadi.
Edaspidi näib õhumass tasapisi jahtuvat, mistõttu lumesadude tõenäosus suureneb. Kuid selles osas täpsustame prognoosi aegsasti!

Ott Tuulberg. Lummav müstika ja uinuv november 31/10/2017 @ Playford, Suffolk, UK.


Einar Laretei. 5.novembri pilvepilte Alatskivi lähedalt.